אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ש' צילה צפת: 12 שנות מאסר למורשעים בהריגה , קשירת קשר לביצוע פשע ועוד

ש' צילה צפת: 12 שנות מאסר למורשעים בהריגה , קשירת קשר לביצוע פשע ועוד

תאריך פרסום : 04/12/2011 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי בבאר שבע
23843-03-10
01/12/2011
בפני השופט:
צילה צפת

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד ג'ראר
הנתבע:
1. אולג חזנוב (עציר)
2. סרגיי נסימוב (עציר)
3. רומן איסקוב

עו"ד דייגי בשם עו"ד ליבדרו
עו"ד אליגון
עו"ד דייגי
גזר דין

1.       הנאשמים הורשעו על יסוד הודאתם במסגרת הסדר טיעון בכתב אישום מתוקן המייחס להם את העבירות הבאות: לנאשמים 1-2, עבירות של הריגה, לפי ס' 298 לחוק העונשין, התשל"ז - 1977 (להלן "החוק") והחזקת סכין, לפי ס' 186(א) לחוק. כל הנאשמים בעבירה של קשירת קשר לביצוע פשע, לפי ס' 499(א) לחוק. לנאשם 3, עבירה של ניסיון לגרימת חבלה של ממש, לפי ס' 380 בצירוף ס' 25 לחוק.

2.       בחודש נובמבר 2009, או בסמוך לכך, בעקבות ויכוח שנתגלע בין נאשם 1 לחאלד חג'אזי, התקשר נאשם 1 לחאלד וביקש הימנו להגיע לפארק בשכונת "נווה זאב" בבאר שבע, חאלד הגיע עם אחיו סאמר, נאשם 1 שלף סכין ואיים לדקור את חאלד, אנשים שנכחו במקום הפרידו בין הניצים.

ביום 17.2.10, ישבו חאלד וסאמר ביחד עם מחמוד ורביע ג'ארושי, תאופיק חבשי ומשה יעקובוב על גבי חומה בשכונת "נווה זאב", נאשם 1 הגיע למקום, ירק לכיוונם וניגש לשוחח עם חברו משה; בתגובה ניגשו אליו מחמוד, רביע, חאלד וסאמר ושאלו אותו לפשר התנהגותו, מחמוד משך בחולצתו של נאשם 1. נאשם 1 עזב את המקום וכעבור מספר דקות התקשר למשה, ביקש לשוחח עם חאלד והזמינו לקאנטרי כדי "לסגור את הסיפור". לאחר שיחה זו, קשר נאשם 1 קשר עם נאשמים 2-3 ועם אחרים שזהותם אינה ידועה, לתקוף את בני החבורה הנגדית ולגרום להם לחבלות. במסגרת הקשר, חזר נאשם 1 למקום בו ישבה החבורה וביקש לשוחח עם מחמוד מאחורי הבניין, מחמוד הסכים והתלווה לנאשם 1; סאמר, חאלד ורביע חששו לשלומו של מחמוד וניגשו לוודא ששלום לו, מאחורי הבניין נקלעו למארב שטמנו לו הנאשמים ו 7 אחרים לפחות כשנאשם 2 נושא עימו סכין והאחרים  חמושים בסכינים, אלת בייסבול ובקבוקי זכוכית. נאשם 1 הכה את מחמוד ברגליו באמצעות האלה תוך שהוא משלהב את חבריו, חאלד הצליח לחלץ את האלה מידי נאשם 1, או אז הותקף חאלד ונדקר בזרועו, במותנו ובחזהו, לאחר מכן זרק נאשם 1 על חזהו של חאלד אבן רצפה משתלבת והפילו ארצה. בד בבד, נאשם 2 ביחד עם אחרים, דקר את סאמר שתי דקירות בגב ובצלעות. מחמוד, רביע וסאמר הותקפו והוכו על ידי הקושרים, מחמוד נפצע בנוסף  מפגיעות סכין בפניו והוכה עם אבנים בגבו עד שנפל ארצה. נאשם 3 השתתף בתקיפה בכך שזרק לעבר אחד מהם אבן שהחטיאה את מטרתה. במהלך האירוע נחבלו נאשמים 1-2 כתוצאה ממעשי בני החבורה הנגדית. שכנים ששמעו את הצעקות הזמינו משטרה והנאשמים ושותפיהם נמלטו מהמקום. סאמר הובהל לבית החולים ושם נקבע מותו כתוצאה מדקירה שחדרה לתוך ליבו וחתכה את העורק הכלילי שמאלי יורד של הלב; על גופו נמצאו פצעי דקירות רבים נוספים בחזה משמאל ומימין, במצח ובאצבע. חאלד הובהל אף הוא לבית החולים, שם נזקק לטיפול רפואי ולאשפוז במסגרתו הוכנס נקז לחזהו בעקבות שני פצעי דקירה בחזה, בשכמה הימנית, מותן שמאל, כן נמצאו על גופו חתכים שונים.

3.       לעניין העונש הוצג הסדר טיעון חלקי, על פיו, תעתור המאשימה לעונש של 12 שנות מאסר שיושת על נאשמים 1-2 ולעונש של 6 חודשי מאסר בפועל שיושת על נאשם 3; וב"כ הנאשמים יהיו חופשיים בטיעוניהם.

תסקירים:

4.       נאשם 1, בן 22, רווק, עלה מגרוזיה בגיל 7, לא גוייס לצה"ל בשל מעורבות פלילית קודמת, מאז סיום לימודיו עבד במספר מקומות. להתרשמות שרות המבחן, הנאשם וורבלי מאוד, בעל אינטליגנציה תקינה, מקפיד להציג את עצמו באורח חיובי תוך טשטוש התנהגותו הבעייתית, מונע מתוך צורך עז בקבלת כבוד והערכה חברתית, מנותק רגשית ומכוון לסיפוק צרכיו, מתקשה לבחון את מעשיו והתנהלותו, נוטה להשליך אשמה על גורמים חיצוניים, מתקשה להתמודד עם סיטואציות חברתיות ונוטה לנהוג באלימות בעת שחש השפלה, התנהגותו מאופיינת בדפוסי התנהגות עבריינים ובתכנון מוקדם של העבירות. לאור האמור, התרשם שירות המבחן מרמת סיכון גבוהה מאוד להישנות התנהגות אלימה. הנאשם קיבל אחריות מועטה לביצוע העבירות בהן הורשע, לטענתו לא איים בסכין על המתלוננים, לא ירק עליהם, הכחיש את קשירת הקשר לפשע וטען כי כל חלקו באירוע מתמצה בכך שהכה את מחמוד ברגלו. להתרשמות שירות המבחן, הנאשם "פעל באירוע העבירה מתוך קודים התנהגותיים עבריינים ומתוך שיקול דעת ותכנון", הנאשם מבטא ניתוק רגשי מאירוע העבירה, מתקשה לגלות אמפטיה וצער על תוצאות מעשיו, עסוק במחיר שהינו משלם וצפוי לשלם על מעשיו.

5.       נאשם 2, רווק בן 23, עלה ארצה מקווקז בהיותו בן שנתיים, מתגורר בבית הוריו בבאר שבע, סיים 12 שנות לימוד, שירת בצה"ל כנהג ולדבריו היה עריק. הנאשם מסר כי בתקופת לימודיו התחבר לחברה שולית, נהג באופן קבוע להחזיק סכין כחלק מתדמית חיצונית שרצה ליצור, החל לצרוך אלכוהול בגיל 13 בעיקר במצבים חברתיים או על מנת להתמודד עם תחושת ריקנות. להתרשמות שירות המבחן, הנאשם וורבלי, בעל יכולות קוגניטיביות תקינות, בעל דימוי עצמי נמוך, מעורב בחברה עבריינית על מנת להשיג תחושת שייכות, נוטה לפעול באופן אימפולסיבי ללא שיקול דעת מעמיק, מתקשה לממש את הצהרותיו בדבר רצונו באורח חיים נורמטיבי, בעל קושי לווסת את דחפיו התוקפניים והוא צפוי לאיבוד שליטה ולתגובות אלימות ותוקפניות כלפי האחר. עוד התרשם שרות המבחן כי רצונו בטיפול נובע מרצונו להקל את תוצאות ההליך ולא מתוך הבנה אמיתית להתנהגותו הבעייתית. מחוות דעתו הפסיכיאטרית של הפסיכיאטר המחוזי מיום 17.5.10, עולה כי הנאשם בעל הפרעת אישיות קשה עם קווים אנטיסוציאליים גבוליים. הנאשם מודה באופן חלקי בעבירות בהן הורשע אך מתקשה לקחת אחריות. לדבריו, לא קשר לפגוע במתלוננים אלא שהתפתחה תגרה והוא שלף סכין ודקר את המנוח בגבו ובאזור הצלעות. להתרשמות שירות המבחן בהתייחסותו לאירוע בלט ניתוק רגשי וקושי להתחבר לתוצאות מעשיו. לאור האמור לעיל ונוכח תוצאות מעשיו, הומלץ על ענישה מוחשית ומציבת גבולות.

6.       נאשם 3, רווק בן 29, עלה מברה"מ בהיותו בן 9, סיים 12 שנות לימוד, סובל ממחלת הצליאק אשר פגעה בהתפתחותו הפיזית באופן הניכר לעין ובגינה נקבעו לו 97% נכות ע"י הביטוח הלאומי והוא אף לא גוייס לצה"ל, מאז סיום לימודיו עבד בבית דפוס. להתרשמות שירות המבחן, הנאשם סגור ומופנם, מחלתו השפיעה באופן ניכר על מראו החיצוני וכן על דימויו העצמי ותפקודו, בעקבותיה נאלץ להתמודד עם דחייה חברתית וככל הנראה בשל כך נטה להתחבר לחברה שולית שהיה בכוחה להגן עליו, סבל מהיעדר יד מכוונת לאור קשיי הקליטה של הוריו בארץ, בעל נטייה לפאסיביות וכן תלוי בהוריו אשר עושים עבורו דברים רבים באופן שאינו מאפיין את גילו ומחבל בעצמאותו. הנאשם מתקשה לקחת את האחריות על האירוע נשוא ההרשעה, לטענתו התלווה אל נאשם 1 לבקשתו כשסיפר לו כי מספר אנשים הציקו לו, במקום כבר נכחו מספר רב של אנשים שלא הכיר, בשלב כשלהו החלו האנשים לזרוק אבנים זה על זה, הוא זרק אבן אחת ונמלט מהמקום. להערכת שרות המבחן, ניכר כי הנאשם מנסה לתאר את האירוע באופן המרוחק ממנו, תוך קושי להתייחס לאחריותו ומתוך התייחסות המאפיינת את הפאסיביות שלו בחיים. הנאשם הביע את רצונו להשתלב במסגרת טיפולית. להתרשמות שירות המבחן הנאשם זקוק לטיפול שיסייע לו לייצב את חייו ולהפיק מהם תועלת ומשמעות, מה שיפחית את הסיכון להתנהגות פורצת חוק. בנסיבות אלו, צויין כי נדרש זמן על מנת לבחון את השתלבותו של הנאשם בקבוצה טיפולית ולעמוד על יכולתו להיתרם מהליך טיפולי.

ראיות לעונש:

7.       אביו של סאמר ז"ל, אחמד חיג'אזי, העיד לעונש מטעם המאשימה. העד תיאר את  האבל שנפל על המשפחה בעקבות מותו של סאמר ופציעתו של חאלד, ציין את מצוקתה של המשפחה והקושי הרב להתמודד עם אובדן הבן, נישואיה של בתו בוטלו, בנו אינו לומד על אף תוכניותיו, חאלד אינו מוצא מנוח, הוא ואשתו מתייסרים והחלו לסבול מבעיות בריאותיות של לחץ דם וסכרת. לטענתו, הנאשמים תכננו להרוג את בנו במסווה של "סולחה".

8.       רישום הפלילי  - לחובתו של נאשם 1 עומדות שלוש הרשעות בגין עבירות של החזקת סכין, תקיפה ושימוש בסמים לצריכה עצמית וכן נקבע ע"י בית משפט לנוער בבאר שבע כי ביצע עבירה של החזקת סכין אך ללא שהורשע. לחובתו של נאשם 2 עומדת הרשעה בגין עבירה של החזקת סכין וכן נקבע ע"י בית משפט זה כי בשנת 2004 ביצע עבירה של דרישת רכוש ע"י אדם מזויין אך ללא שהורשע.

9.       כראיות לעונש מטעם נאשם 2 העידה אמו, טטיאנה נסימוב, על אורח חייו הנורמטיבי של הנאשם עד לאירוע, על שירותו הצבאי המלא ועל תרומתו לחברה. לדבריה,  ביום האירוע חזר הנאשם הביתה עייף מעבודתו ונקרא ע"י חבריו להגיע למקום האירוע, הוא לא שיער שזה מה שיקרה ולא ייחל למותו של המנוח. כן הוגשו מטעם נאשם 2 שני מכתבי הערכה, האחד מיום 21.9.11, מאת רס"ל נמרוד שקד, מבקר רפואה באוגדה 98, על תפקודו החיובי של הנאשם כנהג אמבולנס במשך 3 חודשים במהלך שירותו הצבאי תחת פיקודו; והשני מאת יהושע רבייב, בעל חברת מערכות חשמל, מיום 20.9.11, על תפקודו של הנאשם בעבודתו בחברה כחשמלאי תוך כדי שירותו הצבאי.

טיעוני הצדדים:

10.   בפתח טיעוניו לעונש עמד ב"כ המאשימה על השגתו של הסדר הטיעון בשלהי פרשת התביעה ולאחר שמרבית עדי התביעה כבר נשמעו ובכללם אחיו של המנוח, חאלד, אשר נאלץ להעיד משך שתי ישיבות. ב"כ המאשימה עמד על השלכת מותו של סאמר על בני משפחתו, על השבר הגדול שחוותה המשפחה ועל עזיבתם את העיר באר שבע ובכך הושגה מטרתו של נאשם 1.

בעניינם של נאשמים 1-2 נטען, כי הראיות שנשמעו מעידות על דפוסי ההתנהגות והחשיבה העבריינים שלהם. עוד נטען כי הסדר הטיעון לעניין העונש הושג בלב כבד במסגרת הליך גישור ולשיטת המאשימה עונש של 12 שנות מאסר מגלם את העונש המינימאלי שיהא בו להגשים את תכליות הענישה ולשקף את מסוכנותם כמו גם את חומרתה של העבירה ונסיבותיה. לטענת המאשימה, נאשם 1 היה "הרוח החיה" באירוע, הוא אשר גייס לא פחות מ- 15 אנשים למתקפה הרצחנית על רקע של "פגיעה בכבודו", הוא שהוביל את החבורה ונתן את אות הפתיחה בהכאתו של מחמוד באמצעות אלת הבייסבול והוא אשר דחק בחבריו להפעלת האלימות הקטלנית ובפועל תוך פרק זמן קצר ביותר, 20 שניות, הונחתו דקירות ומהלומות רבות על המתלוננים שניסו לגונן על גופם. נטען כי תסקיר שרות המבחן חמור ומלמד על נאשם מנותק רגשית, הפועל לקבלת הערכה מסביבתו באופן כוחני ובאלימות, אשר התנהגותו מתאפיינת בתכנון מוקדם ואינה אימפולסיבית, בנסיבות אלו נדרש להחמיר עם הנאשם הן בשל חומרת מעשיו והן משיקולי הגנה על הציבור כמו גם שיקולי גמול. עוד נטען כי חרף גילו הצעיר, הוגשו נגד הנאשם 4 כתבי אישום בגין עבירות אלימות ובכללן שתי עבירות של תקיפה באמצעות סכין, בשלושה מהם הורשע ובאחד נקבע שביצע את העבירה ללא הרשעה.

בעניינו של נאשם 2 נטען, כי חומרת מעורבותו נובעת מעצם היענותו ל"קריאת הקרב" של  נאשם 1, בעודו מונע ומחפש אחר הריגוש הנובע מהאלימות. נאשם 2 הוביל ברכבו תוקפים נוספים אל זירת האירוע, הצטייד בסכין ולא בחל מלנעוץ אותה פעמיים בגוף המנוח כאשר אין לו שום קשר למנוח. תסקיר שרות המבחן בעניינו של נאשם 2 חמור ומלמד כי נהג לשאת על גופו סכין, נוטה לאימפולסיביות, מעורב בעבריינות לצורכי ריגוש, מתקשה לשלוט על דחפיו התוקפניים ונוטה להשליך אחריות על אחרים. נטען כי יש בכך כדי להעצים את שיקולי ההרתעה וההגנה על הציבור כמו גם הגמול על הריגתו של אדם בשם הרצון להשיג ריגוש ודימוי חברתי. עוד נטען כי לחובתו עבר פלילי ובכללו הרשעה בעבירה של החזקת סכין.

אשר לנאשם 3 נטען, כי חלקו באירוע שונה באופן מהותי מחלקם של נאשמים 1-2. לטענת המאשימה, חומרת מעשיו נובעת מנכונותו להצטרף לאירוע האלים חרף פניות מפורשות של מכריו ויש בה להצדיק הטלת עונש מאסר בפועל ולו לתקופה קצרה של חצי שנה וזאת על אף בעיותיו הרפואיות ועזיבתו את זירת האירוע בשלב מוקדם יחסית. כן נטען כי הנאשם לא נטל אחריות מלאה על מעשיו כפי שעולה מתסקיר שרות המבחן ועל כן נדרש להמחיש לו את אחריותו באמצעות השתת עונש של מאסר בפועל.

בסופו של יום, עתר ב"כ המאשימה לקבלת הסדר הטיעון ולהשתת עונש מאסר בפועל בן 12 שנים על נאשמים 1-2 ועל נאשם 3 מאסר בפועל בן 6 חודשים.

11.   ב"כ נאשם 1 עתר בפתח דבריו להשית על הנאשם עונש של 5 שנות מאסר לאור כתב האישום המתוקן וחרף הדמוניזציה שנעשתה לטעמו לנאשם מתחילת ההליך המשפטי. לטענת ב"כ הנאשם, באירוע בו נדקר המנוח ומצא את מותו, לא מיוחסת לנאשם עבירה של החזקת סכין ולו ידיעה שמישהו מהמעורבים ביקש לעשות שימוש בסכין. הודגש כי החזקת הסכין מיוחסת לנאשם בגין אירוע שהתרחש 3 חודשים קודם לכן. נטען כי עבירת ההריגה בה הורשע הנאשם נשענת על קונסטרוקציה משפטית חרף תיקון 39 לחוק העונשין, לפיו לא ניתן להרשיע קושר בעבירה שחורגת מהקשר, עת בפועל לא נקט הנאשם באלימות כלפי המנוח ובכך יש להתחשב בגזירת עונשו של הנאשם. עוד נטען כי התקיפה הייתה הדדית וכי הקבוצה היריבה היא שהחלה את האלימות ואף גרמה לנאשמים לחבלות. ב"כ הנאשם הוסיף וטען לנסיבות אישיות של הנאשם כפי שעולה מתסקיר שירות המבחן שיש בהן להקל בעונשו, מה גם  שעברו הפלילי אינו מכביד ואין המדובר ב"מי שמסתובב ברחוב ופוגע באנשים". לעניין התסקיר, נטען כי הינו נשען על עובדות שגויות כך לדוגמא הנאשם לא תכנן להרוג את המנוח גם לשיטת המאשימה. עוד נטען כי הודאתו של הנאשם מקפלת קבלת אחריות, הבעת חרטה וחסכון בזמן שיפוטי. מטעמים אלו, לשיטת ב"כ הנאשם, ועל מנת לעודד הסדרי טיעון יש לקבל את הסדר הטיעון ולא להשית על הנאשם עונש החורג מהעונש לו עתרה המאשימה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ