אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> שלטונות הכלא יפצו אסיר בגין אובדן ציודו האישי

שלטונות הכלא יפצו אסיר בגין אובדן ציודו האישי

תאריך פרסום : 16/01/2008 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות באר שבע
1522-07
15/01/2008
בפני השופט:
אקסלרד ישראל

- נגד -
התובע:
אסמאעיל חאתם - בהעדר
הנתבע:
פרקליטות מחוז הדרום
פסק-דין

בית המשפט מצר על העיכוב במתן פסק הדין. עיכוב זה נבע בשל תקלה- אובדן קובץ פסק הדין.

א.        מהות התביעה

1.         ביום 12.04.7 הגיש התובע, אסיר בטחוני הכלוא אצל בכלא אשל, התביעה הקטנה שבפני בשני אדנים. הראשון, העלמות ציודו האישי בספירת מלאי שנערכה בכלא שקמה, בטענה כי לפני למעלה משנתיים (17.8.05), נלקחו חלק מחפציו של התובע עקב חריגה וסטיה מהכמות המותרת. התובע עבר לבית הסוהר גלבוע ולא קיבל את הציוד שנלקח ממנו כמקובל במעבר אסיר מבית סוהר אחד למשנהו. השני, סיכול האפשרות להיבחן בעטיים של מחדלי הממונים על הדואר בשב"ס. 

התובע פרט  בנספח לתביעתו את הציוד החסר, שוויו ועלות לימודיו כדקלמן:

חליפת טרנינג 290 ש"ח, נעלי ספורט 280 ש"ח, שתי פיג'מות 580 ש"ח, זוג כריות 30 ש"ח, שמיכת חורף 150 ש"ח, שכר לימוד באוניברסיטה הפתוחה  5,235 ש"ח, חידוש לימודים 150 ש"ח, עגמת נפש והפסד מאמץ לימודי 10,000 ש"ח.

ב.         טיעוני הצדדים וראיותיהם

2.         תמצית טענת התובע היא כי בהיותו אסיר בכלא שקמה נערכה ספירת מלאי במהלכה הוצא חלק מציודו האישי לאפסנאות הכלא (כמפורט בת/1). ציוד זה לא הועבר עימו לכלא גלבוע. לדבריו, גרסת הנתבע לפיה ציודו נמסר לידי אחותו פאטמה, נסתרת ונשללת מהעובדה כי אחותו תושבת ערב הסעודית ולא ביקרה בארץ מזה 15 שנה. בהקשר זה התובע הפנה לעמדתה של קצינת עתירות במחוז דרום, בהליך קודם, שהתנהל בעניין זה בגדרה של עתירה עעא 5902/06.

עוד נטען, כי לאחר דין ודברים בינו לבין מנהל הכלא אושרו לו לימודים באוניברסיטה הפתוחה. נקבעו לו שני מועדי בחינות ובשניהם לא נבחן. במועד הראשון, היה עליו להתייצב לדיון בעניינו בביהמ"ש ואילו במועד השני, לא הגיע נציג האוניברסיטה. בדיעבד, התברר לו כי שתי מטלות אקדמאיות שהגיש לא הועברו לאוניברסיטה ולכן לא היה זכאי כלל להיבחן. עוד זקף התובע לחובת הנתבע כשלון בבחינה בקורס "יסודות החשבונאות" מאחר והסוהר האחראי קטע את הבחינה. עלות הקורסים מסתכמת בסכום כולל של 5,380 ש"ח [ת/4-ת/6].

3.         לעומתו טען הנתבע, כי הציוד הוצא מרשותו של התובע עקב חריגה מהכמויות והשיעורים המותרים. ציודו הועבר לאפסנאות ובהמשך נמסר לידי אחותו פאטמה אשר חתומה על קבלת הציוד העודף. עמדת הנתבע כפי שהוצגה ע"י קצינת העתירות במסגרת הדיון בעתירה בפני כב' השופט נ' זלוצובר נעשתה כמחווה של רצון טוב ולא כהודאה באשמה. בכל מקרה, ביום 18.10.06 ביקרה את התובע אחותו מרים, אשר קיבלה לידיה ציוד של התובע.

באשר ללימודיו של התובע מבהיר שב"ס כי התובע לא הגיש כלל בקשה להבחן במועד נוסף בהתאם לנוהל 04.48.00  [נת/3]. כמו כן, הנתבע לא נהג בתובע במידת הדין והתיר לו להיבחן על אף העונש שהושת עליו.

4.         התובע העיד כי בשנת 2005 לא קיבל כלל ביקורים בכלא. כן אישר כי אחותו מרים קיבלה עבורו ציוד, אך הטעים כי המדובר בציוד אחר. עוד העיד התובע על אופן הקניה בקנטינה-קנייה מרוכזת ותמחורה מחדש בתאים- ותעריפיה [ת/2-ת/3]. הוא העיד שבקשותיו לתאום מועדי בחינה [ת/11-   ת/13] זכו להתעלמות גורפת מצדו של הנתבע ונותרו ללא התייחסות.

5.         מטעם הנתבע העידה הגב', אטלי אורנה, קצינת עתירות במחוז דרום, שהסבירה על הנוהל של הוצאת ציוד, שמירתו באפסנאות והעברת אסיר מבית סוהר אחד למשנהו.

ג.         דיון והכרעה

6.         לאחר ששמעתי טענות הצדדים שבפני, עיינתי בכתבי התביעה שהוגשו על ידי התובע וכן במסמכים השונים שהוגשו לי, הגעתי לכלל מסקנה כי יש לקבל את התביעה, באופן חלקי, כפי שיפורט להלן. התובע הוכיח תביעתו בכל הקשור לציודו האישי, ברם לא עמד בנטל הראיה המוטל עליו להוכחת הרכיב השני בתביעתו -לימודיו.

7.         בפקודת בתי הסוהר [נוסח חדש], תשל"ב-1971 (להלן: "הפקודה") ובתקנות בתי הסוהר, תשל"ח-1978 (להלן: "התקנות") נקבעו והוסדרו ההוראות באשר לגופו ורכושו של כל אסיר. בתקנות קיימות הגבלות נוספות על יכולתו של האסיר להחזיק חפצים. אין חולק כי ביום ספירת הציוד בכלא שקמה (התאריך על גבי הטופס אינו ברור) נלקח מהתובע חלק מציודו האישי. גורלו של אותו ציוד שנוי במחלוקת. כאמור לעיל התובע הגיש עתירה לביהמ"ש המחוזי בב"ש בגדרה עתר ביחס לאובדן חפציו ולימודיו. בישיבה מיום 1.02.07 הכיר הנתבע בטעות בזיהוי בת משפחתו של התובע וכדברי קצינת העתירות "אני מאמינה לעותר. כנראה שמשהי הצליחה לרמות אותנו וקיבלה את הציוד שלו. אנחנו מוכנים לפצות את העותר בציוד שאבד". מכאן, שהנוהל עליו העידה קצינת העתירות, לפיו ציוד שמוצא מהאפסנאות מועבר לידי בני משפחתו של האסיר- לא בוצע במקרה דנא. כן אישרה קצינת העתירות בעדותה בפני כי אין זה תקין שאותה פאטמה חתמה במקום המיועד לחתימת הסוהר.

8.         לאור עמדה זו של הנתבע, הרי שיש לבדוק את שווי הציוד האבוד. מהשוואת המסמך ת/1 שכותרתו "רשימת ציוד אסיר המותר והאסור בשימוש בבית הסוהר" לרשימה שצורפה ע"י התובע עולה כי למעשה כמעט כל הציוד המפורט בתביעה כציוד, שלטענת התובע נלקח ממנו ולא הוחזר, למעט חולצת טרנינג ושתי חולצו פיג'מה צוין באישור הכלא. התובע העיד על רכישת המוצרים בקנטינה, תעריפם ומכירתם מחדש בתוך התאים. עדותו, הותירה רושם מהימן והיא אף מתחזקת מדברי קצינת העתירות. ניסיונות הנתבע להפיס את דעתו של התובע באמצעות בגדי אסיר וציוד מהצלב האדום נדחו על ידו. אין כל חובה על התובע להשלים עם מחדליו של הנתבע בהם הודה ולהסכים לקבלת פריטים כאלה ואחרים. התובע רכש במיטב כספו את חפציו ועל כן זכאי הוא, אם לא לקבלם, לפחות לקבל את שווים. השליטה והפיקוח המלאים על חירותו ונכסיו של התובע נתונים לשלטונות הכלא. לטעמי, שליטה ופיקוח מלאים אלו מטילים על שלטונות הכלא חובת זהירות לרכושו של אסיר המצוי בכלא והמועבר לכלא אחר. לא הובאה כל ראיה כי שלטונות הכלא וידאו זהות מקבלת הציוד בשמו של האסיר וקירבתה המשפחתית אליו.

בנוסף טענת הנתבע, לפיה הסכמתו לפצות את התובע נעשתה כמחווה לרצון טוב ולא כהודאה באשמה - נסתרת מאמירתה המפורשת של קצינת העתירות שצוטטה לעיל.

9.         נציגת הנתבע העידה בפני, כי שלטונות הכלא עשו כל שלאל ידם על מנת לאפשר לתובע להיבחן במסגרת לימודיו באוניברסיטה הפתוחה, וזאת חרף הענישה שהושתה עליו. דא עקא והתובע לא עמד בתנאי הסף לגשת לבחינה- הגשת עבודות אקדמאיות. עדותה של קצינת העתירות לא נסתרה, והתובע לא הביא כל ראיה נגדית לסתור את עדותה של התובעת. התובע הפנה בענין זה, לשני מכתבים שנתקבלו אצלו מאוחר מהמועד המצוין על גביהם וביקש ללמוד מכך על דפוס פעולה של הנתבע. אין בטענה זו ממש. לא ניתן להקיש מנסיבותיו של אירוע אחד למקרה אחר וודאי לא ללמוד על דפוס התנהגותי חוזר כאשר התובע לא הוכיח טענתו זו ולו בראשית ראיה חיצונית (כגון הצגת עותק מהעבודה).

בהינתן כל אלה -יש לקבל את התביעה לגבי אבדן הציוד ולדחותה לגבי רכיב הלימודים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ