אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> רע"ב 9857/16 אברהם (חי) אשכנזי כהן נ' שירות בתי הסוהר ואח'

רע"ב 9857/16 אברהם (חי) אשכנזי כהן נ' שירות בתי הסוהר ואח'

תאריך פרסום : 02/02/2017 | גרסת הדפסה
רע"ב
בית המשפט העליון
9857-16
31/01/2017
בפני השופט:
א' שהם

- נגד -
המבקש:
אברהם (חי) אשכנזי כהן
עו"ד מור לימאי
המשיבים:
1. שירות בתי הסוהר
2. מב"ן

עו"ד יצחקי גליק
החלטה

 

  1. לפניי בקשת רשות ערעור על החלטתו של בית המשפט המחוזי מרכז-לוד, בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים (כב' השופט א' יקואל), בעת"א 34711-11-16, מיום 7.12.2016, במסגרתה נדחתה עתירתו של המבקש לבטל את החלטתו של המשיב 1, אשר הורה על הקפאת יציאותיו של המבקש לחופשות מבית הסוהר.

 

רקע והליכים קודמים

 

  1. המבקש הינו אסיר, אשר מרצה עונש מאסר בפועל בן 4 שנים ו-9 חודשים, בגין הרשעתו בביצוע 3 עבירות של אינוס במרמה, לפי סעיף 345(א)(2) לחוק העונשין, התשל"ז-1977, של צעירה בת 20, אשר בוצעו על ידי המבקש לאחר שהתחזה כמטפל הוליסטי. המבקש נתון במאסר החל מיום 1.9.2013, ומועד שחרורו יחול ביום 3.10.2017. המבקש מסווג, לעניין יציאה לחופשות מבית הסוהר, לקטגוריה ב'1, אשר משמעותה, לפי האמור בסעיף יא לפרק ב' לפקודת נציבות שירות בתי הסוהר 04.40.00, שעניינה "חופשות אסירים" (להלן: הפקודה), היא: "אסירים שכל יציאה שלהם לחופשה מותנית באישור אח"מ/קמב"ס וכפופה לתנאים מגבילים מבין התנאים המפורטים בנספח א' [לפקודה] שייקבעו על ידי אח"מ/קמב"ס". בנוסף, על עניינו של המבקש חלה גם הוראת סעיף 5 לפרק ו' לפקודה, לפיה יציאתו לחופשה של אסיר, אשר מרצה עונש מאסר בגין ביצוע עבירות מין, תתאפשר רק לאחר קבלת חוות דעת עדכנית בעניין מסוכנותו, מהגורם המוסמך לכך.

 

  1. במהלך שנות מאסרו, שולב המבקש בסבב חופשות, תחת תנאים מגבילים שהוטלו עליו, אשר נקבעו בהתבסס על המלצות הגורמים המקצועיים, ובהם המרכז לבריאות הנפש (להלן: מב"ן). כחלק מהתנאים המגבילים האמורים, נאסר על המבקש להיפגש, במהלך חופשותיו מבית הסוהר, עם "נשים שאינן בנות משפחה". לאחר שהתקבל מידע אצל הגורמים המקצועיים במסגרת שירות בתי הסוהר, ממנו עלה חשד, כי במהלך אחת מחופשותיו של המבקש מבית הסוהר, הוא נפגש עם אישה שאינה בת משפחתו והתחתן עמה, הוחלט, ביום 6.11.2016, על הקפאת חופשותיו של המבקש. זאת, לצורך ביצוע בדיקה והערכת מסוכנות עדכנית מטעם מב"ן, בעניינו של המבקש.

 

  1. נגד ההחלטה על הקפאת חופשותיו, עתר המבקש לבית המשפט המחוזי. ביום 16.11.2016, התקיים דיון בעתירה בפני בית משפט קמא, ובסופו נתן בית המשפט "שהות קצרה" למשיבים, לצורך השלמת בדיקת מב"ן בעניינו של המבקש. לאחר שהמבקש נבדק על ידי צוות קרימינולוגים ומעריכי מסוכנות במב"ן, הוגשה ביום 5.12.2016, חוות דעת עדכנית לעניין מסוכנותו של המבקש, במסגרתה נקבע כי, בשלב זה, לא מומלץ לשלב את המבקש בסבב חופשות.

 

  1. בחוות הדעת נאמר, כי המבקש הינו כבן 50, נשוי בפעם הרביעית, ואב ל-4 ילדים. אשר לעברו הפלילי של המבקש, צוין בחוות הדעת, כי המאסר הנוכחי הינו מאסרו השלישי של המבקש, לאחר שבעבר הוא הורשע בעבירות של בעילת קטינה; בעבירות מרמה ורכוש; בהחזקת מקום לשם זנות; ובחיים על רווחיה של זונה. בבדיקות קודמות שערך מב"ן בעניינו של המבקש, הוערכה רמת מסוכנותו לביצוע עבירות מין כבינונית-גבוהה, וההתרשמות החוזרת, במהלך בדיקות אלו, הינה כי מדובר ב"אדם המרוכז בעצמו ובצרכיו", אשר "הפגין התנהגות מניפולטיבית רבה במהלך הבדיקות". עוד נאמר בחוות דעת מב"ן, כי בבדיקה האחרונה שנערכה למבקש, עובר למועד החופשה שבה התחתן, הוא "נשאל מפורשות אודות קשרים זוגיים ותכניותיו לעתיד", והשיב כי אינו מעוניין בקשר זוגי, ואף "שלל מכל וכל ניסיונות ליצירת קשר עם נשים". בהתייחס לבדיקה העדכנית שנערכה למבקש, נאמר בחוות הדעת, כי הוא שיקר ביחס למפגש שערך עם כלתו, במסגרת חופשתו מהכלא, עוד טרם מועד חתונתם. בנוסף, נקבע כי המבקש פעל להסתרתו של הקשר הזוגי הנ"ל מבודקי מב"ן, וזאת "באופן מגמתי". בסיכום הדברים, נאמר בחוות דעת מב"ן כי המבקש "ממשיך לפעול בדרך של שקרים, הסתרות ומניפולציות במטרה להשיג את מטרותיו האישיות"; כי חרף הניסיון להציג את חתונתו כהתנהגות ספונטנית ואימפולסיבית, הרי שנישואיו "היו מתוכננים בקפידה תוך הסתרה מגורמי המב"ן באופן מניפולטיבי"; וכי בניגוד להצהרותיו של המבקש, לפיהן הוא הבין שהוא זקוק לטיפול, "כאשר ניתנה לו ההזדמנות להשתלב בטיפול משמעותי, הוא סירב". לאור האמור, סבורים אנשי מב"ן כי המבקש "הוכיח שלא ניתן לסמוך עליו, ושאין לו מוטיבציה לעמוד בתנאים מגבילים שניתנים לו".

 

  1. בהחלטתו, מיום 7.12.2016, עמד בית משפט קמא על האמור בחוות דעת מב"ן, בקובעו כי, בנסיבות העניין, דומה כי "החלטת המשיב [המשיב 1 בבקשה זו] נטועה עמוק בתוך מתחם הסבירות". לפיכך, דחה בית משפט קמא את עתירתו של המבקש.

 

בקשת רשות הערעור

 

  1. בבקשה לרשות הערעור המונחת לפניי, טוען המבקש כי שגה בית משפט קמא עת קבע כי החלטתו של המשיב 1 היתה סבירה, שעה שלא הוכח כי המבקש הפר את תנאי שחרורו. עוד נטען, כי לא ניתן משקל מספיק למצבם של ילדיו של המבקש, אשר יינזקו באם יופסקו חופשותיו של אביהם. נטען בנוסף, כי המבקש לא הסתיר את דבר חתונתו, ואף יידע על כך את מפקד בית הסוהר ואת רב היחידה במתקן הכליאה, אשר אף חתם על מסמך שהיה דרוש למבקש לשם הכרת הרבנות בנישואין. לשיטתו של המבקש, הבקשה מעלה שאלות רחבות המצדיקות מתן רשות ערעור בפני בית משפט זה, ובהן: האם עצם"הדרישה לרשות ערעור", אינה עומדת בסתירה לזכות החוקתית להגשת ערעור בזכות, שעה שלמעשה, בית המשפט המחוזי שימש כערכאה ראשונה הדנה בעתירות מסוג זה?; האם מותר למשיב 1 להפסיק את חופשותיו של אסיר, כאשר הלה לא הפר את התנאים המגבילים שהוטלו עליו במהלך החופשות אליהן יצא?; שאלת נטל ההוכחה אותו נדרש המשיב 1 להרים, לשם הוכחת סבירותה של החלטה כגון דא; היקף חובתו של המשיב 1 להפעלת שיקול דעת עצמאי, בעת קבלת החלטות מנהליות בנוגע לאסירים הנמצאים בחזקתו, שעה שלפניו מונחת חוות דעת מטעם מב"ן; ולבסוף, השאלה איזה משקל יינתן לפגיעה הנגרמת לבני משפחתו של אסיר, עת מתקבלת ההחלטה לשלול הימנו את חופשותיו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ