אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> שורץ,לרנר,דובשני ושות' חיפה ואח' נ' יונגר ואח'

שורץ,לרנר,דובשני ושות' חיפה ואח' נ' יונגר ואח'

תאריך פרסום : 14/08/2012 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום תל אביב - יפו
13155-04-11
07/08/2012
בפני השופט:
חנה פלינר

- נגד -
התובע:
1. שורץ
2. לרנר
3. דובשני ושות' חיפה

הנתבע:
אריה יונגר

החלטה

בפני בקשה מטעם המבקשת לעיון בחשבונות הבנק של המשיב, של החברה בבעלותו ובדפי חשבונות הבנק של שותפות רוטברד- רז רואי חשבון (להלן: "השותפות החדשה"/ "צד ג'") .

בקליפת האגוז, עניינה של התובענה נשוא הבקשה דנן הינו סכסוך בין שותפים, כאשר לטענת המבקשת- תובעת, בהיותו של המשיב- נתבע שותף בשותפות פעל במרמה כאשר לא העביר לידי השותפות כספים שקיבל בגין עבודת השותפות. בכתב הגנתו, טוען המשיב כי הכספים אשר נלקחו- בדין נלקחו, שכן לא קיבל מן השותפות את חלקו ברווחים.

תחילה עליי להבהיר כי מדובר בבקשה אשר מונחת בפני בגלגולה השני, כאשר ביום 15/12/11, הוגשה לתיק הבקשה הראשונה בעניין (להלן תקרא: "הבקשה הראשונה"), אשר בעקבותיה נתנה ביום 26/1/12 החלטתי לפיה דפי החשבון המבוקשים הינם רלוונטיים לסוגיה הנדונה ולפיכך מצאתי לנכון להורות על חשיפתם.

על החלטתי זו, הגיש המשיב בקשת רשות ערעור בפני בית המשפט המחוזי, אשר דן בבקשה וביום 22/5/12 נתקבל פסק דינה של כב' השופטת צ'רניאק לפיו תוחזר הבקשה, לעניין העיון בחשבונות הבנק, לפתחי בשנית לצורך מתן החלטה מנומקת בעניין ובהתייחס לטענת המשיב לפיה הועלתה הבקשה לעיון בחשבון הבנק של צד ג' רק בעת התשובה לתגובה, ולאחר מתן אפשרות לצדדים לשטוח טענותיהם.

ביום 9/7/12 הופיעו בפני הצדדים לצורך העלאת טיעוניהם בסוגיה שבמחלוקת.

בדיון, טען בפני ב"כ המשיב כי הבקשה הועלתה לראשונה במסגרת מתן התשובה לתגובתו לבקשה הראשונה וכי אין זו הפלטפורמה הראויה והמתאימה להעלאת בקשה זו ומטעם זה, דינה להידחות. עוד נטען כי המשיב איננו בעל זכות חתימה בשותפות החדשה וכי היה על המבקשים לצרף את צד ג' כמשיבים בבקשה זו, שכן מבוקש עיון בחשבון הבנק שלהם. בנוסף, טען המשיב כי משעה שהודה במפורש כי לקח לידיו כספים, מתייתר הצורך למתן האפשרות בעיון בחשבונות הבנק.

מנגד, טען בפני ב"כ המבקשת כי הבקשה בעניין זה לא הוזכרה לראשונה בעת מתן התשובה בבקשה הראשונה, כי אם כבר בבקשה עצמה וכי בקשה זו הוגשה בהתאם להחלטת בית המשפט מיום 31/10/11 לפיה "במידה וצד סובר כי במתן הצווים לעיל והחומר שהוצג ויוצג בעקבות ההחלטה אין די כדי למצות את ההליכים המקדמיים, יש להגיש בקשה מתאימה תוך 45 יום מהיום". לטענת המבקשת, כך אמנם עשתה. בנוסף, טענה המבקשת כי כבר כעולה מכתב התביעה עניינם של הכספים אשר במחלוקת נובעים מן העובדה כי לא ברור מהם הסכומים אשר לכאורה נלקחו בידי המשיב שלא כדין וכי קיים חשש שנגבו ע"י המשיב כספים נוספים, מעבר לסכומים עליהם הצהיר ועל מנת לברר עניין זה, נדרש הגילוי האמור.

יוער, כי בשלב זה, כאשר הדיון ארך למעלה מ- 50 דקות, הוריתי על המשך השלמת טיעוני הצדדים בכתב.

בטיעוני המבקשת על יסוד הכתב, הוסיפה המבקשת וטענה כי המסמכים אשר גילויים מבוקש רלוונטיים לצורך בירור התובענה ואינם מהווים "דיג" . עוד נטען כי באשר לצו הגילוי לעניין חשבון הבנק של המשיב וכן של החברה מטעמו, אין מקום להורות על ביטול הצו. באשר לחשבונות הבנק של השותפות החדשה, נטען כי במידה ופתחה השותפות חשבון בנק נפרד, אשר בו הופקדו אך ורק כספי הנתבע- אין כל מניעה להורות על חשיפת דפי החשבון, אולם במידה ולא נעשה כן- תסתפק המבקשת במכתב חתום של השותפות החדשה, בו יפורטו סכומי ומועדי הפקדות הכספים אשר מקורם בלקוחותיו של המשיב. נטען כי דרך זו מהווה המידתיות הראויה לצורך שמירה על עקרונות הצדק מחד והגנה על פרטיות צד ג' מאידך.

בטיעונו המשלים, חוזר המשיב על הטענות אשר פורטו בהרחבה לעיל ומציין כי המבקשת לא נתנה להם כל מענה.

דיון והכרעה

לאחר ששקלתי את הדברים, לאור השלמת הטיעון, סבורני כי אין להעתר בשלב זה על חשיפת דפי בנק, לא אלה הנוגעים למשיב, לא לחברה שבשליטתו ולא לשותפות החדשה.

באשר לחשבונות הבנק של המשיב ושל החברה שבבעלותו- ברע"א 1917/92 יעקב סקולר נ' ניצה ג'רבי, פד מז(5), 764 קבע כב' בית המשפט העליון "מהאיזון האמור מתחייב כי השאלה הראשונה שעל בית המשפט להשיב עליה היא מידת החיוניות והחשיבות של המידע המצוי בחשבונות הבנק, להכרעה במחלוקת שבין הצדדים (בהנחה כי כתב התביעה מגלה עילת תביעה). שנית, על בית המשפט לתת דעתו אם הונחה תשתית ראייתית לכאורית המצדיקה את גילוי החשבונות, שכן לא די בטענה בעלמא בדבר הרלוואנטיות והחיוניות של החשבונות, העלולה להיות מסווה ל"דיג ראיות". שלישית, על הצד המבקש גילוי חשבונות הבנק לשכנע את בית המשפט כי אין בידיו להישען על ראיות חלופיות, שאין בהן פגיעה בפרטיות. ורביעית, היקפו של גילוי החשבונות אסור לו שיחרוג מעבר למתחייב בעשיית הצדק באותו הליך שיפוטי". (הדגשות שלי).

במקרה שלפנינו טוענת המבקשת כי קיים חשש ממשי שהמשיב העביר לחשבונו כספים בניגוד למוסכם בין הצדדים, ומשעה שמודה המשיב כי פעל כן, אלא שטוען כי עשה זאת בדין, נראה כי לא נותר מנוס מלחייבו בחשיפת תדפיסי הבנק שלו ושל החברה בבעלותו, אשר יש בהם כדי לשפוך אור אודות הכספים אשר נתקבלו אצלו בתקופת היותו שותף במבקשת. בעניין זה טוענת המבקשת כי אמנם המשיב מודה בחלק מהסכומים, אולם אין לדעת אם יש בכך "סוף פסוק", ומפנה לנוסח סעיף 26 לכתב תביעתה, שם ציינה חשש זה במפורש.

ראשית אציין כי טיעונה זה של המבקשת תואם לחששו של המשיב – שמדובר במסע דייג. המשיב אינו אמור לספק למבקשת ראיות חדשות אשר יתכן ויובילו לתיקון כתב התביעה. התביעה הוגשה על סכומים מסויימים, לגביהם הודה המשיב שלא הופקדו בשחבון המבקשת. לכן, לכאורה, ובשלב זה, כל דבר נוסף עלול להשתמע כהרחבת חזית.

לא זו אף זו – התנאי השלישי שנזכר בפס"ד סקולר לעיל הינו שקילת שאלת קיומן של ראיות חלופיות. במקרה הנדון, בקשה המבקשת וקיבלה צו המחייב את המשיב להציג את כל החשבוניות והקבלות לשנת 2007-2010. אלו מסמכים העשויים להוות ראיות חלופיות – ואין צורך בעיון בדפי הבנק של המשיב על מנת להוכיח שכספים מסויימים לא הופקדו בחשבון המבקשת – הלוא על המבקשת להוכיח כי סכומים המגיעים לה (לטענתה) לא הופקדו בחשבונותיה, ודי אם תוכיח כי המשיב הוציא לגבי סכומים אלו חשבוניות וקבלות, ומקום ההפקדה עלום.

ובנוסף – אפנה לאותו תנאי רביעי בפס"ד סקולר – חשיפת מסמכי בנק המהווה פגיעה בפרטיות. חשבון הבנק מהווה במידה מסויימת שיקוף חייו של אדם – לאו דווקא בנוגע לעסקו. סבורני כי לנוכח קיומן של הראיות החלופיות, אין צורך לפגוע בפרטיותו של המשיב יתר על המידה. לפיכך – החלטתי בנוגע לחשיפת המסמכים של המשיב והחברה שבשליטתו נותרת בעינה – למעט חשיפת דפי הבנק.

באשר לחשבון הבנק של השותפות החדשה, נקבע כי "כל זאת אמרנו לעניין גילוי חשבונותיו של מי שהוא צד להתיידנות, כשהאחרון מתנגד לכך... ואילו לעניין חשבונותיו של זר להתיידנות, את אלה ניתן לגלות "בנסיבות נדירות ביותר (כאמור בהלכת גוזלן [1], בעמ' 565), שהייתי מצמצמן בעיקר לנסיבות בהן נטען- והובאה ראיה לכאורית לטענה זו- כי החשבון הבנקאי הוא למעשה חשבונו של בעל הדין, אף שאינו רשום על שמו, או כי בעל הדין העביר כספים לחשבונו של אותו צד שלישי שלא בתום לב ובמטרה להסתיר עובדה זו, תוך שיתוף פעולה עם בעל החשבון. כל זאת לאחר שנתנה לצד השלישי, העלול להיפגע, הזדמנות להשמיע טענותיו והסתייגויותיו לגילוי..." (פסק דין סקולר דלעיל) .

במקרה דנן, הגם שנטען כי המשיב העביר הכספים לחשבונות צד ג' שלא בתום לב, הרי שלא נטען כי הדבר נעשה תוך שיתוף פעולה עם אותו צד ג'. ומשעה שהמבקשת לא צירפה את צד ג' כמשיב בבקשה וממילא לא נתנה לו האפשרות להשמיע את טיעוניו בפני בית המשפט, הרי שלא ניתן להורות על חשיפת דפי חשבון הבנק כמבוקש. הוא הדין לגביי יתר המסמכים הנוגעים לשותפות. היה על המבקשת לצרף את השותפות כצד ולאפשר לה להשמיע את דברה. דבר זה לא נעשה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ