אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> רע"מ 8896-12-15 גברנגוס נ' מדינת ישראל

רע"מ 8896-12-15 גברנגוס נ' מדינת ישראל

תאריך פרסום : 16/12/2015 | גרסת הדפסה
רע"מ
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו כבית-משפט לעניינים מנהליים
8896-12-15
02/12/2015
בפני השופט סגן הנשיאה:
דר' קובי ורדי

- נגד -
מבקשים:
באראקת גברנגוס
משיבים:
מדינת ישראל
החלטה
 

 

 

1.בקשת רשות ערעור על החלטת בית הדין לעררים בתל אביב (כבוד הדיין דותן ברגמן) מיום 25.11.2015 בערר (ת"א) 4616-15 שדחה את בקשת המבקש, אזרח אריתריאה אשר נכנס לישראל בשנת 2010, למתן צו ארעי המונע את התייצבות המבקש במתקן חולות במסגרת ערר שהגיש על הוצאת הוראת שהייה שניתנה לו מכוח סעיף 32ד לחוק למניעת הסתננות (עבירות ושיפוט), תשי"ד-1954 (להלן – "החוק למניעת הסתננות"), המורה על התייצבותו של המבקש במתקן חולות עד ליום 02.11.2015 ואחר כך לאחר שימוע נוסף הורה על התייצבותו ביום 25/11/15.

2.בית הדין לעררים דחה את הבקשה למתן צו ארעי וזאת עקב סיכויי הערר הלא גבוהים מאחר שהמבקש עומד בהוראות החוק למניעת הסתננות ובקריטריונים שנקבעו בעניין זה על-ידי משרד הפנים וכי "טענותיו העיקריות הינן כלליות, באופן המשותף למרבית המסתננים להם מנפיק המשיב הוראות שהייה, ושאינו מצדיק ככלל מתן צו ארעי" (סעיף 3 להחלטה).

באשר לטענותיו הרפואיות של המבקש קבע בית הדין לעררים כי לא הובאו אסמכתאות מספקות, ואלו שהובאו אינן עולות ולו לכאורה לכדי טענות אשר יכול ויחריגו אותו מתחולת החוק למניעת הסתננות וזאת לאחר שהמסמכים הרפואיים הועברו לבחינת ד"ר יעקובסון ממשרד הבריאות שמצא כי אין מניעה רפואית לשהות הערר במרכז השהייה. כן קבע בית הדין לעררים כי הטענות הנפשיות לא הועלו במסגרת שני השימועים שנערכו לעורר וגם האמור בחוות הדעת שצירף המערער לא משכנעת שהוא עומד בנטל השכנוע הנדרש בחוק להוכיח שבשל בריאותו הנפשית שהייתו במרכז השהיה עלולה לגרום לנזק לבריאותו ואין דרך אחרת למנוע את הנזק ,כאשר, בהקשר זה, קבע בית הדין לעררים כי המבקש יוכל, עם התייצבותו במתקן חולות, להעלות את מלוא טענותיו הרפואיות בפני הרופא המצוי שם שיבחן את חוות הדעת וישוחח עם העורר, כאשר לרופא הסמכות לשחררו מסיבות רפואיות או להפנות אותו להמשך טיפול מחוץ למרכז השהייה, ככל ועולה צורך בכך.

לגבי טענות העורר בדבר הסבל שחווה במדבר סיני קבע בית הדין כי אין בכך לכאורה כדי להחיל עליו את הוראות החוק למניעת הסתננות שכן, טענותיו, אינן מקימות חשש לעבירה לפי סעיפים 375א או 377א לחוק העונשין ואין מניעה כי הן ייבחנו במסגרת הדיון בערר.

בית הדין לעררים קבע גם כי לא הוכח שהשהייה במתקן חולות תגרום למבקש נזק חמור שאינו בר תיקון, ושאי מתן הצו יסכל את בירור הערר (סעיף 4 להחלטה), וכי בנסיבות אלה, נוטה מאזן הנוחות דווקא לטובת המשיב.

3.בבקשת רשות הערעור טוען המבקש כי הוא סובל מבעיות רפואיות – בעיות עיניים בעיות ריאתיות, אשר יחריפו באם יתייצב במתקן. עוד טוען המבקש, כי סובל מבעיות נפשיות ולפי חוות דעת הפסיכיאטרית מיום 22/11/15 של ד"ר שיפר הוא פיתח תסמונות נפשיות שטרם טופלו או דווחו לגורם מטפל וזקוק לטיפול בבעיות הנפשיות ולסביבה המאפשרת טיפולים ומומלץ הימנעות מצפיפות ומקומות סגורים. על כן, טוען המבקש כי בהתאם לסעיף 32ד(ב)(5) לחוק למניעת הסתננות, היה על המשיב להימנע מלהוציא הוראת שהייה בעניינו.

עוד טוען המבקש, כי בשימוע שנערך לו, כן נאמר שהוא לא יכול להיות בחולות בגלל מצבו הנפשי אך הדברים לא נרשמו וכן שלא ניתן משקל ראוי לסבל והחטיפה שעבר במדבר סיני .

 

4.לאחר שעיינתי בבקשת רשות הערעור החלטתי לדחות את הבקשה, וזאת אף מבלי לבקש את תגובת המשיב.

5.כפי שקבעתי בהחלטות דומות שניתנו על-ידי (ראו, למשל, רע"ם 54239-08-15 גברימיכאל נ' משרד הפנים (10.9.2015); רע"ם 21647-09-15 טספסלסי נ' מדינת ישראל (16.9.2015); רע"ם 21616-09-15 מרשי נ' מדינת ישראל (16.9.2015); רע"ם 12129-10-15 נוגוסי נ' מדינת ישראל (11.10.2015)) כל שקבע בית הדין לעררים בשלב זה, הינו שאין מקום למתן צו ארעי המונע את התייצבות המבקש במתקן חולות במועד שנקבע לו, שעל המבקש להתייצב במתקן חולות ושלאחר קבלת תשובה ותגובה לבקשה לצו ביניים, שתינתן תוך 21 יום ממועד התייצבות המבקש במתקן חולות, תינתן החלטת בית הדין לעררים בבקשה לצו ביניים.

6.כפי שציין בית הדין לעררים בהחלטתו, המבקש לא הצביע על נזקים מיוחדים וחמורים שאינם ברי תיקון שייגרמו לו בשל הכניסה למתקן חולות וטענותיו בעניין זה נושאות בעיקרן אופי כללי וכוללני, וחלות, במידה שווה, על כלל העותרים מסוג זה, ואין מקום, גם לאור פסק הדין בעניין דסטה (בג"ץ 8665/14 דסטה נ' הכנסת (11.8.2015)), להתערבות בהחלטת בית הדין לעררים, בסבירותה ובשיקול דעתו, החלטה שניתנה כאמור בבקשה לצו ארעי בלבד.

זאת, כאשר לא מדובר גם במצב בלתי הפיך, ואי מתן הצו לא יסכל את בירור הערר וזאת גם אם תתקבל הבקשה לצו ביניים ו/או הערר (ראו: בר"ם 5893/15 Kesta נ' מדינת ישראל (1.9.2015)).

 

יש להדגיש שלכאורה המבקש עשה גם דין עצמי בכך שלא התייצב למתקן חולות ביום 25/11/15 ומדובר לכאורה בעשיית דין עצמי שדי בה כדי לדחות את הבקשה.

בכל מקרה, וגם אם לא נעשה דין עצמי, אין מקום לקבלת הבקשה.

באשר לטענת המבקש בדבר ההחמרה האפשרית במצבו הבריאותי, לא מצאתי פגם בהחלטת בית הדין לפיה יוכל המבקש להעלות טענותיו בפני הרופא המצוי במתקן חולות, כאשר לרופא במתקן הסמכות על פי החוק למניעת הסתננות לשחרר את המבקש מהמתקן מטעמים רפואיים, או להפנותו לטיפול רפואי מחוץ למרכז השהיה ,כאשר הדברים נבחנו (החומר שהיה ) בפני רופא ממשרד הבריאות ונקבע שכאשר יתייצב בחולות ישוחח עמו רופא ויבחן את חוות הדעת הרפואית לגופה .

במקרה דנן, עיון בנספחי הבקשה מעלה כי המבקש לא ציין מאומה בשימועים ביחס למצבו הרפואי הנפשי הנטען וציין רק שהוא רוצה לתת חוות דעת רפואית רצינית, כאשר בשימוע ציין כי הוא רוצה שיינתן לו זמן לפני חולות כדי שיוכל לעשות ניתוח בעין וטיפול בחזה. כן יש לציין כי המבקש עובד בעבודות ניקיון ובשופרסל וציין שלא סובל ממוגבלות כלשהי.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ