אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ש. שלמה חברה לביטוח בע"מ ואח' נ' אליפוב ואח'

ש. שלמה חברה לביטוח בע"מ ואח' נ' אליפוב ואח'

תאריך פרסום : 27/12/2010 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום הרצליה
31476-12-09
26/12/2010
בפני השופט:
לימור רייך

- נגד -
התובע:
1. ש. שלמה חברה לביטוח בע"מ
2. ניו קופל רכב בע"מ

הנתבע:
1. אנטולי אליפוב
2. כלל חברה לביטוח בע"מ

פסק-דין

פסק דין

לפני תביעה שהגישו התובעות כנגד הנתבעים בשל אירוע תאונת דרכים שארע ביום 24.9.08 בגין נזק רכוש שנגרם לכלי רכבן של התובעות בסך של 4,050 ₪.

פסק הדין ניתן לאחר שמיעת הנהגים והעדים מטעם הנהגים, תוך ציון נימוקים בקצרה כדלקמן:

לטענת הנהג מטעם התובעות, הוא נוסע בכביש דו סטרי (נתיב אחד לכל כיוון) לכיוון ישר, כאשר הוא מבחין בצד שמאל במשאית שחוסמת את שדה הראיה לכלי הרכב שמבקשים להשתלב לנתיב הנסיעה שממול בכביש ממנו הגיע הנתבע 1, כשנהג התובעות נוסע בנסיעה איטית, בשל כלי רכב שנוסעים לפניו, שבריר שנייה לפני המגע בין כלי הרכב, מבחין בנתבע 1 בעת שהוא מבצע פניה ימינה בקשת רחבה בשל אותה משאית שעמדה בצד שמאל של הכביש.

הנהג מטעם התובעת, לא זכר את הפרטים במלואם, כך למשל לא שלל את קיומה של משאית בנתיב נסיעתו, שלטענת הנתבעים חסמה את הנתיב בכיוון נסיעתו, יחד עם זאת, ידע לומר בוודאות כי בשום מקרה לא נאלץ לסטות / לעקוף לתוך נתיב הנסיעה הנגדי.

לטענתו, אם היתה בעיה של הפרעה / מכשול לתנועה הרי שזו היתה כתוצאה מכלי הרכב / משאית שעמד ממול, כך שנחסם שדה הראיה של הנתבע 1 שביקש להשתלב לכביש הראשי כשהוא אינו מבחין בכלי רכבו וממילא לנזקים שנגרמו כתוצאה מכך.

קצין הבטיחות מטעם התובעות, אשר ישב ליד הנהג בעת קרות האירוע, ציין כי ערך את השרטוט שהוגש וסומן ת/2 (בעמ' 2) מייד לאחר האירוע, במהלך עדותו בביהמ"ש חזר על תיאור נסיבות קרות האירוע באופן שוטף וסדור.

לטענתו, בנתיב הנסיעה של הנהג מטעם התובעות, לא היה שום דבר שהפריע להם בנסיעה ואילו בנתיב הנגדי, מהיכן שביקש הנתבע 1 להשתלב לכביש הראשי, בנתיב ממול עמדו כלי רכב משני צידי הכביש שמשתלב וחסמו לנהג – הנתבע 1 את שדה הראיה באופן מלא, כאשר הנתבע 1 מגיח לצומת במהירות וכתוצאה מכך נגרם אירוע התאונה.

לטענת קצין הבטיחות, הנהג מטעם התובעת נסע בנתיב הנסיעה שלו, לא חנתה שום משאית בצד ימין של הכביש שחסמה את הנתיב ושום כלי רכב לא נסעו לפני ואחרי רכב התובעות, באותה עת הכביש היה פנוי.

לטענת הנהג מטעם הנתבעים, בעת שביקש לעבור ממתחם אחד למתחם אחר, במקום עבודתו שנמצא באזור התעשייה החדש בראשון לציון, נעצר עם כלי הרכב עצירה מוחלטת, כאשר בכיוון נסיעתו ישנו תמרור של האט ותן זכות קדימה בלבד ולאחר שהביט שמאלה על מנת לבדוק כי הנתיב פנוי והתחיל בפניה ימינה, כאשר בצד ימין חונים כלי רכב בניגוד לחוק, ממול עמדה משאית שחסמה חלק מהנתיב של כלי רכב שמגיעים מהצד השני, לפתע מגיח במהירות כלי רכבן של התובעות וגורם לנזק בשני כלי הרכב.

לטענת הנתבע 1, אירוע התאונה ארע בנתיב הנסיעה שלו, כשהוא במצב של עצירה מוחלטת בעוד נהג התובעות נוהג בקלות ראש ובמהירות שאינה הולמת את מצב התנועה בכביש באותה עת ומשכך, האחריות לתאונה רובצת במלואה על התובעות.

העד מטעם הנתבעים, עמית לעבודה של הנתבע 1, העיד ביחס לנסיבות האירוע, בעדותו אישר כי כלי הרכב שחנו בצד של הכביש שאליו מבקש הנתבע 1 להשתלב הפריעו לשדה הראיה, ומשכך, התקדם בצורה איטית וזהירה כאשר אירוע התאונה ארע בנתיב הנסיעה של הנתבעים במצב של עצירה מוחלטת.

העד מטעם הנתבעים אישר, כי בנתיב ממול עמדה משאית שחסמה את מרבית הנתיב כך שכלי רכב שהגיעו למקום, נאלצו לבצע עקיפה וממילא לסטות לעבר נתיב הנסיעה של הנתבעים.

הנזק אצל כלי רכבה של התובעת הינו בצד שמאל בדלת האחורית ואילו אצל הנתבעים הנזק, ע"פ גרסתם בפנס שמאל קדמי .

יוצא אפוא, שנהג הנתבעים שמבקש לצאת ולפנות ימינה לתוך כביש דו סטרי (נתיב אחד לכל כיוון), כשבכיוון נסיעתו תמרור האט ותן זכות קדימה ובשני צדדי הרחוב אליו הוא מבקש להשתלב חונים כלי רכב, עובדה שאושרה באמצעות שני העדים מטעם הצדדים שישבו לצידם של הנהגים, שחוסמים לגמרי את שדה הראיה בכיוון הנסיעה של הנתבעים / כמו גם את שדה הראיה של הנהג מטעם התובעת, מתחיל לצאת ושנייה לאחר מכן, אירע אירוע התאונה.

מוקד הנזק בכלי רכבן של התובעות, בחלק האחורי מאשר את העובדה, כי כלי רכבן כבר כמעט חלף לגמרי על פני כלי רכבם של הנתבעים – הנזק בחלק האחורי בלבד.

במצב דברים כזה, כאשר כל אחד מהצדדים טוען, שהשני סטה לעבר נתיב נסיעתו, לכאורה מונחות לפני ביהמ"ש שתי גרסאות, אלא שלהבדיל ממצב של נסיעה של שני כלי רכב בכביש בו זמנית בשני נתיבים, או אז אין לביהמ"ש כלים להכריע בין שתי הגרסאות , התוצאה הינה דחיית התביעה , בעוד שבמקרה שלפני, מדובר בהשתלבות ויציאה של הנתבע לכביש שבו נוסע הנהג מטעם התובעות ישר, כאשר הנתבע 1 מבקש להשתלב לכביש ובכיוון נסיעתו תמרור האט ותן זכות קדימה.

גם אם אני מקבלת את גרסת הנתבע 1 והעד מטעמו במלואה, עדיין רובצת עליהם אחריות בשיעור ניכר יותר מזו הרובצת על הנהג מטעם התובעות משום שלדידם, הבחינו במשאית ממול שחוסמת כמעט לגמרי את הנתיב ממול ובמשאית בכיוון נסיעתם שגם חוסמת את שדה הראיה בכיוון שלהם ובכלי רכב שנאלצים לעקוף את המשאית כשהם בהכרח חולפים על פני הנתיב אליו הם מבקשים להשתלב, אם כך , מדוע לא טרח העד מטעם הנתבעות שישב ליד הנהג לבקש מנהג המשאית שחסם שלא כדין את הנתיב ממול (שלטענתם פרק סחורה במקום) להזיז את המשאית המהווה מכשול או לדאוג לעצור את התנועה ממול , על מנת לאפשר השתלבות כדין – לנתבעים הפתרונים.

תחת מציאת פתרון זמין במקרה כזה, בחר הנתבע 1 לצאת לתוך הנתיב ולגרום לאירוע התאונה.

סוף דבר, מבין שתי הגרסאות סבירה יותר גרסתם של העדים מטעם התובעות על פני גרסתם של העדים מטעם הנתבעות שכן האחרונים נאלצו לבצע פניה כשבכיוון נסיעתם , בשני הצדדים, חסום שדה הראיה באופן מוחלט והם מבצעים קשת רחבה יותר, תוך שהם סוטים לעבר נתיב נסיעתו של נהג התובעות, מאשר סטייה של האחרון לנתיב נסיעתו של הנתבע כאשר הוא מבקש להמשיך בכיוון ישר.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ