אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> תא"מ 4786-02-11 בע"מ ואח' נ' בוקאעי ואח'

תא"מ 4786-02-11 בע"מ ואח' נ' בוקאעי ואח'

תאריך פרסום : 10/06/2015 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום עכו
4786-02-11
28/09/2014
בפני השופט:
וויליאם חאמד

- נגד -
תובעת:
דומיקאר בע"מ
נתבעתתובעים שכנגד :
1. חנאן בוקאעי
2. 1. סאלח בוקאעי2. חנאן בוקאעי

פסק דין

תביעה ותביעה שכנגד, לחיוב בפיצויים בגין נזקי רכוש.

התובעת, חב' דומיקאר בע"מ, הייתה במועדים הרלבנטיים לתביעה הבעלים של רכב מסוג ניסאן נושא לוחית זיהוי מס' 49-549-69 ( להלן – " רכב הניסן " ), והתובע שכנגד מס' 1, מר בוקאעי סאלח, היה הבעלים של רכב מסוג דייהו נושא לוחית זיהוי מס' 53-859-23 ( להלן – "רכב הדייהו " ). ביום 27/2/10, בכביש סכנין – עצמון, אירעה תאונת דרכים בהמלכה התנגשו שני כלי הרכב הנ"ל זה בזה וניזוקו.

לטענת התובעת, במהלך נסיעתו של רכב הניסן בכביש הנ"ל הגיע רכב הדייהו מהכיוון הנגדי של הכביש, ביצע פניית פרסה ועבר לנתיב נסיעתו, תוך חציית קו הפרדה רצוף, וחסם את נתיב הנסיעה של הניסן, שהתנגש ברכב הדייהו, עקב זאת.

לטענת התובעים שכנגד, עת היה רכב הדייהו בעצירה מוחלטת בשול הכביש, הגיע רכב הניסן, שנסע בנתיב הסמוך לשול זה, ופגע בו בעוצמה רבה, מבלי שישים לב לתנאי הדרך ולרכב הדייהו שלפניו.

התובעת לא העידה עדים מטעמה, לרבות מי שנהג ברכב הניסן, בטענה כי המדובר בתייר חוץ שהעלויות הכרוכות בזימונו לעדות גבוהות, ומטעם התובעים שכנגד העידה התובעת שכנגד מס' 2. כן הוגש מטעם התובעת תיק המשטרה שנפתח לבירור נסיבות קרות התאונה, תוך שהיא מבקשת להסתמך על הודעתו במשטרה של נהג רכב הניסן. ב"כ התובעים שכנגד הסכים להגשת תיק המשטרה אך ביקש להתעלם מהודעתו של נהג רכב הניסן, משלא העיד בבית המשפט ולא ניתנה לתובעים שכנגד הזכות לחקור אותו חקירה נגדית.

התובעת שכנגד מס' 2, גב' חנאן בוקאעי, העידה כי התאונה אירעה בחורף והכביש היה רטוב אם כי היא לא זוכרת האם ירד גשם אותה שעה, ותיארה כי היא נסעה ממקום עבודתה בסכנין לביתה בכפר כאבול, ובהגיעה לעיקול רכבה החליק והיא חשה כי דבר מה לא תקין על הכביש, והיא ניסתה להשתלט על הרכב אך ללא הצלחה, והרכב עבר לנתיב הנגדי ופגע במעקה שבצד הדרך, ולפתע, בחלוף מספר רגעים מפגיעת רכבה במעקה, הגיע רכב הניסן, שנסע מכיוון משגב לסחנין, היינו, בנתיב הנסיעה הצמוד לשול בו עצר רכבה, ופגע בחלק האחורי של רכב הדייהו ( עמוד 6 לפרוטוקול ). עיון בתמונות שהוגשו על ידי ב"כ התובעים שכנגד מלמד כי עיקר הנזקים ברכב הדייהו הן בחלקו האחורי של רכב זה, דבר התומך בגרסה הנ"ל של גב' חנאן. כן העידה גב' חנאן כי בהיותה בזירת התאונה היא שמעה מישהו אומר כי רכבה החליק כתוצאה מכתם שמן על הכביש, אם כי היא לא ראתה במקום כתם שמן כיוון שהיא נשארה לשבת בתוך הרכב.

גב' חנאן העידה כי בכיוון נסיעתה יש נתיב נסיעה אחד ובכיוון הנגדי 2 נתיבים. במסגרת עדותה בחקירה הנגדית טענה בפניה ב"כ התובעת כי לפי דו"ח הבוחן, בכיוון נסיעתה יש מספר נתיבים, וגב' חנאן הגיבה כי זה לא משנה כלל וכי היא נסעה בנתיב הימני ( עמוד 8 לפרוטוקול ). עיון בתמונות של זירת התאונה וכן בדו"ח הבוחן שבתיק המשטרה מלמד כי בכיוון נסיעת רכב הדייהו, מכיוון סכנין למשגב, יש נתיב נסיעה אחד, בעוד שבכיוון הנגדי, בו נסע רכב הנסן, יש שני נתיבי נסיעה, כך, שחומר בחקירה והתמונות הנ"ל מאמתות בבירור את גרסתה של גב' חנאן.

כאמור, גב' חנאן העידה כי רכבה החליק עקב כתם שמן על הכביש, כפי ששמעה מאחר שצעק זאת בזירת התאונה. אין בפנינו עדות כבושה, אף שלא נטענה בכתב התביעה, שהרי, גב' חנאן ציינה טענה זו עוד ביום התאונה, במסגרת הודעתה במשטרה שבתיק המשטרה. טענה זו להימצאות כתם שמן שגרם לרכב הדייהו להחליק נתמכה בראיות אחרות בתיק המשטרה. בדו"ח הפעולה מיום 27/2/10 שעה 10:30 ציין השוטר שאול עומר כי : " בקשר לאירוע 58 כתם שמן על הכביש הגענו למקום הכבאית הגיע אחרינו לפתע שמענו רעש וראינו שתי מכוניות שעשו ת.ד. ...", ובזכ"ד מאותו יום ציין שוטר זה כי בשעה 10:30 הוא והשוטר אמל אבו ריש הגיעו למקום לאחר שקיבלו דיווח על כתם צבעוני על הכביש, והם אכן הבחינו בכתם כאמור והוסיף כי שניהם ירדו מהניידת והציבו משולש אזהרה בכביש על מנת להזהיר את הנוסעים וכן הזמינו ניידת כיבוי אש על מנת לשטוף את הכביש ולהסיר את הכתם הצבעוני, ושעה שהוא הסביר לאנשי כיבוי אש אודות הכתם הוא שמע חבטה של התנגשות כלי רכב. בזכ"ד מיום 27/2/10 ציין השוטר אמל אבו ריש כי הוא ושאול עומר הגיעו למקום בשעה 10:30 , במזג אוויר גשום, והבחינו בכתם צבעוני על פני הכביש, והם הציבו משולש אזהרה והזמינו ניידת כיבוי אש על מנת לשטוף את הכביש ועם הגעת אנשי כיבוי אש הם שמעו רעש של התנגשות רכבים, ושוטרים אחרים טיפלו בתאונה והוא ואנשי כיבוי אש טיפלו בכתם השמן שעל פני הכביש. לפי שוטרים אלה, כוחות משטרה וכיבוי אש הגיעו למקום לפני קרות התאונה, על מנת לטפל במפגע בכביש, שהינו כתם שמן, ולאור מפגע זה בכביש הם הזמינו ניידת כיבוי האש לשם שטיפת הכביש והסרת הכתם המסוכן והציבו במקום תמרור להזהיר את הנוסעים בכביש. ראיות אלה תומכות במובהק בגרסת גב' חנאן, באשר לסטיית רכבה לנתיב הנגדי ופגיעתו במעקה. גם הבוחן המשטרתי, בדו"ח משערך ביום התאונה, ציין כי: " בנתיב נסיעת רכב דייהו נמצא חומר שמנוני ". המדובר בממצא המחזק משמעותית את עדותה של גב' חנאן. אומנם, בדו"ח הפעולה מיום האירוע ציין שוטר רושרוש סאהר כי הוא הגיע למקום לטפל באירוע התאונה, וכי אין במקום כתם שמן. יחד עם זאת, מדובר בדו"ח שנערך בשעה 11:15 כאשר סיום הטיפול באירוע היה בשעה 12:00, בעוד ששאר השוטרים שציינו כי ראו כתם צבעוני על הכביש שעה שהגיעו לזירה לפני קרות התאונה ולפני הגעתו של השוטר רושרוש סאהר, וכך גם רכב כיבוי, והשוטר אמל אבו ריש אף ציין כי הכוחות בזירה שטפו את הכביש להסרת הכתם, דבר שיכול להסביר את טענת השוטר רושרוש סאהר כי הוא לא ראה במקום כתם שמן.

כלל הראיות הנ"ל מחזקות את גרסת גב' חנאן כי רכבה החליק כתוצאה מגורם חיצוני שלא הייתה לה שליטה עליו, עבר לנתיב הנגדי ופגע במעקה, כאשר היא לא הצליחה להשתלט על הרכב עקב גורם ההחלקה הנ"ל ומזג האוויר הגשום שהגביר את הסיכון במפגע זה בכביש. ממצאים אלה בתיק החקירה מפריכים את טענת התובעת, כפי שציינה במהלך עדותה של גב' חנאן בחקירה הנגדית, וכפי שנטענה בעמוד 4 לסיכומים בכתב, כי לפי תיק המשטרה ועדויות השוטרים לא היה כתם שמן על הכביש. אעיר, לעניין הסיכומים, כי עיקר סיכומיו של ב"כ התובעת מתמקד בחישובים של מרחק, מהירות ותגובה, כאשר המדובר בעניין שבמומחיות, שלא הוכח במשפט.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ