אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> שחאדה נ' מדינת ישראל

שחאדה נ' מדינת ישראל

תאריך פרסום : 21/10/2013 | גרסת הדפסה
בפ"מ
בית משפט השלום לתעבורה בחיפה
1563-10-13
16/10/2013
בפני השופט:
שלמה בנג'ו

- נגד -
התובע:
מימא שחאדה
הנתבע:
מדינת ישראל

החלטה

בפניי בקשה להורות על ביטול הודעת איסור שימוש ברכב שניתנה בשל כך שנהג הרכב נהג בו ללא רשיון נהיגה.

בבקשה נטען כי ביום 6/10/2013, נטלה ביתה של המבקשת, גב' רים שחאדה (להלן: "רים"), ונסעה יחד עם מר אוסטס בולוס (להלן:"בולוס"), נעצרה על ידי שוטר ונמסר לה ולבולוס כתב אישום המייחס לבולוס נהיגה ברכב ללא רשיון נהיגה (בלתי מורשה לנהיגה) וכן, נהיגה ללא ביטוח.

עוד נטען בבקשה, כי המבקשת עשתה כל שביכולתה כדי למנוע את העבירה והסבירה לביתה, רים, שלא לעבור עבירות. צוין כי המבקשת הינה נורמטיבית, ילידת 1956, נשואה ואם ל- 4 ילדים וזקוקה לרכב לצורך טיפול בדודתה המבוגרת בה היא מטפלת בכל שעות היממה.

המשיבה מתנגדת לבקשה ומדגישה את חומרת העבירה ונסיבותיה, תוך הפניה לחומר הראיות המלמד כי אותו בולוס נהג ברכב ולא כפי שנטען בביהמ"ש.

עיינתי בחומר הראיות ממנו עולה כי השוטר שהיה עם אופנוע משטרתי, עמד בכביש 781 בק"מ -11.5 כשפניו לכיוון שפרעם, הבחין ברכב נשוא הבקשה עוצר כ -30 מ' לפני המחסום המשטרתי בו עמד. השוטר עלה על האופנוע ונסע לכיוון הרכב, כשהוא שומר על קשר עין רצוף איתו, הרכב נסע לאחור כ- 20 מ' ואז שם לב לכך שנוהג גבר ברכב ולצידו בחורה.

הרכב נעצר, השוטר שהיה כ- 10 מ' בלבד מהרכב, הבחין בגבר יוצא במהירות ממושב הנהג ועובר לכיוון דלת הנוסע שליד הנהג ונכנס לרכב, והנוסעת עוברת ממושב הנוסע שליד הנהג ומתיישבת במושב הנהג.

השוטר ביקש מהגבר להזדהות. באותו שלב, הנוסעת החלה לצעוק על השוטר, להקניט אותו. השוטר מציין כי נהג הרכב אמר לו: "לא נהגתי, היום אני מתארס", ובתגובה שניה נרשם כי הוא אמר: "תעזור לי". עוד מדגיש, השוטר כי הנהג זוהה על ידו כמי שנוהג ברכב, דרך השימשה הקדמית של הרכב וזאת, כאמור, ממרחק קצר, הנהג זוהה כמר בולוס והנוסעת זוהתה כגב' רים, הנזכרים לעיל.

השניים עוכבו לחקירה, לכשעוכב בולוס על ידי השוטר, נרשמה מפיו תגובתו, שם אמר: "אני היום הולך לבית של ההורים של הארוסה, תעזור לי", ואילו מפיה של רים נרשמה התגובה הבאה: "אני לא נתתי לו לנהוג כלל ולא נסענו לאחור".

בתחנת המשטרה נחקרו השניים תחת אזהרה. בולוס אישר שמעולם לא הורשה לנהיגה אך הכחיש שנהג ברכב וטען שרים היא זו שנהגה, כאשר נשאל למה הרכב נסע לאחור במהירות, ענה: "היא עשתה רוורס (מילה לא ברורה) כדי להסתכל על הגלגל" (שורה 12). כאשר שאל אותו השוטר מדוע כאשר הגיע עם האופנוע לעברו, נסע לאחור ויצא מתא הנהג והלך במהירות לתא הנוסע, הכחיש בולוס ואמר: "לא עשיתי את זה".

לעומת זאת, כאשר שאל השוטר את רים בחקירתה מדוע נסע הרכב רוורס במהירות כאשר הוא הגיע מולם, השיבה לו כי היה זה על מנת לראות מה קרה לאוטו. לדבריה, הרכב קיבל מכה, ואמרה לארוסה, בולוס, "תרד מהר, מה קרה?" (שורה 11 להודעתה). כאשר השוטר אמר לה כי הוא הבחין בכך שבולוס יורד מתא הנהג ולא מתא הנוסע ועבר מיד לתא שליד הנהג, אמרה רים: "מה איכפת לי מה שראה".

בדיון שהתקיים היום, חזרה והכחישה רים שארוסה בולוס נהג ברכב, אך בחקירה הנגדית נשאלה: "איך עצר אותך השוטר", והשיבה: "הוא אמר לי תעצרי בצד ועצרתי". היא לא הזכירה דבר וחצי דבר אודות תקלה או מכה שהרכב קיבל. כאשר נאמר לה כי במשטרה מסרה גרסה אחרת, היא ענתה: "לא הבנתי, זה מה שהיה" (עמ' 2 לפרוטוקול). יצוין, כי אימה – המבקשת - לא מסרה בחקירתה הראשית או בתצהיר, ולו ברמז, את העובדה שבולוס הוא הארוס של ביתה ושיש ביניהם היכרות טובה. דבר זה עלה רק בחקירה הנגדית ולמקרה חומר החקירה. לדבריה, כשמסרה את הרכב לביתה היא אמרה לה להיזהר שלא תעשה תאונה ותיסע בזהירות.

מחומר הראיות עולה כי קיימת עדות ברורה של השוטר, אשר הבחין ברכב וראה את בולוס נוהג בו, הוא התקרב לרכב וממרחק מאוד קצר הבחין בו דרך השמשה הקדמית. הוא הבחין בבני הזוג מתחלפים בינהם במושבים, הוא ראה את בולוס יורד מתא הנהג ועובר לתא הנוסע ואת רים תופסת את מקומו מאחרי ההגה. השוטר מציין, כי היתה ראות טובה, מדובר באור יום, ועל כן אין ולא היתה סיבה שלא יכול היה להבחין בבירור בבולוס כמי שנהג ברכב.

בנוסף, כאשר עוכב בולוס על ידי השוטר לחקירה במשטרה, אמר לשוטר דברים המתיישבים היטב עם כך שנהג ברכב. הוא פנה לשוטר, סיפר לו שהוא בדרכו לבית הוריה של ארוסתו וביקש שהשוטר יעזור לו. ברור לחלוטין שאם לא נהג ברכב ולא ביצע כל עבירה, לא היה טעם באמירת דברים מסוג זה שיש בהם משום ראשית הודיה.

זאת ועוד, הסתירות שהתגלו בין גרסתו של בולוס לבין גרסת ארוסתו, אף הם מחזקים את ראיות התביעה.

על כן, קיימת תשתית ראייתית לכאורית, המבססת את האישום המיוחס לנהג הרכב מר אוסטרא בולוס.

טוען ב"כ המבקשת המלומד כי גם אם קיימות ראיות לכאורה קיימת למבקשת הגנה לאור הוראות סעיף57ב לפקודת התעבורה. חוששני כי אין בידי להסכים לכך.

המבקשת ניסתה להרחיק מקשר לבולוס, לא אמרה דבר על כך בכתבי הטענות שלה ובתצהיר עליו היא חתומה. למרות הנסיון של המבקשת לטשטש ולעמעם את הקשר בינה לבין נהג הרכב, שהתברר כי הוא ארוסה של ביתה, הרי שקיימת זיקה הדוקה בינו לבין בעלת הרכב. בנוסף, המבקשת מעידה שביתה עושה שימוש תדיר ברכב.

באשר לחובת בעל הרכב להזהיר את מי שהוא מוסר לו את מפתחות הרכב, אציין, כי קשה עלי גרסתה של המבקשת כאילו הזהירה את ביתה ואמרה לה שלא תעשה תאונה ותסע בזהירות, כלשונה. אני דוחה אותה כבלתי מהימנה. אף אם הייתי מקבל את דבריה, הרי שאין בדברים שאמרה לביתה, לדבריה, להיזהר בדרך מתאונות דרכים ולנסוע בזהירות כדי להושיעה ו/או לענות על דרישות הדין, שעה שזו מסרה, לכאורה את הרכב לארוסה על מנת שינהג בו כשהיא יושבת לצידו.

יצוין כי מדובר בעבירה חמורה של מי שעשה שימוש ברכב מבלי שהורשה לכך מעולם, כאשר מי שהורשה לקבל את הרכב לידיו, והכוונה כמובן לרים ביתה של בעלת הרכב, יושבת ליד אותו נהג בלתי מורשה, ולמעשה נותנת יד לסיכון הציבור ומסייעת לדבר עבירה באופן מודע לחלוטין. אם לא די בכך, אזי כאשר השוטר הבחין בהם והם הבחינו בו, הם נסעו לאחור במהירות, וניסו לשבש את החקירה על ידי התחלפות במקומות הישיבה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ