אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> תא"ח 27841-07-15 מפעלי תחנות בע"מ נ' פרי 31 בדצמבר 2015

תא"ח 27841-07-15 מפעלי תחנות בע"מ נ' פרי 31 בדצמבר 2015

תאריך פרסום : 05/01/2016 | גרסת הדפסה
תא"ח
בית המשפט המחוזי
27841-07-15
31/12/2015
בפני השופט:
גיא הימן

- נגד -
המבקש (הנתבע):
דין נצח פרי
עו"ד מקסים בן עזרא
המשיבה (התובעת):
מפעלי תחנות בע"מ
עו"ד מיכל ירום דרור
החלטה


1.ביום 16.11.2015 ניתן בתובענה זו פסק-דין במעמדם של נציג-התובעת (המשיבה לבקשה זו) ושל באת-כוחה, ובהיעדר הנתבע (המבקש) או מי מטעמו. היה זה לאחר המְתנה בת קרוב ל-45 דקות ולאחר שנבדק ונמצא כי הנתבע, באמצעות בא-כוחו עורך-הדין מקסים בן עזרא, הוזמן כדין לדיון, אשר נקבע עם הגשתו של כתב-הגנה מטעמו. לפי הוראתה של תקנה 157(2) לתקנות סדר הדין האזרחי, תשמ"ד-1984, ולאחר שנחה דעתו של בית-המשפט כי התובעת עמדה במוטל עליה, נתקבלה התובענה. הנתבע נצטווה לפנות דוכן, שבו הוא החזיק ב"קניון הסיטי" באשדוד ולשלם, בנוסף, לתובעת את הוצאות ההליך ושכר-טרחה של עורכת-דין.

 

2.הנתבע עתר לביטולו של פסק-הדין. לבקשה זו אין כל מקום להיעתר. בכל אחד משנֵי הפרמטרים – צידוק לאי-ההתייצבות וסיכויי-ההגנה – אחוזה הבקשה במשענת של קנה רצוץ. את אי-התייצבותו לדיון תלה בא-כוחו של נתבע בכך שמעולם לא הומצא לו ולמשרדו הזימון לדיון. לתצהיר, הנלווה לבקשה, צורף נספח צילום של כתובת דוא"ל אשר מסונכרנת עם מכשיר פקסימיליה. מספר הפקסימיליה, כמופיע בבקשה, אכן שונה מזה אשר לו הומצאה ההזמנה לדיון. אך מה אעשה ומספר הפקסימיליה, שאליו נעשתה ההמצאה, הוא זה שכתב בא-כוחו של הנתבע, שחור על גבי לבן, בכותרת לכתב-ההגנה ומופיע ברישומו של בא-הכוח במזכירות בית-המשפט? ברי כי נעשתה המצאה כדין וכי מועד-הדיון נדרש היה להיות ידוע לנתבע ולבא-כוחו. חוששני כי לא ניתן לבטל את טענת התובעת, ולפיה היעדרותו של הנתבע מן הדיון נבעה מן ההערכה כי בסיומו יינתן פסק-דין לפינויו של הנתבע מהדוכן, שממנו מוציא הוא את פרנסתו; ומניסיון לדחות את הקץ ולאפשר המשך החזקה בנכס על אף שהנתבע אינו משלם דבר תמורתה.

 

3.מושכלה יסודית היא, וכמו אין חשובה הימנה, היא כי יש לאפשר לבעל-דין את יומו בבית-המשפט. אולם, לכל אחד מבעלי-הדין, וזה צדו האחר של המטבע, החובה שלא לסכל את יומו בבית-המשפט של האחר. אין להשלים עם התנהגות, המסכלת ביודעין אפשרות לקיים הליך משפטי תקין. "תובע הבא לפני בית המשפט מקבל עמו חובות מסוימות כלפי בית המשפט וכלפי יריבו, ואם הוא מזלזל במילוין, עליו לשאת בתוצאות" – דבריו של בית-המשפט העליון בר"ע 88/72 אורן נ' מיכאל, פ"ד כ"ו(1), 772, 773 (1972).

 

אשר על כן, בכל הנוגע לביטול מחמת-הצדק, לא נתקיימו אותן נסיבות המצדיקות כי בית-המשפט יבטל את פסק-הדין ויאפשר לנתבע להשיב אחור את תוצאות התנהלותו הפסולה באי-ההתייצבות לדיון (רע"א 1958/00 נדב נ' סלון מרכזי למכונות כביסה וטלוויזיה בבית אל על, פ"ד נה(5) 43 (2001); רע"א 526/83 פרושינובסקי נ' שירסון כלל אינבסטמנט האוס בע"מ, פ"ד לז(4) 485 (1983)).

 

4.חשוב עוד יותר: לאחר קריאתם של כתבי-הטענות – כתב-הגנה דווקא הגיש הנתבע – לא נותר מקום לספק כי לנתבע אין הגנה טובה בפרשה זו. אמת, אינני סבור כי ההגנה נושאת עצמה אֵיתן. כתב-התביעה הלין על אי-תשלומם של דמי-שכירות במושכר, שבו עושה הנתבע שימוש. הנתבע, מצדו, העלה, כמו מן הגורן והיקב, טענות שאף לא אחת מהן מספקת הסבר לעובדה פשוטה זו של הימנעות מתשלומם של דמי-שכירות. הוא טען כי התובעת פעלה בחוסר תום-לב בהתנהלותה לאורך היחסים החוזיים; כי הסתירה פרטים בעלי-משקל מהנתבע; כי הטעתה רשויות וכי היא לבדה אשמה במצב שאליו נקלעה. לגוף הדברים לא העלה הנתבע בכתב-הגנתו, ועל האמור בו חזר גם בבקשת-הביטול, טיעונים טובים להתגוננות מפני טענות-התביעה. לא ניתן להחזיק את המקל משני קצותיו – מחד גיסא, הימנעות מתשלומם של דמי-שכירות באופן שיטתי, ומאידך גיסא המשך ההחזקה במושכר והימנעות מפינויו.

 

5.ההסדר הפרטני, המתייחס לפגמים במושכר, שאותם כשל המשכיר לתקן, מצוי בחוק השכירות והשאילה, תשל"א-1971. סעיף 7(א) לחוק השכירות והשאילה, תשל"א-1971 קובע כי  

 

"המשכיר חייב, תוך זמן סביר לאחר שקיבל דרישה לכך מאת השוכר, לתקן במושכר, או בנכס שברשותו המשמש את המושכר, כל דבר השולל או המגביל הגבלה של ממש את השימוש במושכר לפי ההסכם או לפי המקובל בנסיבות (להלן – פגם), בין שהפגם היה בזמן מסירת המושכר לשוכר ובין שהתהווה לאחר מכן...".

 

לא עמד המשכיר בחובתו זו, מעמיד סעיף 9(א) לחוק השכירות והשאילה שתי תרופות לשוכר. הראשונה מנויה בסעיף 9(א)(1) לחוק, אשר מקנה לשוכר אפשרות לתקן את הפגם בעצמו ולדרוש מן המשכיר את החזר הוצאותיו הסבירות. מטרת הסעיף, לפי הצעת-החוק, היא "לאפשר לשוכר ליהנות מהמושכר לפי החוזה ללא צורך בהגשת תביעה על ידי השוכר לביצוע תיקון או לפיצויים" (הצעת חוק השכירות, התש"ל-1970, ה"ח 901). הוצאות שהוציא השוכר בתיקון מקימות למשכיר חוב כלפיו. חוב זה, שמקורו בחיוב קצוב, בהתאם להוראה נוספת שבחוק השכירות והשאילה – זו שבסעיף 25 לו, ניתן לקיזוז מדמי-השכירות. אכן, אם צמח למשכיר חוב, למשל בשל תיקון-עצמי שביצע הדייר, רשאי האחרון לקזז כנגדו חיוב בדמי-שכירות. בנדון כאן לא הצביע הנתבע על הוצאה כלשהי שהוציא, וממילא לא הוכיח קיומו של חיוב קצוב של התובעת כלפיו.

 

בתרופה השנייה עוסק סעיף 9(א)(2) לחוק. מכוחה זכאי שוכר "להפחית את דמי השכירות כל עוד הפגם קיים, לפי היחס שבו פחת שווי השכירות עקב הפגם לעומת שוויה לפי החוזה". אותו כלל מתקשה להשלים עם מצב-דברים, שבו חיובו של שוכר לשלם דמי-שכירות בשיעור מלא לא יהא תלוי, כל עיקר, בחובתו של בעל-הבית לשמור על תקינות המושכר. את שווי ההפחתה, אך מובן, יש לשׁום. הפחתה איננה קיזוזו של חיוב קצוב. להבדיל מהוצאות אשר כרוכות בתיקון-עצמי, הפחתה מדמי-השכירות לא מקימה למשכיר, קודם שנקצב החיוב, חוב כלפי השוכר.

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ