אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> עיריית חיפה נ' סבאג

עיריית חיפה נ' סבאג

תאריך פרסום : 13/05/2017 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום חיפה
12604-06-15
08/05/2017
בפני הרשם הבכיר:
ניר זיתוני

- נגד -
התובעת:
עיריית חיפה
עו"ד ענאן ג'ובראן
הנתבעים:
1. ג'מיל סבאג
2. לילה סבאג

עו"ד מריה כסאברה
פסק דין

 

1.ביום 24/12/14 הגישה התובעת כנגד הנתבעים תביעה על סכום קצוב על סך 23,722 ₪ בגין חיובי ארנונה שנצברו עד 31/12/13 בגין נכס בדרך אלנבי 175 בחיפה.

 

2.הנתבעים הגישו התנגדות שהתקבלה רק בנוגע לטענה לפיה הובטח לנתבעים כי יתרת החוב תימחק. הנתבע 1 (להלן: "הנתבע") טוען כי פעל לשלם את החוב למרות מצבו הכלכלי הקשה בעקבות שתי הבטחות של נציגי התובעת למחוק את יתרת החוב , אם ימסור המחאות על פי הסדרים שהושגו עמו וההמחאות יפרעו. הנתבע טוען כי באותן שנים היו לו חובות בהוצאה לפועל בסך של 953,873 ₪. הנתבע הגיש בקשה להנחת נזקק אולם בקשתו נדחתה. התובעת הפרה את ההסכם אותו הציעה בעצמה כאשר קיבלה ממנו שיקים בשנים 2001 ו – 2013 ובמקביל המשיכה לדרוש ממנו לשלם את החוב במקום למחוק אותו. באותה עת הנתבע לא יכול היה לשכור שירותי עורך דין ולכן סמך על הבטחות הנתבעת כי החוב יאופס.

 

3.בהחלטתי מיום 29/1/16 קבעתי כי טענה זו גובלת בהגנת בדים ולוקה בהעדר פירוט במידה המצדיקה קבלת ההתנגדות בהפקדה בסך של 10,000 ₪. ציינתי כי הנתבעים לא מציינים מה שמו של עובד העירייה שנתן את ההבטחה ומתי ניתנה אותה הבטחה. כיוון שמדובר בהבטחה שנטען כי ניתנה בשנים האחרונות, ניתן היה לצפות לפירוט טוב יותר מזה שניתן. הנתבעים לא ידעו להסביר מדוע ההבטחה לא הועלתה על הכתב על ידי נותן ההבטחה או על ידי מקבלי ההבטחה. חרף האמור לעיל, מצאתי לנכון שלא לדחות את הטענה כבר בשלב ההתנגדות שכן גם לשיטתה של התובעת הנתבעים שילמו 11,880 ₪ בשנת 2011 ו – 14,000 ₪ בשנת 2013. קבעתי כי לא ניתן לשלול לחלוטין את האפשרות לפיה המניע של הנתבעים לגייס סכומי כסף כה נכבדים לאחר שנים של הליכי גבייה מינהלית, היה הבטחה שניתנה לפיה תשלומים אלו יביאו למחיקת חובות העבר.

 

4.הנתבעים הפקידו בקופת בית המשפט את הסך של 10,000 ₪ ולכן התביעה נקבעה להוכחות וניתנה הוראה להגשת תצהירים.

 

5.ביום 19/6/16 הגישה התובעת תצהיר של גב' ויויאן שאער עבוד (להלן: "ויויאן"). התצהיר של ויויאן מבוסס על מסמכי העירייה שצורפו אליו, כאשר ויויאן לא היתה מעורבת במתן מענה לפניות הנתבעים לתובעת. ויויאן מצהירה כי טענת הנתבעים מתמוטטת מן היסוד לאור ההודעות שנרשמו בתיק הנכס בזמן אמת, המעידות על הסדרים חלקיים במסגרתם מסר הנתבע שיקים על חשבון חובות הארנונה בגין הנכס. ויויאן מפנה לנספח י' שהוא הודעה מיום 29/12/10 לפיה ביקש הנתבע להגיש בקשה להנחת נזקק בשנת 2011 ונערך עמו הסדר זמני ביחס ל – 30 אחוז מהחוב עד להחלטת הוועדה. בפועל לא הוגשה בקשה להנחת נזקק ביחס לשנת 2011. בקשה להנחת נזקק לשנת 2012 הוגשה אך נדחתה על ידי וועדת ההנחות.

כמו-כן מפנה ויויאן לנספח י"ג שהוא הודעה מיום 20/2/13 לפיה הוסבר לנתבע כי במקביל להגשת בקשה להנחת נזקק, עליו להסדיר לפחות מחצית מהחוב.

 

6.ביום 6/10/16 הוגש תצהיר של הנתבע. נטען כי התובעת לא צירפה מסמכים המעידים כי פעלה בהליכי גבייה מינהליים בשנים 2001 עד 2010. נטען כי הנתבעים שילמו בסה"כ 33,470 ₪ בכפוף להבטחות נציגי העירייה כי תמורת סכומים אלו יימחק החוב. הנתבע מצהיר כי יכול היה שלא לשלם את החוב ולהמתין עד שהחוב ייכנס לתיק האיחוד שלו , אולם לאור הבטחות נציגי העירייה, התאמץ לשלם את מה שהוצע כדי להיפטר מהחוב. הנתבע טוען כי ההסדר הראשון נערך לאחר שנודע לו שנרשם עיקול בלשכת רישום המקרקעין. ההסדר היה כי ישלם 13 המחאות בסך של 990 ₪ כל אחת ובסה"כ 12,870 ₪ המהווים 49% מהחוב עד סוף שנת 2011 שעמד על סך של 26,108 ₪. הנתבע מצהיר כי לא מדובר בתשלום על חשבון החוב ומעולם לא נאמר לו כי מחיקת החוב כפופה לאישור כלשהו. הנתבע טוען כי נספח י' ונספח י"ג לתצהיר התובעת מראים בפירוש את מעשי הנוכלות של התובעת שכן המספרים בצדו השמאלי של המסמך זהים אומנם תוכן ההודעות שונה. לכן מדובר במסמכים שנערכו במיוחד לצורך התביעה ונועדו לזרות מלח בעיני בית המשפט (כך במקור – נ.ז.). הנתבע מסביר כי פנה לעירייה לא פעם על מנת להסדיר את החוב עד שהגיע להסדר ולכן אינו זוכר את שמות הנציגים שקיבלו ממנו את השיקים. הנתבע מדגיש כי מידע זה אמור להיות ברשות העירייה ולא ברור מדוע לא הוגשו תצהירים של אותם נציגים, דוגמת גב' ליאת ששמה מופיע בנספח י"ג לתצהיר התובעת. נטען כי מדובר בהפרת הבטחה של העירייה כרשות שלטונית. הנתבע נתן אמון בהבטחות נציגי העירייה ולכן לא דרש מסמך כתוב המתעד את ההסדרים.

 

7.ביום 1/11/16 התקיימה ישיבת הוכחות במסגרתה נחקרו המצהירים על האמור בתצהירים ובאי כוח הצדדים סיכמו את טענותיהם בעל פה.

 

8.ויויאן סיפרה כי היא עוסקת בגביית מס במחלקה לאכיפת הגבייה של הארנונה מזה כשלוש שנים ושלושה חודשים. ויויאן אישרה כי ליאת היא אחת מהעובדים שהגיעו להסדר עם הנתבע וניתן למצוא במערכת את שמה המלא. ויויאן אישרה כי לא דיברה עם אף אחד מהנציגים שביצעו את ההסדרים עם הנתבע. ויויאן העידה כי התדפיסים של ההודעות שצורפו לתצהירה הם ממערכת האוטומציה שהעירייה עובדת בה. במערכת זו עורך הדין יכול רק לצפות ולא לשנות את התוכן. גם מי שרושם את ההודעות יכול לעשות בהן שינויים רק באותו רגע ולא לאחר מכן. ויויאן העידה כי הנהלים בנוגע להנחות לא מצויים ברשותה ולא ידוע לה אם פורסמו ברבים , שכן היא עובדת במחלקת אכיפה ולא במחלקת הנחות.

 

9.הנתבע נשאל מדוע המשיך לשלם חובות עבר לאחר שלטענתו נמחק לו החוב בעקבות ההסדר משנת 2011. הנתבע השיב כי הגיעו אליו מעקלים הביתה ולא רצה כי ילדיו יעברו את הטראומה שהוא עבר במקרה דומה בילדותו. הנתבע הופנה לכך שהסבר זה לא מופיע בתצהירו והשיב כי זה לא אומר שההסבר אינו נכון. הנתבע הופנה לכך שהגיש בקשות לוועדת נזקק ונשאל כיצד הגשת הבקשות מתיישבת עם גרסתו לפיה די בכך שפקיד בעירייה ימחק לו את החוב. הנתבע השיב כי פעל בהתאם להנחיות פקידי העירייה ולא היה משלם סכומים כה גבוהים אם לא היתה מובטחת לו מחיקת חובות עבר. במענה לשאלה מדוע לא ציין בבקשתו לועדת נזקק משנת 2012 כי חוב העבר הוסדר בשנת 2011, השיב הנתבע כי האמין בעירייה, ולא נאמר לו לקחת מסמך שאומר שהחוב הוסדר. במענה לטענה לפיה הטענה המועלת בהתנגדות נולדה בעקבות הגשת התביעה , השיב הנתבע כי ברור שהוא שילם ולא צריך לציין זאת כל פעם מחדש.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ