אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> שוקרון נ' משרד ראש הממשלה/נציבות שרות המדינה

שוקרון נ' משרד ראש הממשלה/נציבות שרות המדינה

תאריך פרסום : 16/12/2013 | גרסת הדפסה
ו"ע
בית המשפט המחוזי ירושלים
14999-11-13
08/12/2013
בפני השופט:
1. אמנון כהןעו"ד י' ריכטר
2. חברעו"ד מ' היבנר
3. חברה


- נגד -
התובע:
רפאל אביחי שוקרון
הנתבע:
נציבות שרות המדינה

החלטה

1.לפנינו בקשה למתן היתר לפי סעיף 4(ג)(3) לחוק שירות הציבור (הגבלות לאחר פרישה), התשכ"ט-1969 (להלן – החוק).

2.המבקש, רפאל שוקרון, הועסק בתפקיד רפרנט ביחידת ההפרטה של רשות החברות הממשלתיות (להלן – הרשות), החל מחודש מרץ 2012 ועד לחודש אפריל 2013. בקשתו של המבקש הינה, לקצר את תקופת הצינון של שנה הקבועה בחוק ולהתיר לו להתחיל לעבוד בתפקיד עוזר מ"מ מנכ"ל חברת נמל אשדוד בע"מ, באופן מיידי.

3.אשר לתפקיד אותו מילא ברשות, פירט המבקש, כי הוא שימש כרפרנט של חברת נמל חיפה, חברת נמלי ישראל וחברת נמל אילת. החל מחודש ספטמבר 2012, הוא גם שימש כרפרנט של חברת נמל אשדוד, אך עיסוקו בכך היה שולי, ועיקר עבודתו התמקד בהפרטה של נמל אילת. במסגרת תפקידו, השתתף המבקש בישיבות דירקטוריון של חברת נמל אשדוד והשמיע את דעותיו המקצועיות. לדברי המבקש, הוא נמנה על הדרג הזוטר של הרשות ולא היה בעל סמכות לקבל החלטה ביחס לחברת נמל אשדוד. כך גם הוא לא הביע מעולם עמדה ביחס לכשירות מועמדים לכהן כדירקטורים בחברת נמל אשדוד או כנושאי משרה שם. המבקש ביקש לציין, כי במסגרת עיסוקו ברשות, לא היו לו ממשקי עבודה עם מ"מ מנכ"ל חברת נמל אשדוד (אשר שימש כסמנכ"ל לוגיסטיקה באותה עת), וכפועל יוצא, לא היתה באפשרותו להעניק לו זכות בכל דרך שהיא.

4.המבקש הוסיף, כי הוא הועסק ברשות בחוזה העסקה זמני (ככלכלן הפרטה), כממלא מקום. חוזה העסקתו שם, הוארך מעת לעת, ופרישתו מן הרשות נכפתה עליו. הוא המשיך וציין, כי ההצעה לעבוד בחברת נמל אשדוד, הונחה בפניו זמן רב לאחר שסיים את תפקידו ברשות. בזמן שעבד ברשות, המשרה בה הוא מבקש לעבוד היתה מאוישת ולחברת נמל אשדוד היה מנכ"ל קבוע, שלא היה מיועד לסיים את תפקידו. לנוכח כל אלה, ביקש המבקש לקצר את תקופת הצינון הקבועה בחוק ולאפשר לו להתחיל לעבוד בחברת נמל אשדוד באופן מיידי, בחלוף כ-7 חודשים מיום שסיים את עבודתו ברשות.

5.המשיבה, מצידה, אישרה את התיאור העובדתי המופיע בבקשה והביעה דעתה, כי בנסיבות אלה אין מניעה לקבל את בקשתו של המבקש. זאת בשים לב להיקף הטיפול המצומצם של המבקש בנושאים שנגעו לחברת נמל אשדוד; העובדה שהוא נמנה על הדרג הזוטר ברשות ולא היה בעל סמכות לקבל החלטה; משך העבודה הקצר שלו ברשות ונסיבות סיום העסקתו, לאחר שמינויו כממלא מקום זמני הסתיים; העובדה שהוא התקבל לתפקיד בחברת נמל אשדוד למעלה מחצי שנה לאחר שסיים את תפקידו ברשות; והעובדה, שהמבקש עובר לעבוד בחברה ממשלתית.

6.הצדדים הודיעו, כי הם מוותרים על קיום דיון בפני הוועדה והם מבקשים ליתן החלטה על סמך הבקשה ותגובת המשיבה, שהוגשו בכתב.

7.בשים לב להסכמת המשיבה, ולאחר ששקלנו את הדברים, באנו למסקנה, כי יש להיעתר לבקשתו של המבקש לקיצור תקופת הצינון. נחה דעתנו, כי אין במקרה זה משום חשש ממשי, שעיסוקו של המבקש בעיסוק המבוקש על ידו יפגע בטוהר המידות של השירות הציבורי, כאמור בסעיף 14(א) לחוק. זאת בהינתן, שהיקף הטיפול של המבקש מול חברת נמל אשדוד היה מצומצם יחסית ובשל מעמדו הזוטר, לא היה המבקש בעל סמכות להחליט על מתן זכות לחברת נמל אשדוד (או לכל גוף אחר). בהקשר זה יש לשים לב, כי לגבי עובד בשירות המדינה בדרג הזוטר, נקבעה בהנחיית היועץ המשפטי לממשלה כנקודת מוצא, תקופת צינון של 3 חודשים (ר' בע' 16 ו-18 להנחיה מס' 1.1711). כאמור, המבקש מצוי בתקופת צינון חיצונית של כ-7 חודשים (מחודש אפריל 2013), אז סיים את תפקידו ברשות. נראה, כי יש בכל אלה כדי להפיג חשש לפגיעה אפשרית בטוהר המידות או במראית עין של פגיעה כזו. העובדה, שהמבקש עובר לעבוד בחברה ממשלתית, מהווה גם היא שיקול לטובת מתן ההיתר (כאמור בסעיף 14(ב)(5) לחוק הצינון).

8.כן אין להתעלם ממשך עבודתו הקצר יחסית של המבקש ברשות (ובפרט כרפרנט נמל אשדוד – מספטמבר 2012 עד אפריל 2013), והעובדה, שהמשרה בה הוא מבקש לעבוד כיום, היתה מאוישת בעת שהוא עבד ברשות. בהמשך לכך, בעת שעבד ברשות לא היו למבקש ממשקי עבודה עם מ"מ מנכ"ל חברת נמל אשדוד, תחתיו הוא מבקש לעבוד כעת, שכן הלה שימש אז כסמנכ"ל לוגיסטיקה. כן יש ליתן משקל לנסיבות פרישתו של המבקש, שהועסק ברשות בחוזה העסקה זמני ופרישתו נכפתה עליו, ולעובדה, שהמבקש התראיין לתפקיד בחברת נמל אשדוד ביום 31.10.13, למעלה מחצי שנה לאחר שסיים את תפקידו ברשות. אנו מוצאים, כי עובדות אלה, מאיינות את החשש, שהמבקש ניצל בתקופת עבודתו את מעמדו וסמכויותיו לטובת קידום ענייניו האישיים אצל הגורם עמו הוא מבקש לעבוד לאחר פרישתו מן השירות הציבורי.

9.בהינתן כל האמור לעיל, נוטה הכף לטובת קיצור תקופת הצינון כמבוקש. אשר על כן, אנו קובעים, כי תקופת הצינון של שנה הקבועה בחוק תקוצר באופן שהמבקש יוכל להתחיל לעבוד בחברת נמל אשדוד, החל מיום מתן החלטה זו.

היתר זה ניתן למבקש בכפוף לקיום המגבלות המוטלות עליו בסעיפים 2 ו-3 לחוק, כדלקמן:

"2.מי שטיפל, אגב מילוי תפקידו בשירות הציבור, בענין פלוני של אדם פלוני, לא ייצג אחרי פרישתו מהשירות את האדם באותו ענין כלפי המוסד של שירות הציבור שבו שירת.

3.מי שפרש משירות הציבור וערב פרישתו היה נמנה עם סוג עובדים ששר המשפטים, באישור ועדת העבודה של הכנסת, קבע בתקנות לענין חוק זה בהתחשב עם אופי תפקידם – לא ייצג אדם לפני עובד בשירות הציבור שהיה כפוף לו ערב פרישתו, ולא יבקש ממנו להעניק זכות לו עצמו ולצורך עסקו, בין בהסכם ובין כמעשה של רשות, כשההענקה מסורה לשיקול דעתו של אותו עובד; והוא, כל עוד לא עברה שנה אחת מהיום שבו פסקו יחסי הכפיפות".

ניתנה היום, ה' טבת תשע"ד, 08 דצמבר 2013, בהעדר הצדדים.

___________________ __________________

עו"ד י' ריכטר, חבר עו"ד מ' היבנר, חברה

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ