אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> תא"מ 44827-03-14 ציוני נ' אבו חוסיין ואח'

תא"מ 44827-03-14 ציוני נ' אבו חוסיין ואח'

תאריך פרסום : 21/09/2015 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום כפר סבא
44827-03-14
17/09/2015
בפני הרשם הבכיר:
צוריאל לרנר

- נגד -
תובע:
עופר ציוני
נתבעים:
1. איוב אבו חוסיין
2. הכשרת הישוב חברה לביטוח בע"מ

פסק דין
 

 

1.תביעה זו עניינה נזק לכלי רכב, שנפגע, כך על פי כתב התביעה, בתאונת דרכים שארעה ברח' קדם ביפו ביום 21.9.2013. התובע טוען לנזקים בסך כולל של 19,159 ₪, בגין עלות תיקונים, ירידת ערך, ושכר שמאי.

 

2.המחלוקת בין הצדדים היא בשאלת עצם התרחשות התאונה.

 

3. התובע טוען כי התאונה ארעה בעת שהאוטובוס השייך לנתבעים חלף ברחוב המדובר, שהוא רחוב צר, בו חונות מכוניות בצד שמאל (בלבד), ופגע פגיעת חיכוך בדופן ימין של רכב התובע, שחנה בשמאל הדרך. נהג הנתבעים מכחיש כי פגע ברכב חונה כלשהו, אם כי אין מחלוקת כי אכן חלף ברחוב המדובר.

 

4.מטעם התובע העידו 3: התובע, ושנים מחבריו. שלושתם הודו, כי לא ראו את התאונה מתרחשת. שלושתם סיפרו כי ישבו בבית קפה הסמוך למקום חניית רכב התובע, אם כי בין גרסאותיהם נתגלו סתירות בכל הנוגע למקום ישיבתם, ואפילו לשאלת ישיבתם זה עם זה, כשהעד מר אבו טאלב סיפר שלא ישב עם חבריו, בעוד הם העידו שישבו כולם יחד. שלושתם סיפרו כי שמעו את רעש הפגיעה, אם כי בין גרסאותיהם נתגלו סתירות בפרטי ארוע השמיעה והתגובות לו (כך, בעוד התובע סיפר שהסתובב וראה את האוטובוס צמוד לרכבו, סיפר העד מר חורי כי הוא ששמע את המכה והפנה את תשומת לב התובע, בעוד אבו טאלב סיפר שהרעש נשמע לכל באי בית הקפה, שיצאו בהמוניהם לראות את המחזה. שלושתם סיפרו כי ראו את האוטובוס, אם כי גם בפרט זה לא היתה התאמה מלאה בסיפוריהם. שלושתם גם סיפרו כי דלקו אחר האוטובוס. התובע ואבו טאלב סיפרו, כי התובע נסע ברכבו, ואילו חורי ואבו טאלב נסעו אחריו, ברכבו של אבו טאלב, לאחר שהתובע הזעיקם למקום המפגש עם האוטובוס; אולם חורי סיפר, כי שלושתם נסעו יחדיו, ברכבו של אבו טאלב.

5.על נקודות אלה יש להוסיף, כי התובע עצמו גם הפליג בתיאור התאונה, וסיפר כי האוטובוס עלה על המדרכה בימין הדרך, אולם בחזרתו לכביש עצמו נע שמאלה ופגע ברכבו, זאת הגם שהודה שכלל לא ראה את אופן התרחשות התאונה, ומכאן כי מדובר בפרי דמיונו בלבד.

 

6.חרף הסתירות האמורות, סבורני שהתובע עמד בנטל הבאת הראיות במידה מספקת להעבירו אל כתפי הנתבעים, וזאת מהצטברות הנימוקים הבאים: מתחילה, התיזה, כי שלושת העדים חברו יחדיו לטפול אשמת שווא על האוטובוס אינה מסתברת, ודורשת הנחה עובדתית לפיה נפגע רכב התובע בהזדמנות אחרת, והתובע ארב לסיטואציה כי תזדמן לידו, בה יעבור רכב רחב ליד רכבו באופן שיאפשר לו לטעון כי זה פגע ברכבו, ואזי – בקרות ההזדמנות – גייס לעזרתו את שני חבריו לקנוניה שלמה. תיזה זו אמנם אפשרית, אך כאמור, אינה מסתברת. זאת ועוד, הסתברותה פוחתת עוד יותר בהינתן שני הנימוקים הבאים. הראשון, כי אין חולק כי בפועל דלקו התובע ולפחות אחד מחבריו אחר האוטובוס (שכן בכך מודים גם עדי הנתבעים), ולפיכך יש להסיק, אם התיזה נכונה, כי ההחלטה להעליל על האוטובוס המסוים נפלה ברגע קצר, ואיתה גם ההתגייסות של החברים לסייע לתובע בעלילתו; והשני, כי התובע ועדיו סיפרו עוד, כי נהג הנתבעים הציע להם לתקן את רכבו של התובע במוסך המוכר לנהג הנתבעים, בירושלים. דברים אלה – הגם שהוצגו אחרת על ידי עדי הנתבעים, לא הוכחשו כליל – והם מקנים משנה מהימנות ללוז גרסת התובע ועדיו. על זאת יש להוסיף, כי למרות הסתירות הרבות בפרטי הארוע, הרי שלוז הגרסה, לאמור: הרעש שנשמע בבית הקפה, דליקת התובע ועדיו אחר האוטובוס, וחילופי הדברים במעמד המפגש בין הצדדים – אחיד ועקבי בעדויות כולם.

 

7.לטעמי, אם כך, מצטבר משקלן המשותף של עדויות עדי התובע למאסה מספקת, כדי להעביר את הנטל אל כתבי הנתבעים – ובהרמת נטל זה והחזרתו אל התובע אני סבור שהנתבעים כשלו, ועל כן דין התביעה להתקבל.

 

8.מטעם הנתבעים העידו שנים: הנהג ובנו של הנתבע 1. שניהם סיפרו, כי העד, מר אבו חוסיין, נסע ברכב מאחורי האוטובוס (יוער, כי התובע העיד כי לא היה רכב בינו לבין האוטובוס, בעת שדלק אחריו), ועל כן ראה בעיניו את מעברו נטול התאונות של האוטובוס ברחוב המדובר. שניהם גם העידו, כי בשלב מסוים עקף אבו חוסין ברכבו את האוטובוס, אולם חזר לבקשת הנהג, אשר התקשר אליו וסיפר כי מאן דהוא טוען כי פגע ברכבו.

9.אולם, ביתר פרטי עדותם נתגלו סתירות, והפעם מדובר, לפחות בחלק מהמקרים, בסתירות היורדות ללב הסיפור. העיקרית מבין אלה נוגעת לשאלת האופן בו סימן התובע לנהג אוטובוס כי הוא מבקש שזה יעצור בצד הדרך. התובע טען בעדותו, כי אותת לאוטובוס בהבהוב פנסים, ואף נהג האוטובוס אישר זאת, ואף הוסיף כי הנהג שנסע בעקבותיו צפר לו. ברם, אבו חוסין טען, כי לא ראה ולא שמע כל סימנים שהם כגון הבהובים או צפירות, ואף סיפר, כי עקף את האוטובוס כשזה עצר בצד הדרך. משמע: עד לעצירת האוטובוס היה הוא, כנטען, מאחוריו. עדות זו – לה שותפים שני עדי הנתבעים – אינה אפשרית נוכח ההבהובים של פנסי רכב התובע, שהיה אף הוא מאחורי האוטובוס, ובהכרח מאחורי אבו חוסין – אלא אם אבו חוסין כלל לא היה מאחורי האוטובוס. לשון אחר: אין דרך ליישב את טענת אבו חוסין, כי לא ראה הבהובי פנסים – אשר אין חולק כי התרחשו – עם טענת שני עדי הנתבעים, כי אבו חוסין נסע מאחורי האוטובוס. זוהי סתירה היורדת ללב הסיפור.

 

10.מעבר לסתירה זו, התעוררה גם סתירה נוספת באשר להתרחשויות שקדמו למעבר האוטובוס ברחוב המדובר. הן הנהג והן אבו חוסין העידו, כי הגיעו מאזור הנמל (הנהג דיבר על נמל תל אביב, ואבו חוסין על נמל יפו, אולם זו נקודה שולית, לטעמי, ומסתבר כי נהג האוטובוס טעה בזיהוי); אולם בעוד נהג האוטובוס העיד כי אכלו שם מנות פלאפל או שווארמה שהביא אבו חוסין מ"אבולעפיה", העיד אבו חוסין כי ישבו לאכול במסעדת "הזקן והים", ואכלו דג. מדובר בנקודה שולית, אמנם, אולם לאור הנחרצות היחסית בה העידו שניהם בעניין זה, אין היא זניחה, והגם שלבדה לא היתה משמיטה את הבסיס מתחת מהימנות עדויותיהם, הרי שלאור הסתירה המהותית יותר, מצטרפת אף סתירה זו, ויחדיו הופכת את עדותם לבלתי מהימנה.

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ