אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> שקיל נינה ואח' נ' משרד הפנים – רשות מינהל האוכלוסין (עפולה)

שקיל נינה ואח' נ' משרד הפנים – רשות מינהל האוכלוסין (עפולה)

תאריך פרסום : 20/04/2017 | גרסת הדפסה

בית המשפט העליון כבית משפט גבוה לצדק
9740-16
20/04/2017
בפני השופטים:
1. י' עמית
2. נ' סולברג
3. א' שהם


- נגד -
העותרים:
1. שקיל נינה
2. ברזן אלאונורה

עו"ד רומן כצמן
המשיב:
משרד הפנים - רשות מינהל האוכלוסין (עפולה)
עו"ד נועם זמרן
פסק דין

 

השופט נ' סולברג: 

 

  1. העותרת 1 בעתירה שלפנינו (להלן: העותרת) מבקשת מזה זמן רב לקבל מעמד חוקי בישראל. לשם כך פנתה לשלושה אפיקים: בקשה לקבלת מעמד עולה לפי חוק השבות, התש"י-1950, המסתמכת על גיור שעברה באוקראינה; בקשה למעמד לפי נוהל 'הורה קשיש'; ולאחרונה, בקשה לרישיון שהייה מטעמים הומינטריים. בעבר סורבה בקשתה לפי נוהל הורה קשיש לנוכח טענת זיוף מסמכים, וסורבה בקשתה על סמך טענת הגיור, בשל העדר מסמכים מתאימים.

 

  1. העותרת הגישה על כך עתירה לבית משפט זה (בג"ץ 1294/15), ולאחר דיון נמחקה העתירה, תוך שבית המשפט ציין כי העותרת רשאית להגיש בקשה על בסיס הומניטרי, וכן "לחדש את בקשתה לעניין גיור, תוך הידרשות לכל הרכיבים המנויים בתגובת המשיב מיום 27.3.2016 פסקה 6, ובכפוף לכל דין" (פסק דין מיום 30.3.2016). לשם ההבהרה אציין כי בתגובת המשיב הנ"ל מפורטת רשימת מסמכים נדרשים לשם הכרה בגיור, ובכללם "תצהיר מפורט של העותרת על הליך הלימודים והגיור; תצהיר מפורט מהרב המכין לגיור על הליך הלימודים והגיור; תצהיר מפורט מהרב המגייר על הליך הלימודים והגיור והסבר לקשר בין הרב המכין לגיור לבין בית הדין המגייר; תצהיר על השתייכות לקהילה יהודית לאחר הגיור בארץ, היות ומיד לאחר הגיור נכנסה לישראל ללא השתייכות לקהילה יהודית בחו"ל".

 

  1. לאחר שניתן פסק הדין הנ"ל הגישה העותרת שלוש בקשות חדשות, לפי נוהל 'הורה קשיש', על בסיס הומניטרי, ולפי חוק השבות – על סמך טענת הגיור. שלוש הבקשות נדחו, ועל כך העתירה החדשה שלפנינו, הממוקדת בעיקרה בסוגיית הגיור, הגם שבשוליה מועלות טענות נוספות. לפי המתואר בעתירה, ביום 31.7.2016 נדחתה בקשתה של העותרת בעניין מעמדה מכוח גיור, אולם באופן לאקוני וללא הנמקה; לאחר שפנה ב"כ העותרת למשיב (להלן: משרד הפנים) בעניין זה, נשלח לעותרת מכתב מיום 15.8.2016 ובו פירוט המסמכים החסרים לצורך הכרה בגיור, רשימה מקבילה לזו שצוינה לעיל. עוד נאמר במכתב, כי ניתנת לעותרת שהות של 90 ימים לצורך המצאת המסמכים. יום למחרת נשלח מכתב נוסף ובו קוצרה השהות ל-30 ימים. כמו כן, בו ביום, נדחתה בקשת העותרת לקבלת מעמד מטעמים הומניטריים; כמה ימים קודם לכן, ביום 9.8.2016, נדחתה גם הבקשה החוזרת מכוח נוהל 'הורה קשיש'.

 

  1. העותרת מכוונת כאמור את עתירתה להחלטה בעניין המסמכים הדרושים לביסוס טענת הגיור. זאת, משום שמספר ימים לאחר מתן החלטה זו, ביום 18.9.2016, ניתן על-ידי בית הדין הרבני האזורי בחיפה אישור על דבר תוקפו של הגיור שעברה העותרת. מסמך זה, שכותרתו 'אישור גיור', ניתן על-ידי מותב תלתא של בית הדין, ובו מאשר בית הדין כי העותרת "התגיירה ביום חמישי ה' כסלו תשע"ב וקיבלה עליה עול מצוות וטבלה לשם גרות בפני שלשה בבית הדין הרבני באוקראינה בראשות הרב יוסף חנוך בורדבקר שליט"א. מברור שערך בית הדין נמצא כי בית הדין הינו מוכר ברבנות הראשית [...] לאור האמור בית הדין מאשר את גיור המבקשת ומעתה ראויה היא לחסות תחת כנפי השכינה והכל שריר וקיים". ב"כ העותרת המציא מסמך זה לידי משרד הפנים, אולם זה סרב לסטות מהחלטתו הקודמת. בהחלטה מיום 26.10.2016 נאמר כי מאחר ולא צורפו המסמכים הנדרשים במסגרת בקשה זו, כמפורט לעיל וכפי שעוגן בפסק הדין בבג"ץ 1294/15, אין מקום לדון בבקשה מחדש. ב"כ העותרת השיג על החלטה זו במכתב נוסף, שמשרד הפנים ראה בו כערר על ההחלטה, אך דחה את הערר מאותו נימוק.

 

  1. על החלטות אחרונות אלו מוסבת עיקרה של העתירה דנן. בעתירה נטען כי בהחלטות אלו מסמיך עצמו משרד הפנים, הלכה למעשה, להתערב בפסק דין של בית הדין הרבני ולערער על יהדותה של העותרת. בית הדין הרבני הוא האוטוריטה המוסמכת לדון ביהדותה של העותרת, ולאשר את תוקפו של הליך גיור שעברה בחו"ל. מעת שעשה כן, אין עוד נפקות לדרישת המסמכים העיקשת בה נתלה משרד הפנים בסרבו להעניק לעותרת מעמד מכוח חוק השבות. מדובר במסמכים שתכליתם אינה אלא לסרבל את ההליך המינהלי ולמשוך את העיתים. מהתנהלות משרד הפנים עולה כי אין בכוונתו לבחון באופן ענייני את בקשות העותרת, וכי הוא מוצא אמתלאות שונות לסרב לבקשותיה.

 

  1. לפי עמדת משרד הפנים, כפי שבאה לידי ביטוי בתגובתו לבקשה לצו ביניים, אין פגם בהחלטתו שלא להסתמך על אישור הגיור של בית הדין הרבני, ולהמשיך לדרוש את המסמכים שנדרשו מעיקרא. רשימת המסמכים המבוקשת נדרשה מן העותרת עוד במסגרת ההליכים בבג"ץ 1294/15, ודרישה זו עוגנה בפסק הדין. מטרתם של מסמכים אלו היא לבחון את הליך הגיור ולוודא שלא נעשה ניצול לרעה של ההליך לצרכי קבלת מעמד בישראל. למשרד הפנים אינדיקציות המצביעות על חשש מפני ניצול שכזה, ומכאן חשיבות הבדיקה. ברם, בפרק הזמן שחלף מאז ניתן פסק הדין הקודם, לא המציאה העותרת אף לא אחד מן המסמכים הללו. באשר לאישור הגיור שניתן בבית הדין הרבני, הרי שלעמדת משרד הפנים נעדר מסמך זה משקל משמעותי לצורך בחינת שאלת כנות הגיור בהקשר של מעמד לפי חוק השבות. זאת, מפני שהסמכות לבחינת כנות הליך הגיור לצורך קבלת מעמד מוקנית למשרד הפנים, והוא אינו רשאי להתפרק מסמכותו ומאחריותו בהסתמך על החלטה של גורם אחר, הממלא תפקיד ציבורי אחר ואשר אינו פועל בהקשר של זכאות למעמד לפי חוק השבות. זאת ועוד, המסמך שהוצג אינו מפרט מה היה טיב ההליך שהתנהל בבית הדין הרבני, אלו ראיות הוצגו לפניו ומה היה טיב הבירור שנעשה. משרד הפנים היה מודע לכך שבית הדין שבו התגיירה העותרת הוא בית דין מוכר, ומוכן להניח כי הליך הגיור התקיים בקהילה יהודית מוכרת, ולפיכך אין כל חדש במסמך שהוצג, ואין הוא מניח את דעת משרד הפנים בכל הנוגע לשאלת כנות הגיור בקשר לחוק השבות.

 

דיון והכרעה

  1. לאחר העיון בעתירה, על נספחיה, ובתגובת המשיב לבקשה למתן צו ביניים, הגעתי לכלל מסקנה כי דין העתירה להידחות, בהעדר עילה להתערבותנו.

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ