אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> שנת מאסר למורשע בהסדר טיעון בשוד סניף בנק הפועלים באילת

שנת מאסר למורשע בהסדר טיעון בשוד סניף בנק הפועלים באילת

תאריך פרסום : 09/07/2012 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי ב"ש
2010-10-10
08/07/2012
בפני השופט:
טלי חיימוביץ

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד שרה טל
הנתבע:
אביחי בכר
עו"ד פוגל
גזר דין

הנאשם הורשע על פי הודאתו, במסגרת הסדר טיעון, בכתב אישום מתוקן, בעבירה של שוד לפי סעיף 402(א) לחוק העונשין, תשל"ז - 1977.

על פי עובדות כתב האישום המתוקן, בתאריך 15.9.10 הגיע הנאשם לסניף בנק הפועלים באילת כשבידיו פתק שעליו כתוב:  "זה שוד! תביאי את כל הכסף ותשמרי על שקט מוחלט או שיהיה רע מאוד!!!". הנאשם נתן את הפתק לפקידת הבנק, והיא מסרה לו 7,000 ש"ח.   

הנאשם הודה בעובדות כתב האישום המתוקן, הורשע, והופנה לשירות המבחן לצורך קבלת תסקיר. לא היתה הסכמה לעניין העונש.

לנאשם אין הרשעות קודמות.

מהתסקירים שהוגשו בעניינו של הנאשם עולה כי הוא גדל במשפחה חרדית, וניהל לסירוגין אורח חיים דתי חילוני וחרדי. הנאשם סיים 12 שנות לימוד במסגרות דתיות, שוחרר מהצבא בשל אי התאמה, אושפז בית חולים פסיכיאטרי בשל דיכאון ואף ביצוע ניסיון אובדני. בהמלצת שירות המבחן הופנה לאבחון פסיכיאטרי שם אובחן כסובל מהפרעת אישיות גבולית, המוזנת ומתלקחת בקורלציה לשימוש בסמים ואלכוהול, וכן על רקע יחסי תלות בעייתיים עם אח בכור אנטי סוציאלי. הנאשם מטופל תרופתית בהתאם. כיום שוהה הנאשם במסגרת חלופת מעצר, בישיבה, אינו משתמש בסמים, ומשלב לימודים ועבודה בשיפוצים. כן משתתף הנאשם באופן קבוע בשיחות פרטניות ומפגשים קבוצתיים עם רב הישיבה והמשגיח. אשר לטיפול תרופתי, צויין כי הנאשם מטופל מזה כשנה במרפאה הפסיכיאטרית, במהלך תקופה זו, לא הצליח להתמיד באף פרוטוקול תרופתי מייצב מזג ונוגדי דיכאון, ומקבל בעיקר טיפול הרגעתי.

באשר לביצוע העבירה, נאמר בתסקיר כי באותה תקופה היה נתון לבלבול, משבר זהות, השתמש בסמים וסבל ממצב רוח לא יציב ומתחלף. שירות המבחן והפסיכיאטר המטפל התרשמו כי מסגרת הישיבה נותנת מענה לצרכיו, ועל מנת לשמר את הרצף הטיפולי והשיקומי ממליצים על עונש בדרך של עבודות שירות.     

הנאשם זמן כעדה לעניין העונש את הגב' רות חלוף, דודתו, אשר ליוותה את הליך השיקום שלו. לטענתה, לאחר ששוחרר למעצר בית ניהלה עמו שיחות רבות, והתרשמה כי השילוב של התהליך בשירות המבחן עם הטיפול התרופתי הפך אותו לאדם מיושב בדעתו, עם שאיפות לעתיד.

ב"כ המאשימה עתרה להשית על הנאשם עונש מאסר משמעותי, מאסר מותנה ופיצוי למתלוננת.  לטענתה, המלצת שרות המבחן אינה הולמת את חומרת הנסיבות. מדובר בעבירה חמורה אשר תוצאותיה מלוות את קורבנות העבירה ימים רבים, עד כדי פגיעה נפשית קשה ואובדן הביטחון והאמון. הודיית הנאשם והעדר עבר פלילי אינם מספיקים כדי להטות את הכף באופן כה קיצוני. התנהגות הנאשם מלמדת כי אינו משכיל לעשות שימוש בהזדמנות שמציע לו שירות המבחן, באשר אינו מתמיד. 

ב"כ הנאשם עתר לקבל את המלצת שירות המבחן וזאת לאור הנסיבות המקלות הרבות של הנאשם החל מנסיבות חייו האישיות והקשות, מצבו הרפואי ועברו הנקי. בנוסף עתר להתחשב בגילו הצעיר, הודייתו, והחיסכון בזמן שיפוטי ועוגמת נפש שנמנעה מהמתלוננת שלא נדרשה להעיד בבית המשפט. אשר לנסיבות העבירה ציין כי לא היה שימוש בכוח ולא בנשק אמיתי או נחזה ואף סכום הכסף שנלקח אינו מהגבוהים. הסנגור ביקש להתחשב בכך שהנאשם היה במעצר מלא כשלושה חודשים וכי הביע חרטה עמוקה וכנה. הנאשם מבקש  להחזיר את הכסף ואף לפצות את המתלוננת. 

הנאשם ביקש סליחה, תאר את תחושת הבושה עקב הסתבכותו, ואת הלחץ הנפשי שהביא אותו למעשים, וכן את רצונו לשקם את חייו.

נוכח המלצת שירות המבחן, ועל מנת שתעמוד בפני בית המשפט התמונה בכללותה, הופנה הנאשם לממונה על עבודות השירות, לצורך קבלת חוות דעת בעניינו, וזאת מבלי שיהיה בכך כדי להביע עמדה באשר לעונש הראוי. מחוות דעת הממונה עולה כי בבדיקת השתן שנערכה לנאשם נמצאו שרידי סם מסוג חשיש.

דיון

שקלתי לקולא את הודייתו המהירה של הנאשם, ואת עברו הנקי, וכן את גילו הצעיר.

אשר להליך הטיפולי שעבר הנאשם עד כה, בנקודה זו איני רואה עין בעין עם שירות המבחן.

שירות המבחן לא בא בהמלצה טיפולית, לאחר שסבר, כפי שסבר גם הפסיכיאטר מטעם הנאשם, כי הנאשם "נבנה בתוך הישיבה הטיפולית ועבודת הכפיים". שירות המבחן התרשם כי מסגרת זו נותנת מענה לצרכיו של הנאשם ולכן אינו זקוק לקשר עם מסגרת מטפלת נוספת.

מהתסקירים שהוגשו לאורך תקופה של שנה, עולה כי לא התקיים שיתוף פעולה מלא עם שירות המבחן. למפגשים רבים בשירות המבחן לא הגיע, מסיבות שתוארו כתלויות בערב. מחוות הדעת הפסיכיאטרית עולה כי גם לא התמיד בטיפול התרופתי, והעדיף להשתמש לרעה בכדורים מסוגים שונים.

גם נושא הגמילה מסמים טופל לטעמי באופן מעט תמוה. מחד מתואר בחוות הדעת הפסיכיאטרית שימוש אינטנסיבי בגראס לאורך תקופה ארוכה (נהג לעשן 15 באנגים ליום, בתקופה עובר למעצרו), ומאידך לא נערך כל הליך גמילה מסודר. הליך גמילה גם נדרש בחוות הדעת של הפסיכיאטר המחוזי שהוגשה במסגרת הליך המעצר. שירות המבחן התרשם כי הנאשם אינו משתמש בסמים יותר, אולם אין התייחסות להליך הגמילה הנדרש, וככל הנראה בסופו של דבר טעה שירות המבחן בהתרשמותו, והנאשם ממשיך בשימוש בסמים.

אוסיף, כי לא ברור לי כלל מהתסקיר, וספק בעיני אם שירות המבחן טרח ובדק, מהי השכלתם הטיפולית של רב הישיבה והמשגיח, אשר תואר כאיש חינוך, ואיזה הליך טיפולי עובר הנאשם. היה על שירות המבחן להעמיק בדיקתו ביחס למקצועיותם של הגורמים המטפלים בו בישיבה, בהיותה לא רק חלופת מעצר, אלא גם גורם טיפולי מרכזי, כעולה מהתסקיר. היה עליו לבחון מהו ההליך הטיפולי שיועד לנאשם, למשל, האם ניתן מענה לנושא הסמים שהוא קרדינאלי, בהיותו מגביר את תסמיני ההפרעות מהן הוא סובל. זאת בפרט שעה שהישיבה לא נבחרה על ידי שירות המבחן כחלופת מעצר, ולא ניתנה כל חוות דעת ביחס למידת התאמתה לנאשם, עובר להפנייתו אליה.

לפיכך, איני מקבלת את מסקנות שירות המבחן, ואני סבורה כי היה מקום לנהוג משנה זהירות בטרם הסתמך שירות המבחן על דברי הרב, ללא בדיקה נוספת.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ