אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> תא"ח 12998-09-15 נחאס ואח' נ' ג'רייס

תא"ח 12998-09-15 נחאס ואח' נ' ג'רייס

תאריך פרסום : 07/12/2015 | גרסת הדפסה
תא"ח
בית משפט השלום קריות
12998-09-15
03/12/2015
בפני השופט:
נאסר ג'השאן

- נגד -
מבקשים:
ריאד ג'רייס
משיבים:
1. האני נחאס
2. נאדר נחאס

החלטה
 

 

1.לפניי בקשה לביטול פסק דין שניתן בהיעדר הגנה ביום 23.10.15 (להלן: "פסק הדין").

2.המדובר בתביעה לפינוי מושכר שהוגשה לפי פרק טז4 לתקנות סדר הדין האזרחי התשמ"ד-1984 (להלן: "התקנות"). בכתב התביעה שהגישו המשיבים – הם התובעים , נטען כי ביום 6.6.15 נחתם הסכם שכירות של דירה המצוייה ברחוב אלמותנבי 34 במעלות-תרשיחא (להלן : "הדירה") לפיהם שכר המבקש - הנתבע את הדירה בתמורה לדמי שכירות בסך 1,700 ₪ לחודש, אולם מאז כניסת המבקש לדירה ועד ליום הגשת התביעה (7.9.2015) – טרם שילם את דמי השכירות, ועל כן עתרו המשיבים-התובעים לפנות את הדירה.

3.ביום 21.10.15 הגישו המשיבים בקשה למתן פסק דין בהיעדר הגנה, ובעקבות בקשה זו ניתן פסק הדין.

4.בבקשתו טוען המבקש כי בא-כוחו מונה לייצגו ביום 20.10.15, ואף הגיש בקשה להארכת מועד להגשת כתב הגנה ביום 23.10.15 בסוברו כי כתב התביעה נמסר למבקש ביום 18.9.15 ולפיכך עליו להגיש כתב הגנה עד ליום 26.10.15 (בשל פגרת הסוכות). על כן טען המבקש כי לא זילזל במועדים שנקבעו עפ"י דין. באשר לסיכויי הגנתו, טען המבקש כי ביצע עבודות שיפוץ בבניין בו מצוי המושכר עפ"י הסכם שנכרת בינו לבין אביהם של המשיבים- ד"ר פתח אללה נחאס אך לא קיבל תמורתן, ועל כן לטענתו בכוונתו להגיש תביעה כנגד אביהם של המשיבים בסך 117,000 ₪. לסיכום בקשתו טען המבקש כי "מכאן, עולה כי כנגד המבקש תוכננה עקיצה של ממש מטעם המשיבים ואביהם ומן הדין לתת לו יומו בבית המשפט" (סעיף 9 לבקשה) . המבקש מוסיף כי מאזן הנוחות נוטה בבירור לטובתו. לטענת המבקש יש לבטל את פסק הדין מחובת הצדק, וללא חיוב בהוצאות.

5.המשיבים טוענים בתגובתם כי המדובר בהליך של פינוי מושכר בו לא נידונות טענותיהם הכספיות של הנתבעים וגם לא של התובעים, ומשכך אין כל מקום להעלות טענות כספיות כנגדם. המשיבים כפרו בטענת המבקש בדבר הזמנת עבודות השיפוץ במושכר ע"י אביהם. לטענתם, הסכם לביצוע עבודות השיפוץ שצורף לבקשה הינו מזוייף, והא ראייה – הסכם השיפוצים נחתם לפני הסכם השכירות, אך בהסכם השכירות אין זכר להסכם השיפוצים ואין זכר לחוב קיים ואף הוראות הסכם השכירות קובעות מפורשות שכל עבודת שיפוץ במושכר שתבוצע ע"י המבקש, לא תזכה אותו בהחזר כלשהוא ולא תצמיח טענת הגנה כלשהיא. עוד לטענתם, המבקש טוען כי אביהם הוא שהזמין את עבודות השיפוץ, ואם כן כיצד יכולה לשמש טענה זו כהגנה בפני המשיבים. המשיבים מוסיפים כי על פי הסכם השכירות על השוכר לקבל אישור המשכירים בטרם ביצוע שינויים במושכר, וללא אישורם ייחשבו השינויים כחלק מן המושכר, ועל כן אין למבקש כל עילת תביעה כנגדם.

באשר לסיבת המחדל טוענים המשיבים כי כתב התביעה נמסר לידי המבקש עוד ביום 13.9.15, ולא ביום 18.9.15 כטענתו. בנוסף, לטענתם, עוד בסמוך להגשת כתב התביעה היה המבקש מיוצג ע"י בא-כוחו, וכראייה לכך צירפו המבקשים מכתב לו צורף ייפוי כוח של ב"כ המבקש מיום 3.9.15. המשיבים טוענים אפוא כי התנהלות המבקש מהווה זלזול בהליך, ומחייבת דחיית בקשתו.

מעבר לכך, באשר לסיכויי ההצלחה טוענים המשיבים כי מלבד טענותיהם בדבר הליך הפינוי בו לא נידונות טענות כספיות; והעובדה שטענת המבקש מתייחס להתחייבות של אביהם, המשיבים מוסיפים כי המבקש לא הוכיח כי ביצע אילו מן העבודות המוזכרות בהסכם השיפוצים, המוכחש על ידם. על כן עותרים המשיבים לדחיית הבקשה ולהותרת פסק הדין על כנו.

6.בתשובה לתגובה טען המבקש כי אכן הסכם השיפוצים – אותו יוכל להוכיח באמצעות ראיות ועדים - נחתם לפני הסכם השכירות, אולם קדם להסכם השיפוצים משא ומתן בעניין השכרת המושכר, כאשר המשיבים לא היו מעורבים בו, והמבקש לא ידע על קיומם של המשיבים בשלב זה. המבקש טוען כי החוזה נחתם בינו לבין המשיבים למראית עין, אולם בעל דברו האמיתי הוא אבי המשיבים – ועל כן טענת הקיזוז שהוא מעלה נגדו ראוייה להישמע. באשר למינוי בא-כוחו מודה המבקש כי אכן בא-כוחו מונה לייצגו במו"מ, אולם לגבי תביעה זו לקח על עצמו בא-כוחו את הייצוג בשלב מאוחר יותר.

7. המשיבים הגישו תשובה לתשובה, אולם משזו הוגשה ללא רשות אני מתעלם ממנה.

דיון והכרעה

8.במקרה כגון דא, כאשר לא נפל פגם בפסק הדין שכן המבקש קיבל את כתב התביעה כדין אך לא הגיש כתב הגנה במועד, נתון לבית המשפט שיקול דעת רחב באשר לביטול פסק הדין (ראו: ע"א 5000/92 יהושע בן-ציון נ' אוריאל גורני ואח' פ"ד מח(1), בעמ' 835-836). לפי ההלכה הפסוקה, על מבקש ביטולו של פסק דין להוכיח שני יסודות מצטברים; האחד הוא מתן סיבה טובה למחדלו של המבקש- הנתבע שגרמה לאי התייצבות במועד, והאחר - הוכחת סיכויי הצלחת הגנתו - אם יבוטל פסק הדין.

ראו:

  • גורן, "סוגיות בסדר דין אזרחי" (מהדורה עשירית, 2009) עמ' 371.

    י. זוסמן , "סדרי הדין האזרחי" (מהדורה שביעית, 1995) עמ' 735 עד 738.

    9.אשר לשאלה הראשונה, היינו בדיקת סיבת המחדל, כאשר המבקש מצביע על סיכויי הצלחה, וככל שיתברר שלא מדובר בזלזול מופגן בבית המשפט אלא ברשלנות מסוימת מצד המבקש שהובילה למחדלו, ויש למבקש הגנה סבירה, יקבל בית המשפט את בקשת המבקש וידון במחלוקת לגופה (ראו: ע"א 32/83 ויולט אפל נ' דוד קפח, פ"ד לז (3) 431) ובמקרה שכזה יסתפק בית המשפט בפסיקת הוצאות המשיב כתוצאה ממחדלי המבקש (ראו: ע"א 64/53 כהן נ' יצחקי, פ"ד ח 395 ; רע"א 1598/00 אריה נדב נ' סלון מרכזי למכונות כביסה בבית אל על פד"י נ"ה (5) 43). יחד עם זאת, "יהיו מקרים בהם המחדל הוא כה משמעותי עד שיהא בו כדי להאפיל על התשובה לשאלה השניה" (ע"א 1782/06 משרד הבינוי והשיכון נ' סולל בונה בע"מ (פורסם בנבו, 6.4.2008)). אם המחדל עולה כדי זלזול בהליכים המשפטיים ייטה בית המשפט שלא לדון בסיכויי הצלחת התביעה (ראו: רע"א 6379/09 פלוני נ' פלונית (פורסם בנבו, 19.8.2009); רעא 6905/11 ‏ ‏פסי גולדנברג בפשט''ר נ' זהבה רובנר (פורסמה בנבו, 31.12.12)).

     

     

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ