אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> תא"מ 30597-06-14 קצנלבוגן נ' ארזי

תא"מ 30597-06-14 קצנלבוגן נ' ארזי

תאריך פרסום : 19/09/2016 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום פתח תקווה
30597-06-14
15/09/2016
בפני הרשם:
הבכיר אורן כרמלי

- נגד -
תובע:
ישעיהו קצנלבוגן
נתבעת:
חבצלת ארזי
פסק דין

1.התובע מחזיק 3 שיקים משוכים בידי הנתבעת, אשר הוא מבקש פרעונם. לטענתו, הוא במעמד של "אוחז כשורה", באשר שיקים אלו סוחרו לו והוא נתן כנגדם תמורה ובתום לב. עוד טען שהסתמך על הצהרה חתומה של הנתבעת לפיה קיבלה תמורה כנגד השיקים וכי היא מסכימה להעברת השיקים לידי צד שלישי. בנסיבות אלה מבקש התובע לחייב את הנתבעת לפרוע 3 השיקים שבמחלוקת.

2.מנגד טוענת הנתבעת כי השיקים הגיעו אל התובע תוך קנוניה. לטענתה, נתנה השיקים בידי מר אליעזר קמיל (להלן: קמיל), אשר היה אמור להעביר לה כנגדם הלוואה בריבית, אלא שהיא מצידה נתנה בידי קמיל את השיקים אך הוא לא העביר את כספי ההלוואה. בנסיבות אלה לטענתה לא זו בלבד שלא קיבלה תמורה כנגד השיקים אלא שהדבר תוכנן מראש בידי התובע או מי מטעמו.

3.בנוסף, טוענת הנתבעת כי התובע הוא מי שעוסק במתן הלוואות חוץ בנקאיות ומשלא עומדת ההלוואה בתנאי חוק הסדרת הלוואות חוץ בנקאיות, תשנ"ג-1993, ובכלל זה אין כל הסכם הלוואה, התובע אינו זכאי לפרעון אותם שיקים. לעניין זה טוען התובע שאינו עוסק במתן הלוואות חוץ בנקאיות ולפיכך כל טענות הנתבעת בעניין זה אינן רלוונטיות.

דיון ומסקנות:

4.התובע מחזיק ב- 3 שיקים משוכים בידי הנתבעת ואין היא חולקת כי חתמה עליהם והעבירה אותם לידי קמיל. מדובר בשיקים משורטטים ומוטבעים ל"מוטב בלבד", אלא שהנתבעת לא רשמה עליהם את שם הנפרע. על 2 שיקים רשם התובע את שמו לאחר שאלו סוחרו לו. על השיק השלישי נרשם השם "בנימין" כנפרע, וזאת לאחר שהתובע ניסה לנכות את השיק באמצעות אחר; ומשלא צלח הדבר הגיש השיק בעצמו לביצוע.

מבחינת סיחורם של השיקים הנתבעת נתנה את השיקים לידי קמיל. זה העבירם לידי מר פרלמן והוא העבירם לידי התובע.

5.אין מחלוקת בין הצדדים שהתובע והנתבעת הם 'צדדים רחוקים', הגם שהתובע רשום כנפרע ב- 2 שיקים. בנסיבות אלה אין מניעה עקרונית שהתובע גם אם הוא 'נפרע' יכול להיות במעמד של "אוחז כשורה", מאחר שהוא 'צד רחוק' ביחס לעסקת היסוד ושהשיק הועבר אליו (ע"א 1886/97 יהודה נ' זלמה, פ"ד נג(1) 132).

יש איפוא לבחון אם עומד התובע במלוא התנאים הנדרשים לפי סע' 28 לפקודת השטרות [נוסח חדש] (להלן: הפקודה) לצורך מעמדו כ"אוחז כשורה".

7.הנתבעת נתנה בידי קמיל שיק מבלי לציין את שם הנפרע. בהתאם למסמך ההצהרה עליו חתמה לפיה היא מודעת לכוונתו של קמיל להעביר את השיקים הנדונים לידי צד שלישי שהוא, המסקנה היא שמדובר בשיקים שנמשכו כשיק למוכ"ז שסיחורו במסירה (סע' 30(ב) לפקודה). בנסיבות אלה מדובר בשטר שלם ותקין. בהתאם לעדותו של מר פרלמן השטרות הועברו אליו מאת קמיל כנגד מתן תמורה עבורם (עמ' 4, ש' 27) וכי סיחורו לתובע היה כנגד תמורה שנתן התובע למר פרלמן (עמ' 5, ש' 28).

8.עוד נדרש כי סיחורו של השיק יעשה בתום לב. סע' 92 לפקודה מגדיר תום לב כ"כל שנעשה, למעשה, ביושר לב..." וזאת במובנו הסובייקטיבי. מר פרלמן הסכים לקבל את השיקים הנדונים מאת קמיל, רק לאחר שהנתבעת הצהירה בפני עורך דין מטעמה כי קיבלה תמורה בעד השיקים וכי היא מתחייבת לפרעונם. עוד חתמה כי היא יודעת שצדדים שלישיים מסתמכים על הצהרתה וכי בחתימתה היא מבינה התוצאות המשפטיות הנגזרות מחתימתה (נספח 3 לתצהיר התובע). הנתבעת עצמה העידה כי עורך הדין מטעמה, עו"ד זיידנברג ייעץ לה שלא לחתום על אותו תצהיר (סע' 9 לתצהיר הנתבעת) ולמרות האמור בחרה הנתבעת לחתום על אותו תצהיר.

9.מעבר לטענה של הנתבעת על קנוניה בין התובע לבין מר פרלמן ומר קמיל לפיה לכאורה הוחתמה הנתבעת על אותה הצהרה תוך כוונת הונאה מצד התובע או מי מטעמו כדי להבטיח תשלום שהעבירו לקמיל, אני מוצא כי לא הובאה ראייה לעניין זה. בסיכומיה העלתה התובעת תזה לפיה קמיל מביא "כבשים" למר פרלמן והוא דואג להחתימן על תצהיר שקרי כי לכאורה קיבלו תמורה כנגד השיקים שנתנו, וזאת כדי לגבות את השיקים (סע' 12 לסיכומים). הגם שמהנתונים שהובאו לא מן הנמנע שמר פרלמן והתובע עוסקים במתן הלוואות חוץ בנקאיות ו/או מספקים שירותי נכיון שיקים, לא הוכחה אותה תזה נטענת.

10.מר פרלמן הודה שהסכים לקבל את השיקים הנדונים מאת קמיל וליתן בידי קמיל תמורתם בתנאי שתתקבל הצהרה חתומה מתאימה מאת הנתבעת כמושכת השיקים. ואולם, מר פרלמן ובכלל זה התובע לא היה יכול לדעת כי לא ניתנה בפועל תמורה כנגד אותם שיקים, ככל שהיתה צריכה להינתן. כך גם לא יכולים מר פרלמן או התובע לדעת על מערכת ההתחשבנות הענפה שבין התובעת לבין קמיל או בין התובעת לבין נחמה גז, עבורה ניתנו השיקים מאת הנתבעת לקמיל (ראו לעניין זה עיגון החוב בין נחמה גז לבין קמיל, כפי שעולה מתוך פסק הבורר שצורף לתצהיר הנתבעת).

11.בנסיבות אלה היה רשאי מר פרלמן ו/או התובע להסתמך על הצהרתה של הנתבעת כי היא מודעת לחובתה לפרוע את השיקים. זאת ועוד במסגרת אותה הצהרה גם הובהר לנתבעת שצדדים שלישיים מסתמכים על הצהרתה ולמעשה כי השיקים עתידים להיות מסוחרים לצדדי ג', שאין להם קשר ישיר לנתבעת. בהסכמתה זו למעשה ויתרה הנתבעת על כל טענה שהיתה יכולה להעלות ביחס לצדדים קרובים לשטר וביחס לעסקת היסוד. לאור האמור אני מוצא שנטילת השיקים של מר פרלמן מאת קמיל ושל התובע מאת מר פרלמן נעשתה בתום לב.

12.עוד יש לשים לב לנתונים האלה: הנתבעת למעשה לא הביאה כל ראייה שהיתה אמורה לקבל הלוואה מאת קמיל ואף מתקיים ספק לגבי גירסה זו לאור הנתונים שעולים מפסק הבוררות שצורף לתיק בית המשפט. בהתאם לעדות הנתבעת לא היה כל הסכם כתוב בעניין זה (עמ' 2, ש' 26). סכום ההלוואה הנטען (50,000 ₪ - עמ' 3, ש' 1) אינו תואם לסכום השיקים בתיק דנן (כ-30,000 ₪) ואף לא לסכום השיקים לפי פסק הבורר (מצורף כנספח לתצהיר הנתבעת). עוד יושם לב שהשיקים בוטלו רק בסמוך למועד פרעונם ולא כולם יחד אלא כל אחד לפי מועד פרעונו (עמ' 3, ש' 8) למרות שכבר אחרי מועד השיק הראשון, היה ברור לנתבעת לכאורה שדמי ההלוואה לא התקבלו מקמיל. מפסק הבורר עולה לכאורה שהשיקים ניתנו בידי קמיל כנגד חובה של נחמה גז לקמיל וזאת לכאורה במערכת התחשבנות שבין הנתבעת לבין נחמה גז, ללא קשר לקמיל.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ