אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> תא"מ 44933-12-15 חורש אילון-אגודה שיתופית להתיישבות קהילתית בע"מ,570043117 נ' אלדג'ם ואח',תא"מ 67746-12-15 חורש איילון - אגודה שיתופית להתיישבות חקלאית בע"מ נ' קרמר,תא"מ 53516-12-15 חורש אילון - אגודה שיתופית להתיישבות חקלאית בע"מ נ' שם-ציון,תא"מ 44919-12-15 חורש אילון - אגודה שיתופית להתיישבות חקלאית בע"מ נ' רובחה ואח',תא"מ 13465-11-15 חורש אילון-אגודה שיתופית להתיישבות חקלאית נ' יאיר ואח'

תא"מ 44933-12-15 חורש אילון-אגודה שיתופית להתיישבות קהילתית בע"מ,570043117 נ' אלדג'ם ואח',תא"מ 67746-12-15 חורש איילון - אגודה שיתופית להתיישבות חקלאית בע"מ נ' קרמר,תא"מ 53516-12-15 חורש אילון - אגודה שיתופית להתיישבות חקלאית בע"מ נ' שם-ציון,תא"מ 44919-12-15 חורש אילון - אגודה שיתופית להתיישבות חקלאית בע"מ נ' רובחה ואח',תא"מ 13465-11-15 חורש אילון-אגודה שיתופית להתיישבות חקלאית נ' יאיר ואח'

תאריך פרסום : 10/11/2016 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום חיפה
44933-12-15,67746-12-15,53516-12-15,44919-12-15,13465-11-15
06/11/2016
בפני השופטת:
מירב קלמפנר נבון

- נגד -
תובעים:
חורש אילון-אגודה שיתופית להתיישבות קהילתית בע"מ
נתבעים:
1. אביב אלדג'ם
2. איריס בן יעקב

החלטה
 

 

לפני בקשת התובעת ("המבקשת") לדחיית מועד שמיעת התיק עד לקבלת פסק דינו של בית המשפט העליון בע"א 2890/16, 2853/16.

1.לטענת המבקשת- התובעת, המחלוקת העיקרית בתיק שלפני היא עמדת המבקשת לפיה הודעת המשיבים על יציאתם מהאגודה אינה פוטרת אותם מחובתם והתחייבותם לשאת בתשלומים הנקבעים באסיפה הכללית של האגודה לשירותים הקהילתיים המסופקים על יד האגודה. המשיבים לעומתה, סבורים כי הם פטורים מתשלומים אלו.

לטענת המבקשת קיימים פסקי דין מנוגדים של בתי המשפט המחוזיים באשר לחובת התושבים בישוב לשאת בתשלומים לאגודה הקהילתית בישוב על אף שהודיעו על יציאתם מהאגודה והמבקשת מאזכרת את הקביעות בה"פ (חיפה) 12568-03-12 מיכל ולנסי נ' "הררית" אגודה חקלאית שיתופית להתיישבות בהר נטופה בע"מ, ה"פ (חיפה) 1524-11-134 איל דביר נ' קיבוץ תל קציר אגודה חקלאית שיתופית להתיישבות בע"מ לפיהן חויבו התושבים בתשלום מיסי האגודה. לעומת זאת בת.א. 5719-09-14 דביר נ' קיבוץ שריד - הופטרו התושבים מתשלום לאגודה ובה"פ (נצרת) 22222-07-10 גיורא עפגין נ' מתיישבי אמנון ישוב קהילתי כפרי אגודה שיתופית בע"מ נקבע כי אין לכפות חברות באגודה ועל החבר להסדיר תשלום מול האגודה בהסכמה עבור שירותים שיבקש לצרוך.

2.המבקשת טוענת כי מצב זה של פסיקות סותרות של בתי המשפט המחוזיים אמור להגיע לסיומו מאחר והוגש ערעור על פס"ד שריד לפני בית המשפט העליון ויש לצפות שתתקבל הלכה מחייבת של בית המשפט העליון בסוגיה המונחת לפתחו של בית המשפט בתיק זה. לטענתה יש מקום להמתין עם בירור התיק שלפני עד להכרעת בית המשפט העליון על מנת לחסוך בזמן שיפוטי ולמנוע מצב בו שתי ערכות יתנו החלטות שלא מתיישבות זו עם זו, בהליכים המתייחסים לאותה מערכת עובדתית. המבקשת מציינת כי סיכומי הצדדים בכתב יוגשו בבית המשפט העליון עד ליום 8.2.17.

 

3.הבקשה הוגשה בהסכמת הנתבעים 1-7.

 

4. הנתבעים 8-9 מתנגדים לבקשה. לטענתם יש לדחות את הבקשה שכן לא קיימת זהות בין בעלי הדין בערכאות השונות, אין זהות בשאלות שמחלוקת, המסכת העובדתית שונה, וכן התליית ההליכים תגרום לנתבעים עינוי דין נוכח העובדה כי תיק ההוצאה לפועל כנגדם ימשיך להיות תלוי ועומד. הנתבעים 8-9 אף טוענים כי לבקשה לא צורף תצהיר כנדרש. הנתבעים 8-9 מפנים להלכות לפיהן העובדה כי מחלוקת מסוימת נתונה לביקורת שיפוטית נוספת במסגרת ערעורית אינה מצדיקה על פניה את התליית ההליכים השיפוטיים. לטענתם בסוגית החבות של תושבים אשר אינם חברים באגודה לשלם דמי חבר לאגודה על פי החלטות אסיפת האגודה, נקבעה זה מכבר הלכה פסוקה ואין מקום לתת כל משקל להסכמתם של יתר הנתבעים להתליית ההליכים.

5.עוד טוענים הנתבעים 8-9 כי בשים לב לכך שמדובר בתיקים מאוחדים המתנהלים בסדר דין מהיר יש לקיים דיון בתובענה לא יותר משישה חודשים ממועד הגשת כתב ההגנה האחרון. הנתבעים 8-9 טוענים אף כי אין מדובר כלל בפסיקות סותרות על אף טענות התובעת לעניין זה.

 

 

דיון:

6. הוראותיו של ס. 214 יב לתקנות סדר הדין האזרחי , התשמ"ד 1984 קובעות כי בית המשפט רשאי להורות במקרים מסוימים על העברת התובענה לדיון בסדר דין רגיל, ככל שזו אינה מתאימה לדיון בסדר דין מהיר לאור מורכבותה, מספר בעלי הדין, היקף העדויות אשר ידרשו, השפעה של התובענה על הציבור וחשיבות ההכרעה במהירה אל נוכח מהות התובענה וזהות בעלי הדין.

7.בענייננו, לנוכח האמור בסעיף הנ"ל ולאחר שעיינתי בכתבי טענות הצדדים הגעתי לכלל מסקנה כי יש להעביר את הדיון בתובענות המאוחדות לסדר דין רגיל, זאת לנוכח מורכבות העובדות והשאלות שעל בית המשפט להכריע בהן, מספר בעלי הדין (5 תביעות שאוחדו לפני) והיקף העדויות והחקירות שעשויות להידרש. יש מקום להעביר את הדיון לסדר דין רגיל אף לנוכח העובדה כי סכומן של חלק מהתביעות בסדר דין מהיר עולה על סכומן של תובענות המתאימות לבירור בתביעות קטנות (לעניין זה ראה החלטת כב' הרשם זיתוני מיום 18,7,16 בסעיף 17).

8.זאת ועוד. לאחר שעיינתי עיין היטב בטיעוני הצדדים לעניין התליית ההליכים שלפני, הגעתי לכלל מסקנה כי יש מקום לעכב את בירור התובענה עד להכרעת בית המשפט העליון בערעור שהוגש, שכן יש בכך על מנת להביא לייעול ההליך ככל שתיפסק הלכה מחייבת בסוגיה נשוא תובענה זו. עיון בפסיקה אשר אזכרה המבקשת – התובעת מעלה כי קיימת אי בהירות לעניין פסיקות בתי המשפט המחוזיים באשר לחובת התושבים בישוב לשאת בתשלומים לאגודה הקהילתית בישוב, על אף שאלו שהודיעו על יציאתם מהאגודה.

9.בשים לב לכך כי המדובר בתביעה כספית שהגישה המבקשת- התובעת, כנגד המשיבים לא ייגרם למשיבים 8-9 נזק ככל ותידחה גביית הכספים המגיעים מהם, לטענת המבקשת. הדבר אמור, אם בכלל, לגרום לנזק דווקא למבקשת, המבקשת לעכב את בירור התביעה שלפני עד להכרעת בית המשפט העליון בערעור.

 

סוף דבר,

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ