אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> שנטל ואח' נ' עירית חולון מחלקת פיקוח ואח'

שנטל ואח' נ' עירית חולון מחלקת פיקוח ואח'

תאריך פרסום : 20/05/2013 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות ראשון לציון
16180-07-12
20/03/2013
בפני השופט:
רנה הירש

- נגד -
התובע:
1. רוני שנטל
2. אורית בר סימן טוב שנטל

הנתבע:
1. עירית חולון מחלקת פיקוח
2. מילגם בע''מ
3. כב' השופט עזריה אלקלעי

פסק-דין

פסק דין

התובעים מלינים על פעולת הנתבעות 1-2 כנגד התובעת 2 לגביית חוב בגין שלושה דו"חות חניה, שניתנו לטענתם לתובע 1 שלא כדין.

הרקע והצדדים

1. בכתב התביעה טען התובע 1 (להלן: "התובע") כי שלושה דו"חות החניה שניתנו לו על ידי הנתבעת 1 (להלן: "העירייה") ניתנו למרות שלא עבר כל עבירת חניה, בניגוד להוראות החוק, ובית המשפט באמצעות הנתבע 3 (להלן: "השופט") לא פעל כנדרש לביטול הדו"חות.

התובעים טענו עוד, כי פעולות הגביה שננקטו על ידי הנתבעת 2 (להלן: "מילגם") הביאו לתשלום הקנס על ידי התובעת 2 (להלן: "התובעת"), למרות שהיא אינה קשורה לחוב ואף הציגה מסמכים הקובעים זאת, ורק משום שאיימו עליה והפחידו אותה כי יפרצו לביתה ויקחו את רכושה.

2.בהחלטתי מיום 16.12.12 דחיתי את התביעה כנגד השופט בשל חסינות שיפוטית, ונותר לדון בתביעה כנגד העירייה ומילגם.

3.בדיון שהתקיים בתיק זה טענו כל הצדדים בפניי. התובע הבהיר כי התביעה מתייחסת הן לנזקים שנגרמו לו בשל הטלת הדו"חות תוך ניצול בלתי ראוי של מעמדה וסמכויותיה של העירייה, והן בגין עגמת הנפש שנגרמה לתובעת, נגדה פעלו הנתבעות 1-2 לגביית החוב למרות שהחוב אינו נוגע לה.

4.בעדותה הבהירה התובעת כי התובע גר בביתה במשך 4 חודשים, לאחר שהיו פרודים זמן ממושך, ולא עלתה כל טענה כי במועד שבו ננקטו הליכי הגבייה נשוא תביעה זו, לא גר התובע בבית התובעת. התובעת הגישה מספר מסמכים לבית המשפט, ביניהם הסכם הממון בינה לבין התובע (ת/1) והסכם שלום בית בין הצדדים (ת/2), וטענה עוד בעדותה כי ניתן לבקשתה פסק דין הצהרתי משנת 2005 לפיו הבית ותכולתו הם רכושה הבלעדי, ואינם שייכים לתובע. פסק דין זה לא הוגש לבית המשפט.

5.בכתב ההגנה טענו הנתבעות כי שלושה דו"חות החניה הפכו חלוטים, וכי בית משפט זה אינו מוסמך לדון בחוקיות הדו"חות, כאשר סמכות זו נתונה לבית המשפט לעניינים מקומיים או לערכאת הערעור, לפי העניין. עוד נטען כי בית משפט כבר פסק כנגד טענותיו של התובע התוקפות את חוקיות הדו"חות. בדיון בפני ציין נציג העירייה טענה כי הפעולות כנגד התובע הופנו לכתובתו הרשומה במשרד הפנים (נ/1), בה הוא מתגורר בפועל וזו היא הכתובת בה נמסר לתובע דואר רשום (נ/2).

דיון והכרעה

4.אני דוחה את הטענות כנגד חוקיות דו"חות החניה, וזאת מאחר ודו"חות אלה חלוטים ובית משפט זה אינו הערכאה המוסמכת לדון בטענות שהועלו: ככל שטענות התובע הובאו בפני בית המשפט ונדחו, ערכאת הערעור היא היחידה המוסמכת לדון בהשגותיו של התובע כנגד ההחלטות השיפוטיות שהתקבלו. בנוגע לדו"ח השלישי שלא התקיים לגביו הליך משפטי, בית המשפט שהיה מוסמך לדון בחוקיותו הוא בית המשפט לעניינים מקומיים, ומשלא הוגשה בקשה להישפט או בקשה לביטול הדו"ח, הדו"ח הפך חלוט ואין בסמכותי לדון בחוקיותו.

5.מאידך, בית משפט זה מוסמך לדון בטענות התובעים כנגד התנהלות העירייה ומילגם, מאחר ומדובר בתביעה כספית בסכום המצוי בסמכות בית המשפט לתביעות קטנות, ועילת התביעה הינה עילה נזיקית של התרשלות ו/או הפרת חובה חקוקה ו/או הפרת חובת הזהירות המוטלים על הנתבעות 1-2.

6.לאחר שהתרשמתי מטענות הצדדים, מכתבי הטענות על נספחיהם ומהמסמכים שהוגשו כמוצגים, שמעתי את העדויות, חזרתי ועיינתי בכל התיעוד ושקלתי את טענות הצדדים, אני קובעת כי התובעים לא הרימו את נטל השכנוע המוטל עליהם במשפט האזרחי להוכחת טענותיהם.

אמנם, התביעה מתבררת בבית המשפט לתביעות קטנות, בו ישנה גמישות בסדרי הדין, אולם גם בהליך זה חל על התובע נטל השכנוע, הוא החובה להוכיח את תביעתו, על פי הדרישה לפיה "המוציא מחברו עליו הראיה". בהתאם, על התובעים להוכיח הן את עובדות האירוע והן את הנזקים שנגרמו להם, כמו גם את אחריות הנתבעות העולה מאותן עובדות שהוכחו.

במקרה דנן, התובעים לא הוכחו כי הנתבעות 1-2 היו מנועות מנקיטת הליכי גביה נגד התובע בכתובת התובעת, או כי לא היתה להן זכות לעיקול מטלטלין בדירתה. התובעת טענה כי הציגה פסק דין הצהרתי שניתן בשנת 2005 בפני נציגי הנתבעות, אלא שפסק דין כזה לא הוצג בפני בית המשפט, חרף העובדה כי התובעת הביאה לבית המשפט מסמכים רבים ואף הגישה מסמכים שונים במהלך הדיון.

יתרה מזו, פסק הדין האמור ניתן בשנת 2005, כאשר לטענת התובעת באותה עת או לאחר מכן היתה תקופה ממושכת שבה התובע לא גר עמה, אלא שלדבריה התובע חזר להתגורר בביתה מספר חודשים לפני האירועים נשוא התביעה. משכך, בהחלט אפשר שהנסיבות שהביאו למתן פסק הדין ההצהרתי השתנו עם השנים. ככל שהתובעת ביקשה למנוע הליכי עיקול בביתה בגין חוב של התובע, כאשר היא מודעת להליך קבלת פסק דין הצהרתי ובנסיבות בהן נדרש פס"ד כזה, היתה יכולה לפנות בתביעה לפסק דין הצהרתי עדכני, כנגד הנתבעות, על מנת להוכיח ולבסס את טיעוניה. אין חולק כי הליך כזה לא התקיים.

7.טענת הנתבעות כי התובע מתגורר בדירת התובעת נתמכת במסמכים נ/1-נ/2 אך גם אינה מוכחשת על ידי התובעים. בנסיבות אלה, כאשר החייב מתגורר בבית מגורים, אין כל סיבה להניח שהמיטלטלין הנמצאים באותה דירה אינם רכושו, ונקיטה בהליכי גבייה לעיקול המיטלטלין הינה סבירה ואינה בבחינת הפרת דין או חובה כלשהי המוטלת על הנתבעות.

8.טענת התובעת כי הגיעה לעירייה עם כל המסמכים ולא ניתנה לה ההזדמנות להציגם, לא הוכחה ברמה הנדרשת. התובעת לא הסבירה מדוע לא שלחה את המסמכים בדואר רשום, או באמצעות שליח, וכאמור לעיל - לא הוכיחה את קיומם ו/או את תוכנם של מסמכים הקובעים כי אין לתובע כל זכות במיטלטלין שבביתה. לאור האמור, אין לי אלא לדחות גם טענה זו.

9.בדומה, גם טענת התובע כי הנתבעות פועלות לגבייה חוזרת של חוב שכבר שולם, לא הוכחה בראיות ואסמכתאות. התובע לא הציג קבלות כפולות המתייחסים לתשלום חוזר על דו"ח חניה אחד, וזאת למרות שבכתב התביעה טען כי "יש לי הוכחה על השיטה". התובע טען, בבד בבד עם הטענה לגבייה כפולה, כי מאחר והיו בידיו קבלות לא שילם פעם נוספת חוב בגין דו"ח ששולם, ולפיכך גם במקרה המתואר על ידו לא היתה בפועל גבייה כפולה.

סוף דבר

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ