אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> שר נ' מדינת ישראל-הרשות השופטת

שר נ' מדינת ישראל-הרשות השופטת

תאריך פרסום : 15/08/2012 | גרסת הדפסה
ה"פ
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
26231-05-12
08/08/2012
בפני השופט:
שאול שוחט

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל-הרשות השופטת
הנתבע:
אליעזר שר
פסק-דין

פסק דין

בקשה לסילוק התובענה על הסף, בין אם על דרך של דחייתה ובין בדרך של מחיקתה, וזאת מטעמים של חוסר תום לב, מניעות, שיהוי, היעדר עילה, שימוש לרעה בהליכי בית משפט , ועוד.

העובדות הצריכות לעניין

המשיב הוא המבקש בהמרצת הפתיחה שבכותרת. המבקשת היא המשיבה .

אביו של המשיב, מר חיים שר אבי ז"ל, נפטר ביום 11.1.1990 והותיר אחריו צוואה בכתב יד מיום 28.7.1988. צו לקיום צוואתו ניתן ביום 15.3.1991 על-ידי שופט בית המשפט המחוזי בתל-אביב, נ.ישעיה. על פי הצו מונו גם שלושה עורכי דין, שפרטיהם מופיעים בצו, כמנהלי עזבון ( ת"ע 841/90).

בצוואה, המתפרשת על פני תשעה עמודים, הורה המנוח על חלוקת נכסיו הרבים ביו יורשיו, חמשת ילדיו, ביניהם המשיב, וחלק מנכדיו.

במהלך השנים התנהלו התדיינויות רבות בין יורשי המנוח לרבות באשר לאופן בו יש לחלק את העיזבון. למנהלי העיזבון ניתנו הוראות למכירת נכסי העיזבון ולחלוקת תמורתם, עפ"י הוראות הצוואה. הוראות אלה לא בוצעו בפועל וההליכים באשר לחלוקת העיזבון נמשכו. במסגרת ההליכים הללו נחתמו בין היורשים לא פחות מ-4 הסכמים לחלוקת עיזבון. חלק מההסכמים אף אושרו על ידי בית המשפט, אך כולם, למעט ההסכם האחרון, בוטלו לבסוף, ביוזמת המשיב.

הסכם החלוקה האחרון בין היורשים נחתם ביום 21.11.00 ואושר על ידי כב' השופטת צ'רניאק בבית המשפט המחוזי בת"א במסגרת ת"ע 841/90. על פי הסכם החלוקה האחרון קיבל המשיב בינואר 2001, על פי בקשתו, את חלקו בכספי העיזבון, בסך של 480,000 ₪.

שלוש וחצי שנים לאחר שנחתם הסכם החלוקה האחרון פנה המשיב והגיש תביעה בהמרצת פתיחה גם לביטולו של הסכם זה (ה"פ 505/04). תובענה זו, שהוגשה על ידי המשיב לבית המשפט המחוזי בתל-אביב, הועברה לבית המשפט לענייני משפחה (לא לפני שהמשיב הגיש גם על ההחלטה לעניין ההעברה בר"ע לבית המשפט העליון – שנדחתה תוך חיובו בהוצאות) ונדונה בפני כב' השופטת ט.קופלמן-פרדו (תמ"ש 24530/06). בסופו של יום, כל טענותיו הרבות של המשיב לביטול ההסכם, בין השאר, מחמת טעות, הטעייה, כפייה, עושק ,אי חוקיות, חוסר אפשרות לקיימו, הפרדתו היסודית ועוד – נדחו בפסק דין מנומק , המונה 21 עמודים, שניתן על ידי בית המשפט לענייני משפחה ביום 13.4.2011.

המשיב לא הגיש ערעור על פסק הדין של בית המשפט לעניני משפחה במועד, ובקשה להארכת מועד להגשתו - נדחתה (החלטה בעמ"ש 18210-06-11. אציין כי ההחלטה לא צורפה לתיק שלפניי ואני למד עליה ועל תוכנה, רק על סמך האמור בס' 46 לבקשה דנן).

ביום 14.5.2012 הגיש המשיב את התביעה נשוא בקשה זו. התביעה הוגשה במסגרת המרצת פתיחה. בכותרתה מצוין כי מדובר ב"תביעה להוציא לאור צו הצהרתי בהקשר לסמכותו העניינית ו/או מעמדו של בית המשפט בהקשר לתיק עיזבון 841/90" (התיק במסגרתו ניתן צו קיום הצוואה ש.ש.) והסעדים המבוקשים במסגרתה הם שניים, המפורטים בסעיף האחרון של התובענה (ס' 56) : " מכל הסיבות והנסיבות המוזכרות לעיל, מן הדין ומן הצדק להוציא לאור 1. צו ביטול צו קיום ( הצוואה ש.ש.) וסילוקו מן העולם (רטרואקטיבי) כלא היה. 2. צו הצהרתי שקובע כי לבתי המשפט אין ולא היה ( הטעות במקור ש.ש.) סמכות עניינית או מעמד כל שהוא בעיזבון המדובר."

המבקשת, המשיבה לתובענה, הגישה את הבקשה שבכותרת לסילוקה של התובענה על הסף. לבקשה התקבלה תשובת המשיב ביום 10.7.2012 ותגובת המבקשת לתשובת המשיב ביום 25.7.2012.

דיון והכרעה

הלכה היא כי הסעד של סילוק תובענה על הסף הוא סעד דרסטי, ולכן מן הראוי לנקוט בו במקרים חריגים ביותר, ורק כאשר ברור כי גם אם יוכחו טענותיו של התובע, הוא אינו זכאי לקבלת הסעד המבוקש (ראו, לאחרונה: ת"א (מחוזי מרכז) 704-04-09 , 719-04-09 עו"ד גלזר נ' הלברשטיין [פורסם בנבו] (24/1/10); ת"א (מחוזי תל אביב-יפו) 30695-03-10 אינטל ישראל (74) בע"מ נ' ש. אנפה בע"מ [פורסם בנבו] (9/10/11); ה"פ (מחוזי מרכז) 887-06-11 שרשי נדל"ן יזום (2009) בע"מ נ' לנקרי [פורסם בנבו] (21/11/11); ת"א (מחוזי חיפה) 7846-06-10 הופמן נ' אוירכמן [פורסם בנבו] (12/12/11)).

כפי שיובהר להלן, ועל אף ההלכה הנקוטה, לפיה יופעל סעד של מחיקה על הסף במשורה, שוכנעתי כי במקרה זה, לאור מכלול הנסיבות שהובאו ונפרשו לפניי במסגרת כתבי הטענות, יש מקום ליתן את הסעד המבוקש. מוטב היה כי התובענה דנן כלל לא הייתה מוגשת, בודאי שלא במתכונת שבה הוגשה, ומשהוגשה- אין מנוס מסילוקה על הסף.

עיון בתובענה מלמד כי היא מנוסחת באופן בלתי ברור וכל כולה בליל טענות ,מן הגורן ומן היקב, שחותרות תחת תוקפה של צוואת אבי המשיב (ר' לדוגמא ס' 5,13 לתובענה וס' 6 לתצהיר התמיכה בה) ; תחת צו קיום הצוואה שניתן לצוואה, עוד בשנת 1991, שנטען כי הוא "מזויף", וניתן במסגרת תיק עיזבון "פקטיבי" "מדומה" (ר' לדוגמא ס' 2,4-6 לתצהיר התמיכה בתובענה); תחת מינוי מנהלי העזבון ( עוד בשנת 1991) ופעולותיהם (ר' לדוגמא ס' 7 לתצהיר התמיכה בתובענה); תחת החלטות בתי המשפט השונות שניתנו בהליכים הנוגעים לעיזבון, לרבות החלטת בית המשפט לעניני משפחה הדוחה את תביעת המשיב לביטול הסכם החלוקה האחרון , החלטה שכאמור הפכה לחלוטה (ס' 44-45 לתובענה) , ועוד.

בניסיון לבור את הבר מן התבן, מתקבלת המסקנה כי לגישת המשיב, הטעמים בגינם זכאי הוא לסעדים המבוקשים במסגרת התובענה ( שהינם כאמור ביטול צו קיום הצוואה אחר צוואת אביו המנוח שניתן ביום 15.3.1991 ופסק דין הצהרתי לפיו אין ולא היה לבתי המשפט בישראל סמכות לדון בענייני העיזבון) הם פגמים שלטענתו שנפלו באופן בו ניתן הצו ובנוסחו, ורצון המנוח להשאיר "את בתי המשפט ועורכי הדין ....מחוץ לעניין החלוקה של עזבונו " (ס' 2 לתובענה וס' 23 לתובענה). את הנימוקים האחרונים, המתבססים על הרצון הנטען של המנוח והעומדים בבסיס התובענה, משתית המשיב על תוכנה של הצוואה, שכן המנוח בצוואתו כתב, בין השאר, כי "אני רוצה ומתפלל שבין בני לא תהיה שום מחלוקת...חלילה יתגלע ביניהם ריב.....יסכימו בשקט על אדם שהם סומכים עליו ויקבלו את דינו ולא יזקקו לא לעורכי דין ולא לבתי משפט" (עמוד 6 ס' 5 לבקשה) ובמקום אחר ציין , כי "הנוחלים יחלקו את נכסי העיזבון" ( עמוד 2 ס' 4 לצוואה) ומכאן שלא רצה שהעיזבון יחולק באמצעות בית המשפט או נציגיו, מנהלי העיזבון.

כאמור, בבקשה שלפניי טוענת המבקשת לשורה של טעמים שונים בגינם יש לסלק את התובענה על הסף. אין בכוונתי לדון בכל אחד ואחד מהטעמים שהביאה המבקשת מאחר שדי בקבלת טענת המבקשת להיעדר עילה, בכדי להיעתר למבוקש ולהורות על מחיקתה.

לטענת המבקשת, אין למשיב כל עילה המקנה בידו זכות לטעון , בהליך דנן , טענות בדבר היעדר סמכות עניינית או טענות ערעוריות אחרות הנוגעות לצו קיום הצוואה שניתן אחר עיזבון אביו המנוח, לפני למעלה מ-21 שנים, והחותרות תחת ההחלטות השיפוטיות שניתנו בעקבותיו . טענות אלו מקומן היה במתווה הקבוע בדין של בקשה לסילוק על הסף של הבקשה למתן צו קיום הצוואה בתיק העיזבון, מחמת היעדר סמכות עניינית ו/או ערעור על החלטות בתי המשפט שניתנו בהמשך במרוצת השנים - ולא בתובענה , במסגרת המרצת פתיחה, כנגד המדינה.

כהשלמה לטיעונים אלו, באותו ההקשר, מוסיפה המבקשת וטוענת כי לא רק שהמסגרת במסגרתה נטענות טענות המבקש אינה המסגרת הנכונה אלא שגם נוכח העובדה שחלפו 21 שנים מעת מתן צו הקיום, המבקש מנוע מלטעון בשלב זה, לאחר כל ההליכים שהתנהלו בעקבות מתן הצו ולצורך חלוקת העיזבון, להעלות טענה בדבר היעדר סמכות עניינית, וזאת מטעמים של שיהוי, חוסר תום לב, מדיניות שיפוטית , והכל כעולה מפסיקת בית המשפט העליון בסוגיה ( לעניין זה מפנה המבקשת לע"א 1049/94 דור אנרגיה (1988) בע"מ נ' חאג' אחמד סמיר, פ"ד נ (5) 820; רע"א 6630/00 ועד הנאמנים ת"א- יפו נ' סילקו, פ"ד נו (6) 913; רע"א 11183/02 כלפה נ' זהבי, פ"ד נח (3) 49).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ