אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> שישה חודשי עבודות שירות בגין העלבת עובד ציבור ואיומים

שישה חודשי עבודות שירות בגין העלבת עובד ציבור ואיומים

תאריך פרסום : 26/12/2006 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום חיפה
3347-05
26/12/2006
בפני השופט:
פלאח זאיד

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד שפירו
הנתבע:
1. שיטרית אבירם - צורף לתיק אחר
2. שיטרית מיכאל - צורף לתיק אחר
3. שיטרית דוד

עו"ד בר זוהר (מטעם הסנגוריה הציבורית)
גזר דין

גזר    דין

בעניינו של הנאשם 3

האישומים

 

 1. ביום 31.8.05 הוגש כנגד הנאשמים כתב אישום המייחס להם ביצוע חמש עבירות בהתאם לפירטו זה: העלבת עובד ציבור - עבירה על סעיף 288 + 29ב לחוק העונשין,תשל"ז-1977 (להלן: "החוק"), איומים - עבירה על סעיף 192 + 29ב לחוק, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו - עבירה על סעיף 275 + 29ב לחוק, תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות - עבירה על סעיף 274(1)+(3) לחוק,  וכליאת שוא - עבירה על סעיף 377 + 29ב לחוק.
 1. בכתב האישום נטען, שביום 22.3.04 סמוך לשעה 13:55, הגיעו השוטרים כפיר עזרן, אוסאמה חילף ותומר גולדרט, לדירת הנאשמים ברחוב ברוך הכהן 2 בחיפה, כשהם לבושים במדי משטרת ישראל, ומצוידים בצו חיפוש שהוצא ביום 21.3.04 בבית משפט השלום בחיפה. בהגיעם לדירה, הזדהו השוטרים בפני הנאשמים, והסבירו להם את מטרת בואם, תוך שהם מציגים בפניהם את הצו. בנסיבות אלו התקרבו הנאשמים 1 ו- 2 לכיוונו של השוטר כפיר, כשהם צועקים עליו ועל חבריו, מעליבים אותם ומאיימים עליהם. הנאשם 1 צעק לעברם "יא בני זונות, אני אזיין אתכם, אי אהרוג את כל השוטרים", ואילו הנאשם 2 אמר בצעקה "אני אזיין אתכם" וזאת בכוונה להפחידם.
 1. במהלך האירועים שתוארו לעיל, הגיע הנאשם 3 בריצה לכיוון השוטר כפיר, והלם בו בפניו במכת אגרוף חזקה. במעמד זה נעלו הנאשמים את דלת הכניסה לדירתם, ובכך כלאו את השוטרים ומנעו בעדם מלצאת מהדירה. הנאשם 1 התקרב אל השוטר כפיר וצעק לעברו "אתה לא יוצא מפה, אני אהרוג אותך". בהמשך הארועים, תקפו הנאשמים 1 ו- 2 את השוטר כפיר, בכך שדחפו אותו לכיוון הקיר, שם הלם נאשם 1 בפניו במכת אגרוף, וקרא לאביו שהוא הנאשם 3 במילים: "תיקח לו את האקדח ותהרוג אותו, זה הוא שמציק לי כל הזמן, לך לא יעשו כלום כי יש לך הלם קרב ואתה מוכר במשרד הבטחון".
 1. עוד מתואר בכתב האישום ארוע נסיון חטיפת צו החיפוש מידי השוטר כפיר, איומים שהשמיע כלפיו הנאשם 1, נסיונו של הנאשם 3 לחטוף את אקדחו של השוטר כאשר הנאשמים 1 ו- 2 אוחזים בשוטר בשתי ידיו. בהמשך צעק הנאשם 1 לעבר אביו, הנאשם 3, "תביא סכין מהמטבח ותהרוג אותו, רק אותו אני רוצה ".  הנאשם 3 אכן רץ למטבח וחזר כשסכין בידו, וכיוונה לעבר השוטר. במצב זה חש השוטר סכנה לחייו וקפץ מחלון הדירה בגובה 3 מ', וכתוצאה מכך נגרמו לו כאבים בצוואר ובשורש יד ימין, והוא נזקק לטיפול רפואי.

טענות ב"כ המאשימה

 1. ב"כ המאשימה ציינה שהנאשם הודה בעובדות כתב האישום לאחר ניהול תיק ההוכחות ולפני שלב הסיכומים, וביקשה שלא ליתן משקל יתר להודייתו בשלב זה. עוד ציינה  ב"כ המאשימה שרוב הפעילות העבריינית המתוארת בכתב האישום בוצעה ע"י הנאשמים 1 ו- 3, ולא על ידי הנאשם 2, עימו הגיעו להסדר טיעון לפיו יוטלו עליו 6 חודשי מאסר בפועל.
 1. ב"כ המאשימה ציינה את החומרה שבמעשי הנאשמים, שפגעו בשוטרים שמילאו את תפקידם כדין, וכי הם חולצו מדירת הנאשמים רק לאחר התערבות כוחות משטרה נוספים. לטענתה, נסיבותיו המקלות של הנאשם 3 נסוגות בפני האנטרס הציבורי ונוכח חומרת העבירות.
 1. בנוגע לנאשם 2, נטען ע"י ב"כ המאשימה שאמנם הוא הודה במיוחס לו בכתב האישום, למעט תיקון אחד בעובדות ולא בהוראות החיקוק, ואמנם צירף שני תיקים נוספים שעניינם תקיפת שוטרים, אך לטעמה חומרתם של התיקים הנ"ל היא פחותה מכיוון שמדובר במתן אגרוף לשוטר ובהשתוללות והתנגדות למעצר.
 1. בסיכום דבריה ביקשה ב"כ המאשימה להטיל על הנאשם עונש של מאסר בפועל ארוך ומרתיע, מאסר על תנאי, קנס כספי ופיצוי.

טענות ב"כ הנאשם

 1. הסנגור ביקש להקל בעונש שיוטל על מרשו לאור הודאתו, גם אם מדובר בהודאה בשלב מאוחר. כן ציין את העובדה שהגיעו לגיל 57 שנים והיותו נטול כל עבר פלילי.
 1. הסנגרו הדגיש שמרשו אושפז בעבר בבתי חולים פסיכיאטריים, וכי הוכר במל"ל כלוקה בהלם קרב עוד מלפני כ-30 שנה. לטענתו, סובל מרשו ממחלת נפש, שאינה מגיעה כדי פטור מאחריות פלילית, והציג בנושא זה חוות דעת רפואיות.
 1. הסנגור טען כי הנימוק העיקרי לטובת מרשו הינו נושא אחידות הענישה. לטענתו, בקשת מאסר בפועל לתקופה ארוכה מהווה עזות מצח, היות ובעניינו של נאשם 2, שהודה באותו השלב בו הודה מרשו והורשע באותן סעיפי אישום, ואף צירף שני תיקים נוספים שעניינם תקיפת שוטרים, ביקשה המאשימה להטיל עליו בגין כל שלושת התיקים מאסר בפועל לתקופה של 6 חודשים בלבד.
 1. בסוף דבריו, ביקש הסנגור להסתפק בעונש מאסר שירוצה בעבודות שירות ולדחות את הבקשה לקנס ופיצוי לשוטרים, שכן המדובר באדם שאינו עובד עקב מצבו הנפשי.

דיון

 1. שוטרי ישראל הינם מרכיב חיוני וחשוב בשמירה על שלטון החוק ועל אופיו הדמוקרטי של המשטר. השוטרים שוקדים על מלאכתם, ועמלים ימים ולילות בהגנה על אזרחי המדינה ותושביה, בכדי שיתאפשר בידם של אלה לחיות חיים שלווים ושקטים, ולנהל אורח חיים תקין.
 1. פגיעה בשוטרים מהווה פגיעה בשלטון החוק, ואף מהווה היא פגיעה בשלוותם של יתר האזרחים בשל הפגיעה בשומריהם. לא אחת פסקו בתי המשפט אודות הצורך להחמיר ולהרתיע נאשמים המעזים לפגוע בשוטרים, ואני עצמי נהגתי להטיל עונשים חמורים בגין מעשים כגון אלה. על בתי המשפט לגנות ולהוקיע כל פגיעה באדם אחר, ולבטח פגיעה באדם רק משום שהוא ממלא את תפקידו נאמנה.
 1. אין מחלוקת בדבר חומרת מעשיו של הנאשם העומד בפניי לדין, וחומרת מעשי שני ילדיו הם הנאשמים 1 ו- 2. אין גם כל ספק, שהעונשים הראויים לכל שלושת הנאשמים הם עונשי מאסר בפועל לתקופות ארוכות - כך היה ראוי אלמלא הנסיבות שיתוארו על ידי בהמשך, ושבגינן החלטתי להקל עם הנאשם.
 1. מסכת הארועים המתוארת בכתב האישום, ושעיקרה צויין בתחילת  גזר דין זה, מהווה מסכת של התעללות בשוטרים. כל שלושת הנאשמים היו שותפים למסכת זו, ולא ניתן להפריד באמצעות זכוכית מגדלת בין חלקו של כל אחד ואחד מהם. שלושתם הואשמו בביצוע העבירות בצוותא, ושלושתם אשמים בכל המסכת המתוארת. מבחינת הארועים שהתרחשו, יש להטיל על כל שלושת הנאשמים את אותו העונש, כמובן בשינויים המחוייבים עקב נסיבותיו האישיות של כל אחד ואחד.
התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.



שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ