אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ראובן ואח' נ' שבתאי ואח'

ראובן ואח' נ' שבתאי ואח'

תאריך פרסום : 08/03/2011 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות עפולה
23238-05-10
07/03/2011
בפני השופט:
שאדן נאשף-אבו אחמד

- נגד -
התובע:
מוטי ראובן
הנתבע:
משה שבתאי
פסק-דין

פסק דין

בפניי תביעה ותביעה שכנגד כספיות.

נטען בתביעה העיקרית, כי התובע שכר מן הנתבע דירה עפ"י הסכם שכירות שנערך ביניהם ביום 24.03.2009. לטענת התובע, עפ"י הסכם השכירות, סעיף 10 ג', התחייב הנתבע (להלן: "המשכיר") לשאת בחלק יחסי בתשלומי המים, הביוב והארנונה. עוד התחייב המשכיר, בהתאם לחוזה, להתקין מונה מים ומונה חשמל נפרדים על מנת שהתובע (להלן: "השוכר") ישלם אך את חלקו היחסי בצריכת המים והחשמל, בהתאם לקריאת המונים שיותקנו, כאמור. כך גם באשר לתשלומי הארנונה, אשר ישולמו ע"י השוכר בהתאם לחלקו היחסי בכל הבית.

השוכר טוען, כי המשכיר לא עמד בהתחייבויותיו עפ"י ההסכם, לא שילם את חלקו במסי הארנונה ובחשבונות המים והחמשל. מכאן התביעה שבפניי, אשר בגדרה עותר השוכר לחיוב המשכיר בתשלום החלק היחסי בתשלומי המים, החשמל והארנונה בסך של 10,000 ₪.

הנתבע מצדו מבקש לדחות את התביעה כנגדו וטוען, כי השוכר הוא זה שחייב לו חוב שכירות עבור 3 חודשים וכן פיצוי בגין נזקים שנגרמו אגב השכירות, ובגינם הגיש המשכיר תביעה שכנגד. באשר לטענת השוכר בדבר תשלום החלק היחסי עבור צריכת מים, חשמל ותשלום ארנונה, טוען המשכיר כי הוסכם על קיזוז סך של 200 ₪ מדמי השכירות בגין חלקה היחסי של דיירת נוספת אשר חולקת עם השוכר את מבנה המגורים של המשכיר, וזאת כנגד התחייבות השוכר לשאת לבדו בתשלומי הארנונה עבור הבניין בשלמותו.

בכתב ההגנה שהגיש השוכר לתביעה שכנגד, נטען כי הועבר למשכיר שיק ע"ס 1,500 ₪ בגין דמי השכירות שנפרע במלואו. השוכר מכחיש, מכל וכל, את טענות המשכיר ולפיהן החזיר את הדירה לחזקת המשכיר כשהיא אינה ראויה למגורים ושולל מכל וכל את הנזקים לדירה שנטענו ע"י המשכיר.

בדיון שנערך בפניי העידו השוכר והמשכיר, וכל אחד מהם חזר על גרסתו שבכתבי הטענות. במעמד הדיון הודה השוכר, כי הוא נותר חייב סך של 1,500 ₪ למשכיר וזאת בגין עלות צביעת הדירה. במועד זה ניתן, בהסכמת הצדדים, פס"ד חלקי המחייב את השוכר לשלם למשכיר את הסכום האמור.

בעדותו בפניי, מסר השוכר כי בניין המגורים שבבעלות המשכיר מורכב משלוש יחידות דיור שמושכרים לאחרים (עמוד 1, ש' 12). עוד טען השוכר בעדותו, כי שילם מכספו את מלוא תשלומי הארנונה על הבניין כולו, אף שישנם 2 שוכרים נוספים מלבדו, וחרף התחייבותו עפ"י ההסכם לשאת אך בחלק יחסי בתשלומי הארנונה. על כן, עתר השוכר בפניי בבקשה לחיוב המשכיר להשיב לו את תשלומי הארונה העודפים ששילם מכיסו, כאמור, עבור כל תקופת השכירות החל מחודש 04/09 ועד חודש 04/10, בסך של 7,000 ₪ (שם, שורות 17-20 ושורה 26).

לתמיכה בטענותיו, צירף השוכר תמונות של בנין המגורים שבבעלות המשכיר (ת/1) ; אישור בגין חיוב ארונה דו חודשי עבור החודשים 03-04/10 (ת/2) בסך של 1,990 ₪ וכן חוזה השכירות (ת/3).

מנגד, טען המשכיר בעדותו, כי הגיע לכדי הסכמה עם השוכר ולפיה ישלם השוכר בעצמו את מסי הארנונה עבור הבניין בשלמותו כנגד הפחתת סך של 200 ₪ מדמי השכירות המוסכמים (במקום 1,700 ישלם השוכר 1,500 ₪), וזאת בגין חלקה של הדיירת אשר מתגוררת ביחידת דיור נוספת בשטח של 30 מ"ר בבניין של המשכיר, בתשלומי הארנונה (עמ' 3, ש' 8-21). לביסוס טענותיו, מפנה המשכיר אל סעיף 7 לחוזה השכירות (נ/1) ובו נערך תיקון בכתב יד בשיעור דמי השכירות המוסכמים מסך 1,700 ₪ לסך 1,500 ₪.

לעניין התביעה שכנגד, העיד המשכיר כי השוכר גרם לנזקים בדירה, כגון חורים בקירות. עוד ציין המשכיר, כי השוכר לא שילם את דמי השכירות בגין 2 חודשי השכירות האחרונים בסך של 3,000 ₪ (עמ' 4, ש' 1-4).

מנגד, טען השוכר בעדותו, כי טענת המשכיר לעניין אי תשלום דמי שכירות בגין שני החודשים האחרונים כלל לא הוכחה. בנוסף נטען, כי המשכיר לא מילא אחר חובתו ולא תיקון ליקויים למינהם שנתגלו במושכר במהלך תקופת השכירות, כגון נזילות (תמונות - נ/3). עוד מסר השוכר, כי השינוי בגובה דמי השכירות נערך במעמד החתימה על החוזה ואין לנושא זה כל קשר לתשלומי הארנונה.

לאחר עיון בכתובים, שקילת עדויות הצדדים ובחינת שלל הראיות שהונחו בפניי הגעתי לכלל מסקנה, כי דין התביעה והתביעה שכנגד, כאחת, להידחות.

באשר לתביעה העיקרית: כאמור הצדדים חלוקים ביניהם לעניין תשלומי המים, החשמל והארנונה. בדיון שנערך בפניי זנח השוכר את תביעתו לעניין החזר התשלומים בגין צריכת מים וחשמל. נושא זה כלל לא עלה בעדותו של השוכר בפניי, וממילא לא הוכח. השוכר לא הביא ראיות לעניין צריכת המים והחשמל הנטענים בבניין המגורים בכלל וביחידת הדיור שנשכרה על ידו בפרט. השוכר לא הוכיח מהו שיעור חוב המים והחשמל ומהו חלקו בהם. לפיכך, דין טענותיו בהקשר זה להידחות.

באשר לתשלומי הארנונה: כאמור, טען המשכיר בפניי כי הגיע להסכמה עם השוכר לפיה, ישלם השוכר את הארנונה עבור הבניין בשלמותו בכפוף להפחתה בדמי השכירות. ייאמר כבר עתה, כי לא מצאתי לגרסתו זו של המשכיר כל עיגון בהסכם השכירות. נהפוך הוא, עיון בחוזה השכירות, סעיף 10 ג', תומך דווקא בעדות השוכר, ולפיה הוסכם בין הצדדים כי השוכר ישלם אך חלק יחסי בתשלומי הארנונה, בהתאם לחלקו בבית. לפיכך, בהקשר זה, אני מבכרת את גרסת השוכר על פני גרסת המשכיר.

יחד עם זאת, אין בקביעתי זו כדי להביא לקבלת התביעה, בהיבט זה, ואבהיר. השוכר לא הוכיח שקיים חוב ארנונה, ובאם כן - מהו שיעור החוב. אמנם טען השוכר בפניי, כי שיעור חוב הארנונה הוא 7,000 ₪, אך לא תמך טענה זו בראיות כלשהן. כל שצירף השוכר לעיוני הוא חשבון ארנונה דו חודשי עבור החודשים 3-4/10, בסך של 1,990 ₪ (ת/2), אך בכך לא סגי. השוכר טען בעדותו בפניי, כי יש להשית עליו רק מחצית מחוב הארנונה. שיעור זה נטען באופן שרירותי, שכן לא הוברר בגרסתו של השוכר מהו חלקו היחסי בבניין ומהו שטח יחידת הדיור ששכר ביחס ליתר חלקי הבניין.

לאור האמור, ומשלא עמד התובע בנטל הוכחת התביעה העיקרית, הרי שאין מנוס מדחייתה.

באשר לתביעה שכנגד, היא נסמכת על שני אדנים: הראשון- אי תשלום דמי שכירות עבור 2 חודשי השכירות האחרונים ; השני – פיצוי בגין גרימת נזקים למושכר.

מבחינת העדויות עולה, כי שני מרכיבי התביעה שכנגד כלל לא הוכחו. למעט עדותו של המשכיר, לא הובאו ראיות המוכיחות כי לא שולמו דמי השכירות, כטענתו. בנוסף לא צירף התובע תמונות, חוות דעת שמאי או שאר ראיות אחרות להוכחת הנזקים הנטענים למושכר. משכך, דין התביעה שכנגד להידחות.

בנסיבות העניין, לאור התוצאה אליה הגעתי, אינני עושה צו להוצאות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ