אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> קריע ואח' נ' שר הפנים

קריע ואח' נ' שר הפנים

תאריך פרסום : 17/07/2013 | גרסת הדפסה
עת"מ
בית המשפט המחוזי ירושלים
43681-02-13
04/07/2013
בפני השופט:
יגאל מרזל

- נגד -
התובע:
1. עביר קריע
2. מחמוד קריע
3. המוקד להגנת הפרט מיסודה של ד"ר לוטה זלצברגר

הנתבע:
שר הפנים
פסק-דין

פסק דין

1.העתירה שבכותרת – עניינה שאלת מעמדו של העותר 2, מר מחמוד קריע, בישראל, וזאת נוכח סירובו של המשיב, שר הפנים, לבקשה לאיחוד משפחות בכל הנוגע לעותר זה שהיה קטין בן 17 וחודשיים בעת הגשת הבקשה – ובשל "מניעה פלילית".

רקע רלבנטי

2.העותרת 1, גב' עביר קריע, היא תושבת ירושלים. היא נישאה בשנת 1989 למר ראשד קריע – תושב האזור. נולדו לבני הזוג חמישה ילדים: מחמוד – העותר – יליד ירושלים (14.12.1990) הרשום באזור; וכן ארבעה ילדים נוספים שנולדו במועדים מאוחרים יותר. העותרים חיים בירושלים. לאחר הליכים שונים, שעניינם שאלת המעמד של בני המשפחה, הוסדר מעמד מרבית בני המשפחה בישראל. הוסדר – למעט מעמדו של העותר. שניים מן הילדים האחרים קיבלו מעמד של קבע. שני הילדים הנוספים קיבלו הפניה למת"ק. גם בן זוגה של העותרת מקבל היתרי מת"ק. רק העותר, הרשום באזור כאמור, נותר כאמור בלא מעמד בישראל. הבקשה בענייננו של העותר 2 – מושא עתירה זו – הוגשה למשיב ביום 7.2.2008 – כלומר כשעותר 2 היה בן 17 וחודשיים לערך. מדובר בבקשה לאיחוד משפחות.

3.הבקשה בענין העותר לקבלת מעמד בישראל סורבה כאמור מטעמי "מניעה פלילית" (נספח כ"ד לכתב התשובה מיום 30 לינואר 2011). בתשובה נוספת של המשיב מיום 30 ליוני 2011 (נספח כ"ח לתשובה) צוין שהעותר ריצה בעבר מאסר בפועל וזאת בשל הרשעתו בשנת 2009 "בארבעה תיקים פליליים בגין סחר בסמים". לאחר תכתובת נוספת עם המשיב, שבה נפרסו טענות העותרים, חזר המשיב על עמדתו (נספח ל' לתשובה – מכתב מיום 2.10.2011). בתשובה נרשם, שנבחנה עמדת משטרת ישראל אל מול הטיעונים, אך לא נמצא מקום לשנות מן ההחלטה. צוין, שאין מדובר במעידה חד פעמית, נוכח ההרשעה בארבעה תיקים בגין סחר בסמים. עוד צוין באותה תשובה, ש"קיים מידע עדכני אודות מרשך לפיו ממשיך לעסוק בפלילים".

4.השגה שהגישו העותרים לוועדת ההשגה לזרים – ירושלים על החלטה זו, נדחתה (החלטה מיום 21.1.2013). בהחלטה נקבע, שבמסגרת שיקול דעתו של שר הפנים הוא רשאי להביא בחשבון גם שיקולים הקשורים לעברו הפלילי של המבקש וגם שיקולים הקשורים לסיכון הנשקף ממנו לביטחון המדינה ולשלום הציבור. צוין בהחלטה, שמשפחתו של אבי העותר מתגוררת באזור. שם הוא התגורר מרבית חייו. את העבירות בגינן הורשע העותר הוא עבר בהיותו בגיר בן 18 ומעלה. ועדת ההשגה עיינה גם במידע מודיעיני שהובא לפניה בעניינו של העותר. היא לא מצאה מקום להתערב במסקנה שלפיה מדובר במידע אמין ועדכני המאוחר לשחרורו של העותר ממאסר. בסופו של יום, לא מצאה ועדת ההשגה לזרים להתערב באיזון שעשה המשיב בין השיקולים השונים ותוך העדפת זכות הציבור לביטחון והאינטרס הציבורי. מכאן העתירה לבית משפט זה.

העתירה

5.בעתירה נטען שהחלטתו של המשיב היא שגויה ובלתי מאוזנת ויש בה משום פגיעה בלתי מידתית בעותר ובבני משפחתו. על כן, דינה להתבטל. בעתירה הודגש שהבקשה בעניינו של העותר הרשום באזור ונולד בירושלים – להסדרת מעמדו במסגרת הליך איחוד משפחות הוגשה עת היה עדיין קטין (בן 17 וחודשיים). לפי חוק האזרחות והכניסה לישראל (הוראת שעה), תשס"ג-2003 (סעיף 3(א)(2)), העותר יכול היה לקבל היתר מת"ק על מנת למנוע את הפרדתו מהורהו המשמורן השוהה כדין בישראל. הגם שהמשיב רשאי היה לשקול את העבר הפלילי של העותר במסגרת החלטתו, לא היה מקום בנסיבות המקרה לתת לעבר זה משקל כה מכריע. מדובר בעבירה שבוצעה אמנם בהיות העותר בגיר, אך "על גבול הקטינות". הרשעת העותר בשעתו בסחר בסמים כללה גם הרשעה בשהייה בלתי חוקית בישראל, אולם הרשעה זו כשלעצמה בשהייה בלתי חוקית לא הייתה במקומה ולא הייתה מוצדקת. בכל הקשור לעבירות הסמים, הרי שמדובר בהרשעה במעשה זניח יחסית שבא כתוצאה ממצוקה כלכלית. העותר נשא עונש מאסר ושילם את חובו לחברה. מדובר באדם צעיר – כבן 22 כיום. יש לתת לו אפשרות להשתקם בגבולות ישראל במוסד מתאים ותוך שהוא נמצא עם בני משפחתו. עוד הודגש, שהעותר נולד בירושלים, גדל בה והוא התחנך וחי בה עם כל בני משפחתו. לכל בני משפחתו מעמד או היתר שהייה בישראל. קשריו של העותר עם האזור הם קלושים. בנסיבות אלה נטען שהחלטת המשיב היא בלתי סבירה ובלתי מידתית. היה גם מקום, נטען בנוסף, לאפשר לעותר לא רק שימוע בכתב (כפי שנעשה) אלא גם שימוע בעל-פה תוך מתן האפשרות להתייחס להאשמות הספציפיות נגדו.

התשובה

6. בכתב התשובה שהגיש המשיב, התבקש לדחות את העתירה. כך, שכן, קיימת בעניינו של העותר "מניעה פלילית", והוא מהווה "סכנה לשלום הציבור". המשיב הדגיש בתשובתו, ששיקול הדעת של שר הפנים בהענקת רשיונות ישיבה, הוא שיקול דעת רחב. במסגרת זו רשאי שר הפנים, ואף חייב, לשקול בין היתר אם הענות לבקשה לשהות בישראל עלולה ליצור סכנה לבטחון הציבור, לשלומו, לבטחון המדינה או לאינטרסים החיוניים שלה. שר הפנים בהחלטתו בעניין זה, רשאי להסתמך גם על ראיות מנהליות ואין הכרח בהרשעה בפלילים דווקא. העותר דנן הורשע בפלילים בעבירה של סחר בסמים והייתה תשתית ראייתית מספקת להחלטה בעניינו – ובהמשך להמלצת המשטרה שלא לאשר את הבקשה. עוד צוין, שקודם להכרעה בבקשה ניתנה לעותרים אפשרות להגיב על המניעה הפלילית בהתאם לנוהל הקיים בנדון ("נוהל הערות גורמים"), והם עשו כן. מוצתה אפוא זכות השימוע. בכל הקשור לעותר ספציפית, ולבד מהרשעתו בעבירות של סחר בסמים ושהייה בלתי חוקית, ועונש המאסר שריצה, צוין גם שבשנת 2007 נפתח נגד העותר תיק גניבה שנסגר מאוחר יותר מחוסר עניין לציבור. ועוד צוין, שבין השנים 2006-2013 נפתחו נגד העותר שמונה תיקים בגין שהייה בלתי חוקית; תיקים שנסגרו מחוסר עניין לציבור. ומעבר לכך, גם נטען, ש"קיים מידע מודיעיני הקושר את העותר לפעילות פלילית ודגש על עבירות סמים". בנסיבות אלה, נטען שהחלטת המשיב הייתה סבירה, תוך שנשקלו כל השיקולים הרלבנטיים ואין עילה להתערב בה.

במהלך הדיון ולאחריו

7.יצוין, שבשלהי הדיון שהתקיים לפניי, ביום 6.5.13, התבקשה שהות מבית המשפט בעקבות הערותיו, על מנת לבחון את האפשרות להגיע להסדר בהליך ותוך שהצדדים שומרים על כל טענותיהם העקרוניות. עניין זה עלה, בין היתר, לאחר שב"כ העותר הדגישה את נושא שיקומו של העותר. היא ציינה את הנכונות של מוסד שיקומי בישראל לטפל בעותר – בשים לב לגילו הצעיר. בין היתר, נטען בעניין זה שניתן למצוא פתרונות שונים למצב שנוצר, ובכלל זה מתן אשרות ומעמד "מחוץ להליך המדורג" בהודעה נוספת שהגישו העותרים לאחר הדיון, אף הובא טעון נוסף לעניין זה של שיקום.

8.אלא שבהודעה משלימה מטעם המשיב, חזר המשיב על עמדתו ולפיה אין מקום לשנות מן ההחלטה שהתקבלה בעניינו של העותר בנסיבות העניין, וזאת נוכח המידע על מסוכנות העותר לשלום הציבור. בכלל זה נטען שאין גם מקום בנסיבות העניין לשקול מתן אשרה או היתר "מחוץ להליך המדורג". צוין שאפשרות זו של שהיה "מחוץ להליך" נבדקה אומנם, אך קיימת המלצה חד משמעית של גורמי המשטרה, שלפיה אין להתיר לעותר לשהות במדינת ישראל "בשל חשש לפגיעה קרובה לוודאי וממשית לשלום הציבור בישראל". עוד צוין, שבנסיבות אלה, הפגיעה בזכותו של העותר היא מידתית ושלא מעבר לנדרש.

דיון והכרעה

9.לאחר שעיינתי במכלול החומר שלפניי ושמעתי בהרחבה את טענות באי כוח הצדדים, מסקנתי היא שדין העתירה להתקבל בחלקה.

10.אציין תחילה, וקודם שנעבור לעיקרם של דברים, שבכל הקשור בזכות השימוע, הרי שלא מצאתי מקום בנסיבות המקרה להתערב בהחלטת המשיב לקיים לעותר דווקא שימוע בכתב ולא שימוע בעל-פה. טענות העותרים נפרסו בהרחבה לפני המשיב. ניתנה להם הזדמנות להביא לפני המשיב את טענותיהם. גם לפניי, לא הוצבע על פגם בהליך השימוע המצדיק את ביטולו או את השבתו למשיב לשם קבלת החלטת חדשה. ויוסף, כפי שיובהר בהרחבה להלן, שאל מול הטענות שהיו בעתירה נגד החומר המודיעיני בעניינו של העותר, באו בסופו של יום דברי באת כוחו במהלך הדיון שלפניי – ולאחר שמיעת החומר החסוי במעמד צד אחד (ובהסכמה) – ובהם למעשה אי הכחשה של עיקר הדברים, בכל הקשור במעורבות נוספת של העותר בפלילים. אין עוד מקום בנסיבות אלה, לטענה בעניין אי מימוש זכות השימוע. ומכאן לגופם של דברים.

11.אכן, לא היה חולק לפניי על התשתית הנורמטיבית החלה בנסיבות המקרה: במועד הגשת הבקשה בעניינו של העותר הוא היה רשם באיזור וחל עליו חוק האזרחות והכניסה לישראל (הוראת שעה), תשס"ג-2003. ניתן היה לבקש עבור העותר את הסדרת מעמדו בישראל במסגרת איחוד משפחות לפי סעיף 3(א)(2) לחוק זה. הבקשה הרלוונטית בעניינו (לאחר בקשות קודמות שהוגשו ונדחו בשל העדר מרכז חיים) הוגשה ביום 7.2.2008, כלומר חודשים מספר לפני שהעותר היה בן 18.

12.לא היה לפניי גם חולק על כך שהמשיב רשאי לשקול במסגרת שיקול דעתו בבקשת איחוד המשפחות כאמור, גם שיקולים של מניעה פלילית ושל סכנה לציבור (וראו למשל, עע"מ 9993/03 חמדאן נ' ממשלת ישראל פ"ד נט(4) 134, 140 (2005) והאסמכתאות שם); ראו עוד והשוו עע"ם 5569/05 משרד הפנים נ' עויסאת ואח' (10.8.2008)). הדבר מוסדר גם, בין היתר, ב"נוהל הערות גורמים" (מס' 5.2.0015) הנזכר לעיל. השאלה המרכזית לפניי היא אם נסיבות המקרה הספציפיות והסיכון שנשקף מן העותר בעת הזו, הם כאלו שמותירים את ההחלטה שהתקבלה בעניינו של עותר זה – חרף משמעויותיה הקשות לעותר ולבני משפחתו – על כנה, ובלא עילת התערבות של בית משפט זה.

13.אכן, בכל הקשור בקושי שבעברו הפלילי של העותר ומסוכנותו לשלום הציבור, ניצב העותר לפני משוכה לא קלה. העותר הורשע על פי הודאתו בעבירות של סחר בסמים מסוכנים (נראה שמדובר בשלוש עבירות, ולא בארבע). מדובר במכירת חשיש בשלוש הזדמנויות במהלך החודשים יוני עד יולי 2009, לסוכן סמוי. כמויות הסם היו של פחות מ-15 גרם תמורת סכומים הנעים בין 50 ₪ ל-500 ₪ בכל פעם. מעשים אלה בוצעו בעוד בקשתו של העותר (ושל יתר בני משפחתו) להסדרת המעמד, תלויה ועומדת, על כל המשתמע מכך (ראו והשוו, בג"צ 5033/06 גילבנוב נ' מדינת ישראל (7.6.2007), פסקה 9 לפסק הדין). נגזרו על העותר עונשי מאסר – מאסר בפועל של תשעה חודשים וכן מאסר על תנאי של שישה חודשים. אציין עוד, הגם שעניין זה לא היה במרכז החלטתו של המשיב, שהעותר הורשע גם באותה העת בשתי עבירות של שהייה בישראל שלא כדין. מצב דברים זה בדבר עברו הפלילי של העותר ומסוכנותו לשלום הציבור, הוא שעמד ביסוד הסירוב הראשוני של המשיב לבקשה להסדרת מעמדו של העותר (מכתב מיום 28.7.2011, נספח כ"ח לתשובה).

14.אלא שהחלטתו של המשיב לדחות את הבקשה להסדרת מעמדו של העותר, לא נסמכה רק על הרשעה זו ועל העונש שנגזר על העותר. גזר הדין בעניינו של העותר נתן משקל לכך שאותה העת (29.12.2009) היה העותר בן 19 וללא עבר פלילי. העותר הביע אז חרטה על מעשיו וטען שהוא עובד בעבודות שונות על מנת לסייע למשפחה. אך כאמור, המשיב ציין בהחלטתו מושא עתירה זו כנזכר לעיל, שגם לאחר הרשעתו היה מידע מודיעיני עדכני ולפיו המשיך העותר "לעסוק בפלילים" (נספח ל לתשובה). בכתב התשובה עצמו גם צוין, כאמור, ש"העותר ממשיך לעסוק בפלילים בדגש על עבירות סמים" (סעיף 3 לתשובה). ובעוד העותר טען בעתירתו שמאז שחרורו מהכלא לפני כשנתיים הוא "לא ביצע עבירה" (סעיף 66 לעתירה), תמונת המצב שעלתה מן החומר המודיעיני שהוצג לפניי בבית המשפט במעמד צד אחד (ובהסכמת באת כוח העותר) – הראתה אחרת. החומר שהוצג לעיוני, שהוא חומר מודיעיני בטיבו, וכן הסברים שנמסרו לי על ידי גורם מוסמך מטעם המשיב (רפ"ק אהוד עופר) ביססו את עמדת המשיב שלפיה העותר המשיך לעסוק בפלילים כאמור בדגש על עבירות סמים וכי קיימת מסוכנות מסויימת לשלום הציבור בהסדרת מעמדו של העותר בישראל במצב דברים זה. זאת ועוד: לאחר שעיקרי הפרפראזה נמסרו לבאת כוח העותרים ולעותרים עצמם בהתחדש הדיון במעמד שני הצדדים, ולאחר הפסקה, הודיעה באת כוח העותר לבית המשפט מיוזמתה, ולאחר שיחה עם העותר עצמו, ש"באמת הוא היה מעורב בעניינים הנוגעים לסמים אך לדבריו בצורה מאוד מאוד מינורית" (עמ' 3 שורות 6-3 לפרוטוקול).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ