אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> שלום עכו, זיכוי נאשם מעבירת בנייה ללא היתר כדין בגין אכפה בררנית והגנה מן הצדק.

שלום עכו, זיכוי נאשם מעבירת בנייה ללא היתר כדין בגין אכפה בררנית והגנה מן הצדק.

תאריך פרסום : 24/10/2013 | גרסת הדפסה
חע"מ
בית משפט השלום עכו
21039-07
22/10/2013
בפני השופט:
רונית בש סגנית נשיא

- נגד -
התובע:
מ.י. ו.מ.לתכנון ובניה גליל מרכזי עכ
עו"ד רנא ח'טיב
הנתבע:
האני אבו דולה
מר אמין שקיר מתמחה ממשרדו של עו"ד שלומי בלומנפלד
הכרעת דין

בפתח הכרעת הדין הריני להורות בדבר זיכוי הנאשם מהעבירה המיוחסת לו בכתב האישום, זאת מכוח ביטול כתב האישום בגין קיומה של  הגנה מן הצדק.

א.        מבוא

1.         כתב האישום בתיק זה מייחס לנאשם עבירה של ביצוע עבודות ושימוש הטעונים היתר ללא היתר, עבירה לפי סעיפים 145(א), 204(א) ו- 208 לחוק התכנון והבניה,התשכ"ה-1965 (להלן: "החוק") ולפי סעיף 1 (1) לתקנות התכנון והבניה (עבודות ושימוש הטעונים היתר), התשכ"ז -1967.

2.         בעובדות כתב האישום נטען, כדלקמן:

ביום 8.3.07 נתגלו בירכא בגוש 18896 חלקה 75 (להלן: "המקרקעין") עבודות בנייה, אשר בוצעו לאחר 30.8.02, כדלקמן: הקמת מבנה בשטח של כ- 120 מ"ר, מחוץ לתחום הבנייה המאושר (להלן: "העבודות"). כן השתמש הנאשם במקרקעין "שימוש חורג". על הנאשם היה להשיג היתר לעבודות ולשימוש, אשר בוצעו ללא היתר.  הנאשם היה בתאריך הנ"ל מי שמוטלת עליו חובה להשיג היתר, בעל המקרקעין בשעת ביצוע העבירה, המבצע בפועל את העבירה, המשתמש בפועל במקרקעין והאחראי לעבודה או לשימוש.

ב.         תשובת הנאשם לכתב האישום

3.         הנאשם כפר בישיבה מיום 18.11.10 בעובדות כתב האישום, תוך שהסנגור הבהיר כי הנאשם שומר לעצמו את הזכות לטעון בהמשך ההליך המשפטי, לאחר שמיעת הראיות, טענות מקדמיות שעניינן פגם או פסול בכתב האישום והגנה מן הצדק. כבר עתה יצוין, כי הסניגור העלה בסיכומיו בפניי טענת הגנה מן הצדק המתבססת על אכיפה בררנית של המאשימה. 

ג.         פרשת התביעה

עדות מר מחמוד זועבי

4.      מעדותו בפניי של מר מחמוד זועבי (להלן: "זועבי") עולה, כי זועבי משמש כמפקח בנייה בוועדה לתכנון ולבנייה (המאשימה) מזה תקופה של 17 עד  18 שנה.

5.   במסגרת חקירתו הראשית של זועבי, הגישה המאשימה מכתב התראה בגין הבנייה נשוא כתב האישום, אשר נערך ביום 14.3.07 ונשלח על ידי זועבי למר ענאן אבו דולה, בנו של הנאשם (ת/1). יצוין, כי המכתב הוגש לעניין עצם קיומו, אולם לא לעניין אמיתות תוכנו. עוד הגישה המאשימה באמצעות זועבי דו"ח עבירה מיום 14.3.07 (ת/2), אשר נרשם נגד בנו הנ"ל של הנאשם, כאשר אף הדו"ח ת/2 הוגש לעניין עצם קיומו של הדו"ח ולא לעניין אמיתות תוכנו. עוד הגישה המאשימה שרטוט שערך זועבי, המתייחס למבנה נשוא כתב האישום (ת/3) וכן צו הפסקה שיפוטי ובקשה למתן הצו (ת/4), אשר ניתנו נגד בנו הנ"ל של הנאשם והוגשו אף הם לעניין עצם קיומם בלבד ולא כראיה לאמיתות תוכנם. יחד עם הבקשה והצו הנ"ל הוגש אישור מסירה לבנו הנ"ל של הנאשם, לפיו נמסרו הבקשה והצו לנאשם.  כמו כן, הגישה המאשימה נסח מלשכת רישום המקרקעין, שהונפק ביום 20.8.08 (ת/5), לפיו הנאשם וחמישה אנשים נוספים הינם בעלי המקרקעין. עוד הוגשו באמצעות זועבי ארבע תמונות של המבנה נשוא כתב האישום, אשר צולמו על ידו, כאשר על ארבע תמונות מופיע שם בנו הנ"ל של הנאשם (ת/6).

6.       בחקירתו הנגדית סיפר זועבי, כי שלח את מכתב ההתראה ת/1 לאחר שהובהר לו, עת שביקר במקרקעין, לאחר גילוי הבנייה, כי ענאן האני אבו דולה (בנו של הנאשם) הינו בעל המבנה, זאת מפי פועלים שנכחו במקום. זועבי הוסיף וציין בחקירתו הנגדית, כי ביום בו ביקר במקרקעין לא הבחין בנאשם.

7.       לשאלת הסנגור, מדוע לא שלח זועבי  מכתבי התראה לכל ששת  בעלי המקרקעין הרשומים בנסח הטאבו (ת/5), השיב זועבי במילים הבאות: "כי ענאן הוא הבן של האני, הנאשם" (שורה 3 בעמ' 25 לפרוטוקול). בהמשך לכך הבהיר זועבי, כי שלח את מכתב ההתראה רק לענאן, בנו של הנאשם, נוכח העובדה שאמרו לו כי מדובר במבנה של ענאן.

ד.          אי העדת הנאשם או עדים מטעמו

8.         הנאשם בחר שלא להעיד בפני בית המשפט וכן לא העידו עדים כלשהם מטעם ההגנה, ולפיכך סוקרה לעיל פרשת התביעה בלבד.

ה.        סיכומי המאשימה

9.   ב"כ המאשימה הגישה את סיכומיה בכתב, בהם נטען, כי המוצגים ת/1-ת/4 הינן ראיות נגד בנו של הנאשם, אשר מטרתן להוכיח את עצם קיום העבירה במקרקעין נשוא כתב האישום, המצויים בבעלות הנאשם, דבר המוכיח את הזיקה בין המקרקעין לבין  הנאשם. עוד נטען בסיכומים, כי מאישור המסירה, הנספח לת/4, עולה ידיעה של הנאשם אודות קיום  צו ההפסקה השיפוטי, שכן הצו הומצא לידי הנאשם. 

10.  ב"כ המאשימה התייחסה בסיכומיה לנסח הטאבו (ת/5), ממנו עולה כי הנאשם רכש בעלות במקרקעין ביום 11.3.04, זאת בטרם נתגלתה העבירה במקרקעין. המאשימה הוסיפה וטענה בסיכומיה,  כי הפועלים אשר עבדו במקרקעין סיפרו לעד התביעה זועבי, כי האחראי לבניה הינו מר ענאן אבו דולה - בנו של הנאשם - ומכאן ביקשה להסיק, כי בנו הנ"ל של הנאשם בנה במקרקעין שבבעלות הנאשם.

11. ב"כ המאשימה טענה בסיכומיה, כי היצמדות דווקנית לפרוצדורה הפלילית בעבירות מהסוג שבפנינו מערימה קשיים, מקום  בו מתקשה מערכת המשפט בהתמודדות עם עבירות התכנון והבניה, אשר הפכו זה מכבר ל"חזון נפרץ" והוגדרו לא פעם "כמכת מדינה". המאשימה הוסיפה וציינה, כי ניתן להטיל אחריות בגין ביצוע העבירות על הנאשם מכוח החלופה שבסעיף 208 (א)(3) לחוק, זאת בשל היותו בעל המקרקעין בשעת ביצוע העבודה או לחלופין להטיל על הנאשם אחריות מכוח סעיף 209 לחוק הנ"ל, לפיו יתן בעל מקרקעין את הדין על עבירת בנייה, לפי סעיף 204 לחוק, במידה ולא נענה לדרישה בכתב של  הוועדה המקומית או היועץ המשפטי לממשלה או נציגו, להמציא להם את פרטי מבצע העבודה או המשתמש במקרקעין. כבר עתה  יצוין, כי טענתה הנ"ל של המאשימה, המבקשת לבסס את אשמו של הנאשם בתיק זה על סעיף 209 לחוק,  אינה נהירה לי כלל ועיקר, שכן לא הומצא לנאשם מכתב דרישה, כנדרש בסעיף הנ"ל.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ