אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> רקח נ' אביטל יוסי עו"ד ואח'

רקח נ' אביטל יוסי עו"ד ואח'

תאריך פרסום : 08/01/2014 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום אילת
1270-09
29/12/2013
בפני השופט:
שוש שטרית

- נגד -
התובע:
אלי נסים רקח
הנתבע:
1. אביטל יוסי עו"ד - ניתן פס"ד
2. איילה פאר
3. גולן פאר

פסק-דין

פסק דין

1.התובע עותר לפסק דין הצהרתי בו יקבע כי הוא שילם לנתבעים 2-3 את מלא התמורה עבור רכישת דירתם ובהתאם לחוזה המכירה שנחתם ביניהם, כן עתר לחייב את הנתבעים 2-3 לשלם לו 37,000 ₪, הוא סכום הפיצויים המוסכמים הקבוע בחוזה המכירה אותו הפרו הנתבעים הפרה יסודית, כמו כן עתר לחייבם בתשלום סכום נוסף בסך של 63,000 ₪ בגין נזקים שגרמו לו.

יצוין, כי התובע עתר לסעדים נוספים וביחס לנתבע 1, אולם וכפי שיובהר בהמשך, פסק דין נגד נתבע 1 ניתן ומכאן שלא מצאתי לפרט ולהידרש לכך.

נתבעים 2-3 הגישו תביעה שכנגד ובה עתרו לביטול חוזה המכר.

רקע ועובדות

2.התובע ונתבע 3 התקשרו ביום 21.1.2009 בחוזה למכירת זכויות נתבע 3 בדירתו המצויה ברחוב אילות 219/22 באילת (להלן: הדירה) לתובע, תמורת 315,000 ₪ (להלן: חוזה המכר), חוזה המכר נערך על-ידי נתבע 1, עו"ד יוסי אביטל (להלן: עו"ד אביטל).

3.כשלושה ימים לפני המועד הנ"ל נחתם בין התובע לבין נתבעת 2 ונתבע 3, שהם אם ובנה (להלן: המוכרים/נתבעים) חוזה למכירת הדירה (להלן: החוזה הראשון), שגם אותו ערך עו"ד אביטל, כשהשינוי העיקרי בין החוזים הוא בגריעת נתבעת 2 כמוכרת בחוזה המכר.

4.בסעיף 5 לחוזה המכר הצהירו המוכרים (כך בלשון הסעיף) בין היתר, כי מסיבות טכניות טרם הועבר רישום הדירה על שמם ו/או אחד מהם, אולם ברשותם כל המסמכים הנדרשים לרשום באופן מלא וסופי את הזכויות בנכס ע"ש מי מהם וכי הם פועלים נמרצות להעברת הדירה על שמם ב"עמידר" ובלשכת רישום המקרקעין.

5.בסעיף 7 בחוזה המכר שכותרתו "התמורה" נקבע והוסכם בין הצדדים בסעיף קטן 7.2 ו- 7.2.2 כי התמורה, הכספים, בסכום של 315,000 ₪ שיתקבלו ממכירת מלא זכויות הבעלות של המוכרים לקונה, תשולם בשני תשלומים; תשלום ראשון, סכום של 190,000 ₪ במועד חתימת ההסכם, וסכום זה נקבע, יופקד בחשבון נאמנות אצל עו"ד אביטל, אשר יעביר את סכום הפיקדון לרבות הפירות שצבר לידי המוכרים מיד לאחר העברת הזכויות בדירה ע"ש המוכרים וכנגד רישום הערת אזהרה לטובת הקונה, תשלום שני, יתרת התמורה - 125,000 ₪, תשולם על ידי הקונה תוך 45 ימים מיום רישום הזכויות בנכס ע"ש המוכר (כך בלשון הסעיף) ובכפוף להמצאת המוכרים אישורים מאת הרשויות להעברת הזכויות על שם הקונה.

6. כמוסכם בין הצדדים, העביר התובע לעו"ד אביטל, כנאמן, את התשלום הראשון - סך 190,000 ₪ מספר ימים לאחר חתימת הסכם המכר.

7.בין התשלום הראשון לתשלום השני, ומשלא חלה התקדמות בביצוע הסכם המכר, פנה התובע לעו"ד אביטל מדי פעם, ולמד ממנו כי קיימת בעייתיות בקשר עם הדירה אצל הרשויות השונות. לפיכך ועל רקע האמור, ביום 20.4.2009, הסכימו התובע והנתבעים להצעת עו"ד אביטל לפיה התובע יקדים וישלם את התשלום השני, יתרת התמורה, ישירות לחשבון נתבע 3, ואלה ימסרו את מפתח הדירה לתובע.

8. ביום 23.4.2009 הפקיד התובע לחשבון הבנק של הנתבע 3 את התשלום השני, והנתבעים מסרו לו את מפתח הדירה.

9.כעבור 4 חודשים, ביום 6.8.2009 פנה נתבע 3 בכתב באמצעות עו"ד, לתובע בטענה להפרת הסכם המכר, תוך שהדגיש כי החזקתו של התובע בדירה אינה כמוסכם מאחר וטרם שילם את מלא תמורתה, הגם שהזכויות בדירה היו רשומות על שם נתבע 3 הוא המוכר, כבר במועד חתימת הסכם המכר, עוד הוסיף כי הימנעותו והתחמקותו של עו"ד אביטל להעביר לנתבע 3 את הכספים המוחזקים אצלו בנאמנות, רובצת גם לפתחו של התובע.

10.משלב זה, ועד סמוך לבירור התובענה, התברר לתובע, ובאופן הדרגתי יש לומר, כי אותן "סיבות טכניות" להן טענו המוכרים בשני ההסכמים, הן למעשה בעיות סבוכות ומורכבות הקשורות בעסקאות קודמות בדירה, שנעשו בין הנתבעת 2 היא אמו של נתבע 3, לבין אביו, על רקע גירושיהם ומסגרת חלוקת נכסים כבר לפני שנים רבות.

הגם ונמצא כי הזכויות בדירה רשומות על שם המוכר, הוברר כי קיימים קשיים בהנפקת אישורים שונים על ידי "עמידר" ורשויות המס, אישורים הנדרשים לקידום הליכי רישום זכויות התובע בדירה. ועוד התברר כי קיימים חובות של נתבעת 2 לרשויות המס, על רקע אותן עסקאות קודמות בדירה.

11.בין לבין האמור, עו"ד אביטל נקלע ככל הנראה לקשיים כלכליים, ונטען על ידי הצדדים, כי עשה שימוש בכספים המופקדים אצלו בנאמנות. אין חולק כי הכספים לא הועברו עד היום למי מהנתבעים.

נגד עו"ד אביטל טען התובע, כי זה הטעה אותו לחשוב שהליך רכישת הדירה מאת המוכרים הוא פשוט, והחזקה כמו הזכויות בדירה יועברו אליו תוך זמן קצר. עוד נטען כי נתבע 1 הפר חובתו לוודא ולהודיע לתובע על חובות המוכרים לרשויות המס ולהתנות ההסכם או את המשך ביצועו בסילוק החוב. לא הגן על האינטרסים שלו כרוכש נכס מקרקעין כפי שעורך דין מיומן ומקצועי היה עושה, למרות שידע על בעיית רישום הדירה על שם המוכרים ודאג ונתן לכך ביטוי בחוזה, עו"ד אביטל לא דאג להגנתו.

להשלמת הרקע אוסיף, כי נתבע 1 הגיש כתב הגנה. במהלך הדיונים שהתקיימו בפני המותב הקודם שטיפל בתיק, הגיעו הצדדים ביום 18.11.2010 להסכמות שקיבלו תוקף ואישורו של בית המשפט, לפיהן עו"ד אביטל יעביר 240,000 ₪ לחשבון נאמנות אותו יפתחו במשותף ב"כ התובע וב"כ הנתבעים 2-3, הכספים ישמרו בחשבון עד להסדרת פעולות הרישום וקבלת האישורים השונים הנדרשים לרישום הדירה ולאחר מכן, יועברו מתוכם 220,000 ₪ לטובת נתבעים 2-3 בניכוי הסכום שישולם למס שבח, ו- 20,000 ₪ נוספים יועברו לתובע. עוד הוסכם כי ככל ועו"ד אביטל יפר את ההסכם, ישלם סכום של 40,000 ₪ אשר יחולקו בין התובע לנתבעים, וההליכים המשפטיים ימשכו. כן הוסכם כי 5,000 ₪ (יתרת תמורת הדירה) אותו הפקיד התובע בקופת בית המשפט תועבר לנתבעים 2-3 עם סיום ההליכים בתיק.

עו"ד אביטל העביר לחשבון הנאמנות סכום של 30,000 ₪ בלבד, ולמרות הארכות זמן שניתנו בידו להשלים את יתרת הסכום, לא עשה כן. הדיונים נדחו מעת לעת לבקשות עו"ד אביטל, ורק לאחר בקשות חוזרות ונשנות מטעם ב"כ התובע למתן פסק דין נגד עו"ד אביטל בהעדר התייצבותו לדיונים, ניתן ביום 5.9.2011 פסק דין נגדו. הצדדים הותירו את כתבי הטענות כפי שהם והראיות נשמעו לפניי. מכאן כי פסק דין זה יתמקד בתביעת התובע נגד נתבעים 2 ו- 3.

תמצית טענות התובע:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ