אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> שועלי נ' גולדויין ואח'

שועלי נ' גולדויין ואח'

תאריך פרסום : 10/10/2010 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום תל אביב - יפו
56457-08
10/10/2010
בפני השופט:
רונן אילן

- נגד -
התובע:
1. שועלי יהושע
2. עו"ד

הנתבע:
1. ברגר גולדויין
2. פירסט ייצוג אומנים וניצבים בע"מ

פסק-דין

פסק דין

בפני מקרה נוסף של תביעה לתשלום שכר טרחת עורך-דין בהעדר הסכם שכר טרחה כתוב.

תמצית העובדות וטענות הצדדים

התובע הינו עורך דין במקצועו. הנתבעת 2 (להלן: "הנתבעת") הינה חברה העוסקת בייצוג דוגמנים וניצבים. הנתבע 1 (להלן: "הנתבע") הינו בעליה ומנהלה של הנתבעת.

בחודש ינואר 2008, או בסמוך לכך, נטען כלפי הנתבעת שהינה חייבת כספים לעיריית תל-אביב (להלן: "העירייה") בגין מסי ארנונה. לנוכח טענות אלו פנו הנתבעים לתובע ושכרו את שירותיו, כדי שיפעל להקטנת החוב לעירייה. אין בין הצדדים מחלוקת על עצם הפנייה לתובע ותכליתה. מאידך, לא נכרת בין הצדדים הסכם כתוב להסדרת שכר טרחתו של התובע, שלפיכך לכל צד גרסה משלו לאשר הוסכם בעניין זה.

לטענת התובע, בעת שנשכרו שירותיו, הוסכם בעל פה כי שכר טרחתו יחושב על בסיס הצלחה ויעמוד על 25% מהסכומים אשר יצליח התובע להפחית מהחוב אותו תובעת העירייה.

מוסיף התובע וטוען כי לאחר פגישות רבות הסכימה העירייה להפחית את החוב הנתבע מסך של 246,343 ₪ לסך של 112,000 ₪ ב- 18 תשלומים, אלא שאז הודיע הנתבע שאין בכוונתו לשלם חוב זה וכי בכוונתו לחסל עסקיו בישראל.

טוען איפה התובע כי מאחר והעירייה הסכימה להפחית מהחוב המקורי סך של 134,343.20 ₪ הרי שזכותו לשכר טרחה בשיעור 25% מכך וחוב זה, בסך 38,772 ₪, חייבים לו הנתבעים ביחד ולחוד.

לטענת הנתבעים, מלכתחילה סוכם כי ההתנהלות מול העירייה תהיה במשא ומתן ולא בהליך משפטי, שלכן לא היו מעוניינים לעמוד במצב של חוסר ודאות באשר להיקף שכר הטרחה ולא הסכימו לשלם שכר טרחה על דרך של אחוזים מההפחתה. שכר הטרחה אודותיו סוכם, טוענים הנתבעים, הינו בסך של 10,000 ₪ לו יתווסף בונוס לפי שיקול דעת הנתבע באם תושג הפחתה משמעותית בחוב בתוך 5 חודשים.

מוסיפים וטוענים הנתבעים כי במהלך חודש מאי שולם לתובע במזומן סך של 10,000 ₪, במעטפה במשרדו. מאחר ולא הושגה הנחה משמעותית בחוב הנתבע, לא סבורים הנתבעים שלתובע מגיע בונוס. עוד טוענים הנתבעים שבכלל, אפילו הגיעו לתובע כספים, הרי שהגיעו מהנתבעת ולא מהנתבע, אשר פעל כמנהלה בלבד.

דיון

כלל יסוד במשפט האזרחי הינו כי על המוציא מחברו עליו הראיה. על התובע הנטל להוכיח את טענותיו כלפי יריבו במידת ההוכחה הנדרשת בהליך אזרחי, הייינו: מאזן ההסתברויות. בתביעה לאכיפת הסכם לתשלום שכר טרחה, הנטל על התובע להוכיח כי נכרת הסכם שכר טרחה וכי הוא זכאי לשכר טרחה על בסיס אותו הסכם.

יחסי עורך הדין והלקוח מתבססים על חוזה התקשרות (הסכם שכר הטרחה) הנכרת ביניהם עת שוכר הלקוח את שירותי עורך הדין. ברור כי אלו אינם יחסים חוזיים רגילים, אלא יחסים הכוללים יחסי אמון מיוחדים. בין החובות המוטלות על עורך הדין, כל עורך דין, מצויה גם חובתו של עורך הדין לגלות ללקוח מראש את כל הנתונים הרלוונטיים להתקשרות. על עורך הדין החובה להבהיר ללקוח את היקף השירותים אשר יינתנו ואת העלות בה יחויב הלקוח בגינם. לנוכח מידת חשיבותם של הסכמי שכר טרחה בין עורך דין ללקוח, יש אף שממליצים להשית חובה חוקית על עורך הדין לערוך הסכמי שכר טרחה בכתב (ראה למשל: ד. פרידמן, שכר טרחה ראוי לעורך דין, המשפט ב' (תשנ"ה), 105). עמימות ואי ודאות הנוצרים בהעדר חוזה התקשרות כתוב מיוחסים בראש ובראשונה לעורך הדין, כאשר ממנו ניתן היה לצפות להסדרה כתובה וסדורה של חוזה ההתקשרות.

כך ככלל ביחסי עו"ד – לקוח. כך שבעתיים כאשר מדובר בשכר טרחה מותנה.

קביעת שכר טרחה המותנה בתוצאות הינה דרך מקובלת לקביעת שכר טרחה ולגיטימית כל עוד לא מדובר במשפט פלילי. הסכם שכר טרחה שכזה מגלם את תקוות שני הצדדים, עורך הדין והלקוח, להגיע לתוצאה בעקבותיה ישולם שכר הטרחה, אך בתקווה זו טמונות אפשריות למחלוקות למכביר (למשל באם התשלום כולל מע"מ, למשל אופן התשלום כשטובת ההנאה פרושה על פני תקופה ממושכת, למשל כשטובת ההנאה איננה בתשלום כספי, למשל כשפסק הדין בגדרו נפסקה טובת ההנאה איננו נאכף ועוד). ניסיון החיים מלמדנו איפה כי בהסכם שכר טרחה מותנה צפויים גם צפויים חילוקי דעות. אם ככלל איפה מצופה מעורך הדין להסדיר את שכר הטרחה בהסכם כתוב מראש, בהסכם שכר טרחה מותנה - שאני (ראה למשל: רע"א 7394/07 עו"ד גאנם נ' פאעור [פורסם בנבו]).

בעניין דנא, אין מחלוקת על עצם שכירת שירותיו של התובע, אין מחלוקת על כך שלא נכרת הסכם שכר טרחה בכתב ואין מחלוקת על עצם קבלת שירותיו בניסיון לבוא חשבון עם העירייה בקשר למיסי הארנונה הנתבעים. הנתבע הודה שהגיע עם התובע לפגישה בעניין זה והוגשו מסמכים המעידים על התכתבויות התובע עם העירייה וייפוי כוח שקבל (מוצג ת/1).

התובע, עליו הנטל להוכיח את תוכן הסכם שכר הטרחה, טוען כי הוסכם שיקבל שכר טרחה אשר יחושב על בסיס הצלחה ויעמוד על 25% מהסכומים אשר יצליח להפחית מהחוב אותו תבעה העירייה. הנתבע מצידו, טוען כי סוכם שהתובע יקבל 10,000 ₪ במזומן וכן בונוס "במידה והתובע ישיג הפחתה משמעותית בחוב לעירייה וזאת בתוך 5 חודשים", כאשר הבונוס ייקבע על ידי הנתבע. משמע, שני הצדדים מסכימים כי הסכם שכר הטרחה כלל מרכיב של תשלום המבוסס על הצלחה.

כאשר בפני שתי גרסאות סותרות של אשר הוסכם בין הצדדים בעל פה, עדיפה עלי גרסתו של התובע. להלן תוסבר מסקנתי זו.

טוען הנתבע כי הוסכם שישולם לתובע סך של 10,000 ₪ במזומן וסכום זה שולם בפועל במהלך חודש מאי 2008.

דא עקא, שהסיכום בין הצדדים הושג בינואר 2008 ופנייתו הראשונה בכתב של התובע לעירייה נעשתה ביום 7.1.08 (נספח א' לכתב התביעה). לו אכן הושג סיכום כפי שטען הנתבע, סביר היה שהתשלום ייעשה בסמוך למועד הסיכום, בסמוך לינואר 2008. אך הנתבע טוען לתשלום שנעשה רק במאי 2008. בעדותו, התייחס לכך הנתבע כך (עמ' 7 בפרוט'):

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ