אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> שחרור למעצר בית במגבלות את תשעת העצורים שהתפרעו בארוע מחאה נגד מבצע עופרת יצוקה במסגרתו חסמו את כביש 79

שחרור למעצר בית במגבלות את תשעת העצורים שהתפרעו בארוע מחאה נגד מבצע עופרת יצוקה במסגרתו חסמו את כביש 79

תאריך פרסום : 31/05/2009 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי חיפה
4101-05-09
31/05/2009
בפני השופט:
רון שפירא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
1. מוחמד סואעד
2. נוהאד ארמלי
3. בסאם כעבייה
4. עלאא עבאס
5. עז אלדין חאלדי
6. נימר יאסיר
7. חסין סואעד
8. שאדי גנאדי
9. חמזה כעבייה

החלטה

בתיק מ"ת 4101-05-09 מאוחד עם מ"ת 4141-05-09

כנגד המשיבים, אשר הדיון בעניינם פוצל לשני כתבי אישום נפרדים, הוגש כתב אישום המייחס להם עבירות של קשירת קשר לפשע, התפרעות שסופה נזק וסיכון חיי אדם במזיד בנתיב תחבורה. בתמצית יצוין כי מדובר באירוע מיום 30.12.08. המשיבים, כולם צעירים תושבי שפרעם, קשרו קשר לחסום את כביש 79 המוביל מצומת סומך לכיוון נצרת וזאת, בדרך של הצתת צמיגים על הכביש, הפלת עמוד תאורה ויידוי אבנים לעבר כלי רכב. האירוע הנ"ל היה חלק ממחאה נגד מבצע "עופרת יצוקה" אשר החל מספר ימים קודם לכן. יצוין כי מהשלכת האבנים נפגעו שלושה כלי רכב שונים אשר באחד מהם הייתה אישה בהריון שנפגעה וסבלה מכאבים. ביחד עם כתב האישום הוגשה גם בקשה זו שבפניי בה עותרת המאשימה להורות על מעצרם של המשיבים עד תום ההליכים.

אין למעשה מחלוקת על קיומן של ראיות, אשר יש בהן כדי לבסס סיכוי סביר להוכחת עובדות כתב האישום. המשיבים בתיק 4101-05-09 הודו במיוחס להם. שלושת המשיבים האחרים הכחישו השתתפות באירוע ואולם קשרו את עצמם לזירה. בנוסף, הופללו משיבים אלו בעדויות של המשיבים אשר הודו ותיארו גם את חלקם של שלושת המשיבים המכחישים בביצוע המעשה. מאחר והצדדים לא חלקו על קיומן של ראיות, לא מצאתי לנכון לפרט את תשתית הראיות וכאמור, מעבר להודאות של שישה מהמשיבים, הרי שיש בעדות של כל אחד מהם כדי להפליל גם את כל האחרים, זאת בנוסף לראיות אחרות הנמצאות בתיק החקירה.

עבירות של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה הן עבירות המקימות עילת מסוכנות. כפי שכבר נפסק בעבר, שימוש באבן בדרך של השלכתו לעבר רכב, מהווה בפועל שימוש בנשק קר. זריקת אבן לעבר רכב נוסע מסכנת את חיי הנוסעים בו, ובנוסף גורמת נזק לרכוש. מעשים אלו, כפי שבוצעו על ידי המשיבים, מסכנים סכנה של ממש את העוברים בכביש ומכאן, עילת המסוכנות. ראה:

בש"פ 7937/00, מדינת ישראל נ' מחמיד (טרם פורסם, 2000);

בש"פ 274/01 בכר נ' מדינת ישראל (טרם פורסם, 2007);

בש"פ 7103/00 פלוני נ' מדינת ישראל (טרם פורסם, 2000);

בש"פ 6792/07 רג'אד נ' מדינת ישראל (טרם פורסם, 2007);

עילת מסוכנות היא למעשה עילת המעצר היחידה. כל העדים בפרשיה זו, למעט נוסעי הרכבים שנפגעו, הם שוטרים. מבין נוסעי הרכבים שנפגעו, שלושה הם תושבי שפרעם. עם זאת, אינני סבור כי יש בסיס לחשש להשפעה על עדים, במיוחד בשים לב לחלוף הזמן מאז האירוע. אין גם חשש של ממש להימלטות מאימת הדין.

גם כאשר קיימת עילת מעצר, חובה על בית המשפט לשקול חלופת מעצר. הדבר נכון תמיד ונכון במיוחד כאשר מדובר בנאשמים שהם צעירים וללא עבר פלילי. כך גם אם מבוצעות עבירות חמורות. ראה:

בש"פ 4244/99 מדינת ישראל נ' כהן (1999);

בש"פ 7524/06 מרדכי נ' מדינת ישראל (2006);

כאמור, כל תשעת הנאשמים ללא עבר פלילי וגילם צעיר. מעבר לכך, מאז האירוע נשוא כתב האישום חלפו חמישה חודשים תמימים. בכל פרק זמן זה לא ידוע על מעורבות של מי מהמשיבים באירועים פליליים מסוג כלשהו או באירועים בעלי אופי לאומני. בא כוח המאשימה ציין את הרקע והמניע לאירוע כראיה לסיכון, להישנות עבירות בעתיד וזאת, כאשר קיימת אפשרות כי גם בעתיד פעילות צבאית כזו או אחרת תגרום למחאה. סיכון עתידי זה אינו יכול להוות עילה למעצר עד תום ההליכים במסגרת בירור כתב האישום. לכל היותר, ניתן יהיה לעשות שימוש, בבוא העת ואם יהיה מידע מתאים על פעילות המסכנת את בטחון הציבור או המדינה, בהוראות חוק סמכויות שעת חירום (מעצרים) תשל"ט - 1979. האפשרות כי בעתיד ובהקשר לפעילות מלחמתית או אחרת יחזרו מי מהמשיבים לבצע מעשים מסוג זה שבוצעו באירוע נשוא כתבי האישום, אינה יכולה להוות עילה למעצר עד לתום ההליכים. סבור אני בהקשר זה כי יש למדינת ישראל כלים יעילים להתמודד, בבוא העת ולפי הצורך, עם מעשים ונאשמים מסוג זה ואין מקום לסווג  תחת הכותרת "של סיכון בטחון המדינה" קבוצה של צעירים פוחזים  שהתפרעו לפני מספר חודשים ולא חזרו על מעשיהם מאז.  אמות המידה לשם מעצר עד לתום ההליכים בנסיבות אלו צריכות להיות סיכון מוחשי של ממש, במנותק מכותרות הגדרת המעשה. בכך אין כדי להקל ראש בחומרת המעשים, ועניין זה יובא בחשבון בשלב הענישה (אם יורשעו המשיבים) ואולם אין בנתונים אלו סיכון ממשי המצדיק את מעצרם.

אוסיף עוד כי עבירות מסוג אלו בהם מואשמים המשיבים, כונו בפסיקה כ "עבירות שהזמן גרמן" (בש"פ 7705/00 מדינת ישראל נ' פלוני (לא פורסם, 2000); בש"פ 297/09 מדינת ישראל נ' פלוני (לא פורסם, 2009). במקרים הנ"ל ציין בית המשפט העליון כאשר הורה על מעצרם של נאשמים עד לתום ההליכים בזמן בו התנהלו פעולות צבאיות או אחרות במקביל, כי שינוי העיתים ורגיעה, יהווה עילה לשקול שחרור לחלופת מעצר. במקרה שבפניי שקטה הארץ זה מכבר. כאמור, מזה חמישה חודשים לא ידוע על מעורבות המשיבים באירועים מסוג זה המפורטים בכתב האישום או בכל אירוע פלילי אחר. בנסיבות העניין, חלוף הזמן ושינוי הנסיבות, מפחיתים את המסוכנות להישנות מעשים.

אוסיף עוד כי לכל המשיבים זה הוא מעצר ראשון בחייהם והם עצורים כבר למעלה מחודש. יש להניח ולקוות שחווית המעצר שחווה כל אחד מהם תבהיר את הצפוי אם יבצע מי מהמשיבים עבירה נוספת כל שהוא או יפר את תנאי השחרור ותעקור כל רצון לבצע עבירה ולחזור למעצר. ראה: 

בש"פ 10535/08 מאור ישראל נ' מדינת ישראל (טרם פורסם, 2008).

אשר על כן, סבור אני כי עילת המסוכנות קהתה וניתן לשחרר את המשיבים ממעצר, תוך קביעת תנאים מגבילים אשר יבטיחו את התייצבותם לבירור משפטם וכן, את הימנעותם ממעורבות באירועים אלימים מסוג אלו נשוא כתב האישום.

אשר על כן, אני מורה כדלקמן:

כל אחד מהמשיבים ישוחרר ממעצר בכפוף להתחייבות להתייצב למשפטו בכל מועד שייקבע. עוד יתחייב כל אחד מהמשיבים, להימנע מיצירת כל קשר עם מי מעדי התביעה שאינם שוטרים. כל אחד מהמשיבים יתחייב לשהות בבית הוריו בין השעות 21:00 ועד 06:00. לענין זה אני מורה כי כל משיב ימציא לבית המשפט שני מפקחים ממשפחתו, שיהיו מוכנים להתחייב לפקח על שהייתו של המשיב בבית בשעות הנ"ל. בנוסף, יתחייב כל אחד מהמשיבים להתייצב בתחנת המשטרה בשפרעם ולחתום לאישור שהייתו בשפרעם וזאת, בימים א', ג' ו- ה' בשבוע בין השעות 16:00 ועד 20:00.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ