אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> שיקים טובה אשר ניתנו תמורת שיקים אחרים מהווים ערך שהמושך מחויב לשלם

שיקים טובה אשר ניתנו תמורת שיקים אחרים מהווים ערך שהמושך מחויב לשלם

תאריך פרסום : 27/05/2007 | גרסת הדפסה
בש"א
בית משפט השלום פתח-תקוה
3554-06
21/05/2007
בפני השופט:
הרשמת איריס לושי-עבודי

- נגד -
התובע:
אסידון פינחס
עו"ד אסידון שלמה
הנתבע:
בנק המזרחי בע"מ
עו"ד אודי אופיר
החלטה

בפניי התנגדות לביצוע ארבעה שיקים על סך כולל של 18,540 ש"ח, אשר נמשכו על-ידי המבקש לטובת נפרעים שונים והוסבו לטובת בנק מזרחי (להלן: "המשיב").

זמני פרעון השיקים הינם בהתאמה 26.7.04, 1.8.04, 2.8.04 ו- 1.8.04.

השיקים הוצגו לפרעון ולא כובדו בשל העדר כיסוי מספיק, ומכאן פתיחת תיק ההוצאה לפועל כנגד המבקש ואף כנגד היכלי קסטינה בע"מ שהסבה את השיקים לטובת המשיב (להלן: "החייבת 3" או "החייבת").

בתצהירו של המבקש התומך בהתנגדות, נטען כי בינו לבין מנכ"ל החייבת שררו יחסי ידידות עמוקים, וכי מנכ"ל החייבת פנה אליו וביקש ממנו "להצילו" שכן חשבונה של החייבת עמד על תשעה שיקים מסורבים ועתיד היה להיות מוגבל. המבקש מסר לידיו את השיקים נשוא ההתנגדות, כשהם על החלק, כאשר בשיק מספר 058 מילא מנכ"ל החייבת את הפרטים על דעתו ואף חתם על השיקים בשם המבקש תוך כדי זיוף חתימתו ובניגוד למוסכם ביניהם, ואף שינה את מועד הפרעון בו וחתם לצד התיקון.

עוד נטען כי ביום 3.8.04 הפקיד מנכ"ל החייבת בחשבונה של החייבת שלושה שיקים מתוך ארבעת השיקים נשוא ההתנגדות שמספרם: 036, 033, ו- 058 כאשר למחרת היום הפקיד שיק על סך 12,430 ש"ח אשר נמשך מחשבונה של החייבת לחשבון הבנק אצל המשיב לצורך כיסוי שלושת השיקים הנ"ל. (במאמר מוסגר יצויין כי נראה שהמבקש התכוון לכך שהשיק הנ"ל הופקד לחשבונו של המבקש ולא לחשבונה של החייבת אצל המשיב, שאז האמור כאן מתיישב עם האמור בסעיף 12 לתצהיר).

מנכ"ל החייבת חתם על השיק הנ"ל ללא שהוסיף את חותמת החברה והפקידו בחשבון המבקש  מתוך ידיעה ברורה כי סגנית מנהל של המשיב תשתף עימו פעולה ותסרב לכבד את השיק מטעמים טכניים של העדר חותמת ולא מהטעם של העדר כיסוי מספיק.

לטענת המבקש מאחר והשיק האמור לא כובד, סרב הבנק של המבקש לכבד את השיקים שהמבקש מסר לחייבת. טענה זו נטענה בצורה מעורפלת בסעיף 12 לתצהיר, כאשר לתצהיר צורף דף תנועות חשבון ולא צוין לאיזה חשבון הוא שייך ומה הוא בא ללמד.

עוד נטען על-ידי המבקש כי קיים פער של יממה אחת בין זמן פרעון השיקים שנמשכו על ידו ובין זמן הפרעון של השיק שהחייבת מסרה לו, ולכן על אף שמדובר בשטר טובה הרי שעל פי הפסיקה ניתן להעלות בגינו טענה של כשלון תמורה מלא, והואיל והשיק שנמסר לו על-ידי מנכ"ל החייבת לא כובד, הרי שבפיו הגנה בגין כשלון תמורה מלא.

עוד נטען כי מנכ"ל החייבת חרג מהרשאה, ומילא את השיקים בסכומים גבוהים בניגוד למוסכם בין המבקש לבינו ובחוסר תום לב, מתוך ידיעה כי מצב חשבונו של המבקש אינו מאפשר משיכות בסכומים כאלה.

ביחס למשיב נטען על-ידי המבקש כי היה עליו לפנות למנכ"ל החייבת לצורך הסדרת החוב כלפיו והיה עליו להמנע מלהגיש לביצוע את הגשת השיקים המזויפים, מה גם שמנכ"ל החייבת חתום כלפי המשיב על ערבות אישית לחובותיה של החייבת כלפיו. בהקשר זה נטען כי מנהלי המשיב שיתפו פעולה עם מנכ"ל החייבת לאורך כל התקופה, וגם הגשת השיקים לביצוע בהוצאה לפועל שנה לאחר שהם לא כובדו, יש בה כדי להעיד על שיתוף הפעולה כזה.

כן נטען כי המשיב לא היה אוחז כשורה כבר במועד סיחור השיקים לידיו, בשל כך שמצבה הכלכלי של החייבת היה ידוע לו והיה בכך כדי לעורר חששו שהחייבת לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה.

המבקש נחקר על תצהירו ובמהלך חקירתו התברר כי בעת הרלוונטית למסירת השיקים לידי מנכ"ל החייבת, היה המבקש עורך-דין ובעל השכלה משפטית. בהקשר זה יצוין כי המבקש אישר כי הוא הוסמך למשפטים בדצמבר 2003 והשיקים נמשכו בשנת 2004, אלא שלטענתו הוא ביקש להגביל את חברותו בלשכה באותה עת בשל הקשיים הכלכליים אליהם נקלע.

עוד התברר מחקירתו של המבקש כי אין מדובר בטענת זיוף קלאסית, שכן המבקש הודה כי מסר את השיקים על החלק כשיקים טובה מרצונו החופשי למנכ"ל החייבת, על-מנת שיפקיד אותם בחשבונו וכך לא יוגבל החשבון.

הצדדים סיכמו טענותיהם בעל פה, כאשר בא-כוח המבקש חזר על האמור בבקשה, וטען כי החקירה סייעה להשלים את טענותיו החסרות של המבקש. 

הדיון בבקשה

בשלב זה השאלה היחידה שעל בית משפט הדן בהתנגדות לביצוע שטר להציב לעצמו הינה אם התצהיר מגלה הגנה אפשרית. בית המשפט אינו אמור לבדוק אמיתותן של העובדות הנטענות בתצהיר אלא לצאת מנקודת הנחה שהן נכונות (ראו: ע"א 544/81 קיהל נ' סוכנות מכוניות לים התיכון בע"מ, פ"ד ל"ו(3) 518), ואם יש בטענותיו כדי לשמש הגנה מפני התביעה, אם תוכחנה במשפט (ראו: ע"א 594/85 זהבי נ' מגרית בע"מ ואח' פ"ד מ"ב (1) 721). 

לאחר שעיינתי בהתנגדות ושמעתי את הצדדים, אני סבורה כי אין למבקש הגנה אפשרית ועל כן דין הבקשה להידחות.

טענת המבקש בדבר כשלון תמורה מלא במישור היחסים בינו לבין החייבת ואף בינו לבין המשיב - דינה להידחות בשל כך שכאשר מדובר בשיקים טובה אשר ניתנו תמורת שיקים אחרים, הרי שהם אלה המהווים ערך ועל פי הפסיקה מושך השיקים מחויב לשלמם. "ערך" כמשמעותו בפקודת השטרות אינו כסף מזומן בלבד, וכאשר מדובר בשיק שניתן כנגד שיק אחר, הרי  שהשיק הנגדי מהווה תמורה או הערך בעד שיק הטובה (ראו בהקשר זה גם ע"א 236/60 שמעון שוירץ נגד בנק ד.ק.או. פד יד', 2122; ע"א 523/64 נחמן רייף נ' יצחק ברונשטיין, פ"ד י"ט (1), 603; וכן בר"ע (תל אביב) 20669/99 אופנת טיפאניס בע"מ נ' בנק דיסקונט לישראל בע"מ).

טענת המבקש כי הפסיקה  קבעה כי ניתן בכל זאת להעלות טענה כזו כאשר קיים פער של יממה בין מועד הפרעון של השיקים שמסר למועד הפרעון של השיק הנגדי לא נתמכה בטיעון משפטי סדור ואף אינה מתיישבת עם טענת המבקש לפיה מסר את השיקים על החלק וממילא לא היתה לו כל כוונה לשלוט על מועד פרעונם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ