אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> שיני ואח' נ' המכללה האקדמית עמק הירדן ואח'

שיני ואח' נ' המכללה האקדמית עמק הירדן ואח'

תאריך פרסום : 05/08/2013 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום טבריה
11451-09-08
29/07/2013
בפני השופט:
אילונה אריאלי

- נגד -
התובע:
יוסף שיני
הנתבע:
1. ארגון הסטודנטים בישראל
2. אגודת הסטודנטים במכללה האקדמית עמק הירדן
3. המכללה האקדמית בית ברל

פסק-דין

פסק דין

מבוא

זוהי תביעה לפיצוי התובע בגין נזקי גוף בעילה של רשלנות.

ביום 29.3.2005 השתתף התובע - אז סטודנט במכללה האקדמית עמק הירדן - בטורניר "קט רגל" אותו ארגן ארגון הסטודנטים בישראל (הנתבע מס' 1, להלן "ארגון הסטודנטים") ובו התחרו אגודות סטודנטים שונות מרחבי הארץ וביניהן אגודת הסטודנטים של המכללה בה למד התובע (הנתבעת מס' 2, להלן "אגודת הסטודנטים"). הטורניר התקיים, על פי כתב התביעה, בתחומה של המכללה האקדמית בית ברל - היא הנתבעת מס' 3.

בשעות הבוקר של אותו יום ובעת שהתובע השתתף במשחק "קט רגל" נגד קבוצה מתחרה, הוא נפגע ברגלו כתוצאה מהיתקלות בשחקן של הקבוצה היריבה. בעקבות אותה פגיעה פרש התובע מן המשחק, אך המשיך להיות נוכח במקום.

פגיעתו של התובע הייתה פציעה קלה, אלא שבעקבותיה החלה להתפתח ברגלו "תסמונת המדור", עליה אעמוד בהמשך. התובע טוען כי הנתבעים התרשלו בטיפול בו לאחר שנפגע ועל אף שסבל מכאבים עזים, הם דאגו לפנותו לבית החולים רק כחמש וחצי שעות לאחר הפגיעה ובשל כך - בשל אי הטיפול בו בזמן - נגרמה לתובע נכות צמיתה.

הצדדים לתביעה וטענותיהם

התובע

התובע טוען כי פגיעתו במשחק ארעה בשעה 10:30 או בסמוך לכך, ולאחריה הוא לא קיבל כל טיפול ולא פנה אליו כל גורם והוא סבר לתומו כי הנזק שנגרם לו הינו נזק של מה בכך. אלא שלאחר הפגיעה התגברו כאביו, התובע התריע על כך ועל התנפחות הירך בפני השחקנים ובפני מי ששימש אז כיו"ר אגודת הסטודנטים - טל נחום (להלן "נחום"), אך נאמר לו על ידי אחד מחבריו לקבוצה כי מדובר בתופעת "רגל עץ" וניתנה לו משחת "בנגיי" לטיפול בכך. רק בשעה 16:00, היינו כחמש וחצי שעות לאחר הפגיעה ועקב הנפיחות בירך והכאבים מהם סבל התובע ולאחר שהוא וחברו לקבוצה שאהין מוזהר (להלן "שאהין") התריעו על התעצמות הנזק, הוזמן חובש שבדק את התובע והחליט להעבירו באופן דחוף לבית החולים. התובע הועבר באמבולנס לבית החולים מאיר בכפר סבא בליווי שאהין ובמהלך בדיקתו אובחנה אצלו "תסמונת מדור" קשה בירך שמאל ולכן בוצע לו ניתוח לניקוז המטומה במדור הקדמי בירך שמאל. למחרת הועבר התובע לבית החולים רמב"ם בחיפה ושם עבר ניתוח נוסף ואושפז עד ליום 26.4.2005.

התובע טוען כי בעקבות המתואר לעיל נגרמה לו נכות צמיתה. מומחה מטעם התובע בתחום האורתופדי - ד"ר אמין אליאס פאר, קבע בחוות דעתו כי פינויו המאוחר של התובע לקבלת טיפול ועזרה ראשונה בבית החולים, החמיר את מצבו על ידי התפתחות המטומה ודימום תוך מדורי שניתן היה להפסיקו על ידי ניקוז מידי בפעולה כירורגית פשוטה. האיחור בטיפול גרם לתהליכים אסכמיים בלתי הפיכים בשריר הירך ולהתפתחות "תסמונת מדור" ונמק בשרירי הירך, דבר שהצריך ביצוע הטרייה של השרירים וכריתת שרירים. לתובע נגרמה עקב כך נכות צמיתה בשיעור של 10% עקב פגיעה בשרירי הירך וכן נכות צמיתה בשיעור של 10% בשל צלקת רחבה דבוקה לשרירים.

התובע טוען כי ארגון הסטודנטים ואגודת הסטודנטים, אשר ארגנו, תכננו ופיקחו על הטורניר, לא קיימו את כללי הזהירות, לא דאגו לנוכחותו של חובש במקום או איש מקצוע אחר על מנת להעניק טיפול לשחקן העלול להיפצע וכן לא דאגו לזימון סיוע רפואי תוך זמן סביר לאחר פציעתו. מחדלים אלה הם שהביאו לנזק הגופני הקשה ממנו הוא סובל כיום ועל כן הוא תובע מהם פיצוי בגין עזרת צד ג' בעבר ובעתיד, הוצאות רפואיות והוצאות נסיעות בהן נשא ויישא בעתיד, כאב וסבל ואובדן כושר השתכרות בעתיד.

באשר לנתבעת 3 - בסיכומיו חזר בו התובע מתביעתו נגדה, בשל כך שלטענתו הובהר במהלך הדיונים כי היא לא החזיקה במגרש בו נפגע התובע ולא הייתה קשורה לארגון הטורניר.

הנתבע מס' 1 - ארגון הסטודנטים

ארגון הסטודנטים טוען כי העובדה שהתובע נפצע במהלך משחק כדורגל, אינה מקימה לו כל עילת פיצוי הואיל ומדובר בפציעה שהינה בגדר סיכון טבעי הכרוכה בפעילות ספורטיבית מסוג זה. באשר לאיחור הנטען בטיפול בתובע - לאחר הפגיעה התובע טען כי הוא מרגיש בסדר וסירב להתפנות וכאשר ביקש לקבל טיפול רפואי בשל התגברות כאביו, הוא מיד קיבל זאת מצוות רפואי שהיה במקום מטעם אגודת הסטודנטים ופינה אותו לבית החולים. התובע היה בשליטה מלאה של עצמו ושל אגודת הסטודנטים ואילו לארגון הסטודנטים לא הייתה כל שליטה או ידיעה על מצבו.

הנתבעת מס' 2 - אגודת הסטודנטים

אגודת הסטודנטים טוענת כי דין התביעה להידחות נגד כל הנתבעים, שכן התובע קיבל במהלך המשחק מכה יבשה ומרגע שנפצע ועד לשעה 16:00 לא היה כל יסוד להניח שפגיעתו דורשת טיפול רפואי מיוחד מעבר למריחת משחה ומנוחה. רק בשעה 16:00 הפכו כאביו של התובע לבלתי פרופורציונאליים למהות הפגיעה, שזהו אחד מן הסימנים ל"תסמונת מדור סב אקוטית" - תופעה רפואית נדירה המתפתחת במשך שעות. מיד עם היווצרות החשש כי פגיעתו של התובע חמורה ממכה יבשה, הוא פונה לבית החולים כפי שצריך היה לעשות. על כן, הטיפול בו היה מצוין, לא הופרה כל חובה כלפיו וכל טענה במישור זה איננה אלא חוכמה בדיעבד ותו לא.

לחלופין טוענת אגודת הסטודנטים כי לתובע אשם תורם מכריע, שכן אם הוא סבר שפציעתו חייבה טיפול רפואי שונה מזה שהוענק לו, היה עליו לפנות לטיפול כזה בעצמו, כאשר הוא יכול היה לבקש לפנותו לבית חולים בכל עת או להגיע לשם בכוחות עצמו, אך הוא בחר שלא לעשות כן.

עוד טוענת אגודת הסטודנטים לחלופין, כי ארגון הסטודנטים הוא שיזם את הטורניר והזמין את התובע וקבוצתו להשתתף בו, כאשר לא נדרש ממנה לדאוג לליווי רפואי, שכן על מזמין הקבוצות ומארגן הטורניר להבטיח תנאים נאותים לקיומו לרבות הימצאות צוות רפואי מיומן במקום.

אגודת הסטודנטים הגישה הודעה לצד שלישי נגד צד ג' מס' 2 - אשר שימש כרמ"ח תרבות ורווחה של ארגון הסטודנטים ופעל לארגן את הטורניר ועל כן, לטענתה, היה עליו לדאוג שהטורניר יתבצע כהלכה לרבות העמדת צוות רפואי מיומן והזמנתו לאחר הפציעה.

צד שלישי מס' 2

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ