אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> שושני נ' אליהו

שושני נ' אליהו

תאריך פרסום : 17/03/2013 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות ירושלים
1451-09-12
10/03/2013
בפני השופט:
ניר נחשון

- נגד -
התובע:
מרדכי שושני
הנתבע:
מרדכי אליהו

פסק-דין

1.עניינה של התביעה שלפני הינו דרישה לתשלום יתרת שכר עבודה בסך 1,500 ₪ בגין הרכבת יחידת קירור לחדר קור בחנות ירקות שבבעלות הנתבע בשוק מחנה יהודה ברחוב עץ החיים 19 בירושלים.

2.לטענת התובע, כפי שנטען בכתב התביעה, בחודש יולי 2012 נכרת הסכם עבודה בין הצדדים לצורך התקנה והרכבה של יחידת קירור בבית העסק של הנתבע הכוללת התקנת לוח חשמל, צנרת גז, מילוי גז והחלפת שסתום תרמי. תמורת העבודה הועמדה על סך 2,500 ₪ בצירוף מע"מ. לבקשת הנתבע הסכים התובע לספוג את רכיב המע"מ ועל כן, סוכם בסופו של יום על תמורה כוללת בסך 2,500 ₪. הנתבע שילם לתובע במועד הזמנת העבודה סך של 1,000 ₪ ע"ח והתחייב לשלם את היתרה בתוך 7 ימים ממועד סיום ביצוע העבודה.

3.התובע ביצע את העבודה והוציא חשבונית מס' 6431 מיום 18.7.12. ( הוגש וסומן כ-ת/1) אולם, הנתבע מיאן לשלם את יתרת הסכום.

4.לטענת הנתבע, כפי שנטענה בכתב ההגנה, התובע התחייב כלפיו במסמך בכתב בשנת 2007 להעביר יחידת הקירור מבית עסק שהיה קיים לאחיו ברובע היהודי בעיר העתיקה, זאת, ללא עלות נוספת והוא הפר את התחייבותו. כמו כן, הנתבע טען כי סוכם, כי ישולם לתובע עבור העבודה סך של 2,000 ₪ במזומן ללא חשבונית ורק לאחר שהנתבע הציג לו את התחייבותו הוציא התובע חשבונית ע"ס 2,500 ₪.

5.ביום 23/12/12 וביום 6/3/13 קיימתי דיונים במעמד הצדדים בהם שבו הצדדים על טענותיהם.

6.לאחר שעיינתי בכתבי הטענות על נספחיהם ושמעתי הצדדים שוכנעתי, כי דין התביעה להתקבל. ראשית, הנני נותן אמון מלא בעדותו של התובע ולא מצאתי כל מקום להטיל בה ספק.

התרשמתי, כי הנתבע ואחיו פעלו בדרך חסרת תום לב שעה שבעת כריתת ההסכם לצורך התקנת יחידת הקירור בבית העסק של הנתבע, הסתיר הנתבע מעיני התובע את נושא התחייבותו כלפי אחיו תוך שסבר, כי לאחר ביצוע העבודה יוכל הוא להתנער מהתחייבותו כלפיו, זאת, כנגד התחייבותו של התובע כלפי אחיו.

יתרה מכך, לא הוברר די הצורך כיצד התחייבות התובע כלפי אחיו של הנתבע יש בה כדי לפטור את הנתבע מהתחייבותו כלפי התובע בבחינת מה עניין שמיטה להר סיני.

עיון במסמך התחייבות התובע כלפי אחיו של התובע שנערך ביום 27/7/07, על פי פשוטם של דברים, מלמד, כי כל אשר התחייב התובע כלפי אחיו של הנתבע הוא להעביר את יחידת הקירור שהותקנה בבית העסק ברובע היהודי מהמקום הפנימי בו הורכבה בתוך בית העסק למקום חיצוני באותו בית עסק.

אלא, שהנתבע ואחיו מבקשים לפרש את הכתוב בפירוש מרחיב הכולל אף בית עסק אחר.

כיודע, חוזה יש לפרש על פי אומד דעת הצדדים. אומד דעת זה, מבטא את המטרות, היעדים, האינטרסים והתכלית אשר ביקשו הצדדים להגשים במסגרתו. את אומד דעתם המשותף של הצדדים, על פי סעיף 25 (א) לחוק החוזים (חלק כללי) התשל"ג-1973, יש להסיק מלשון החוזה ומהנסיבות החיצוניות לו שיש בהן כדי להצביע על החוזה ומטרתו.

המעבר מהמקור הפנימי (לשון החוזה) למקור החיצוני(הנסיבות החיצוניות) אינו מותנה בהכרח בקיום תנאים מוקדמים כלשהם. לאחר שהפרשן גיבש את אומד דעתם המשותפת של הצדדים, עליו לבחון אם אומד דעת זה משתמע מתוך החוזה. אם כן, יפורש החוזה על פי אומד דעת זה, שבגיבושו נתונים שמקורם בלשון החוזה, והנסיבות החיצוניות (ע"א 4628/93 מדינת ישראל נ' אפרופים שיכון ויזום (1991) בע"מ, פ"ד מט(2) 266, 312-311; ארגון מגדלי ירקות אגודה חקלאית שיתופית בע"מ נ' מדינת ישראל, סא (2)1, 15 (פורסם בנבו). התחקות אחר אומד דעתם של הצדדים נעשית תוך ניסיון שקול וזהיר לאיתור המשמעות ההגיונית והאמיתית של החוזה כפי שנתכוונו אליה הצדדים, כאשר יש להתחשב באומד הדעת שהיה להם אילו פעלו כאנשים סבירים, בנסיבות העניין, להגשת תכלית החוזה. " אומד הדעת הרלוונטי אינו אומד הדעת הסובייקטיבי של אחד הצדדים, אלא, אומד הדעת הסובייקטיבי המשותף לשניהם או לפחות כוונה (סובייקטיבית) של אחד הצדדים, אשר השני מודע לה ויודע כי היא הבסיס להבנת החוזה על ידי הצד כאחר"

(אפרורפים ,שם בעמ' 312).במקרה שבו אומד הדעת הסובייקטיבי של אחד הצדדים שונה מזה של הצד השני, לא ניתן לגבש אומד דעת סובייקטיבי המשותף לשניהם, ויש לפרש החוזה על פי תכליתו האובייקטיבית ( פרשת ארגון מגדלי ירקות אגודה שיתופית). התכלית האובייקטיבית נקבעת על פי מבחן אובייקטיבי המושפע מעקרון תום הלב והיא נגזרת משיקולים של היגיון, יעילות עסקית ושכל ישר של אנשי עסקים סבירים והוגנים. בהתנגשות בין התכלית הסובייקטיבית לאובייקטיבית, ידה של זו הסובייקטיבית על הבכורה, אשר בגדריה, נתונה עדיפות נורמטיבית לאומד הדעת העולה מלשונו הרגילה והטבעית של החוזה, על פני אומד הדעת העולה מלשונו החריגה או מהנסיבות החיצוניות. אכן, חזקה היא כי תכלית החוזה תוגשם, אם תינתן ללשון החוזה המשמעות הרגילה, הנודעת לו בלשון שנקטו הצדדים. הנטל מוטל על הצד הטוען למשמעות מיוחדת אחרת. יחד עם זאת, בפרשנות חוזה יש לחקור- בזהירות המתבקשת- את הכוונה האמיתית והמשותפת של הצדדים ולפיכך, ייתכנו מקרים שבם תגבר הפרשנות התכליתית של החוזה, על פני פרשנותו המילולית, וזאת כאשר הקשר הדברים, מצביע על כוונה שונה מזו העולה מן המילים כפשוטן (הלכת ארגון מגדלי הירקות).

בהלכות מאוחרות יותר קבע בית המשפט העליון, כי כאשר לשון החוזה הינה ברורה וחד משמעית, אזי, מן הראוי ליתן לה משקל מכריע בהליך פרשנות החוזה (ראו: ע"א 5856/06 לוי נ' נורקייט (פורסם בנבו); ע"א 5925/06 בלום נ' אנגלו סכסון (פורסם בנבו); רע"א 8613/08 איתן לוי מהנדסים ויועצים בע"מ נ' עיריית גבעתיים (פורסם בנבו).

7.נוכח האמור, לא ראיתי לקבל פרשנותו היצירתית של הנתבע את הסכם ההתחייבות וסבורני, כי פרשנות התובע עדיפה על פניה ומתיישבת היטב עם הכתוב בהתאם לנסיבות העניין.

8.משכך, הנני מחייב את הנתבע לשלם לתובע סך כולל וסופי של 1,500 ₪ בצירוף הפרשי הצמדה וריבית מיום 18.7.12 ועד למועד התשלום המלא בפועל. כמו כן, הנני מחייב הנתבע בהוצאות משפט בסך 550 ₪. סכומים אלה ישולמו לתובע תוך 30 יום מהיום.

המזכירות תדאג לשלוח עותק מפסק הדין לצדדים בדואר רשום.

בקשת רשות ערעור לבית משפט מחוזי תוך 15 יום.

ניתן היום, כ"ח אדר תשע"ג, 10 מרץ 2013, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ