אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> קרפוב נ' המאגר הישראלי לביטוחי רכב

קרפוב נ' המאגר הישראלי לביטוחי רכב

תאריך פרסום : 18/03/2011 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום חיפה
7778-08
06/03/2011
בפני השופט:
אבישי רובס

- נגד -
התובע:
יורי קרפוב
הנתבע:
המאגר הישראלי לביטוחי רכב
פסק-דין

פסק דין

1.התובע, יליד 2.6.1981, בן 30 כיום, הגיש תביעתו בגין נזקי גוף שנגרמו לו בתאונת דרכים שארעה ביום 6.1.2008, עת רכב על קטנוע שהשימוש בו היה מבוטח בביטוח חובה על ידי הנתבעת, החליק ופגע באי תנועה. התאונה ארעה במהלך עבודתו של התובע כשליח ברשת מזון מהיר, והיא הוכרה על ידי המוסד לביטוח לאומי כתאונת עבודה. המחלוקת בין הצדדים נוגעת לנזק בלבד.

מצבו הרפואי של התובע ונכותו

2.ממקום התאונה פונה התובע לבית החולים בני ציון בחיפה, שם אובחן שבר עם תזוזה בבסיס מסרק I בכף יד ימין ובבסיס מסרק V כף רגל שמאל וכן, שפשוף בירך ימין. יתר הבדיקה האורתופדית נמצאה תקינה, וכך גם הבדיקה הנוירולוגית. ביום 8.1.2008 נותח התובע ובוצע שחזור סגור וקיבוע של השבר בכף יד ימין, אשר הושמה בסעד גבס. בנוסף, קובעה רגלו השמאלית של התובע בגבס. התובע שוחרר לביתו ביום 10.1.2008 עם המלצות להרמת יד ורגל, הליכה ללא דריכה על רגל שמאלית בעזרת קביים, מנוחה למשך שבועיים והפעלת האצבעות. ביום 6.2.2008 הוסרו קיבועי הגבס מהגפיים הפגועות והוצא המסמר המקבע מכף היד. בהמשך, עבר התובע שתי סדרות של טיפולי פיזיותרפיה ושהה באי כושר עד ליום 8.4.2008, על פי תעודות המחלה שהציג.

3.ד"ר יצחק וייס, אשר מונה בהסכמת הצדדים, כמומחה מטעם בית המשפט, קבע בחוות דעתו מיום 18.1.2009 כי נותרה לתובע נכות צמיתה משוקללת בשיעור של 19% (10% בגין קשיון נוח של האגודל, לפי סעיף 44(2) לתקנות המוסד לביטוח לאומי ו - 10% בגין השבר בכף רגלו השמאלית, לפי סעיף 35(1)ב לתקנות). בבדיקתו, מצא ד"ר וייס נפיחות בבסיס עצם המסרק בכף ידו של התובע, עם הגבלה בחלק מתנועות האגודל. מאידך, נמצא כוח גס שמור בשתי הידיים וכי התובע מסוגל לבצע פינץ' תקין בין האגודל ושאר האצבעות וסוגר אגרוף באופן מלא. בנוסף, מצא ד"ר וייס נפיחות וחוסר סדירות, ללא רגישות מקומית, בבסיס עצם מסרק V בכף הרגל. התנועות במפרק הקרסול ובמפרקים הסובטלריים מלאות ושוות, וההגבלה בתנועה הינה בתנועות האברסיה בלבד של כף הרגל.

ראוי לציין כי ועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי אימצה, למעשה, את חוות דעתו של ד"ר וייס וקבעה לתובע נכות משוקללת בשיעור של 19%. עוד קבעה הוועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי נכות זמנית בשיעור של 100% לתקופה שמיום התאונה ועד ליום 8.4.2008, על פי תעודות אי הכושר וכי אין מקום להפעלת תקנה 15.

4.לטענת התובע, יש להעמיד את נכותו התפקודית כשיעור נכותו הרפואית. הנתבעת טענה מאידך, כי נכותו התפקודית של התובע נמוכה בהרבה מנכותו הרפואית. התובע שב לעבוד באותו מקצוע, וככל שהייתה ירידה בשכרו, הרי שהיא טמונה בהתנהלות התובע, שבחר לצמצם את היקף העבודה. עוד הצביעה הנתבעת על כך שבשלושת החודשים שלאחר שובו לעבודה, השתכר התובע שכר העולה על שכרו עובר לתאונה.

עבודתו של התובע כשליח מצריכה רכיבה על אופנוע ברחבי העיר, תוך יכולת תמרון של האופנוע ועמידה במועדי אספקה קצרים. בנוסף, על התובע להביא את המשלוח עד לדלת הנמען, כשלעיתים עליו לעלות ולרדת מדרגות. אופי פגיעותיו המשולבות של התובע, יש בו כדי לפגוע בתפקודו, בין אם ימשיך בעבודתו כשליח ובין אם יפנה לעיסוק אחר, שעה שאין בידיו מקצוע מוכר, אם כי לא בשיעור נכותו הרפואית. עובר לתאונה, עבד התובע בעבודות מזדמנות וכפי שעולה מדו"ח תקופות דיווח והכנסות שלו במוסד לביטוח לאומי (נ/9), הוא החליף מקומות עבודה רבים. החל משנת 2006 עבד כשליח במסעדות מזון מהיר שונות. החל מחודש אפריל 2008, בתום תקופת אי הכושר, שב התובע לעבודתו כשליח והמשיך לעבוד כשליח וכמוקדן טלפוני, לסירוגין, עד לחודש מרץ 2009. עיון בתלושי השכר שצורפו על ידי התובע לתקופה שלאחר חזרתו לעבודה מעלה כי התובע השתכר בחודשים אפריל, מאי ויוני 2008 שכר העולה על שכרו עובר לתאונה. כפי שעולה מדו"ח המעקב שבוצע אחר התובע (נ/2 ו - נ/3), הרי שהתובע מסוגל לרכב על אופנוע ולנכותו השפעה קטנה יחסית לעניין זה. לאור אופי פגיעתו של התובע בתאונה ונתוניו האישיים, אני סבור כי יש להעמיד את הנכות התפקודית על שיעור של 15% בלבד.

בסיס שכרו של התובע

5.כאמור, עובר לתאונה עבד התובע בעבודות מזדמנות, תוך שהוא מחליף מקומות עבודה רבים. התובע חסר השכלה אקדמאית ובתקופה שטרם אירוע התאונה, הוא עבד במשך כשנתיים כשליח. הצדדים אינם חלוקים בסיכומיהם כי שכרו הרבע שנתי של התובע עובר לתאונה עמד על סך של 13,833 ₪ ברוטו, דהיינו סך של 4,611 ₪ ברוטו לחודש. עיון בתיק המוסד לביטוח לאומי - נפגעי עבודה (נ/5) מעלה כי שכרו הרבע שנתי של התובע עמד על סך של 15,407 ₪. נתון זה עולה בקנה אחד עם דו"ח רציפות הכנסה במוסד לביטוח לאומי (ראה נ/9). עם זאת, ראוי להבהיר כי בחודשים אוקטובר, נובמבר ודצמבר 2007 ישנה חפיפה של שני מקומות עבודה - קניבר בע"מ ווולק שירותי מזון בע"מ (וחפטושווק בע"מ שנכנסה בנעליה של וולק שירותי מזון בע"מ). באותו שלב, היה התובע במעבר בין שני מקומות עבודה ולכן, אין מקום לקחת בחשבון את הכפילות באותם חדשים. שכרו החודשי של התובע, עובר לתאונה, עמד, אפוא, על סך של 4,611 ₪ ברוטו ובניכוי מס, סך של 4,521 ₪ נטו.

6.התובע טען בתצהירו כי במסגרת עבודתו כשליח בחפטושווק, ביצע 6 משמרות בשבוע, ובכל משמרת ביצע מעל 20 משלוחים, בגין כל אחד מהם קיבל טיפ ממוצע בן 10 ₪, ובסך הכל תוספת של כ-5,000 ₪ נטו לחודש. מסכום זה יש לנכות הוצאות דלק זניחות לטענתו, בשל צריכת הדלק הנמוכה של הקטנוע. נטל ההוכחה בעניין זה רובץ לפתחו של התובע, אם כי יש לקחת בחשבון כי מדובר בנטל שקשה לעמוד בו. התובע לא דיווח על הכנסותיו מטיפים לרשויות המס, הוא לא הציג רישומים או כל מסמך אחר בדבר הטיפים שקיבל, הוא לא הציג פירוט שליחויות אותם ביצע אצל מי ממעסיקיו, ממנו ניתן היה ללמוד על מספר המשמרות אותן ביצע בממוצע לחודש ומספר השליחויות שנהג לבצע מדי משמרת. התובע גם לא הביא לעדות מי ממעסיקיו הקודמים, אשר יתמוך בגרסתו. מאידך, אך סביר להניח כי במסגרת עבודתו כשליח, קיבל התובע טיפים, לפחות בגין חלק מהמשלוחים אשר ביצע. בנסיבות העניין, יש להעמיד חלק זה של השכר על סך של 500 ₪. שכרו של התובע עובר לתאונה (כולל טיפים), עמד אפוא, על סך 5,021 ₪. סכום זה עומד כיום בצירוף הפרשי הצמדה בלבד, על סך של 5,604 ₪.

נזקיו של התובע כתוצאה מהתאונה

הפסד השתכרות לעבר

7.התובע שהה באי כושר מוחלט לעבודה במשך שלושה חדשים, החל מיום התאונה ועד ליום 8.4.2008. מעבר לכך, לא הוצגו על ידיו אישורי אי כושר נוספים ואף הועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי לא הכירה בתקופה נוספת של אי כושר או נכות זמנית. למעשה, התובע גם חזר לעבודה במהלך חודש אפריל 2008, כפי שעולה מדו"ח רציפות עבודה של המוסד לביטוח לאומי (נ/9) ומתשובותיו בחקירתו הנגדית (עמ' 8, שורות 1 - 5 לפרוטוקול). הפסד השתכרותו של התובע עד ליום 8.4.2008, בצירוף ריבית מאמצע תקופה, עומד על סך של 17,187 ₪.

8.מאידך, החל מיום 9.4.2008 ואילך, יחושב על פי שיעור נכותו התפקודית - 15%. הפסד השתכרותו של התובע מיום 9.4.2008 ועד היום, בצירוף ריבית מאמצע תקופה, עומד על סך של 29,456 ₪.

9.הפסד השתכרותו של התובע בעבר עומד, אפוא, על סך של 46,643 ₪.

הפסד השתכרות לעתיד

10.נכותו התפקודית של התובע נקבעה בשיעור של 15%. עובר לתאונה עבד התובע במשך שנים בעבודות זמניות, בלא שהופרשו עבורו כספים בגין זכויות סוציאליות. מדובר בנכות המצדיקה מחד, חישוב אקטוארי של הפסד השתכרות לעתיד ומאידך, פסיקת סכום גלובאלי בלבד, בגין הפסד תנאים סוציאליים, אשר יביא לידי ביטוי את העובדה שהתובע עוסק בעבודות זמניות בלבד מזה שנים ועד כה לא צבר כלל זכויות פנסיה.

11.הפסד השתכרותו של התובע לעתיד הינו, אפוא, כדלקמן:

225,275 ₪ = 267.9937 (מקדם הוון) * 15% (נכות תפקודית) 5,604 ₪ (שכר)

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ