אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> רע"פ 2139/16 שלומי אברמס נ' מדינת ישראל

רע"פ 2139/16 שלומי אברמס נ' מדינת ישראל

תאריך פרסום : 19/05/2016 | גרסת הדפסה
רע"פ
בית המשפט העליון
2139-16
18/05/2016
בפני השופט:
א' שהם

- נגד -
המבקש:
שלומי אברמס
עו"ד דוד ברהום
המשיבה:
מדינת ישראל
החלטה

בקשת רשות ערעור על פסק דינו של בית המשפט המחוזי בירושלים, בעפ"ג 8994-09-15, מיום 9.2.2016, שניתן על ידי כב' השופטים ר' כרמל; כ' מוסק; ו-ש' רנר

 

      

 

  1. לפניי בקשת רשות ערעור על פסק דינו של בית המשפט המחוזי בירושלים (כב' השופטים ר' כרמל; כ' מוסק; ו-ש' רנר), בעפ"ג 8994-09-15, מיום 9.2.2016, בגדרו נדחה ערעורו של המבקש על גזר דינו של בית משפט השלום בירושלים (כב' השופטת ד' כהן-לקח), בת"פ 60476-05-13, מיום 21.6.2015.

 

בד בבד עם הבקשה לרשות ערעור, הגיש המבקש בקשה לעיכוב ביצוע עונש המאסר שהושת עליו. בהחלטתי מיום 15.3.2016, הוריתי על עיכוב ביצוע עונש המאסר עד להכרעה בבקשה לרשות ערעור.

 

רקע והליכים קודמים

 

  1. ביום 27.4.2014, הורשע המבקש, על בסיס הודאתו במסגרת הסדר טיעון, בכתב אישום מתוקן, בעבירה של סחר בסם מסוכן, לפי סעיף 13, בקשר עם סעיף 19א  לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], התשל"ג-1973 (להלן: פקודת הסמים המסוכנים); ובשתי עבירות של תיווך בסם מסוכן, לפי סעיף 14, בקשר עם סעיף 19א לפקודת הסמים המסוכנים. מעובדות כתב האישום המתוקן, אשר הוגש נגד המבקש ונגד שלושה נאשמים נוספים, עולה, כי בתקופה שבין חודש ספטמבר 2012 ועד לחודש דצמבר 2013, ביצעו המבקש ויתר הנאשמים, במספר הזדמנויות, עבירות של סחר ותיווך בסמים מסוכנים, עת שפעל אותה עת סוכן סמוי מטעם המשטרה, במטרה לבצע עמם עסקאות מבוקרות.

 

להלן יפורטו בקצרה שלושת האישומים המיוחסים למבקש בכתב האישום המתוקן: על פי האישום הראשון, ביום 23.9.2012 מכר המבקש, יחד עם סמיר סלמן (להלן: הנאשם השני) ואדם נוסף, סם מסוג חשיש במשקל 90.11 גרם ברוטו לשוטר סמוי (להלן: השוטר), תמורת 2,200 ₪. לפי האישום השני, ביום 2.10.2012 שימש המבקש כמתווך בין השוטר לבין הנאשם השני, כאשר ביצע את התיאום הטלפוני לעסקה במסגרתה מכר הנאשם השני סם מסוג חשיש במשקל 96.33 גרם ברוטו, תמורת 2,200 ₪. באישום השלישי (האישום הרביעי בכתב האישום), נטען כי ביום 24.10.2012 מכר מחמד חג'ה (להלן: הנאשם השלישי) לשוטר סם מסוג חשיש במשקל 98.49 גרם ברוטו, בתמורה ל-2,200 ₪, בתיווכו של המבקש.

 

  1. ביום 23.11.2014, הוגש לבית משפט השלום תסקיר שירות המבחן (להלן: התסקיר), בעניינו של המבקש. בתסקיר פורטו נסיבותיו האישיות של המבקש, ובין היתר נכתב, כי המבקש הינו בן 22, רווק, מתגורר בבית אמו בירושלים ועובד בפיצרייה. מקורות חייו עולה, כי המבקש למד במסגרות חינוך חרדיות, לא התגייס לצבא עקב אי התאמה, ובתקופה האחרונה השלים 12 שנות לימוד ובגרות חלקית בסיוע פרויקט 'הילה'. עובדת היחידה לקידום נוער שליוותה את המבקש תיארה בפני שירות המבחן את התהליך הטיפולי שהלה עבר, בדגש על יצירת קשרים עם בני משפחתו ועם בת זוג קבועה. המבקש דיווח על שימוש ספוראדי בסמים למשך לתקופה קצרה, וטענתו כי כיום נמנע משימוש בסמים, אוששה באמצעות בדיקות לאיתור שרידי סם שמסר לשירות המבחן. עוד נכתב בתסקיר, כי המבקש נעדר הרשעות קודמות, וכי בשנת 2013 הלה הואשם בעבירת גניבה, והוטלה עליו התחייבות להימנע מביצוע עבירה. ביחס לעבירות המתוארות בתיק הנוכחי, הדגיש המבקש כי לא קיבל כל תמורה בעבור הסמים שנמכרו לשוטר, וכשהבין כי מדובר "במעשה לא חוקי וחמור", סירב להמשיך ולהיענות לניסיונות השוטר להמשיך עמו את הקשר, ואף העתיק את מקום מגוריו והחליף את מספר הטלפון הנייד שלו. שירות המבחן ציין, כי התערותו של המבקש בחברה שולית, על רקע קשייו הרגשיים והצורך בהשתייכות חברתית, עלולים להעיד על סיכון להישנות העבירות. יחד עם זאת, צוין כי תקופת מעצרו של המבקש, שבמהלכה חזר לנהל אורח חיים תקין, השלים את לימודיו ועבד במסגרת תעסוקתית, מעידה על מוטיבציה לחזור לניהול חיים נורמטיביים ועל סיכון נמוך להישנות העבירות. לאור דברים אלו, המליץ שירות המבחן להטיל על המבקש עונש מאסר שירוצה בדרך של עבודות שירות, וכן צו מבחן פיקוחי.

 

  1. ביום 21.6.2015, ניתן גזר דינו של בית משפט השלום. לצורך קביעת מתחמי הענישה, נתן בית המשפט את דעתו ל"חומרה הרבה הגלומה במעשיהם של העוסקים בשרשרת הפצת הסם", ועל הצורך בהשתת ענישה מחמירה על הנוטלים בה חלק למען רווח כספי. בית המשפט התייחס לנסיבות ביצוע העבירות, המצביעות על סחר ותיווך של חשיש במשקל משמעותי, בשיתוף עם אחרים, בשלושה מקרים שונים, על רקע היכרות מוקדמת, תוך תיאום מראש, כאשר התמורה לא שולמה לידיו של המבקש. בהתחשב במדיניות הענישה הנוהגת, קבע בית משפט השלום כי בהתאם ל"מבחן הצורני-עובדתי" (לפיו עסקינן במספר אירועים), מתחם העונש ההולם בגין כל עבירת סחר בה הורשע המבקש, נע בין מספר חודשים בודד ל-18 חודשי מאסר לריצוי בפועל. מתחם העונש ההולם בגין עבירת התיווך בה הורשע המבקש, הועמד על מאסר קצר עד 15 חודשי מאסר לריצוי בפועל. בהתאם למבחן ה"קשר ההדוק", לפיו עסקינן באירוע אחד הכולל מספר מעשים, נקבע כי מתחם העונש ההולם בעניינו של המבקש נע בין 8 ל-27 חודשי מאסר לריצוי בפועל.

 

            לצורך קביעת העונש ההולם, נדרש בית המשפט לנסיבות שאינן קשורות בביצוע העבירות, ובין היתר, לתסקיר המבחן החיובי שהוגש בעניינו של המבקש; להשקעתו בלימודים מאז ביצוע העבירות; לכך שבעברו אי-הרשעה קודמת בעבירה שאינה קשורה בסמים; וכן לקשיים הניכרים שחוו המבקש והנאשמים האחרים לאורך חייהם. בית המשפט זקף לחובת המבקש את חומרת העבירות בהן הורשע, ועמד על הצורך בהרתעה מפני ביצוען. על בסיס שיקולים אלו, ושיקולים נוספים שנמנו בגזר הדין, נקבע כי יש למקם את עונשו של המבקש "ברף התחתון של מתחמי הענישה ההולמת", וגזר עליו את העונשים הבאים: 8 חודשי מאסר לריצוי בפועל, בניכוי ימי מעצרו; 7 חודשי מאסר על תנאי, לבל יעבור המבקש, בתוך שנתיים מיום שחרורו, כל עבירת סמים מסוג פשע; ו-3 חודשי מאסר על תנאי, לבל יעבור המבקש, בתוך שנתיים מיום שחרורו, כל עבירת סמים מסוג עוון.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ