אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> שילה ואח' נ' ועדת הערר לתכנון ולבניה מחוז ירושלים ואח'

שילה ואח' נ' ועדת הערר לתכנון ולבניה מחוז ירושלים ואח'

תאריך פרסום : 06/11/2011 | גרסת הדפסה
עת"מ
בית המשפט המחוזי ירושלים
2709-04-11
02/11/2011
בפני השופט:
נאוה בן אור

- נגד -
התובע:
1. אביבה שילה
2. צבי שילה
3. רבקה ברק

הנתבע:
1. ועדת הערר לתכנון ולבניה מחוז ירושלים
2. הוועדה המקומית לתכנון ו ל בניה ירושלים

פסק-דין

פסק דין

1. העותרים פנו לוועדה המקומית לתכנון ולבנייה (להלן: משיבה 2), בבקשה למתן היתר בנייה, שעיקרו תוספת בנייה של שתי יחידות דיור על יחידת דיור קיימת ברח' בלומנפלד 13, ירושלים, הידועים כחלקה 30 בגוש 30407 (להלן: המקרקעין). הבקשה נסמכה על התכנית המפורטת החלה על המקרקעין, תכנית 1128א', ועל תמ"א 38 שעניינה שיפור מבנים וחיזוקם לצורך עמידותם בפני רעידות אדמה.

על פי המפורט בבקשה להיתר (נספח 11 לעתירה), המבנה הקיים מכיל קומת מרתף (מפלס מרתף 5.79 -), ששטחו 70.3 מ"ר; קומת עמודים מפולשת (מפלס 3.05-) ששטחה, כמצוין בבקשה, 150.39. כבר כאן ייאמר, כי קומת העמודים נסגרה בבלוקים, שלא כדין ובניגוד לתנאי ההיתר המקורי, וגובהה עולה על הגובה הקבוע בהיתר. בנוסף, במפלס 0.00 קיימת קומת מגורים ששטחה, כפי שצוין בבקשה, 147.3 מ"ר. סך כל השטח, אפוא, 367.99 מ"ר. העותרים ביקשו להוסיף יחידת דיור בחלל שנבנה ללא היתר במקום קומת העמודים שאושרה בהיתר, וכן ביקשו לבנות קומה נוספת מעל לקומת המגורים הקיימת. בנוסף התבקשה הגדלת קומת המגורים הקיימת והוספת עמודת ממד"ים ("פיר ממ"דים") מחוץ לקווי הבניין.

2. משיבה 2 קבעה כי אין מניעה לאשר תוספת של כ- 100% נוסף לשטח העיקרי הקיים, על ידי הכשרת כל הקומה הבנויה ללא היתר ליחידת דיור נוספת, על פי תכנית 1128א', ובנוסף הורתה על תיאום מיקום מוסכם לפיר הממ"דים עבור שתי יחידות הדיור (זו שתוכשר בקומת העמודים וזו הקיימת), מכוח תמ"א 38. הבקשה לבניית קומה נוספת מעל לקומת המגורים, נדחתה. על החלטה זו הגישו העותרים ערר, שנדון על ידי ועדת הערר לתכנון ולבנייה, מחוז ירושלים (להלן: משיבה 1). הערר נדחה, ומכאן העתירה.

3. היתר הבנייה שניתן למבנה הקיים היה על פי תכנית מפורטת 1128. תכנית זו (נספח 5 לעתירה) הגדירה את האזור בו מצויים המקרקעין כאזור מגורים 6. על פי תכנית המתאר לירושלים מס' 62 (נספח 3 לעתירה), באזור מגורים 6 ניתן לבנות בניינים בני קומה אחת בלבד. ואכן, בשנת 1970 נתבקש היתר בנייה לבניין בן קומה אחת, מעל קומת עמודים ומרתף. בבקשה להיתר הבנייה (נספח 4 לעתירה), צוין שטח המרתף כ- 70.3 מ"ר (היינו, שטח זהה לשטח המצוין בבקשה נשוא העתירה). שטח קומת המגורים צוין כ- 133.94 מ"ר (להבדיל מ- 147.3 מ"ר כמצוין בבקשה נשוא העתירה). היתר הבנייה הוצא על יסוד הנתונים האמורים.

תכנית מפורטת 1128א' פורסמה בשנת 1977. תכנית זו שינתה את יעוד המקרקעין מאזור מגורים 6 לאזור מגורים 5. על פי תכנית מתאר מס' 62, באזור מגורים 5 מותרת בניית בניינים בני שתי קומות, ובתנאים מסוימים, ניתן לבנות גם קומה שלישית.

4. לימים, בשנת 2005, אושרה תמ"א 38, שהיא תכנית מתאר ארצית, ותכליתה חיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה. תכנית זו כוללת, בין הוראותיה, הוראות בדבר נסיבות בהן יותרו תוספות בנייה, בין בשל צורך ישיר לחיזוק המבנה ובין כתמריץ לנקיטת פעולות לחיזוק המבנה. אין חולק, כי הוספת הקומה שבמחלוקת אינה נדרשת לשם חיזוק המבנה. משכך, ההוראה הרלוונטית לענייננו היא הוראת סעיף 11.

זו לשון ההוראה:

"על אף האמור בכל תכנית, רשאית ועדה מקומית, לאחר שקיבלה חוות דעת מהנדס הוועדה המקומית, להתיר תוספות בנייה למבנים קיימים המיועדים למגורים ... ועל פי המפורט להלן, ובלבד שהמבנה יחוזק".

להלן קובעת הוראת סעיף 11.1.1 כי תותר סגירה ומילוי של קומה מפולשת, ובלבד שגובהה יותאם לגובה של קומת מגורים על פי תקנות התכנון והבניה, ובהתמלא תנאים נוספים. סעיף 11.1.2 קובע, כי תותר הקמת קומה אחת נוספת למבנה, בתנאים המפורטים בו.

סעיף 12 לתכנית מסייג את תחולת הוראת סעיף 11 וקובע כי:

"על בניינים שגובהם אינו עולה על 2 קומות ושטחם הכולל אינו עולה על 400 מ"ר, הנמצאים במרחבי תכנון מקומיים בתחום שהתקן חל, לא יחולו הוראות סעיף 11 לעיל.

אולם, רשאית ועדה מקומית, לאחר שקיבלה חוות דעת מהנדס הוועדה המקומית, להתיר תוספת שטח לשם הרחבת דירות קיימות בלבד, ושאין עימה תוספת יחידות דיור, לשם חיזוק מפני רעידות אדמה, באחת משתי האפשרויות הבאות:

סגירת קומת עמודים מפולשת או תוספת בניה בשטח כולל שלא יעלה על 25 מ"ר; בבניין שבו שטח קומת העמודים המפולשת שנסגר לצורך החיזוק קטן מ- 25 מ"ר, ניתן יהיה להוסיף תוספת בניה בגודל ההפרש בין שטח קומת העמודים לבין 25 מ"ר.

לא תותר חריגה מגובה הבניה המאושר על פי תכנית המתאר החלה על המקום אלא אם נדרשת חריגה לצורך רכיבי החיזוק הדרושים לבנין, שאין בה תוספת שטחי בניה".

כשלנגד עינינו הוראותיה הרלוונטיות של התכנית, נפנה לנימוקים לדחיית הבקשה.

5. משיבה 2 דחתה את הבקשה על יסוד מספר נימוקים:

א. הבקשה מושתתת על הוראת סעיף 11.1.1, המאפשרת, כאמור, לאשר יחידת דיור חדשה בקומת עמודים מפולשת. אולם בפועל, אין במבנה קומה כזו (באשר הקומה, כאמור לעיל, נסגרה בבלוקים).

ב. סעיף 13.4 לתמ"א 38, העוסק בחיזוק מבנים במסגרת ניצול זכויות מאושרות, קובע כי במקום שחלה תכנית מפורטת לתוספת קומות למבנה קיים, תותר תוספת בנייה על פי סעיף 11, אולם לא תותר תוספת קומות, למעט קומת מרתף, מעבר למה שנקבע בתכניות המפורטות שאושרו קודם לאישורה של תמ"א 38. רוצה לומר, תמ"א 38 מורה, כי יישומה בשילוב עם תכנית מפורטת, המאפשרת תוספת קומות שלא מומשה (תכנית 1128א' בענייננו), לא יגרום לתוספת קומות במבנה.

ג. במפלס קומת העמודים המפולשת קיימת בפועל מעטפת מלאה ליחידת דיור ללא היתר. סעיפים 4.1 ו-4.2 לתמ"א 38 קובעים כי התמ"א חלה על מבנים ותוספות בנייה שנבנו בהיתר. הנחיית מהנדס העיר והיועץ המשפטי לעירייה היא, כי תמ"א 38 לא נועדה לשם הכשרת עבירות בנייה, ואין לעשות בה שימוש לשם כך.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ