אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> שושני ת.ז 68578301 נ' עיריית קריית שמונה ואח'

שושני ת.ז 68578301 נ' עיריית קריית שמונה ואח'

תאריך פרסום : 11/02/2012 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום נצרת
12735-07-11
06/02/2012
בפני השופט:
עירית הוד

- נגד -
התובע:

הנתבע:
1. משטרת ישראל
2. מנהל מקרקעי ישראל
3. הרשות לשמירת הטבע והגנים הלאומיים

החלטה

רקע ותמצית טענות הצדדים

לפני בקשה לסילוק תביעה על הסף.

עסקינן בתביעה כספית על סך 121,734 ש"ח אשר הגיש התובע - המשיב מס' 1 (להלן:"המשיב") נגד המבקשת ושלושה נתבעים נוספים.

במסגרת כתב התביעה טוען המשיב, כי הוא קבלן לעבודות עפר וכי הוא ביצע עבודות פיתוח עבור המבקשת ולצורך ביצוע העבודות עשה שימוש בבאגר, מחפרון ומשאית. לטענתו, פינוי החומר אשר נחפר נעשה בהתאם להנחיות המבקשת. לטענת המשיב, ביום 28.11.10 משטרת ישראל, מנהל מקרקעי ישראל וחזי ריקלין אשר הינו פקח של הסיירת הירוקה, פשטו על המתחם בו בוצעו העבודות, תפסו משאית ומחפרון שלו ועיכבו אותו ואת עובדיו לחקירה. לטענתו, בהמשך ניתנה הוראת המבקשת להמשך ביצוע העבודות ובהתאם לבקשתו ניתן לו אישור בכתב באשר להמשך העבודות והעברת האדמה לשטח השייך למבקשת. לטענת המשיב, ריקלין אמר לו שהאישור אינו מספיק ובנסיבות אלו, הוא הפסיק לבצע את העבודות אולם המחפרון שלו אשר נותר בשטח נתפס בשנית. המשיב טוען, כי לא בוצעו עבודות עם המחפרון ולכן לא הייתה סיבה לתפוס אותו. כמו כן טוען, שהעבודות בוצעו לאחר שניתן היתר של המבקשת לביצוע העבודות והן נעשו בהתאם להנחיות המבקשת. לטענתו, הנתבעים נהגו בחוסר סמכות והפרו חובה חקוקה שעה שתפסו את המחפרון.

המבקשת עותרת, כי בית המשפט יורה על סילוק התביעה אשר הוגשה נגדה. לטענתה, עילת התביעה הינה שהנתבעים 2-4 פעלו שלא כדין כאשר תפסו את המחפרון. המבקשת טוענת, כי המשיב אינו טוען שהיא או מי מטעמה תפסו את המחפרון. לטענתה, המשיב אינו טוען, כי הוראותיה היו שלא כדין או נגועות ברשלנות וטענתו היחידה הינה שתפיסת המחפרון נעשתה שלא כדין או תוך רשלנות. לטענת המבקשת, מאחר ואין מחלוקות שהיא לא תפסה כלי כלשהו של המשיב הרי שכתב התביעה אינו מגלה עילת תביעה נגדה.

המשיב מתנגד לבקשה וטוען, כי דינה להדחות. לטענתו, הנתבעים ביחד ולחוד ביצעו כלפיו את עוולת הרשלנות וגרמו לנזקיו. לטענתו, במסגרת כתב התביעה צוין במפורש, כי המבקשת הזמינה את העבודות והורתה על ביצוען, מבלי שדאגה להיתר חפירה מהמינהל. לטענת המשיב, מחיקת המבקשת עלולה ליצור מצב שבו יתר הנתבעים יטילו את האשמה על המבקשת בטענה שהיא נתנה צו התחלת עבודה מבלי שהיה בידה היתר כדין. לטענתו, כתב התביעה מעלה טענת רשלנות נגד המבקשת אשר הוציאה צו התחלת עבודה מבלי שהיה בידה היתר חפירה כדין וכן הורתה על העברת החפור בניגוד לדין, כפי שטוען המנהל.

עוד ציין המשיב, כי על בית המשפט לנהוג בזהירות בעת שהוא עושה שימוש בסמכותו למחוק תביעה על הסף וכי הוא יעשה כן, רק כאשר אין צל של ספק שלא יעלה בידי התובע להוכיח את הנטען בכתב התביעה. לטענתו, מקום בו קיימת אפשרות, אף קלושה, שיעלה בידי התובע לקבל את הסעד לו עותר, אין לנעול בפניו את שערי בית המשפט.

דיון ומסקנות

האם כתב התביעה מגלה עילת תביעה נגד המבקשת אם לאו, זו השאלה המונחת לפתחי.

לאחר שקילה ובחינה של מכלול טענות הצדדים והחומר המצוי בפני מצאתי, כי דין הבקשה להתקבל, כפי שיפורט.

הסעד של סילוק תובענה על הסף הינו סעד דרסטי ושומה על בתי המשפט לנהוג בזהירות יתרה בהפעלת סעד זה. סילוק תובענה על הסף הינו בגדר אמצעי הננקט בלית ברירה. די בקיומה של אפשרות, אף קלושה, כי לאור העובדות המהוות את עילת התביעה יהיה התובע זכאי לסעד המבוקש על ידו בכדי שלא להורות על סילוק התובענה. לא בנקל יורה בית המשפט על סגירת שעריו בפני מתדיין, טרם ניתנה לו ההזדמנות להוכיח טענותיו.

במסגרת כתב התביעה טוען המשיב, כי ביצע עבודות בהתאם להזמנת המבקשת והוראותיה וכי יתר הנתבעים תפסו את כליו. לטענתו, הנתבעים פעלו בחוסר סמכות שעה שתפסו את הכלים וגרמו לו לנזקים בהתנהגותם האמורה. מכתב התביעה עולה בברור, כי מי שתפס את הכלים, לטענת המשיב, הינם הנתבעים מס' 2-4 וכי המעשה האמור אינו מיוחס למבקשת. אין בטענתו של המשיב לפיה ביצע את העבודות בהתאם לדרישתה והוראותיה של המבקשת בכדי ללמד על קיומה של עילת תביעה נגדה. מכתב התביעה עולה, כי המשיב טוען שתפיסת כליו נעשתה ללא סמכות וללא הפעלת שיקול דעת וכי בשל כך נגרמו נזקיו. בנסיבות האמורות, ומאחר ואין מחלוקת, כי אין טענה לפיה המבקשת נטלה חלק בתפיסת הכלים, הרי שמכתב התביעה לא עולה, כי קיימת למשיב עילת תביעה נגד המבקשת.

אין בטענת המשיב, לפיה יתר הנתבעים עלולים להתחמק מהתביעה אשר הוגשה נגדם בטענה שהמבקשת נתנה צו התחלת עבודה מבלי שהיה בידה היתר כדין, בכדי ללמד, כי אין מקום להורות על סילוק התביעה על הסף, מאחר וכתב התביעה אינו מגלה עילת תביעה נגד המבקשת. ככל שיש למשיב טענות באשר לפגמים בהתנהלות המבקשת הרי שהיה עליו לפרטם בכתב תביעתו ולא די בטענה לפיה פעל בהתאם להוראותיה, אשר לא נטען, כי נפל בהן פגם כלשהו אשר בשלו הוגשה התביעה נגדה.

אין מחלוקת, כי בשלב זה אין בוחנים את סיכוי המשיב להוכיח טענותיו ויש לבחון האם במידה שיעלה בידו להוכיח את טענותיו האם אין אפשרות, אף קלושה, שהוא יהיה זכאי לסעד המבוקש על ידו.

בענייננו, אף אם יעלה בידי המשיב להוכיח את האמור בכתב התביעה הרי שלא יהיה בכך בכדי להטיל על המבקשת חבות כלשהי לפצותו בגין נזקיו אשר נגרמו, לכאורה, בשל התנהגות אשר כלל אינה מיוחסת לה. במסגרת כתב התביעה לא טען המשיב, כי נפל פגם כלשהו בהתנהלות המבקשת וטענתו היחידה הינה שהוא פעל בהתאם להוראותיה. אין בכך כדי להקים עילת תביעה נגד המבקשת.

בנסיבות האמורות, אני נעתרת לבקשה ומורה על מחיקת התביעה אשר הוגשה נגד המבקשת. אני מחייבת את המשיב בהוצאות המבקשת בגין בקשה זו בסך 1,500 ₪. הסכום האמור ישולם בתוך 30 ימים ממועד המצאת החלטה זו, שאם לא כן יישא הסכום הפרשי הצמדה וריבית מהיום ועד מועד התשלום בפועל.

המזכירות תמציא לצדדים.

ניתנה היום, י"ג שבט תשע"ב, 06 פברואר 2012, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ