אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> תא"מ 1352-05-15 כרטיסי אשראי לישראל בע"מ נ' סלצר

תא"מ 1352-05-15 כרטיסי אשראי לישראל בע"מ נ' סלצר

תאריך פרסום : 04/02/2016 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום תל אביב - יפו
1352-05-15
19/01/2016
בפני השופט:
אריאל צימרמן

- נגד -
תובעת:
כרטיסי אשראי לישראל בע"מ
נתבע:
מיכאל סלצר
פסק דין

בהמשך לדיון שהתקיים אמש: התובעת בחרה להיעתר להמלצת בית המשפט, ונסוגה בה מתביעתה דלת ההיקף אך מצריכת המשאבים נגד הנתבע. זאת לא מחמת פגם שנפל בתביעתה, לסברתה, כי אם משיקולי יעילות לשיטתה. השאלה שעל הפרק היא של הוצאות.

ברקע הדברים: לשיטת התובעת, הנתבע ביצע עסקה בכרטיס אשראי שהנפיקה לו, ונותר חב לה סכום של 1,452.95 ₪, בגינו הגישה נגדו תביעה בסכום קצוב. העסקה המדוברת שבבסיס התביעה עניינה ברכישה מסוימת שביצע הנתבע מחברת תעופה זרה, לפי הנטען. עסקה זו, שהנתבע מכחיש, עמדה אף בבסיס תביעה שהגיש הנתבע לבית המשפט לתביעות קטנות עוד קודם להליך שהגישה התובעת דכאן, והוא הלין מרה בהתנגדותו המפורטת להפליא על היזקקות התובעת להליך הנוסף שעה שאותו הליך תלוי ועומד. עד שהגיעה שעת בירור התנגדותו נדחתה בהסכמה תביעתו בבית המשפט לתביעות קטנות, אך בהליך הנוכחי בבית משפט זה ניתנה לו הרשות להתגונן, זאת בהסכמה, תוך חיובו כמוסכם בהפקדת הסכום שבמחלוקת כתנאי למתן הרשות (החלטת כב' הרשם יעקבי מיום 16.9.15). כך הגיע התיק לטיפולי, ודיון התקיים אמש. ביני לביני, הספיק הנתבע להגיש בקשה לתיקון כתב ההגנה, שתי בקשות לגילוי מסמכים, ודרישה להודות בעובדות, שבאה בסמוך לפני הדיון. התובעת מצדה פעלה להגיב לבקשות הנתבע, נוכח החלטות בית המשפט בעניין, אך תוך שהיא מלינה על כי הנתבע נמנע מלהמציא לה את בקשותיו כנדרש.

בדיון שהתקיים, משהתחוור כי עוד ארוכה הדרך להשלים את בירור המחלוקת דלת ההיקף הכספי, ומטעמים שונים הקשורים בניהול התיק הספציפי והמשאבים העתידיים של הצדדים הכרוכים בבירורו עד תום, ראיתי להציע באופן חריג – תוך שהובהר כי הצדדים חופשיים לסרב כמובן מבלי שהדבר יעמוד להם לרועץ – אפשרות לכך שהתביעה תידחה, ללא צו להוצאות. התובעת, לאחר שקלא וטריא, אימצה את ההמלצה; הנתבע מטבע הדברים לא התנגד לדחיית התביעה אך עמד על הוצאותיו, ונימק מדוע ראוי לו לזכות בהוצאות: בפרט, סיכויי הגנתו לסברתו, מאמצים ניכרים שהשקיע בתיק שהגיע כדי השקעת עתותיו בשנה האחרונה על מנת ללמד עצמו משפטים כדי להתמודד מול התביעה ולהוכיח צדקתו, ועוולותיה של התובעת כפי שהוא רואה אותם. לאחר דברים אלה ראתה התובעת לנמק מדוע ראוי להורות על דחיית התביעה בלא לחייבה בהוצאות; וכך עמדה בין היתר על סיכוייה הטובים לזכות בתביעה, על שיטתו הנטענת והחריגה של הנתבע (הכל לטענת התובעת) להכחיש שוב ושוב את חיוביו בעסקאות שונות שבהן התקשר; ועל משמעות דחייתה הקודמת של התובענה שהגיש הנתבע באותו עניין.

סופם של דברים, הרי שהתובעת מסכימה לדחיית תביעתה (והרי בידיה להחליט אם היא חפצה לסגת בה מתביעתה), תוך שהנתבע עומד על הוצאותיו והתובעת ביקשה לבאר מנגד מדוע אין לחייבה בהוצאות. אשר לשאלה הנותרת שבמחלוקת: איני רואה לעשות צו להוצאות. כמה טעמים לדבר.

ברי כי נקודת המוצא הרגילה היא שבעל דין שזכה בדינו (ופורמלית, הנתבע זכה בדינו, גם אם התובעת בחרה משיקולי יעילות שלא לנהל את ההליך עד תום) זכאי להוצאותיו הריאליות. מה הוצאותיו הריאליות של הנתבע (שאינו מיוצג ואינו עו"ד) לא נדע. בכל מקרה, ההוצאות כפופות להיותן סבירות, מידתיות והכרחיות לניהול ההליך (רע"א 6793/08 לואר בע"מ נ' משולם לוינשטיין הנדסה וקבלנות בע"מ (28.6.09)). זכותו המלאה של נתבע, החש בכל רמ"ח איבריו כי הדין עמו (ואיני קובע כי כך הוא), להתגונן מפני התביעה עד תום; ולשם כך נועד ההליך המשפטי. ברם אין משמעות הדבר שיזוכה בהוצאות החורגות מגדר הסביר, המידתי וההכרחי, כפי שחוששני כי הוא המצב בענייננו.

טעם מרכזי נוסף להיעדר החיוב בהוצאות הוא היעתרות התובעת להמלצת בית המשפט. ברור שיש ליתן משקל לכך שבעל דין מקבל המלצה, שמשמעותה הימנעות מהשקעת משאבים נוספים וניכרים ביותר, של שני הצדדים ושל בית המשפט גם יחד, שהיה צורך בהשקעתם אילו ההליך היה נמשך. חשיבות קיימת גם לכך שמקורה של ההמלצה אינו בכך שמתחוור לכאורה כי מדובר בתביעה שהיא על פני הדברים נטולת בסיס, אלא בזיהוי של אי-המידתיות שבין המשאבים העתידיים שהיה צורך בהשקעתם להיקף המחלוקת, המקעקעים את התוחלת שבבירור ההליך עד תום. איני נוטע מסמרות כמובן, ברם אף שהנתבע מעלה מגוון נרחב של טענות מקיפות ומעניינות, הרי שדומה שלא בכדי הוסכם מלכתחילה להתנות את הרשות להתגונן בהפקדת מלוא סכום התביעה; דחייתה המוסכמת של התביעה שהגיש הנתבע לבית המשפט לתביעות קטנות, הנסבה על אותה עסקה, אף היא אפשר שהייתה נמצאת כבעלת משקל בתיק דנן, אף אם הנתבע – במעבר שבין התנגדותו לכתב הגנתו – גורס כי אותו הליך נעדר כל נפקות.

ולטעם אחרון: הנתבע, ביסודיותו הרבה ויוצאת הדופן, בחן כל דרך דיונית העומדת לו על מנת להבטיח זכויותיו ולמצות את ההליכים עד תום, והגיש את בקשותיו השונות, טיפין טיפין, האחרונה שבהן ממש בסמוך לפני הדיון ובאופן שהקשה על השלמת התגובה וקיום ישיבה מקדמית אחת ומסכמת, כתכלית התקנות. זכויות דיוניות לחוד, הארכת ההליך לחוד. התובעת אף הלינה על כי את בקשותיו לא השכיל הנתבע להעביר לה כנדרש בתקנות, מה שסיכל אף הוא את יכולת ניהולו התקין והיעיל של ההליך; איני נוטע מסמרות, ברם תשובה סדורה של הנתבע לא באה בעניין זה.

סוף דבר: נוכח גישה פרגמטית של התובעת, ונוכח מאמצים נמרצים של הנתבע, שהשמיע כל אשר היה על לבו, הגיעה התביעה לכלל סיום. כבקשת התובעת, ומבלי שיש בכך כמובן כדי לחוות כל דעה לגוף התיק או לצדקת טענותיו של מי מן הצדדים, נדחית התביעה. בנסיבות העניין וכמבואר לעיל, יישא כל צד בהוצאותיו.

ניתן היום, ט' שבט תשע"ו, 19 ינואר 2016, בהעדר הצדדים.

Picture 1

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ