אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> שילוני-כהנא נ' מרחבים חברה לחינוך ותרבות

שילוני-כהנא נ' מרחבים חברה לחינוך ותרבות

תאריך פרסום : 15/03/2012 | גרסת הדפסה
תע"א
בית דין אזורי לעבודה ירושלים
1112-09
11/03/2012
בפני השופט:
דניאל גולדברג

- נגד -
התובע:
תלמה שילוני-כהנא
הנתבע:
מרחבים חברה לחינוך ותרבות
פסק-דין

פסק דין

לפנינו תביעתה של התובעת לתשלום הפרשי שכר עבודה, פיצוי בגין הפרת חוזה עבודה ופיצוי בגין עגמת נפש. התובעת פרטה בסיכומיה עילות וסעדים שלא פורטו בכתב התביעה (ומבלי שהוגשה בקשה לתיקון כתב תביעתה) כגון: פיצויי פיטורים ופיצויי הלנתם ולפיכך איננו נדרשים לדון בהם.

הנתבעת הנה חברה לתועלת הציבור מייסודה של התנועה הקיבוצית (ובתמיכת קרן פוזן) המפעילה את אתר האינטרנט "בינה"- הפועל לחיבור החברה הישראלית החילונית למקורות התרבות היהודי (בדגש על עבודה עם צעירים) ולעשייה חברתית וחתירה לצדק חברתי -ברוח היהדות והציוניות (אתר אינטרנט בינה).

החל משנת 2006 הנתבעת פועלת באמצעות "בינה" בפרויקט משותף עם שתי עמותות נוספות (שהנן ארגוני חינוך ותרבות) - ה"מדרשה באורנים" ו"מכון הטקסים החילוני", מרכז לפיתוח והנחיית טקסי חיים המכונה מרכז "הוויה" (להלן: "הוויה" או "הפרויקט").

"הוויה" הוקם כמרכז ללא מטרות רווח במטרה להוביל ולקדם תהליך פיתוח ועיצוב טקסי חיים נגישים לציבור החילוני בארץ ובחוץ לארץ (מטקסי לידה ועד טקסי אבלות) המושתתים על עקרונות השוויון והפלורליזם. ליבת הפעילות של "הוויה" הנה במתן שירותי הנחיית טקסי נישואים אזרחיים באמצעות עורכי טקסים חילוניים (אתר אינטרנט בינה ו"הוויה תוכנית עבודה לשנת תשס"ח (2007-2008), כנס עמיתי הוויה 3.8.07 –ת/1).

אין מחלוקת כי "המדרשה באורנים" היתה אחראית לתשלום שכר עורכי הטקסים ו"בינה" שהופעלה באמצעות הנתבעת היתה אחראית לתשלום "כל השאר" לרבות תשלום התמורה לתובעת ולעובדים (כפי שעולה מהודעת הדואר האלקטרוני שנשלחה על ידי גב' דיתי דגני-פלג לתובעת בכתובתה כמנהלת מרכז הפניות של "הוויה" ביום 20.5.07 – ת/1 וסיכומי התובעת).

בין הצדדים נחתם ביום 14.3.07 "הסכם הפעלת מוקד פניות" לקהל הרחב של "הוויה" לתקופה של שנה (הניתנת להארכה), בו סווגה ההתקשרות כהתקשרות בין "מזמין" ל"קבלן עצמאי" (להלן- "ההסכם" או "הסכם ההתקשרות"), וקיימת מחלוקת בין הצדדים מה היה טיב ההתקשרות בפועל- האם כטענת התובעת התקיימו בין הצדדים יחסי עובד- מעביד, או כטענת הנתבעת התקיימו ביניהם יחסי "מזמין" ו"קבלן".

אין מחלוקת כי במועד כלשהו הקודם למועד חתימת הצדדים על ההסכם ההתקשרות, פנה מר ערן ברוך, מנכ"ל "בינה", אל התובעת בהצעה כי תועסק כעובדת של הנתבעת בשכר חודשי בסך 1,500 ₪, שהנו גובה השכר ששולם לתובעת במסגרת עבודתה בעמותת "מכון הטקסים החילוני". התובעת סירבה להצעת מר ברוך שכן לטענתה השכר המוצע "לא היה הולם" ו"לא שיקף את תרומתה" לפרויקט ולכן הציעה למר ברוך להתקשר עימה בהתקשרות של "מזמין" –"קבלן עצמאי", שכן באותה עת היה לה תיק של עוסקת מורשית לצורך הפעלת עסק למתן שירותי תרגום ועריכה לשונית (עדות מר ברוך בעמוד 1 לפרוטוקול הדיון מיום 23.5.10, שורות 18-19, עדות התובעת בעמוד 2, שורות 16-22, עמוד 3, שורות 2-3. כפי שעולה מהחשבוניות שהוגשו על ידי התובעת –נספח ז' לת/1 -באותה עת התובעת ניהלה עסק למתן שירותי תרגום ועריכה לשונית).

ההתקשרות בין הצדדים נמשכה לתקופה של כעשרה חודשים החל מיום 14.3.07 ועד ליום 31.1.08.

אין מחלוקת כי התקשרות הנתבעת עם התובעת להפעלת מוקד הפניות של "הוויה", נעשתה על רקע עבודת התובעת וניסיונה בתפקיד מנהלת מרכז הפניות של "מכון הטקסים החילוני" שהוקמה על ידי אחיינה של התובעת, מר יפתח שילוני, בשנת 2002.

מר יפתח שילוני פוטר מתפקידו, כפי הנראה זמן קצר לאחר מועד הקמת הפרויקט המשותף "הוויה" (מהמייל של מר עופר קורפלד לתובעת מיום 22.3.07 עולה כי גב' דיתי דגני-פלג מונתה לתפקידו של יפתח-–נספח ג' (בעמוד לפני האחרון) למוצג ת/1. כך גם עולה מעדותה של גב' דגני- פלג בעמוד 7 לפרוטוקול הדיון מיום 23.5.10, שורות 1-3 וכן ממכתבה של התובעת למר יובל יבנה, הקרן החדשה לישראל- נספח ד' לכתב ההגנה).

בגין ניהול מוקד הפניות של הוויה שולם לתובעת תשלום קבוע בסך 3,500 ₪ לחודש (לא כולל מע"מ). בנוסף לכך, שולם לתובעת סך של 100 ₪ עבור כל עסקה שנסגרה בגין פניה לקבלת שירותי הנחיית טקסי חיים שטופלה במוקד הפניות (סעיף 5 להסכם ההתקשרות). כן שולמו לתובעת החזרים בגין הוצאות שהוציאה עבור הפעלת מוקד הפניות (כגון: הוצאות טלפון, דואר והחזרי נסיעות- בכפוף לאישור הנתבעת מראש) (סעיף 5 להסכם ההתקשרות).

כאמור, התובעת היתה רשומה במס הכנסה כ"עוסק מורשה" והיא הנפיקה לנתבעת מידי חודש חשבוניות מס בגין חודש העבודה הקודם. בכל חשבונית צוין כי היא מוגשת עבור "הפעלת מוקד הויה +טקסים" לחודש נתון. בחלק מהחשבוניות צוין מספר הטקסים. בחלק אחר צוין החזר הוצאות (נספח ו' למוצג ת/1).

בהסכם ההתקשרות שבין הצדדים נקבע כי התובעת "לא תעסיק קבלני משנה או עובדים במרכז הפניות אלא באישור הנתבעת מראש ובכתב בלבד". כן נקבע כי התובעת "לא תנהל מרכזי פניות נוספים מלבד מרכז הפניות בהוויה" (סעיפים 4.5 ו-4.7 להסכם).

עוד נקבע בהסכם ההתקשרות כי "מרחבים תהא רשאית למנות מפקח מטעמה (להלן: "האחראי" או "המפקח") שיפקח פיקוח מקצועי על עבודתה של תלמה ותלמה תדווח לו מעת לעת על כל אשר תידרש על ידו בקשר עם האמור בנספח א' להסכם זה" (סעיף 4.2 להסכם).

במסגרת ניהול מוקד הפניות של הפרויקט נתנה התובעת מענה לפניות הטלפוניות ולפניות שהתקבלו באתר האינטרנט מלקוחות הנתבעת. התובעת הפנתה את הפניות לעורכי הטקסים של הפרויקט, ריכזה את כל נושא התשלומים בגין שירותי הטקסים שניתנו ללקוחות הנתבעת (גבית התשלומים והפקדתם לחשבון "המדרשה באורנים" שהיתה אחראית להעברת התמורה לעורכי הטקסים) (עדות גב' דיתי מטעם הנתבעת בעמוד 9 לפרוטוקול הדיון, שורות 25-28, עמוד 7, שורות 17-20).

אין מחלוקת כי במועד סיום יחסי ההתקשרות בין הצדדים נותרה הנתבעת חייבת לתובעת סך של 14,624 ₪. הנתבעת מעכבת את תשלום החוב לתובעת בטענה כי התובעת מחזיקה שלא כדין באתר האינטרנט של "מכון הטקסים החילוני" שהנו, לטענתה, קניינה (כנראה בשל השותפות שהוקמה בין שלוש העמותות). לטענת הנתבעת, במועד סיום יחסי העבודה המשיכה התובעת להפעיל את אתר האינטרנט ומוקד הפניות השייך לפרויקט המשותף, תוך הטעיית לקוחות פוטנציאליים וכן תוך עשיית שימוש במוניטין שצבר הפרויקט לעסקיה הפרטיים. לטענת הנתבעת, בהתנהגות זו הפרה התובעת את הוראות חוק עוולות מסחריות, התשנ"ט-1999 וביצעה עוולה של גניבת עין. בעניין זה קיימת חליפת מכתבים בין באי כוח הצדדים (נספח ה' לכתב ההגנה).

בסמוך לאחר ההתקשרות העבירה התובעת לידי הנתבעת את שירות "1-700" שהוצמד לקו הטלפון שבביתה ושימש אותה לצורך עבודת ניהול מוקד הפניות למשרדי "הוויה" ברמת אפעל. התובעת לא הסכימה להעביר לידי הנתבעת את תיבת הדואר ואתר האינטרנט שהופעל על ידה במסגרת פרוייקט "הוויה" כאמור, בטענה כי מדובר בקניינה הפרטי. לטענתה, אתר האינטרנט ששימש לעבודתה במסגרת הפרויקט המשותף נרכש והוקם על ידה עוד לפני שנוסדה עמותת "מכון הטקסים החילוני" בשנת 2002, הגם שמכון הטקסים החילוני נשא בחלק מהוצאות האתר בזמן פעילותו ובהמשך הנתבעת.

אין מחלוקת כי כיום מועסקת עובדת של הנתבעת בתפקידה של התובעת.

ביום 12.2.09 הוגשה בקשת הנתבעת לעיכוב הליכים לפי סעיף 5 לחוק הבוררות, תשכ"ח-1968, בשל תניית בוררות שנקבעה בסעיף 11 להסכם ההתקשרות בין הצדדים (בש"א 1114/09). הבקשה נדחתה בדיון שקוים במעמד הצדדים ביום 3.5.09.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ