אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> שפרלנג נ' הואש

שפרלנג נ' הואש

תאריך פרסום : 03/03/2011 | גרסת הדפסה
תא"מ, ת"ט, ת"ת
בית משפט השלום חיפה
42106-08-10,21026-11-10,17883-12-10
03/03/2011
בפני השופט:
ניר זיתוני

- נגד -
התובע:
עפרה שפרל י נג
הנתבע:
1. פוזיה הואש
2. מוחמד הואש

החלטה,החלטה,החלטה

החלטה

אני דוחה את ההתנגדות. השאלה אינה מטעה. כיוון שמדובר בדיון שני אני מרשה לעצמי לומר

שהתרשמתי כי הנתבע בקיא בפרטי העניין. גם אם הרושם שלי מוטעה, לא מדובר בשאלה שאינה

לגיטימית או אינה מותרת.

ניתנה והודעה היום כ"ז אדר א תשע"א, 03/03/2011 במעמד הנוכחים.

ניר זיתוני, רשם

החלטה

בהחלטות קודמות שניתנו בתיק נקבע במפורש כי הסיכומים יהיו בעל פה.

יתירה מזאת, גם אם לא היה כתוב דבר לגבי אופן הסיכומים, המגמה הברורה כיום במערכת המשפט על כל ערכאותיה הינה סיכומים בעל פה וזאת כדי לקצר את פרק הזמן שבין שמיעת הראיות לבין מתן ההחלטה או פסק הדין.

למעלה מן הדרוש אציין כי חרף העובדה כי מדובר בשלושה תיקים שאוחדו, המסכת העובדתית אינה מורכבת עד כדי כך במידה שלא ניתן לסכם בעל פה. כך בפרט כאשר במסגרת הסיכומים בעל פה אין צורך לחזור על מה שנכתב בכתבי הטענות אלא אך ורק להתייחס להשלכות של הדברים שנשמעו בדיונים על החלטת בית המשפט.

ניתנה והודעה היום כ"ז אדר א תשע"א, 03/03/2011 במעמד הנוכחים.

ניר זיתוני, רשם

החלטה

בתיק 10-12-17883 שעניינו שני שטרות על סך 25,000 ₪ ז"פ 22/3/0 ועל סך 6,000 ₪ ז"פ 10/4/10, ניתנה לעו"ד עפרה שפרלינג (להלן: "עפרה") רשות להתגונן בהסכמת בא כוחו של מוחמד הואש (להלן: "מוחמד") ולכן החלטה זו תתייחס לשלושת התיקים האחרים שאוחדו במסגרת תיק זה.

עפרה יצגה את מוחמד בתביעת נזיקין נגד חברת הביטוח הכשרת הישוב (ת.א. 4898/08). הייצוג של עפרה הופסק על ידי מוחמד ביום 15/3/10 (נ/1). המחלוקת בין הצדדים בנוגע לשכר הטרחה לו זכאית עפרה עד שלב הפסקת הייצוג הוכרעה בפסק בורר של עו"ד אלי הכהן, אשר קבע כי עפרה זכאית לשכר טרחה בשיעור של 6% בצירוף מע"מ מסכום הפיצוי שייפסק למוחמד בתביעת הנזיקין ללא מרכיב שכר הטרחה. פסק הבורר הוגש לתיק בית המשפט ביום 6/1/11.

תיק 10-08-42106 עניינו שיק על סך 10,000 ₪ ז"פ 12/1/09 שנמשך מחשבון הואש הסעות וניקיון לפקודת עפרה וחולל בציון עבר זמנו ואכ"מ. אין מחלוקת כי על גבי השטר בוצע שינוי בכתב יד בכל הנוגע לשנת הפרעון כאשר השנה שונתה מ – 2009 ל – 2010. מוחמד טוען שהשינוי לא נעשה על ידו והחתימה שמופיעה על יד התיקון היא מזויפת. מוחמד טוען כי שטר זה ניתן לו כשיק ביטחון להבטחת הישארות הלקוחות שהוא גייס למשרדה של עפרה ששמם: עבדאללה אבו הילג'א, מחמוד שמא ומאג'די חליאלה. לטענת מוחמד שיק הביטחון ניתן על ידו כיוון שקיבל מעפרה עמלות תמורת גיוס הלקוחות. גם לאחר שנחקר מוחמד ממושכות בשאלה כיצד בוצע תחשיב העמלות הנטען על ידו, לא ידע מוחמד למסור גרסה ברורה ומפורטת בעניין זה.

4מוחמד הסביר בחקירתו הנגדית כי בשל שיקולי מס לא רצתה עפרה להעלות על הכתב את ההסכמה בדבר תשלום עמלות למוחמד עבור גיוס לקוחות ולכן בחרה להגדיר תשלומים אלו כהלוואה. מוחמד מסביר כי כאשר ביקש לדעת כיצד יוכל להבטיח שעפרה לא תגיש תביעות משפטיות על בסיס מסמכי ההלוואה, אמרה לו עפרה שאין לו מה לדאוג והיא לא תעשה כן.

5.לא אוכל לקבל את טענתה של עפרה כי אין למוחמד טענות שטריות כנגד השטר הנ"ל ולכן יש לדחות את התנגדותו. ראשית לא יכולה להיות מחלוקת כי באופן מהותי עפרה ומוחמד הם צדדים קרובים לשטר ולכן ניתן להעלות גם טענות חוזיות כנגד התביעה השטרית. שנית, גם במישור השטרי לא נסתרו כליל טענות ההגנה של מוחמד המבוססות על שינוי מועד הפרעון על גבי השטר. על כן יש לקבל את ההתנגדות של פוזיה הואש, אישתו של מוחמד, שהיא הנתבעת בתביעה השטרית.

יחד עם זאת, לאור הגרסה הלא מפורטת שהעלה מוחמד בכל הנוגע למטרה שלשמה ניתן השטר, יש הצדקה להתנות את קבלת ההתנגדות בהפקדה. לא יכולה להיות מחלוקת שתשלום ללקוח על ידי עורך דין לגיוס לקוחות, מהווה עבירה משמעתית חמורה מצד עורך הדין והפרה בוטה של כללי האתיקה. יחד עם זאת, אין די בכך כדי לקבוע שגרסתו הבסיסית של מוחמד היא בלתי מתקבלת על הדעת במידה המצדיקה דחייתה בשלב זה כהגנת בדים. חרף האמור לעיל, אין להתעלם משינויי הגרסה, הסתירות הפנימיות והעדר הפירוט של הגרסה. אם אכן פעל מוחמד במשך תקופה ממושכת כדי לגייס לקוחות עבור עפרה כנגד תשלום, ניתן היה לצפות שמוחמד יידע מהו הסכום שהוא אמור לקבל עבור כל לקוח שהוא מגייס. מוחמד הודה כי לא סוכם על תשלום לפי אחוזים אלא על סכום גלובלי, אך לא ידע לומר מהו הסכום הגלובלי שסוכם לגבי כל אחד מהלקוחות שהוא ציין, למעט עבדאללה אבו הילג'א, לגביו נטען לזכאות בעמלה על סך של 25,000 ₪. הסכום של 25,000 אינו מקרי והוא צוין בהתאם לסכום השטר שנתנה עפרה לפקודת מוחמד ומועד פרעונו 22/3/10. אם היה ממש בגרסה זו, שהועלתה לראשונה בשלב החקירה הנגדית, היה ניתן לה ביטוי במסגרת ההתנגדויות. מוחמד הודה כי אין לגרסה זו כל זכר בתצהיריו והאשים בכך את בא כוחו הקודם, עו"ד יוסף חיג'אזי, שמטבע הדברים אינו יכול להתגונן מפני האשמה זו. לטעמי גרסה שכזו גובלת בהגנת בדים ומצדיקה התניית קבלת ההתנגדות והפקדת קרן השטר בקופת בית המשפט.

תיק מס' 10-11-21026 – עניינו תביעה על סכום קצוב על סך 13,500 ₪ שהגישה עפרה נגד מוחמד בגין החזר 3 הלוואות שנתנה לו על סך 10,000 ₪ ביום 15/1/09, 3,000 ₪ ביום 1/7/09 ו – 500 ₪ ביום 25/2/10. כיוון שאין מחלוקת כי הסך של 10,000 ₪ עניינו השטר על סך 10,000 ₪ נשוא תיק 10-08-42106, יש להתייחס כעת אך ורק לטענות שהועלו בנוגד לשתי ההלוואות הנוספות. עפרה מסבירה כי כל ההלוואות היו אמורות להיות מוחזרות מכספי הפיצוים שעתיד מוחמד לקבל בתביעת הנזיקין אך מוחמד בחר להעביר את הייצוג וסירב לחתום על התחייבות להחזרת הכספים. מוחמד טען בהתנגדות כי לא מדובר בהלוואות אלא בתשלום על חשבון עמלות עבור גיוס לקוחות. גרסה זו של מוחמד השתנתה במידת מה בשלב החקירה הנגדית כאשר הוסבר שהסך של 500 ₪ הוא עבור דלק כדי לנסוע ללקוח מהגדה ממשפחת מיעארי והסך של 3,000 ₪ שולם לו על חשבון עמלת גיוס לקוחות לאחר שאמר שאין לו כסף לדלק עבור נסיעות לצורך חיפוש אחר לקוחות למשרדה של עפרה. כאמור לעיל, יש קושי לקבל את אי הופעת הפרטים הנ"ל כבר במסגרת התצהיר התומך בהתנגדות, כאשר האשמה מוטלת על עורך הדין הקודם, בשלב בו הוא אינו יכול להתגונן מפניה. כך בפרט כאשר מוחמד לא ידע לתת תשובה מניחה את הדעת לשאלה האם קרא את התצהיר התומך בהתנגדות לפני שחתם עליו.

8.בנסיבות אלו אני סבור כי גם טענת ההגנה של מוחמד מפני התביעה על סכום קצוב גובלת בהגנת בדים, במידה המצדיקה התניית קבלת ההתנגדות בהפקדת קרן סכום התביעה בקופת בית המשפט. כיוון שיש כפילות בכל הנוגע לסך של 10,000 ₪, יועמד

סכום ההפקדה על סך של 3,500 ₪ בלבד.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ