אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> קרקו נ' אהרון

קרקו נ' אהרון

תאריך פרסום : 18/07/2013 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום תל אביב - יפו
9945-02-10
11/07/2013
בפני השופט:
מיכאל תמיר

- נגד -
התובע:
אברהם קרקו
הנתבע:
בראלי אהרון
פסק-דין

פסק דין

פסק הדין ניתן בתביעה שטרית שהגיש התובע נגד הנתבע בגין שיק מס' 11464955 על סך 100,000 ₪ מיום 20.4.09 (להלן: "השיק").

הנתבע הגיש בקשת רשות להתגונן בצירוף שלושה תצהירים: תצהירו של הנתבע עצמו, תצהיר של אביו, מר אברהם בוטראשווילי (להלן: "אברהם") ותצהיר של מר אלון ראובן (להלן: "אלון"). התובע לא התייצב לדיון בהתנגדות שהגיש הנתבע, ולכן ניתנה לנתבע רשות להתגונן, אך זאת בכפוף לתשלום סך של 40,000 ₪ לתובע.

להלן עיקרי טענותיו של הנתבע בתצהיר שהוגש בתמיכה לכתב ההתנגדות לביצוע השיק אשר הפך לאחר מתן הרשות להתגונן לכתב ההגנה בתיק:

הנתבע מסר את השיק לאלון שאותו הוא מכיר מזה שנים ארוכות כשיק טובה על מנת להסדיר את יחסיו עם התובע שאותו הנתבע לא מכיר ולא ראה אותו מעולם. השיק נרשם לפקודת אלון בלבד, והנתבע הבין מאלון שהשיק לא אמור להיפרע, אלא לשמש סוג של בטוחה להחזר חוב של אלון לתובע.

לאחר שנודע לנתבע שהשיק בכל זאת הופקד, דיבר עם אלון שאמר לו כי הוא עומד לשלם לתובע סכום נכבד בגין החוב.

אלון ואברהם אמרו לנתבע כי במהלך חודש אפריל 2009, מיד לאחר החזרת השיק, הגיעו פעמיים לביתו של התובע ומסרו לו במזומן סך של 50,000 ₪ ולאחר מכן סך נוסף של 10,000 ₪. כן נודע לנתבע מאלון ואברהם כי בחודש מאי 2009 או בסמוך לכך הגיעו שוב לביתו של התובע והעבירו לו סך נוסף של 20,000 ₪ במזומן אשר תמורתו הסכים התובע בתחילה להחזיר את השיק, אך בשלב מסוים התחרט התובע, אמר שהוא רוצה לקבל 20,000 ₪ נוספים כנגד החזרת השיק, ואף החזיר את הסך של 20,000 ₪ בחזרה לאברהם.

לאחר זמן מה נודע לנתבע להפתעתו כי התובע הגיש את השיק לביצוע. כשפנה הנתבע לתובע וביקש לדעת במה מדובר ואיך אפשר לסגור את העניין, אמר לו התובע כי כנגד תשלום סך של 40,000 ₪ יוחזר השיק לידיו.

בעקבות זאת פנה הנתבע לאלון אשר ביקש לפרוס את החוב לארבעה תשלומים. בתחילת חודש ינואר 2010 פנה הנתבע לתובע ואמר לו כי אלון מציע לפרוע את החוב בסך 40,000 ₪ בארבעה תשלומים שווים. ואולם, לתדהמתו של הנתבע, הודיע לו התובע לפתע כי הוא רוצה את כל סכום השיק, אף שכבר קיבל סך של 60,000 ₪, והפנה אותו לעו"ד יורם כהן אשר מטפל בעניין.

בהחלטה שניתנה לאחר מתן הרשות להתגונן נקבע כי התצהירים אשר צורפו לכתב ההתנגדות ישמשו תצהירי עדות ראשית מטעם הנתבע בתיק.

לפי תצהירו של אלון, בשמונה השנים שקדמו להגשת התצהיר היו בינו לבי התובע יחסים עסקיים שבמהלכם הלווה לו התובע מדי פעם בפעם כספים בריבית גבוהה, מה שמכונה "שוק אפור". לטענתו של אלון בתצהירו, במהלך השנים הרוויח ממנו התובע סכומי עתק שהכפילו ושילשו את עצמם. אלון חזר על הטענות בתצהירו של הנתבע לגבי העברת השיק לביטחון בלבד, תשלום סך של 60,000 ₪ במזומן לתובע בחודש אפריל 2009, הפגישה הנוספת בביתו של התובע בחודש מאי 2009, הצעתו של אלון לשלם לתובע 40,000 ₪ בארבעה תשלומים שווים ועמידתו של התובע בחודש ינואר 2010 על פירעון מלוא סכום השיק. כן הוסיף והצהיר אלון כי במועד שבו הוגש השיק לביצוע היה נתק בינו לבין התובע, וזאת בעקבות מספר אירועים אלימים שבהם הגיע התובע לביתו של אלון במטרה לסגור עמו חשבון.

אברהם הצהיר כי במהלך חודש אפריל 2009 נודע לו לראשונה כי בנו, הנתבע, מסר לאלון את השיק שהגיע לידי התובע, ובעקבות זאת דרש מאלון שאותו הוא מכיר מזה שנים ארוכות, להחזיר את החוב ולפרוע את השיק. אברהם הצהיר כי הגיע יחד עם אלון לביתו של התובע פעמיים במהלך חודש אפריל 2009 וכי באותם מועדים שילם אלון לתובע את הסכומים הנ"ל במזומן. כן חזר אברהם על טענות נוספות המופיעות בתצהירו של הנתבע לגבי הפגישה מחודש מאי 2009 ולגבי השיחות שהתקיימו עם התובע לאחר הגשת השיק לביצוע.

להלן עיקרי טענותיו של התובע בתצהיר עדותו הראשית:

התובע שהוא יהלומן במקצועו הכיר את אלון כ- 15 שנה לפני הגשת התצהיר ומעת לעת נהג להתקשר עמו בעסקאות הנוגעות לפעילותו של התובע כיהלומן.

כשלוש שנים לפני הגשת התצהיר "עקץ" אלון את התובע (ולטענת התובע בתצהירו אין זה המקום לציין את פרטי המקרה), ובסופו של דבר חב אלון לתובע סך של 4,000,000 ₪ כעולה ממסמך שעליו חתם אלון המצורף כנספח א' לתצהיר.

התובע אינו יכול לציין מועדים מדויקים מפאת גילו ולאור המצב הקשה שאליו נקלע ובו הוא שרוי מאז אותו "עוקץ" ועד היום, הן מבחינה נפשית והן מבחינה כלכלית. בשל מעשיו הנתעבים של אלון נפל התובע שהיה אדם אמיד למצב של פשיטת רגל ולחוסר כל ולאחרונה מצבו הבריאותי הוחרף.

מאז מקרה ה"עוקץ" ועד למועד הגשת התצהיר העביר אלון לתובע סכומים שונים על חשבון התחייבויותיו. כשנה וחצי לפני הגשת התצהיר מסר אלון לתובע שלושה שיקים משוכים על ידי עו"ד בסך 100,000 ₪ כל אחד על חשבון החוב הכולל. השיק הראשון נפרע, ולפני פירעון השיק השני הגיע אלון לתובע וביקש לקבל לידיו את שני השיקים הנותרים תוך שהבטיח להעביר לתובע בהקדם סך של 200,000 ₪ בתשלום אחד על חשבון החוב הכולל. התובע הסכים לכך בשל מצבו הקשה והיות שרצה שאלון ימשיך לשלם לו על חשבון החוב.

מספר חודשים לאחר התחייבותו של אלון הנ"ל ובעקבות פניות חוזרות ונשנות של התובע, העביר אלון לתובע שיק אחד בלבד על סך 100,000 ₪ המשוך על ידי הנתבע שאותו לא הכיר התובע כלל, והוא השיק שהוגש לביצוע בתיק זה. התובע ניסה להפקיד את השיק בחשבונו אך הוא חזר מסיבה של "אין כיסוי מספיק".

התובע פנה לאלון, הסביר לו שהשיק סורב ודרש ממנו להמשיך ולשלם לו כספים על חשבון יתרת חובו הכוללת. התובע קיבל מאלון סך של 60,000 ₪ במזומן, ולאחר מכן הציע אלון לשלם לתובע 20,000 ₪ נוספים, אך זאת רק כנגד החזרת השיק. התובע התנגד לכך בתוקף ואמר שמבחינתו לא מדובר בפירעון השיק אלא בתשלומים על חשבון החוב כולו.

לאחר תקופה נוספת, ומשראה התובע כי אלון לא מגיע כדי להסדיר את יתרת חובו הכוללת, הגיש התובע את השיק לביצוע. או אז התברר לתובע כי השם הרשום על השיק מחוק באופן מוזר וכי תעודת הזהות של הנתבע לא התאימה לשמו, כך שהתובע הסיק כי ככל הנראה התגלגל לידיו שיק מזויף.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ