אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ש.ח.מ. בית שאן בע"מ ואח' נ' אי.בי.ג'י. - מערכות מיזוג אוויר בע"מ ואח'

ש.ח.מ. בית שאן בע"מ ואח' נ' אי.בי.ג'י. - מערכות מיזוג אוויר בע"מ ואח'

תאריך פרסום : 08/04/2014 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום בית שאן
44427-08-13
01/04/2014
בפני השופט:
אינעאם דחלה-שרקאוי

- נגד -
התובע:
1. אי.בי.ג'י. - מערכות מיזוג אוויר בע"מ
2. בני חדד

הנתבע:
1. ש.ח.מ. בית שאן בע"מ
2. שמואל דהן

החלטה

1.בפניי בקשה לביטול פסק הדין בהעדר הגנה שניתן ביום 5/12/13.

טענות המבקשים

2.לטענת המבקשים כתב התביעה הומצא לעו"ד יוסף בן בנימין (להלן: "עו"ד בנימין") אשר פנה בשמה של המבקשת 1 למשיבים במכתב התראה לתשלום החוב שחבים המשיבים למבקשת 1 , כאשר הוברר למשיבים כי עו"ד בנימין אינו מייצג את המבקשים, ואינו כתובת למשלוח כתבי בי דין, הגם שהוא נתבקש בשמם של המבקשים לנהל מו"מ עם המשיבים לשם סילוק החוב שחבים המשיבים כלפי המבקשים.

3.עוד טענו המבקשים, כי בקשת המשיבים למחוק כתב תביעה שהגישו לבית משפט השלום בעפולה, נדחתה על ידי בית המשפט, בין היתר לאור טענות המבקשים בעניין אי המצאת כתב התביעה לידיהם.

4.המבקשים, עותרים לבטל את פסק הדין מחובת הצדק, ומוסיפים כי יש להם טענות הגנה כפי שעולה מכתב התביעה שהגישו לבית משפט השלום בעפולה.

טענות המשיבים

5.המשיבים מתנגדים לבקשה ומציינים כי כתב התביעה אכן הומצא לעו"ד בנימין, אך גם לנתבעים . עו"ד בנימין ניהל מו"מ בשם המבקשים, ואף המבקש 2 בעצמו ניהל מו"מ מול המשיבים ובא כוחם, ושלח מסרונים באמצעות המכשיר הנייד שלו למשיבים לסילוק וסיום המחלוקת בין הצדדים. מכאן שהמבקשים מנועים ומושתקים מלטעון כי לא ידעו על כתב התביעה, ובמקרה זה יש להחיל את "כלל הידיעה" הגובר על "כלל ההמצאה".

6.עוד טענו המשיבים, כי במסגרת המו"מ אשר ניהל עו"ד בנימין בשם המבקשים מול המשיבים, סוכם כי שני הצדדים יוותרו על טענותהים אחד כלפי השני, וכי יוגש הסכם פשרה בעניין זה, הסכם אשר הוכן ונשלח למבקשים, אך בחרו המבקשים להגיש כתב תביעה נגד המשיבים בבית משפט השלום בעפולה, תחת חתימת ההסכם,ורק אז נשלחה הודעה ע"י עו"ד בינמין כי המו"מ לא צלח.

7.המשיבים מדגישים כי עו"ד בינימין ייצג את המבקשים בשעתו, ניהל בשמם מו"מ ואף ניסח את התביעה שהוגשה לבית המשפט בעפולה, שכן ניכר כי הוכנה ע"י עו"ד, גם אם הוגשה בשם המבקשת 1 בלבד. לטעון כי עו"ד בנימין אינו מוסמך לקבל כתבי בי דין בשם המבקשים, אך מוסמך לנהל מו"מ בשמם וכן להגיע לפשרה בשמם, הנן טענות שכל מטרתן לזלזל בבית המשפט ובמשיבים.

8.המבקשים הגישו תביעתם בבית המשפט בעפולה, תוך הסתרת קיום תביעה זו נגדם, ובית המשפט בעפולה קבע כי מדובר במחדלם של המקשים שהיו אמורים ליידע את בית המשפט בקיום התביעה בבית המשפט כאן.

9.המשיבים טענו כי כתב התביעה נשלח למבקשים בדואר רשום, ואישור המסירה חזר עם הערה "לא נדרש" וכך רואים שהם מתחמקים מקבלת כתב התביעה, ומנגד טוענים כי לא הומצא להם.

דיון ומסקנות

10.החלטה הניתנת בהעדר יוצרת צפיה בקרב בעל דין שזכה בהחלטה, כי לא יוטרד עוד בהליך, לאחר שניתנה החלטה סופית בעניינו. חרף זאת, מכיר הדין, מכוח תקנה 201 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד – 1984 (להלן – "התקנות") באפשרות ביטול פסק דין שניתן בהעדר:

"ניתנה החלטה על פי צד אחד או שניתנה באין כתבי טענות מצד שני, והגיש בעל הדין שנגדו ניתנה ההחלטה בקשת ביטול תוך 30 ימים מיום שהומצאה לו ההחלטה, רשאי בית המשפט או הרשם שנתן את ההחלטה – לבטלה...".

יוצא איפוא, "כי הדין מבכר, במקרים בהם לבעל הדין טענות הראויות להשמע, את הערך של מתן זכות טעון מלאה לבעל הדין – גם כאשר מחדלו שלו שלל ממנו מדעקרא את זכות הטיעון – על פני צפייתו של בעל הדין שכנגד לסיומם של הליכים אשר לכאורה הסתיימו". (רע"א 10292/01 סופר זול קינן את ביזמן בע"מ נ' ירמיהו עיני חברה לבניה בע"מ).

11.הפסיקה מתייחסת לשתי קטגוריות של ביטול פסק דין: ביטול מחובת הצדק, קרי האם קיים פגם בהליך, וביטול על פי שיקול דעת. באשר לקטגוריה הראשונה, כאשר ביטול פסק הדין נעשה מחובת הצדק, "עצם הפגם בהליך משמש עילה לביטול ההחלטה ובית המשפט אינו רשאי לשקול, אם היתה החלטה נכונה, לגופו של עניין אם לאו" (ראה ד"ר זוסמן, סדרי הדין האזרחי, מהדורה שביעית).

במקרה דנן, הטענה המרכזית של המבקשים הינה לביטול מפאת הצדק, לאור אי המצאת כתב התביעה לידיהם. אומר כבר עתה כי דין טענה זו להידחות משני נימוקים: הראשון; כי כתב התביעה נשלח למבקשים בדואר רשום והם בחרו לא למשוך את כתב התביעה כפי שעולה מאישור משלוח בדואר רשום שצורף לתגובת המשיבים, והשני; כי המצאת כתב התביעה לעו"ד בנימין הינה המצאה כדין, עת ניהל הוא בשמם של המבקשים מו"מ לסיום התיק בפשרה, תוך שהוא מציין את קיום כתב התביעה נשוא הבקשה, ידיעת המבקשים על קיום כתב התביעה, ואף הסכמתם לוותר על הטענות שיש להם כלפי המשיבים, כנגד ביטול התביעה כאן נגדם. לא ניתן לנהל מו"מ בשם המבקשים ומנגד לטעון כי עו"ד בנימין אינו מייצג את המבקשים, ואינו כתובת להמצאת כתבי בי דין למבקשים, גם אם הוא שולח מכתב למשיבים כי הוא אינו הכתובת להמצאת כתבי בי דין. כאן המקום להדגיש כי המכתב שנלשח ע"י עו"ד בנימין לב"כ המבקשים, ובו הוא מציין כי אינו כתבות להמצאת כתבי בי דין למבקשים, ושצורף לבקשת המבקשים, הינו מתאריך 29/8/13, ואילו המכתב השני שנשלח ע"י עו"ד בנימין לב"כ המשיבים, ועניינו הכנת הסכם פשרה תביק דנן, ושצורף לתגובת המשיבים, הינו מתאריך 8/9/13, כלומר תאריך יותר מאוחר ולכן הוא הגובר.

12.משידעו המבקשים על קיום התביעה בבית שאן, לא יכולים להסתתר מאחורי הטענה כי כתב התביעה לא הומצא להם, עת ניהלו מו"מ באמצעות עו"ד בנימין עם המשיבים. מכאן אין מקום לבטל את פסק הדין מחובת הצדק.

13.משקבעתי כי המבקשים אינם אוחזים בטענת הפגם בהליך אשר אותו הם מבקשים לבטל, תלויים הם, כאמור, בחסדיו של בית המשפט. במקרה דנן לעולם אין זכות קנויה בידיהם לדרוש את הביטול, אלא בית המשפט יציב לעצמו שתי שאלות:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ