אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> רב"ט ע' ר' נ' התובע הצבאי הראשי

רב"ט ע' ר' נ' התובע הצבאי הראשי

תאריך פרסום : 05/04/2017 | גרסת הדפסה
תיק צבאי
בית הדין הצבאי לערעורים
15-17
03/03/2017
בפני השופטת:
אל"ם מאיה הלר

- נגד -
המערער:
רב"ט ע' ר' ע"י ב"כ סרן עומר קנובלר
המשיב:
התובע הצבאי הראשי ע"י ב"כ קמ"ש איבון אברמוביץ'

 

ערעור על החלטה של בית הדין הצבאי המחוזי במחוז שיפוטי זרוע היבשה שניתנה בתיק ז"י (מעצרים) 25/17 (סא"ל מאיה גולדשמידט – סגנית הנשיאה) ביום 2.3.2017. הערעור נדחה.

 

רקע והשתלשלות ההליכים

  1. המערער, רב"ט ע' ר', משיג על החלטת בית הדין קמא, מיום 2.3.2017, להורות על הארכת מעצרו לצורכי חקירה, עד ליום 5.3.2017.
  2. השתלשלות ההליכים בעניינו של המערער פורטה על ידי בית הדין קמא, כדלקמן:

"התיק בעניינו של החשוד [החל] מתפיסתו על ידי משטרת ישראל ביום 24/01/2017, אז נצפה בנסיבות חשודות... ניסה לברוח משוטרי משטרת ישראל... ולבסוף מצאו ברכבו שקית ובה מאה ועשרה גרם ברוטו של חומר החשוד כקנאביס וכן נמצא חומר שנזרק על ידי החשוד במשקל של 3.70 גרם החשוד אף הוא כסם. החשוד סירב למסור דגימת שתן ובאותו היום בשעה 00:10 נעצר והובא לתחנת המשטרה. בחקירתו שנערכה מיד לאחר מכן שמר על זכות השתיקה. החקירה הסתיימה בשעה 03:05 והחשוד שוחרר לאחריה בערבות עצמית של  5,000 ₪ עליה חתם. יצוין כי לאחר מכן נעדר משירותו החשוד מספר ימים וחזר אליו בראשית פברואר 2017... גורמי משטרת ישראל הודיעו למצ"ח על האירוע, אולם כעולה ממזכר שנרשם... לא נאמר באותו שלב לגורמי מצ"ח מהו משקל הסם שנתפס ולפיכך הוחלט על ידי מצ"ח, בשים לב לכך שחקירתו של החשוד במשטרת ישראל הסתיימה והוא שוחרר, כי הם מבקשים לדעת האם אכן מדובר בסם ומהו משקל הסם ולאחר מכן יוחלט בנוגע להמשך חקירת מצ"ח... ביום 08/02/2017 נמצא כי אכן מדובר בחומרים שהם סם מסוכן קנאביס במשקל נטו כולל של כמאה וארבעה גרם... בפועל רק ביום 20/02/2017 עיינו גורמי מצ"ח במסמכים, לאור קדימות שניתנה לחקירות דחופות אחרות ולאור אילוצים נוספים. לאחר תאריך ה- 20/02/2017 התעכב מעצרו המחודש של החשוד עד ליום 01/03/2017 בשל נסיבות שלא ניתן לפרטן ופורטו בדוח הסודי. ביום 01/03/2017 בשעה 18:25 נעצר החשוד, הוא נחקר, שמר על זכות השתיקה וסירב למסור דגימת שתן גם לאחר שהוצא צו קש"ב המחייבו לעשות כן".

 

  1. בהחלטתו בעניין בקשת המעצר, היה בית הדין קמא ער לכשלים שנפלו על-ידי גורמי החקירה – הן במשטרת ישראל, אשר לא עדכנה, טרם שחרורו של המערער מהמעצר, את גורמי מצ"ח בדבר עצם המעצר ובדבר טיבם המדויק של החשדות, והן של גורמי מצ"ח, אשר לא ביררו עניין זה עד תום וכן השתהו במשך 12 ימים ממועד קבלת תוצאות המעבדה ועד ליום 20.2.2017, עד לבחינת הראיות שהועברו לעיונם (לעניין התקופה שבין 20.2.107 ועד 1.3.2017, ולאור המפורט בתיק החקירה, מקובלים עלי מסקנותיה של הערכאה קמא, שלפיהן אין להביאה במניין תקופת השיהוי). חרף זאת, שוכנע בית הדין קמא, כי לאחר עריכת איזון בין הקשיים והכשלים שפורטו לעיל לבין טיב החשדות וצורכי החקירה, יש להורות על הארכת המעצר, וזאת נוכח "המסוכנות הנבחנת מהחשוד ואת הנזק שעלול להיגרם אם ישוחרר, הן לאור צורכי החקירה והן לאור עילות המעצר הברורות, בשים לב למשקלו של הסם שנמצא ולחשדות נוספים לסחר... החשוד כאמור שומר על זכות השתיקה, מסרב למסור דגימת שתן, קיימים צרכי חקירה ברורים שחלק מהם מערבים גם חשש לשיבוש הליכי חקירה".

דיון והכרעה

  1. ההגנה, כאמור, אינה משלימה עם קביעותיה של הערכאה קמא, אף כי אין מחלוקת בשלב הזה, ביחס לקיומו של חשד סביר לביצוע עבירה של החזקת סם מסוכן שלא לצריכה עצמית. טענה ההגנה, כי שגה בית הדין קמא באופן עריכת האיזון שביצע, עת לא נתן משקל מכריע, בנסיבות העניין, למידת הרשלנות הגבוהה שדבקה בהתנהגות גורמי החקירה, כמו-גם, למשך הזמן הרב בו השתהו גורמי החקירה עד למעצרו המחודש של המערער.
  2. למעשה, לא היתה מחלוקת בין הצדדים, כי עניינו של המערער מעלה את השאלה בדבר אופן יישום הכללים המשפטיים העוסקים בשאלה, אימתי יורה בית המשפט על השבתו למעצר של מי אשר שוחרר ממנו. כפי שנפסק לא אחת –

"הכלל הוא כי מי ששוחרר ממעצר, ישוב וייעצר באותה עילה רק במידה שהפר את תנאי השחרור, או בהתקיים נסיבות המצדיקות את החזרתו למעצר... החזרה למעצר של נאשם ששוחרר תיעשה אך במקרים מיוחדים, כאשר הדבר מחויב במציאות... בין היתר השיקולים שיישקלו בעניין זה... פרק הזמן שבו היה משוחרר; ומידת מסוכנותו" (בש"פ 288/11 פלוני נ' מדינת ישראל (טרם פורסם, 18.1.2011)).

 

עוד נפסק כי –

"הקביעה כי לא ראוי להחזיר למעצר מי שכבר שוחרר ממנו היא שיקול חשוב, אך הוא אינו שיקול מוחלט... אכן, עניין היותו של אדם משוחרר טרם מעצרו אינו השיקול היחיד שיש לשקול על כף המאזניים. זהו שיקול שיש לאזן אל מול נסיבות אחרות" (בש"פ 8273/14 כהן נ' מדינת ישראל (טרם פורסם, 10.12.2014)).

 

  1. אכן, התנהלות רשויות החקירה בעניינו של המערער אינה מיטבית ומן הראוי כי יופקו הלקחים המתחייבים מכך וכי יטוייבו ממשקי העבודה שבין משטרת ישראל וגורמי מצ"ח, בכל הקשור לדיווח אודות מעצרם של חיילים וחקירותיהם. כך גם מוטב היה שגורמי החקירה יקדימו ויבחנו את חומר הראיות בעניינו של המערער, אשר הועבר אליהם.
  2. חרף זאת, שוכנעתי, כי במקרה זה, מוצדק מעצרו של המערער. המדובר בחשדות חמורים, להחזקת סם בכמות בלתי מבוטלת שלא לצריכה עצמית, לצד חשדות נוספים לסחר בסם מסוכן. בשים לב לטיב החשדות הקיימים נגדו, ולאור צורכי החקירה, אשר שחרורו של המערער מהמעצר עלול לפגוע באופן ממשי בה ולשבשם, הרי שמתקיימות הנסיבות המיוחדות, המצדיקות את החזרתו של חשוד למעצר, אף אם שוחרר ממנו. לדידי, בעניינו של המערער, גובר האינטרס הציבורי בדבר מיצוי החקירה, על הצורך בחינוך רשויות החקירה. לענייננו יפים דבריו של בית-דין זה, שלפיהם מוצדק ש"הציבור לא יהא זה שיישא בתוצאות התקלות שאירעו" (ע"מ/13/16 טור' שפירא נ' התובע הצבאי הראשי (2016)).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ