אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> שפטר ואח' נ' וקנין ואח'

שפטר ואח' נ' וקנין ואח'

תאריך פרסום : 21/10/2010 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום תל אביב - יפו
62442-07
21/10/2010
בפני השופט:
שרון גלר

- נגד -
התובע:
1. ארנה שפטר
2. רפי שפטר

הנתבע:
1. מאיר וקנין
2. שילובי יוזמה בע"מ

פסק-דין

פסק דין

א.כללי

הליך זה עניינו תביעה כספית על סך 125,330 ₪ ותביעה שכנגד על סך 135,457 ₪, הנוגעים לסכסוך שנתגלע בין הצדדים, ביחס לעבודות שיפוץ בית המגורים של התובעים.

ב.רקע עובדתי

התובעת 1, (להלן: "ארנה") ובעלה, התובע 2 (להלן: "רפי") (שניהם ביחד, להלן: "התובעים" או "הנתבעים שכנגד", לפי ההקשר), רכשו בית ברמת השרון, וביקשו לבצע בו עבודות שיפוצים נרחבות, טרם כניסתם להתגורר בו.

הנתבע 1, מאיר וקנין (להלן: "וקנין" או "הנתבע") הינו קבלן שיפוצים, והנתבעת 2 הינה חברת שיפוצים בבעלותו (להלן: "החברה"), (להלן ביחד: "הנתבעים" או "התובעים שכנגד", לפי ההקשר).

לשם ביצוע עבודות השיפוץ בביתם, התקשרו התובעים עם וקנין, המוכר להם מזה שנים ואשר ביצע במספר הזדמנויות בעבר עבודות שיפוצים בביתם הקודם. במהלך חודשים יולי-אוגוסט 2007, ביצע וקנין את עבודות השיפוץ בביתם החדש של התובעים, הן העבודות נשוא ההליך הנוכחי.

בין הצדדים לא נערך הסכם בכתב ביחס לעבודות השיפוץ. הצעת המחיר של וקנין, אשר צורפה כנספח א' לתצהיר התובעים, מהווה אינדיקציה כתובה יחידה ביחס להסכמות הצדדים לגבי היקף העבודות ומחירן, אולם אין חולק, כי הצעה זו שימשה כבסיס לשינויים שהוסכמו בין הצדדים בהמשך.

אין חולק, כי העבודות החלו בתחילת חודש יולי 2007 וכי סיומן ומסירת הבית לתובעים, היו מתוכננים למחצית חודש אוגוסט 2007, או מספר ימים לאחר מכן, עד ליום 20.8.07 לכל המאוחר.

ואולם, במועד זה, עלו היחסים בין הצדדים על שרטון ונתגלעו ביניהם מחלוקות ביחס להיקף ואיכות העבודות וכן ביחס ללוח הזמנים לביצוען. עקב כך, התובעים הפסיקו את עבודתם של וקנין ואנשיו, דרשו את יציאתם מהאתר, ובשבועות שלאחר מכן, השלימו את העבודות באמצעות קבלן אחר, עידו נוי (להלן: "נוי").

מכאן, התביעה והתביעה שכנגד, במסגרתה ייצג התובע, עו"ד במקצועו, את התובעים, והנתבעים יוצגו אף הם ע"י ב"כ שבכותרת.

במסגרת ההליך, הוגשו תצהירים ונשמעו חקירות נגדיות של כל אחד מהתובעים וכן של שני עדים נוספים מטעמם – הקבלן המחליף נוי ואיש החשמל דני בן דיין. מטעם הנתבעים נמסרו עדויותיהם של וקנין עצמו, אחיו שעבד עימו, וכן עובדים נוספים - ולרי וישינסקי (צבע וקבלן הריסה), מיכאל ביטון (רצף) ואלי לויצדק (מתקין הפרקטים).

ביום 11.10.10, סיכמו ב"כ הצדדים טענותיהם בעל פה.

ג.טענות התובעים

התובעים טענו, כי התקשרו עם וקנין באופן אישי. לטענתם, סוכם בינם לבין וקנין, כי העלות הכוללת של פרויקט עבודות השיפוץ תעמוד על סך של 97,000 ₪ בצירוף מע"מ, וכי העבודות תסתיימנה במחצית חודש אוגוסט 2007. לגרסתם, התברר להם מיד עם תחילת העבודות, כי וקנין אינו מעורב אישית באופן מספק בביצוע העבודות, אלא מעסיק קבלני משנה אשר איכות עבודתם ותפקודם ירודים, ומבלי שיפקח על ביצוען של העבודות באופן מספק. בהקשר זה נטען, כי במהלך חודש יולי 07', התגלו ליקויים רבים בעבודות קבלני המשנה ווקנין עצמו החליף אותם בקבלן משנה אחר, שאף איכות עבודתו לא הייתה מספקת. על מנת לצמצם את נזקיהם ובשל לחץ זמן שנבע מכך, שהיה עליהם לפנות את ביתם הקודם שנמכר, הודיעו התובעים ביום 21.8.07 לווקנין, כי אינם מעוניינים בהמשך עבודתו באתר, דרשו את פינויו לאלתר, ושכרו את שירותיו של קבלן השיפוצים

נוי, אשר השלים את עבודות השיפוץ. לאחר סיום ההתקשרות עם וקנין, הסתבר לתובעים, לגרסתם, כי קיימים ליקויים נוספים בעבודות הנתבעים, אשר יש לתקנם. עבודות התיקונים וההשלמות שביצע נוי, הסתיימו ביום 15.9.10, כלומר מספר שבועות לאחר המועד אשר תוכנן במקור לסיום העבודות על ידי וקנין. לטענת התובעים, בפרק זמן נוסף זה, בו כבר אמורים היו להתגורר בביתם החדש, נאלצו להתגורר, עם ילדיהם, במשך שבוע, בבית אימה של ארנה, ולאחר מכן, לפרק זמן של שבועיים נוספים, התגוררה המשפחה בבית עצמו, תוך שעבודות השיפוץ נמשכות, ובשל כך נגרמה לתובעים, לטענתם, טרדה ועוגמת נפש מרובה.

במישור הנזק, טוענים התובעים לנזק כספי כולל בסך 125,330 ₪. סכום זה מורכב מעלות השלמת העבודות אותן לא ביצע וקנין ותיקון ליקויים בעבודות ע"י נוי, פיצוי בגין איחור בהשלמת העבודות ובגין עוגמת נפש, וכן בגין בעבור שעות העבודה אשר נדרשו התובעים להשקיע בפרשה. כמו כן, נתבע החזר רווח קבלני בשיעור 20% מהיקף הפרוייקט, נוכח הטענה, כי וקנין לא עמד אף במחוייבותו לפקח על הפרוייקט.

לעניין התביעה שכנגד, מכחישים התובעים סיכום כלשהו בדבר תשלום בגין עבודות נוספות, ועומדים על טענתם בדבר הסכום הכספי הכולל עליו סוכם עבור כלל עבודות השיפוץ בבית, סיכום אשר כלל את כל השינויים והתוספות עליהם הוסכם.

ד.טענות הנתבעים

וקנין טען להעדר יריבות בינו לבין התובעים, באשר ביצע את עבודתו במסגרת הנתבעת 2, שהינה חברה בע"מ, המצויה בבעלותו וכי לא מדובר בהתקשרות עימו באופן אישי. לטענתו, המהלך להחלפתו בקבלן אחר, תוכנן ע"י התובעים מראש, שכן הם הגיעו להסכם עם הקבלן החליפי לביצוע עבודות נוספות בבית. לטעמו, טענותיהם של התובעים בדבר איכות עבודתו הירודה ואי עמידתו בלוחות הזמנים שנקבעו, מהווים אך תירוץ למהלך זה. לעניין עלות עבודות השיפוצים טען וקנין, כי המחיר הכולל שסוכם בין הצדדים ביחס לפרויקט השיפוץ, היה גבוה יותר מזה הנטען ע"י התובעים, ועמד על סך של 121,853 ₪ (כולל מע"מ), וזאת לאור שינויים ותוספות רבים שנדרשו על ידי התובעים במהלך העבודות. ביחס ללוח הזמנים לביצוע העבודות טענו הנתבעים, כי היו אלה דרישות חוזרות ונשנות ביחס לעבודות שהועלו מצד ארנה במהלך העבודה, שגרמו לעיכובים בביצוע העבודות. למרות זאת, נטען, כי החברה עמדה בלוח הזמנים המוסכם בין הצדדים, והנתבעים אף הביעו שביעות רצון מאיכות העבודה. בהקשר זה טען וקנין, כי סוכם בינו לבין התובעים, כי עבודות הפנים יסתיימו עד אמצע חודש אוגוסט 07' ועבודות החוץ עד סופו של אותו חודש. לפיכך, היה על התובעים, לטענתו, לאפשר לו לסיים את העבודות עד תום, אך הם נחפזו והפסיקו את עבודתו ושכרו קבלן אחר תחתיו. לעניין איכות העבודה והליקויים הנטענים ע"י התובעים, טען וקנין, כי התמונות

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ