אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> שפיר הנדסה אזרחית וימית בע"מ נ' א.עידן חדש בע"מ

שפיר הנדסה אזרחית וימית בע"מ נ' א.עידן חדש בע"מ

תאריך פרסום : 22/02/2010 | גרסת הדפסה
ע"א
בית המשפט המחוזי חיפה
20453-12-09
15/02/2010
בפני השופט:
אליקים אברהם

- נגד -
התובע:
שפיר הנדסה אזרחית וימית בע"מ ע"י ב"כ עו"ד אמיר דוק
הנתבע:
א.עידן חדש בע"מ

החלטה

מבוא

המבקשת/ המערערת פנתה בבקשה לעיכוב ביצוע פסק דין של בית משפט השלום בקריות (ת.א. 1877/06) שניתן ביום 27.10.09 ע"י כב' הש' דאוד מאזן.

כמפורט בפסק הדין, המשיבה- התובעת בהליך בפני בית משפט קמא- הגישה תביעה כספית כנגד המבקשת לתשלום בגין שירותי הובלה ופינוי פסולת מפרויקט מספנות חיל הים בחיפה. התביעה התקבלה, בית משפט קמא קבע כי הוכח קיומו של הסכם בין הצדדים והמבקשת (יחד עם נתבעת נוספת) חויבה לשלם למשיבה סכום של 168,934 ₪ בצירוף הפרשי הצמדה וריבית מיום 18.6.06 ביחד עם הוצאות משפט ושכ"ט עו"ד.

בפתח בקשתה מדגישה המבקשת כי היא מוכנה להפקיד בקופת בית משפט ערבות בנקאית על מלוא הסכום הפסוק להבטחת תשלום פסק הדין באם ידחה הערעור ולחילופין הפקדת מלוא הסכום הפסוק בקופת בית משפט אגב מתן אפשרות למשיבה לבקש לקבל את הכספים בכפוף להפקדת ערבות בנקאית נגדית מטעמה להבטחת השבת הכספים באם יתקבל הערעור ו/או כל בטוחה ראויה אחרת לפי שיקול דעתו של בית המשפט.

בקשה לעיכוב ביצוע פסק דין שהוגשה לבית משפט קמא נדחתה על ידו בין השאר מהנימוק כי לא שוכנע בדבר קשייה הכלכליים של המשיבה.

תמצית טענות הצדדים

המבקשת טוענת כי לה סיכויים טובים לזכות בערעור, היא מפנה לנימוקים שהעלתה בהודעת הערעור.

המבקשת טוענת כי מנתוני הדו"חות שנמסרו על יד המשיבה לחברת BDI, ניתן לראות את הנזילות הנמוכה בו נמצאת המשיבה, כי ההון העצמי שלה אפסי (בשיעור 0.03%) ולטענתה אי הבאת נתונים מבוקרים לסתור את טענותיה, מוכיחה כי חוסנה הכלכלי של המשיבה מוטל בספק ובהתאם קיים סיכון משמעותי, כי המשיבה לא תוכל להשיב את הכספים שיועברו לה על פי פסק הדין אם יתקבל הערעור, לפיכך טוענת המבקשת כי מאזן הנוחות נוטה לטובתה.

המבקשת מוסיפה כי שם המשיבה כפי שצויין בכתב התביעה אינו נכון מאחר ומבדיקה במחשבי רשם החברות אין חברה בשם כזה. העובדה כי נושא זהותה של המשיבה עלה בשלב מוקדם של ההליכים שהתנהלו בבית משפט קמא ולמרות זאת לא תוקן כתב התביעה מוסיפה לטענתה לפגם שבפסק הדין ולחשש מפני אפשרות לתקלה הנובעת מפגם זה, אשר תמנע בסופו של יום מהמבקשת לקבל בחזרה את כספה במידה והערעור יתקבל.

המשיבה מתנגדת לבקשה, לטענתה בהתנגשות בין האינטרס שלה למימוש זכויותיה לפי פסק הדין לבין אינטרס המבקשת, האינטרס שלה גובר, מה גם שהסכסוך המשפטי שהמשיבה זכתה בו, מתנהל בין כותלי בית המשפט משנת 2006 וכל דיחוי בקבלת פירות זכייתה יש בו משום גרימת עוול נוסף למשיבה.

המשיבה טוענת כי סיכויי הערעור נמוכים עד כדי אפסיים, הואיל והכרעתו של בית המשפט הנכבד הייתה עובדתית בעיקרה ונתמכה במהימנות והתרשמות בית המשפט ממהימנות ואמינות עדי התביעה והנטייה להתערב בממצאים מסוג זה הינה מצומצמת ביותר.

באשר לדו"ח שהציגה המבקשת, המשיבה טוענת כי המבקשת מסתמכת על דו"ח שהוא חסוי ואף לא ניתן להבטיח את נכונותו ולכן מתבקש בית המשפט להורות על הוצאת המסמך מתיק בית משפט. המשיבה טוענת למעלה מן הצורך כי עיקרי הדוחות אותם צירפה המשיבה מעיד על איתנותה.

המבקשת מסרה תשובתה לתגובת המשיבה, בה היא טוענת בין היתר כי המשיבה לא המציאה תצהיר בדבר מצבה הכלכלי ולא מסרה את הנתונים לסוף שנת 2009 על מנת לסתור את הנתונים הבעייתיים שבדו"ח חברת האשראי אשר הופקו על סמך הנתונים שמסרה המשיבה לחברת האשראי וכן בחרה שלא להמציא את נתוני מאזן הבוחן שלה לסוף שנת 2009.

המבקשת מוסיפה כי עצם אי התשלום הנמשך שנים לג.ד.כ. שלגביה נטען כי הייתה הקבלן המשנה של המשיבה, מוכיח כשלעצמו את הקושי הצפוי למערערת לגביית הכספים מהמשיבה במידה ויתקבל הערעור.

דיון

בטרם אנתח את טענות הצדדים אציג את המסגרת הנורמטיבית כפי שנקבעה למשל ע"י כב' הש' ג'ובראן בע"א 8935/09 ופא טורס בע"מ נ' עו"ד אבנר כהן, תק-על 2009(4), 2938, 2939 (2009) מיום 10.11.09: "הכלל הרחב קובע, כי "הגשת ערעור לא תעכב את ביצוע ההחלטה שעליה מערערים". רק במקרים חריגים יעוכב ביצועו של פסק-הדין, במיוחד כאשר עסקינן בפסק-דין כספי. כך, למשל, יינתן עיכוב ביצוע כאשר המבקש מצליח להראות כי באם לא יעוכב פסק-הדין, לא ניתן יהיה להשיב את המצב לקדמותו, היה וערעורו יתקבל. נטל השכנוע, כי קיים נימוק אשר יצדיק היעתרות לבקשה, מוטל על המבקש (ראו ע"א 2965/96 עטיה נ' עיריית תל-אביב-יפו ואח', פ"ד נ (1) 668, 672; ע"א 6626/96 בש"א 8240/96 חנני נ' פקיד השומה, פ"ד נ (5) 403). כידוע, כלל הוא, כי פסק-דין לתשלום כסף אינו מסווג בגדר אותם עניינים חריגים, אשר לגביהם נוטה בית-המשפט להיענות לבקשת עיכוב ביצוע, שהרי מימוש פסק-דין לתשלום כסף הינו בדרך-כלל הפיך על דרך ההשבה (ראו ע"א 7221/01 י.ג. רובינשטיין יצור וסחר בע"מ נ' שובל שיווק מוצרים והפצתם בע"מ, פ"ד נו (4) 178, 181). כדי לזכות בעיכוב ביצוע של פסק-דין כספי, מוטל על המבקש להראות שאם יזכה בערעור לא יוכל לגבות בחזרה מן התובע את כספו. טענה בדבר מצבו הכלכלי של הזוכה וחוסר יכולתו של זה להשיב את אשר זכה בו באם יפסיד בערעור, אינה יכולה להיטען בעלמא וצריכה להיות מבוססת (ראו ב"ש 978/84 שיכון עובדים בע"מ נ' מלובנציק, פ"ד לח (4) 5).9.    כאמור, הכלל הוא, כי ביצועו של פסק-דין לא יעוכב רק בשל ערעור שהוגש עליו. נקודת המוצא בעניין זה היא, כי הזוכה בדין זכאי לקבל לידיו את פירות זכייתו מיד עם הינתן פסק-הדין המזכה".

בעת בחינת בקשה לעיכוב ביצוע פסק דין יש לבחון את סיכויי הערעור וכן את מאזן הנוחות.

המבקשת הציגה דו"ח של חברת בי.די.איי קופאס בע"מ ובהסתמך על דו"ח זה היא טענה כי מצבה הכלכלי של המשיבה מוטל בספק. עיינתי באותו דו"ח ולא מצאתי בו כל מידע או פרט שיש בו כדי להעיד על מצב כלכלי קשה של המשיבה ואפנה לציטוטים מאותו דו"ח: "לא אותרו "אורות אדומים" כנגד החברה במאגרי בי.די.איי-קופאס בע"מ". ו- "כיום דווח על תשלומים המבוצעים בדייקנות". גם הכנסותיה והוצאותיה של המשיבה אינם מעידים על קיומה של בעיה כלכלית כל שהיא, אלא נהפוך מהדו"ח עולה כי המשיבה הינה חברה איתנה ומבוססת ואין בו בסיס לטענה כי יהא למשיבה קושי להשיב את כספי המבקשת במידה ויתקבל הערעור.

משלא הוכיחה המבקשת כי היא לא תוכל להיפרע מהמשיבה במידה והערעור יתקבל, הנני סבור כי מאזן הנוחות נוטה לטובת המשיבה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ