אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גרינברג נ' טרקאי

גרינברג נ' טרקאי

תאריך פרסום : 03/04/2018 | גרסת הדפסה
תא"ח
בית משפט השלום ראשון לציון
71284-11-17
30/03/2018
בפני השופט:
אבי סתיו

- נגד -
התובעת:
לאה גרינברג
הנתבע:
אבבה טרקאי
החלטה
 

1.לפניי בקשה לביטול פסק דין המורה על פינויו של הנתבע מהחנות אותה הוא שוכר מהתובעת.

2.הנתבע שוכר מהתובעת את החנות במשך מספר שנים. בכתב התביעה נטען, כי חוזה השכירות האחרון הסתיים ביום 9.8.2017, וכי התובעת הכינה חוזה שכירות חדש לתקופה שמיום 10.8.2017 ועד יום 9.8.2018 והנתבע התבקש להגיע לחתום עליו, אולם הוא לא התייצב ולפיכך אין חוזה שכירות תקף בין הצדדים. התובעת צירפה את טיוטת חוזה השכירות לכתב התביעה, וממנה עולה כי להבטחת התחייבויותיו על פי החוזה התבקש הנתבע לחתם על שטר חוב בסך 30,000 ש"ח ולהחתים עליו שני ערבים.

3.הנתבע לא הגיש כתב הגנה ולא התייצב לדיון, ומשכך ניתן נגדו פסק דין בהעדר הגנה ביום 13.2.2018.

4.ביום 18.2.2018 הגיש הנתבע בקשה לביטול פסק הדין, בה טען כי לא הגיע לדיון מכיוון שסיכם עם התובעת שימשיך לשכור את החנות. בתצהיר שצורף לבקשה טוען הנתבע, כי חוזה השכירות הסתיים ביום 15.4.2017, ולא כנטען בתביעה, וכי התובעת (באמצעות בעלה) שינתה את דעתה מספר פעמים בקשר לתנאי החוזה המחודש, והוא הסכים לבסוף לכל דרישותיה, וסבר כי יישלח אליו חוזה חדש, ותחת זאת הוא קיבל פסק דין המורה על פינויו. בתגובתה טענה התובעת, כי חוזה השכירות הסתיים ביום 15.4.2017 (בשונה ממה שנטען בתביעה) ונמסר לנתבע במפורש כי הוא לא יוארך. מכיוון שהתגובה לא נתמכה בתצהיר ולא הייתה בה התייחסות מלאה לטענות בבקשה לביטול פסק דין, הוריתי על עיכוב פסק הדין וקבעתי את הבקשה לביטול פסק דין לדיון.

5.לקראת הדיון הוגש תצהיר מטעם התובעת, בו נטען, בין היתר, כי הנתבע אף פעם לא שילם את דמי השכירות במועד, וכי היא מעוניינת למכור את החנות. בדיון, שהתקיים ביום 13.3.2018, התייצבו הצדדים והעלו את טענותיהם. הנתבע, שלא היה מיוצג, ביקש להתייעץ, ובהחלטתי שניתנה בדיון אפשרתי לו להגיש טיעון משלים בו יתייחס לשאלה מהן טענות ההגנה שלו לגוף העניין, ולאחר מכן תינתן החלטה בבקשה לביטול פסק דין. התובעת הודיעה שאינה מבקשת להגיש תגובה לטיעון המשלים. ביום 27.3.2018 הגיש הנתבע "כתב הגנה", הכולל את טענותיו לגוף התביעה.

6.מעיון בכתב ההגנה עולה, כי טענתו העיקרית של הנתבע היא כי בסמוך למועד בו הסתיים ההסכם הקודם (היינו באפריל 2017) הוסכם בעל פה על הארכת ההסכם באותם תנאים. להפתעת הנתבע, ביוני 2017 הגיעו שני אנשים לחנות וטענו כי הם נשלחו על ידי בעל הבית כדי לבדוק את האפשרות לשכור אותה. הנתבע התקשר לבעלה של התובעת, והוא אמר לו שהוא מסכים להאריך את ההסכם מאוגוסט 2017 למשך שנה, אלא שהוא דורש שיהיה ערב לחוזה. לטענת הנתבע, הוא הגיע לפגישה שנקבעה אצל עורך הדין עם דוד שלו על מנת שיהיה ערב, אולם התובעת או בעלה לא הגיעו. לאחר שעיין בטיוטת החוזה נוכח הנתבע, כך לטענתו, כי בניגוד למוסכם לא נקבעה בחוזה תקופת אופציה, ולפיכך ביקש לקבוע פגישה נוספת. הנתבע טוען, כי למרות שלא נחתם חוזה הוא ממשיך למלא אחר תנאי ההסכם, ומשלם את דמי השכירות כסדרם.

7.כידוע, קיימות שתי עילות אפשריות לביטול פסק דין שניתן בהעדר הגנה או בהעדר התייצבות. כאשר מתברר כי לא היה מקום ליתן פסק דין בהעדר, כגון אם התברר שלא בוצעה המצאה כדין, אזי קיימת עילת ביטול "מחובת הצדק", שבמסגרתה בית המשפט כלל אינו שוקל את סיכויי ההגנה. כאשר ההמצאה בוצעה כדין, אזי יש לבית משפט שיקול דעת אם לבטל את פסק הדין, ובמסגרת זו יש להידרש גם לשאלת סיכויי ההגנה.

8.כפי שציינתי בהחלטתי מיום 13.3.2018, לא מתקיימת בענייננו עילה לביטול פסק הדין מחובת הצדק. הנתבע אינו חולק על כך שידע על הגשת התביעה ועל מועד הדיון, ואף על פי כן לא הגיש כתב הגנה ולא התייצב. לא שוכנעתי כי הובטח לנתבע כי העניין הוסדר מחוץ לכותלי בית המשפט באופן שאינו מצריך את התייצבותו. הנתבע לא היה רשאי שלא להגיש כתב הגנה ולא להתייצב לדיון. השאלה אותה יש לשקול היא האם יש לבטל את פסק הדין מחמת שיקול דעת בית המשפט.

9.לאחר ששקלתי בדבר אני סבור, כי לא ניתן לשלול, טרם שמיעת ראיות, את האפשרות כי תעמוד לנתבע טענת הגנה כנגד התביעה, ולפיכך יש לבטל את פסק הדין כנגד פסיקת הוצאות. אבהיר תחילה, כי אין מקום להידרש לטענות לפיהן הנתבע מאחר בתשלום דמי השכירות (ואעיר כי בדיון אישר בעלה של התובעת כי בשלב זה הוסדרו כל החובות), וזאת מן הטעם שהטענה כלל לא עלתה בכתב התביעה. השאלה היחידה שעל הפרק היא האם יש בין התובעת לבין הנתבע חוזה שכירות תקף. אין מחלוקת שבסופו של יום לא חתמו הצדדים על הסכם שכירות, אלא שלטענת הנתבע נחתם ביניהם חוזה בעל פה. ככל שטענה זו תוכח, הרי שיכול ויהיו לנתבע טענות הגנה ראויות כנגד התביעה. למותר לומר, כי נטל ההוכחה להוכיח את הטענה מוטל על הנתבע, ומדובר בנטל משמעותי, אולם על מנת להכריע אם הנתבע עמד בנטל זה יש לשמוע את התיק לגופו. עוד אציין, כי בכתב התביעה אין כלל התייחסות למה שהתרחש בין המועד בו הסתיים הסכם השכירות האחרון שנחתם בין הצדדים (אפריל 2017) לבין המועד בו נערכה הטיוטה, וגם עניין זה מצדיק בירור.

10.לאור כל האמור, אני סבור כי הפתרון שיאזן נכוחה בין הצדדים הוא ביטול פסק הדין כנגד תשלם הוצאות, וקביעת מועד קרוב לדיון בתיק לגופו. מובהר בזאת לצדדים, כי לקראת הדיון עליהם להביא את כל ראיותיהם.

פסק הדין יבוטל כנגד תשלום הוצאות בסך 2,500 ש"ח. הנתבע יפקיד את הסכום בקופת בית המשפט עד יום 15.4.2018, והמזכירות תעביר את הסכום לתובעת. היה והסכום לא יופקד עד המועד האמור, יישאר פסק הדין על כנו. היה ויופקד הסכום, יבוטל פסק הדין והתביעה תידון לגופה ביום 30.4.2018, שעה 10:00. מובהר בזאת, כי בדיון על הצדדים להביא את מלוא טענותיהם וראיותיהם.

 

כאמור, נקבע לדיון ליום 30.4.2018, שעה 10:00.

 

המזכירות תמציא את ההחלטה לצדדים בהקדם האפשרי.

 

ת.פ 16.4.2018.

 

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ