אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> תא"מ 29600-02-12 הכשרה חברה לביטוח בע"מ ואח' נ' ארד ואח'

תא"מ 29600-02-12 הכשרה חברה לביטוח בע"מ ואח' נ' ארד ואח'

תאריך פרסום : 22/07/2015 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום חיפה
29600-02-12
27/04/2015
בפני השופט הבכיר:
יעקב וגנר

- נגד -
התובעת:
הכשרה חברה לביטוח בע"מ
הנתבעות:
1. מיכל ארד
2. אליהו חברה לביטוח בע"מ

פסק דין
 

 

1. התביעה שלפני הינה תביעת שיבוב שהגישה התובעת בגין פיצוי ששילמה עקב נזקים שנגרמו בתאונה מיום 4.6.11 (להלן: "התאונה) לרכב סובארו הנושא מס' רישוי 27-838-23 (להלן: "הרכב המבוטח") אשר היה מבוטח על ידה בפוליסת ביטוח מקיף מס' 76202703-11 (להלן: "התובעת"). הנתבעת מס' 1 הייתה נהגת של רכב מסוג אופל הנושא מס' רישוי 99-631-10 (להלן: "רכב האופל") אשר הייתה מעורבת בתאונה. לאחר הגשת התביעה נתבעת מס' 1, הגישה הודעת צד ג' כנגד המבטחת של כרב האופל (להלן: "המבטחת"), והמבטחת מצידה הגישה הודעת צד ד' כלפי סוכן הביטוח שהגיש בקשה בשמה של בעלת רכב האופל לביטוח הרכב.

 

2. כאמור ביום 4.6.11 התרחשה תאונת דרכים בין הרכב המבוטח לרכב האופל. כתוצאה מהתאונה נגרמו לרכב המבוטח נזקים אשר שולמו ע"י התובעת. בניכוי השתתפות עצמית וניכוי כינון התובעת שילמה בפועל כ – 11,752 ₪ (ביום 21.6.11). התובעת הגישה תביעתה כנגד הנהגת ברכב האופל וכן נגד המבטחת של הרכב. המבטחת טענה כי מאחר והנהגת ילידת 1.11.87, הייתה במועד האירוע בת 23.5 שנים בלבד, לא חל כיסוי ביטוחי שכן הפוליסה קבעה במפורש שגיל הנהג ברכב חייב להיות מעל 24. ביום 19.12.12 פנה סוכן הביטוח, שהגיש בקשה לביטוח בשמה של בעלת רכב האופל, למבטחת והודיע לה כי הייתה טעות בעת עריכת הביטוח וכי יש להכיר בכיסוי ביטוחי לכל נהג מתחת לגיל 22 וזאת למרות שהתבקש כיסוי לכל נהג מעל גיל 24. המבטחת הודיעה לסוכן הביטוח כי פעולה זו אינה אפשרית, והגישה כאמור הודעת צד ד' כלפי סוכן הביטוח.

 

3. ביום 6.6.13 עדכנה ב"כ התובעת את בית המשפט כי הוגשה תבעה נוספת בגין התאונה לבית משפט שלום בפתח תקווה (ת.א 17758-03-12) ע"י הבעלים של רכב האופל (בו נהגה נתבעת מס' 1) כנגד התובעת ומבוטחה. במסגרת ההליכים בבית המשפט בפתח תקווה הגיעו הצדדים לכדי הסדר פשרה לפיו כל אחד מהנהגים נשא ב – 50% מהאחריות לתאונה.

 

לאור הסדר הפשרה אליו הגיעו הצדדים בבית המשפט בפתח תקווה, הודיעו הצדדים בתיק זה שלפני ביום 2.7.14 כי הגיעו להסדר לפיו יועמד סכום הפיצוי לו זכאי התובעת על סך 5,876 ₪ צמודים מיום 21.6.11, בצירוף אגרה בסך 365 ₪ ושכ"ט בסך 1,250 ₪ (להלן: "סכום הפיצוי"). בנוסף הסכימו הצדדים כי סכום הפיצוי ישולם לתובעת רק בסיום ההליך מאחר וקיימות מחלוקות משפטיות בין הצד השלישי לצד הרביעי (להלן: "סוכן הביטוח") בנוגע לכיסוי הביטוחי והאם הצד השלישי או הצד הרביעי צריכים לשאת בתוצאה של הטעות שנעשתה.

 

4. בדיון שהתקיים ביום 3.7.14 ההסדר אושר וניתן לו תוקף של פס"ד חלקי. כמו כן ניתנה החלטה להגשת סיכומים על ידי הצד השלישי והצד הרביעי בנוגע למחלוקות המשפטיות שנותרו בין הצדדים. הצדדים הגישו את סיכומיהם ועת ליתן פסק דין. תחילה בתמצית טענות הצדדים.

 

טענות הצד השלישי

5. לטענת הצד השלישי טענה לכיסוי ביטוחי יכולה לבוא מפי המבוטחת בלבד ואילו בתביעה דנן המבוטחת הינה הגב' ארד הדס, ואילו שולחת ההודעה הינה הנהגת במועד התאונה, הגב' ארד מיכל, בתה של המבוטחת. מבוטחת צד ג' לא שלחה הודעה לצד שלישי ולא נטען כי יש לראות בשולחת ההודעה כמבוטחת בפוליסה. לפיכך אין כל יריבות משפטית בין שולחת ההודעה, הנהגת ברכב, לבין הצד השלישי – המבטחת.

 

הצד השלישי ממשיך וטוען כי אין כל מחלוקת על העובדה שהנהגת ברכב הייתה מתחת לגיל 24 וזאת בניגוד גמור להוראות הפוליסה ומשכך אין כיסוי ביטוחי. הגבלת גיל הנהג בפוליסה נעשתה לבקשת המבוטחת וזאת כדי לחסוך בתשלומי הפרמיה. המבטחת קיבלה את בקשת המבוטחת בהצעת הביטוח ובהתאמה ציינה במפורש בפוליסה כי הפוליסה הינה תקפה אך ורק אם מתקיימים שני תנאים מצטברים והם: לנהג ברכב בעת קרות מקרה הביטוח מלאו 24 שנים והוא בעל רישיון נהיגה לסוג הרכב המבוטח יותר משנה. אי עמידה באחד משני התנאים המצטברים תביא למצב בו אין כיסוי ביטוחי. נוכח הוראות הפוליסה שאינן משתמעות לשני פנים, לא התקיים אחד מהתנאים המצטברים והמהותיים לקבלת כיסוי ביטוחי ובנסיבות, דין ההודעה של הנתבעת כנגד צד ג' להידחות על הסף.

 

6. נטען כי על בעלת הרכב להפנות טענותיה כנגד צד ד', סוכן הביטוח, אשר הודה בדיעבד ברשלנותו. לטענת המבטחת אין רשלנותו של סוכן הביטוח יכולה לחייבה שעה שאין מחלוקת כי הפוליסה הוצאה בהתאם להצעת הביטוח, לכל נהג מעל גיל 24, בעל רישיון נהיגה לסוג הרכב המבוטח יותר משנה. היות וסוכן הביטוח הודה כי התרשל, עליו להפעיל את פוליסת האחריות המקצועית שלו או לדאוג לשלם עבור הנזקים הנטענים. סוכן הביטוח יודע היטב כי לא ניתן להפיק פוליסת ביטוח זולה יותר בפרמיה שלה ורק בדיעבד עם קרות מקרה הביטוח לשנות את תנאי הפוליסה באופן שיתאים למקרה הביטוח. זאת ועוד, היה על סוכן הביטוח למסור את פוליסת הביטוח לידי המבוטחת, כאשר בפוליסה נכתב במפורש, כי הביטוח אשר נערך לה לבקשתה, הינו לכל נהג מעל לגיל 24, ומשכך בהעדר קיום הוראות הפוליסה לא יינתן כיסוי ביטוחי. סוכן הביטוח פעל באופן מודע בניגוד להוראות החיתום של המבטחת, חרג מסמכותו, נקט בפעולה האסורה על ידי המבטחת שאינה עומדת בקנה אחד עם חוק חוזה הביטוח, התשמ"א-1981 (להלן: "חוק חוזה ביטוח").ככל שיתברר כי פעולת סוכן הביטוח נעשתה ברשלנות, יש לקבוע כי סוכן הביטוח הפר את חובת הנאמנות שלו כלפי המבטחת בתאם להוראות חוק השליחות, התשכ"ה-1965 (להלן: "חוק השליחות"). משכך בהתאם להוראות סעיף 8 לחוק השליחות יהיה חב סוכן הביטוח בכל סכום אשר תחויב בו המבטחת כלפי התובעת או הנתבעת.

 

טענות הצד הרביעי

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ