אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> שקיר נ' וקס

שקיר נ' וקס

תאריך פרסום : 10/12/2011 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום אשקלון
39083-04-10
06/12/2011
בפני השופט:
סבין כהן

- נגד -
התובע:
רחמים שקיר ע"י ב"כ עוה"ד אביחי עוגן
הנתבע:
יוליה וקס ע"י ב"כ עוה"ד נואף אבו קוידר
פסק-דין

פסק דין

1.עניינה של התביעה שלפניי 25 שיקים בסכום של 1,500 ₪ כל אחד, זמני פרעון החל מיום 7.8.08 ועד ליום 29.1.09 (השיקים האמורים יכונו להלן:- "סדרת השיקים") וכן שיק נוסף בסכום של 5,700 ₪, זמן פרעון 18.11.09. השיקים כולם נמשכו על ידי הנתבעת לפקודת התובע. השיקים כולם הופקדו לאחר מועד פרעונו של השיק האחרון.

2. הצדדים לתיק שלפניי הינם מי שקיימו ביניהם מערכת יחסים זוגית באופן זה או אחר, כאשר הכרותם של השניים החלה מאז שהיתה הנתבעת נערה צעירה ונמשכה עד בסמוך למועד מסירת השיק האחרון.

3.בהגנתה מפרידה הנתבעת בין סדרת השיקים בסכום של 1,500 ₪ ובין השיק האחרון, שכן לטענתה נסיבות מסירת השיקים שונה.

בנוגע לסדרת השיקים טוענת הנתבעת, כי זו נמסרה בעת שהתכוונה להתגורר בדירה שבבעלות התובע ועל מנת להוכיח רצינות כוונותיה לגבי המגורים האמורים. השיק האחרון נמסר לתובע לקראת צאתה של הנתבעת לחו"ל, על פי בקשת התובע ולשם כיסוי כל חובותיה של הנתבעת כלפי התובע עד לאותו מועד.

4.יצויין, כי בנוגע לשיק האחרון, טענה הנתבעת כי ניתן לתובע תחת איומים, אך במהלך ניהול ההליך והגם שהסבירה, כי ניתן תחת צעקות מצידו של התובע, לא כפרה בחובתה לשלם את סכום השיק, כאשר בעניינו של שיק זה הסבירה, כי סכום השיק הינו סכום שנמסר לה על ידי התובע, כאשר היא נותנת בו אמון בעניין זה.

5.התובע טוען, כי השיקים האמורים לא ניתנו בקשר עם עסקת שכירות של דירה כלשהי, אלא, כי שילם עבור הנתבעת תשלומים שונים, לרבות רכישת רכב, עלות קורס, טיפולים אלטרנטיביים, טלפונים שלה ושל אמה, כבלים, מים מינרליים וכיסוי חובות. על פי טענת התובע, בעת שביקשה הנתבעת לצאת את הארץ נערכה התחשבנות בין הצדדים והנתבעת שילמה לו עבור תשלומים שבהם נשא למי עדן, לכבלים ולטלפונים את הסך של 5,700 ₪. לאחר מכן, החליטה הנתבעת לפנות למשטרה ולהתלונן על התובע בתלונת שווא ולכן החליט להפקיד את השיקים שניתנו לו על ידי הנתבעת, לרבות השיקים נשוא סדרת השיקים.

6.הנתבעת מתייחסת לכל אותן רכישות שטען התובע כי רכש עבורה והציגה אסמכתאות לתשלומים שונים ששילמה לתובע הן בשיקים והן בהעברות לחשבון הבנק שלו.

7.עסקינן בתביעה שטרית. התובע אוחז בשיקים, שקיימת לגביהם חזקת תמורה. מכאן, נטל ההוכחה להוכיח הטענה, כי לא ניתנה עבור השיקים האמורים תמורה כלשהי וכי מדובר בשיקים שנמסרו בקשר עם עסקת שכירות שלא יצאה אל הפועל מוטל על שכם הנתבעת.

8.לשם תמיכה בטענותיה העידה הנתבעת לעצמה וכן העידו מטעמה מי שהיה בן זוגה במועדים הרלוונטיים וחברתה של הנתבעת, אותה הכירה דרך התובע.

הנתבעת הסבירה, כי כל אותן עסקאות שלגביהן התייחס התובע, דהיינו עסקת רכישת הרכב, טיפולי הלייזר והקורסים אותם עברה הינן עסקאות שתמורתן שולמה לתובע. בתמיכה לטענותיה האמורות צרפה הנתבעת תדפיסי חשבון בנק שלה לשלהי שנת 2007 וראשית שנת 2008, מהם עולה, כי בתקופה האמורה העבירה לתובע כספים בסכום של כ-39,000 ₪. עיון במסמכי ביטוח הרכב שנעשה לרכב שנרכש מלמד, כי זה אכן נרכש בשלהי שנת 2007.

9.התובע עצמו הסביר, כי היו פעמים שהנתבעת שילמה לו כספים במזומן, אף החליפה שיקים שנמסרו לו בתשלום במזומן.

הנתבעת העידה מטעמה כאמור שני עדים, אשר שניהם ציינו, כי נכחו בזמן העברת כספים בין התובע ובין הנתבעת, כך שלמעשה בעניין זה אין מחלוקת.

10.במהלך עדותה עמדה הנתבעת על העובדה שהשיקים נשוא התובענה לא הופקדו במועד. על פי טענתה, לאורך כל השנים שבהם היו השניים בקשר, שילם התובע עבור עניינים מסויימים ותמיד נעשתה התחשבנות בין השניים, כאשר בעניין שיעור הסכומים, סומכת ידיה הנתבעת על התובע ונותנת אמון באותם סכומים שבהם חוייבה על ידי התובע.

11.לטענת הנתבעת, בשלב מסויים התגוררה בבית שבבעלות התובע, לאחר שהתובע ראה, כי החלה להתרועע עם אדם אחר (עד ההגנה), החליט שהנתבעת לא תוסיף להתגורר בביתו. הנתבעת עזבה לפיכך את הבית ועברה להתגורר בדירה אחרת, בשכירות. לאחר מכן, ביקש התובע פעם נוספת מהנתבעת כי תעבור להתגורר בדירתו וביקש, כי תיתן לו שיקים להבטיח רצינותה כלפיו. הנתבעת מסרה לתובע שיקים, שלא היו שיקים שמיועדים להפקדה, אלא שבסופו של דבר החליטה הנתבעת שלא לעבור ולהתגורר בדירת התובע. הנתבעת טוענת, כי זוהי הסיבה שבגינה לא הופקדו השיקים האמורים, כאשר יתר ההתחשבנות בין הצדדים ממשיכה להתנהל במקביל.

בהקשר של אותה שכירות ראשונה אישר התובע, כי הנתבעת שילמה עבור מגוריה שם, בדרך של רכישת דלתות עבור אותו בית. כן ציין הנתבע, כי בעבר נהג לשלם עבור שכירת דירות של הנתבעת מבלי שדאג לקבל כספים אלו בחזרה מהנתבעת, כך שלמעשה למרות שטען התובע כי השיקים ניתנו גם עבור שכירות, הרי שאישר כי השכירות שולמה.

12.גרסתה של הנתבעת הנוגעת לכך שעסקת השכירות המאוחרת לא יצאה אל הפועל, יש בה כדי ליישב את עובדת הימנעות התובע מלפרוע את השיקים האמורים.

13.הגם שנטל ההוכחה בעניין מטרת מסירת השיקים או סתירת החזקה בדבר נסיבות מסירת השיקים רובצת לפתחה של הנתבעת, לא הסתפק התובע בחזקה שבפקודת השטרות, הוא מסר גרסה ולא נמנע מלהעיד לגבי נסיבות מסירתם והתמורה בגינם, כך שיש לבחון במסגרת הראיות גם את הגרסה אותה מסר התובע, כאשר אותה חזקה שבפקודה אינה עומדת עוד לבדה.

14.התובע טען בעדותו, כי מטרתם של עיקר השיקים הינה התשלום עבור הרכב, שזהו העיקר (עמ' 6 לפרוטוקול שורות 17-18), כאשר נשאל לגבי פרעונם של השיקים, מסר, כי חלק מהשיקים הוחלפו באחרים.

עיון בתדפיסי החשבון שצורפו על ידי הנתבעת וכן בביטוחי הרכב מלמד, כי אותה עסקת רכישת רכב נעשתה בשלהי שנת 2007. התובע גם העיד, כי רכישת הרכב נעשתה בסמוך למעבר הנתבעת למגורים בדירה שברחוב חטיבת עציוני 8, כאשר על פי הסכם השכירות שהוצג בנוגע לדירה זו ניתן ללמוד, כי מדובר באותה תקופה. בנוגע לתקופה זו, הציגה הנתבעת אסמכתאות לתשלום עבור התובע, אסמכתאות שלא נסתרו למעשה על ידי התובע, כאשר אותן אסמכתאות אף תואמות פחות או יותר את אותם סכומים שלהם טוען התובע לעניין מכלול הרכישות והתשלומים ששילם עבור הנתבעת וכשיש לזכור בנוסף, כי התובע מאשר שהיו תשלומים נוספים במזומן.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ