אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> רע"פ 233/15 משה בטש נ' מדינת ישראל

רע"פ 233/15 משה בטש נ' מדינת ישראל

תאריך פרסום : 25/01/2015 | גרסת הדפסה
רע"פ
בית המשפט העליון
233-15
22/01/2015
בפני כבוד השופט:
א' שהם

- נגד -
המבקש:
משה בטש
המשיבה:
מדינת ישראל
החלטה

1. לפניי בקשת רשות ערעור על פסק דינו של בית המשפט המחוזי בחיפה (כב' השופטים י' גריל – שופט בכיר (אב"ד); כ' סעב; ס' ג'יוסי), בעפ"ג 48873-10-14, מיום 25.12.2014, בגדרו נדחה ערעור על הכרעת דינו של בית משפט השלום בקריות  (כב' השופטת הבכירה ר' לאופר חסון) (להלן: בית משפט השלום), בת"פ 13622-03-12, מיום 21.1.2014; וכן על גזר הדין, מיום 26.10.2014.

רקע והליכים קודמים

 

2.        נגד המבקש הוגש כתב אישום מתוקן, המייחס לו עבירות של תקיפה הגורמת חבלה של ממש, לפי סעיף 380 לחוק העונשין, התשל"ז – 1977 (להלן: חוק העונשין); ואיומים (שלוש עבירות), לפי סעיף 192 לחוק העונשין (להלן: "כתב האישום המתוקן).

 

3.        בכתב האישום המתוקן נטען, כי במועד הרלבנטי לכתב האישום היו המבקש והגב' מ.א. (להלן: המתלוננת) חברים, והתגוררו בקרית ים, ברחוב *** (להלן: הדירה). ביום 5.3.2012, על רקע רצונה של המתלוננת להיפרד מן המבקש, איים עליה המבקש, בהיותם בדירה, בפגיעה שלא כדין בגופה, בכך שאמר לה: "מה אמרת? תגידי עוד פעם, אני לא מכיר את המושג פרידה אלא את המושג מוות או חומצת מלח לפנים", וזאת בכוונה להפחידה או להקניטה. לאחר זאת, תקף המבקש את המתלוננת בכך שאחז בעורפה ודחפה לכיוון חדר השינה, השליכה על המיטה, והיכה במכות אגרוף בלסתה, בלחיה השמאלי, בידה השמאלית, וברגלה. משניסתה המתלוננת לקום מן המיטה, בעט המבקש ברגלה השמאלית ויצא מן החדר. עקב כך, נגרמו למתלוננת חבלות של ממש בזרוע שמאל, בגב התחתון ובגפיים התחתונות. במעמד זה, איים המבקש, בשנית, על המתלוננת בפגיעה שלא כדין בגופה, בכך שאמר לה: "תזמיני משטרה ותמותי, אני אשב בבית סוהר, ישבתי בבית הסוהר 15 שנים ואין לי בעיה לשבת עוד שנה, שנתיים, אבל כשאצא מבית הסוהר אני אשחית לך את הפנים". בהמשך, עת יצא המבקש מן הדירה, הוא איים על המתלוננת פעם נוספת, בכך שאמר לה "את לא תחיי, אני אשבור לך את הידיים והרגלים ואשפוך עלייך חומצת מלח לפנים".

 

4.        יצויין, כי ביום 8.3.2012, הרשיע בית משפט השלום את המבקש, על יסוד הודאתו בכתב האישום המקורי, וניתן גזר דין, לפיו נדון המבקש ל-24 חודשי מאסר בפועל. המבקש ערער על הכרעת דינו וגזר דינו של בית משפט השלום, מיום 8.3.2012, לבית המשפט המחוזי בחיפה. במסגרת הדיון בערעור, שהתקיים ביום 28.6.2012, ציין בית המשפט המחוזי, כי מאחר שהמבקש לא היה מיוצג בערכאה קמא, קיימת הצדקה להחזיר את הדיון לבית משפט השלום. לפיכך, באותו מעמד, ניתן פסק דין, המבטל את הכרעת הדין וגזר הדין מיום 8.3.2012, והדיון הוחזר לבית משפט השלום, על מנת לדון בהליך מתחילתו, כשהמבקש המשיך להיות במעצר.

 

5.        ביום 27.9.2012, לאחר החזרת התיק לבית משפט השלום, התקיים דיון, במסגרתו, הודיע המבקש לבית המשפט, כי הוא כופר בעובדות כתב האישום. בהמשך התקיימו מספר הליכים נוספים, בעניינו של המבקש, שבסופם נקבע התיק לשמיעת הוכחות ליום 21.1.2014.

 

6.        ביום 21.1.2014, התיר בית משפט השלום למבקש לחזור בו מכפירתו, ולאחר שהוגש כתב האישום המתוקן, הודה המבקש בעובדותיו. בו ביום, הרשיע בית משפט השלום את המבקש, על יסוד הודאתו, בעבירות שיוחסו לו בכתב האישום המתוקן.

 

7.        ביום 17.9.2014, ולאחר קבלת תסקיר שירות המבחן, בעניינו של המבקש, דחה בית המשפט את בקשת המבקש להתיר לו לחזור בו מן הודאתו, שכן בית משפט השלום לא התרשם, כי קיים טעם ענייני המצדיק להיעתר לבקשתו.

 

8.        ביום 26.10.2014, נגזר דינו של המבקש. במסגרת גזר הדין, שקל בית משפט השלום לחומרה את עברו הפלילי העשיר של המבקש (24 הרשעות קודמות בעבירות אלימות פיזית ומילולית; בעבירות כנגד רכוש; ובעבירות מין חמורות – בגינן ריצה המבקש מאסר בפועל בן 14 שנה). עוד ציין בית משפט השלום, בהקשר זה,  כי לחובתו של המבקש מאסר על תנאי בן 14 חודשים, אשר נגזר עליו ביום 19.7.2011,בת.פ. 20291-02-10, בגין ביצוע מספר עבירות של תקיפת המתלוננת ושל איומים עליה. לאחר מכן, התייחס בית משפט השלום, בהרחבה, לתסקיר שירות המבחן, אשר "אינו מחמיא לנאשם וזאת, בלשון המעטה". מן התסקיר עולה: כי המבקש שגדל בסביבה משפחתית בעייתית, סיגל לעצמו התמודדות עם קשייו, באמצעות התנהלות כוחנית; כי המבקש  נוטה להציג דימוי חיובי, תוך שהוא מרוכז בעצמו, ואינו בא במגע אמיתי עם החלקים התוקפניים שבהתנהגותו, ומשכך קיים סיכון גבוה להישנות עבירות אלימות דומות; כי המוטיבציה שמביע המבקש לשינוי הינה חיצונית בלבד; וכי המבקש התנגד להשתלב במסגרת טיפולית בכעסים, בהוסטל לגברים אלימים.  לנוכח האמור לעיל, המליץ שירות המבחן להטיל על המבקש ענישה קונקרטית, אשר תציב למבקש גבול חיצוני ברור ומוחשי. בהמשך גזר הדין, הדגיש בית משפט השלום את חומרתן ונפיצותן של העבירות, אותן ביצע המבקש, ובהתאם למדיניות הענישה הנהוגה במקרים דומים, נקבע מתחם הענישה. בית משפט השלום נתן את דעתו גם לנסיבותיו האישיות של המבקש (כיום למבקש בת זוג חדשה עמה התקשר לשם הבאת ילד לעולם), ובשים לב ליתר שיקולי הענישה, השית על המבקש את העונשים הבאים: מאסר בפועל לתקופה של  12 חודשים; הפעלת עונש מאסר מותנה בן 14 חודשים, מתוכם 10 חודשים במצטבר, ו-4 חודשים בחופף;  ובסך הכל, 22 חודשי מאסר, לריצוי בפועל, בניכוי ימי מעצרו של המבקש. נוסף על כך, הטיל בית משפט השלום על המבקש  12 חודשי מאסר על תנאי לתקופה של 3 שנים, לבל יעבור כל עבירה של אלימות פיזית; ו-6 חודשי מאסר על תנאי לתקופה של 3 שנים לבל יעבור כל עבירה של אלימות מילולית.   

 

9.        המבקש ערער על הרשעתו ועל העונש לבית המשפט המחוזי בחיפה. במסגרת הערעור, נטען, כי לאחר שהוחזר הדיון, בעניינו של המבקש, לבית משפט השלום, לא התקיימה הקראה כנדרש בחוק; וכי בית משפט השלום שגה עת דחה את בקשתו לחזור בו מן ההודאה. עוד טען המבקש, כי בית המשפט טעה בקביעת מתחם ענישה נפרד לכל עבירה. לאחר ששמע את טענות הצדדים, החליט בית המשפט המחוזי על דחיית הערעור, בפסק דין מפורט ומנומק, מיום 25.12.2014, בקובעו כי "לא נפלה טעות כלשהיא לא בהרשעתו של המערער, ולא בגזר הדין".  

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ