אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> שריקי נ' בורשטיין ואח'

שריקי נ' בורשטיין ואח'

תאריך פרסום : 08/12/2010 | גרסת הדפסה
ע"א
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
35498-03-10
07/12/2010
בפני השופט:
ישעיהו שנלר

- נגד -
התובע:
איתן שריקי
הנתבע:
1. חנה בורשטיין
2. שרה קוזניץ
3. נוח בורשטיין

החלטה

1.בפניי "בקשה מטעם המערער והמשיבים הפורמליים 4 ו-6 לצירוף המבקשים 2, 3 כמערערים לערעור מטעם המבקש 1 על דרך תיקון כותרת כתב הערעור".

רקע עובדתי

2.בין המערער הוא המבקש 1 (להלן – המערער) לבין המשיבים 1 -3 (להלן – המשיבים) נחתם חוזה שכירות (להלן- החוזה) ביום 24.204 לפיו הושכרו למערער חנות ומחסן. תקופת החוזה נקבעה לשנה עם שתי תקופות אופציה של שנה נוספת כל אחת, כך שמועד סיום תקופת השכירות הכוללת נקבע ליום 28.2.07. המשיבים טענו כי המערער לא פינה את המושכר במועד, ולכן הגישו תביעה לפיצוי מוסכם בסך של 100$ עבור כל יום נוסף בו שהה המערער בנכס. במסגרת פסק הדין חויב המערער לשלם את הפיצוי המוסכם בגין הפרת החוזה שנכרת עם המשיבים. המבקשים 2 ו-3, יחד עם המשיב הפורמאלי, אשר שימשו כערבים למערער, חויבו אף הם במסגרת פסק הדין (להלן- המבקשים או הערבים).

3. על פסק הדין הגיש המערער את ערעורו, זאת לאחר שקיבל אורכה להגשת הערעור עקב נסיבות אישיות וחריגות שמנעו ממנו הגשת הערעור במועד. הערבים לא הגישו ערעור מצידם על פסק דינו של בית משפט קמא, ועל-כן צורפו כמשיבים פורמליים 4 ו-6.

4.כעת, בבקשה דנן, מבקשים הערבים להצטרף כמערערים בתיק דנן, וזאת ע"י תיקון כותרת כתב הערעור, צירופם לעיקרי הטיעון של המערער ולכל כתבי בי הדין אשר הוגשו על ידו בהליך דנן, לרבות לנימוקים שהועלו על ידו.

5.הערבים טוענים בבקשתם כי סברו, שמאחר וטרם פנו אליהם המשיבים בדרישה לתשלום, אזי ככל שתתקבל טענה מטענות המערער הרי שהיא תחול עליהם באופן דומה, ועל-כן בחרו שלא להגיש ערעור מטעמם. רק בעת הדיון בפני בית המשפט דנן אליו התייצבו כמשיבים פורמאליים התחוור להם כי ייתכן ויחובו במלוא חיוב פסק הדין, ואף יותר, וזאת אף אם יופחת חיובו של המערער, שהינו החייב העיקרי בתיק.

משמעות דחיית הבקשה לפי הערבים הינה, כי מחד גיסא, המערער יחוב במלוא הסכום, אף אם יתקבל ערעורו ויופחת גובה הפיצוי, עת ידרשו הערבים את כספם מכוח תביעת השבה בהתאם לקבוע בחוק הערבות. מאידך גיסא, המשיבים נטולי סיכון בערעור דנן, שכן אף אם יופחת גובה הפיצוי שיחול על המערער, הרי שזכאים הם, לכאורה, למלוא סכום הפיצוי מהערבים אשר לא ערערו על תוצאת פסק דינו של בית משפט קמא.

הערבים מוסיפים כי אינם צדדים זרים להליך דנן, וכי כל שמבקשים הם הוא את שינוי מעמדם למערערים, וזאת מכוח תקנה 24 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד- 1984 (להלן – תקנות סדר הדין או התקנות) וההלכה הפסוקה. לדבריהם, אי תיקון כאמור יגרום להם לפגיעה ישירה, לפיה יכול ויחובו יותר מאשר החייב העיקרי, הוא המערער. בנוסף, שיקולי צדק מצדיקים אף הם העתרות לבקשה, שכן אין זה מן הראוי כי הכרעה מהותית של בית המשפט דכאן תסוכל כתוצאה ממכשלה דיונית.

לבסוף מציינים הערבים כי העתרות לבקשה לא רק שלא תפגע ביעילות הדיון, אלא תמנע התדיינויות עתידיות נוספות העלולות להיגרם עקב דחיית הבקשה, ובכפוף לתוצאת הערעור. כך גם מדגישים הערבים כי אין הם חפצים בהגשת כתבי בי דין חדשים, אלא בהצטרפות לאלו הקיימים שהוגשו ע"י המערער, כך שלא יגרם כל עיכוב ו/או סרבול בהליך המשפטי.

6.המשיבים בתגובתם מתנגדים לבקשה. לטענתם, הערבים הבינו, לאחר הדיון בערעור ולאחר שניסיונות הפשרה לא צלחו, את ההשלכות שעשויות להיות לכך עליהם. עתה הם מנסים "להשתחל" לערעור, מאחר ועבר חלף לו המועד להגשת ערעור מצידם. בנוסף מציינים המשיבים, כי ניסיון דומה להצטרף לערעור נעשה עוד בדיון מיום 21.7.10, בו הובהר לערבים כי עומד כנגדם פסק דין חלוט על כל המשתמע מכך.

יתר על כן, הערבים הצהירו במועד הדיון כי על אף שתומכים הם בערעור, אין בכוונתם לטעון וכי לא הוגש ערעור מטעמם.

המשיבים מלינים בנוסף על השיהוי בהגשת הבקשה דנן. לטענתם, אם לא די בכך כי פסק דינו של בית משפט קמא ניתן לפני כ- 11 חודשים, כעת כ- 7 חודשים לאחר הגשת הערעור ו- 3 חודשים לאחר הדיון בערעור מוגשת הבקשה דנן. לדבריהם מדובר בשיהוי רב המעיד על חוסר תום ליבם של הערבים, ועל ניסיון להפוך את הוראות התקנות לעניין המועדים פלסתר.

לגופו של עניין, המשיבים טוענים כי תקנה 24 לתקנות סדר הדין דנה בצירופם של צדדים שלישיים, חיצוניים להליך ולא זה המקרה שבפנינו. היענות לבקשה, לשיטת המשיבים, לא תתרום מאומה לקידום הדיון, וככל שתסייע, אם בכלל, זה רק למערער או לערבים מטעמו, והרי לא זו תכלית התקנה. בנוסף, בהתאם להחלטת בית המשפט דנן במהלכו גדר את המחלוקת והוחלט להעמידן על שתיים, הרי שלאור אותן סוגיות שהוגדרו אין בשינוי מעמדם של המבקשים כדי לסייע בפיתרון הסכסוך, ודי בכך כדי לדחות את הבקשה.

בנוסף, המשיבים טוענים כי בהתייחס לעניין "חוסר ההבנה" של הערבים לעניין אי הגשת הערעור, אין להם להלין אלא על עצמם, שכן הינם מיוצגים, חלקם עוד מתחילת ההליך, ומשכך אין להתחשב במחדליהם של הערבים או מי מטעמם.

דיון והכרעה

7.המבקשים בתשובתם לתגובת המשיבים, טוענים כי בית המשפט מוסמך לפסוק גם בעניינם, ואף אם לא היה מוגש ערעור מטעמם וזאת מכוח תקנה 462 לתקנות סדר הדין אשר קובעת כי:

" בית המשפט שלערעור מוסמך ליתן כל החלטה שצריך היה לתיתה, או לאשר או לבטל את ההחלטה שניתנה ולהורות על דיון חדש, או ליתן החלטה נוספת או אחרת ככל שיחייב הענין; בית המשפט רשאי להשתמש בסמכותו זו אף אם הערעור מתייחס רק לחלק מן ההחלטה, ורשאי להשתמש בה לטובת המשיבים או בעלי הדין האחרים, כולם או מקצתם, אף אם לא הגישו ערעור או ערעור שכנגד."

בנוסף, תקנה 24 לתקנות סדר הדין קובעת כי:

" בכל שלב משלבי הדיון רשאי בית המשפט או הרשם, לבקשת אחד מבעלי הדין או בלא בקשה כזאת ובתנאים שייראו לו, לצוות על מחיקת שמו של בעל דין שצורף שלא כהלכה כתובע או כנתבע, או על הוספת שמו של אדם שהיה צריך לצרפו כתובע או כנתבע או שנוכחותו בבית המשפט דרושה כדי לאפשר לבית המשפט לפסוק ולהכריע ביעילות ובשלמות בכל השאלות הכרוכות בתובענה."

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ