אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> קרייג ואח' נ' אלפסי ואח'

קרייג ואח' נ' אלפסי ואח'

תאריך פרסום : 03/04/2013 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום חיפה
13575-07
15/03/2013
בפני השופט:
נסרין עדוי

- נגד -
התובע:
1. שלומית קרייג
2. מיכל רז
3. נעמי תנאי
4. סילביה טנהאוזר
5. אלן גריף

הנתבע:
1. דינה אלפסי
2. עיזבון המנוח שלמה טנהאוזר ז"ל
3. 05.1
4. 2.12 ע"י ב"כ עו"ד יובל אלפסי

פסק-דין

פסק דין

בפני תביעת התובעות להשבת כספים שהתקבלו בידי הנתבעים מחשבונות בנק רדומים בשווייץ (להלן: "החשבונות") שהיו בבעלות סבם, הנס טנהאוזר ז"ל ואחיו, אוטו טנהאוזר ז"ל, אשר נספו בשואה.

רקע עובדתי

בעקבות הגשת תביעות על ידי יחידים וארגונים יהודיים (לרבות, הקונגרס היהודי העולמי) כנגד מספר בנקים שוויצריים בשנים 1996-1997, לבית המשפט הפדראלי המחוזי למחוז המזרחי של ניו-יורק [US. District Court, Eastern District of New Yourk  (להלן: "EDNY")], מונה גוף עצמאי; "הוועדה העצמאית של אישי ציבור" Independent Committee of Eminent Persons (להלן: ה- ""ICEP), לביצוע חקירות במטרה לאתר חשבונות רדומים של נספים בשואה בבנקים השוויצריים.

התביעות הנ"ל אוחדו והוכרו כתביעה ייצוגית, מספר הליך CV-96-4849, שהתבררה בפניי השופט אדוארד ר. קורמן.

במסגרת בירור ההליכים בתביעה הייצוגית הושג הסכם פשרה, שמכוחו הוקם מוסד ה-Claims Resolution Tribunal  (להלן: "CRT"), שמושבו בשוויץ ושימש, כזרועו הארוכה של EDNY, לבירור זכאות ופסיקת מענקים לקרובי/צאצאי אנשים שהיו בעלי חשבונות בנקים בשוויץ בשנים 1933-1945 ואשר נספו בשואה, כאשר ה- CRT פעל על בסיס הנתונים שגובשו על ידי ה- ICEP. כמו כן, נוצרה קרן של כספים מכספי הבנקים השוויצריים לשם הענקת מענקים על פי החלטות ה- CRT. הסכם הפשרה קיבל ביום 26.07.2000 תוקף של פסק דין והפך לחלוט, משאושר על יד ערכאת הערעור הפדראלית. ה- CRT דן בכל מקרה ומקרה לגופו של עניין, בהתאם לכללים שאושרו על ידי EDNY, כשזה האחרון הוא המעניק את האישור הסופי להחלטת ה- CRT  (ראו: עמ' 4 למוצג נ/7 – חוות דעתו של ד"ר יובל חן].

על פי פסק דינו של השופט קורמן, התביעה הנוגעת לחשבונותיהם הרדומים של נספים בשואה הסתיימה בחיוב הבנקים השוויצריים בתשלום סך של 1.25 מיליארד דולר.

בדצמבר 2000 ה- CRT החל לפעול לבירור התביעות הספציפיות הנוגעות לאותם חשבונות, ונפתחה הדלת להגשת תביעות נוספות, כאשר המועד האחרון להגשתן היה 31.08.2001.

מובהר בזה, כי לאחר אישור הסכם הפשרה הבנקים השוויצריים יצאו מהתמונה ואינם מהווים צד להליך בירור התביעות ב- CRT. בשלב זה, הבנקים השוויצרים רק מספקים מידע מסוים לרשות הליך בירור התביעות (ראו: פרק המבוא בסדרי הדין החלים על הליך יישוב התביעות (נספח כו' להודעת התובעות מיום 15.01.12).

הנתבעים 1 ו- 2 הגישו, בשנת 2004, תביעה ל-CRT כיורשיהם של הנספים האחים הנס ואוטו טנהאוזר, ומשהתקבלה תביעתם זכו לסכום של כ-650,000 פרנק שוויצרי. לתובעות נודע באורח מקרה על זכייה זו, בשנת 2007.

האחים הנס ואוטו טנהאוזר (להלן: "האחים טנהאוזר") התגוררו בגרמניה ונספו בידי הנאצים במלחמת העולם השנייה. שלושה בנים היו להנס טנהאוזר: היינץ (קרל חיים) – סבם של הנתבעים, ארנסט – סבן של התובעות 1-3, וקורט – אביה של התובעת 4. לאוטו טנהאוזר נולדה בת יחידה והיא התובעת 5.

לאחר מותם הניחו האחים טנהאוזר ארבעה חשבונות בנק בשווייץ – שני חשבונות משותפים לאחים, ושני חשבונות בבעלות הנס טנהאוזר בלבד. כאמור לעיל, סך הכספים שהתקבלו בידי הנתבעים בעקבות זכייתם בתביעתם ל- CRT עמד על כ-650,000 פרנקים שוויצריים.

לתביעת הנתבעים שהוגשה ל CRT בשנת 2004, קדמה תביעה שהוגשה על ידי המנוח שלמה טנהאוזר ז"ל (שהיה הנתבע 2 בתיק דנן, ולשם הנוחיות ייקרא להלן: "הנתבע"), וזאת בשנת 1997. אולם, תביעה זו מעולם לא טופלה ולא הגיעה לידי מיצוי.

למותר לציין, כי הנתבע 2 ובמהלך בירור ההליכים בתיק דנן ולאחר שמיעת עדותו בפניי, הלך לעולמו. מכאן, שכתב התביעה תוקן על ידי צירוף יורשי עיזבונו כנתבעים בתיק.

בחודש אפריל 2004 פנו הנתבעים 1 ו- 2 (להלן: "הנתבעים") לעו"ד יובל חן (שצורף בשלב מאוחר יותר כנתבע נוסף בתיק) למטרת הנפקת דרכונים גרמניים. במהלך הטיפול בבקשתם, עלה נושא התביעה ל CRT, והנתבעים החליטו להגיש תביעה נוספת באמצעות עו"ד חן. מכיוון שהמועד להגשת תביעות ל-CRT חלף, הנתבעת 1 צורפה לתביעתו המקורית של הנתבע 2 (שהוגשה בשנת 1997) והוסכם כי הסכום שיתקבל, בניכוי שכר טרחתו של עו"ד חן, יחולק בין השניים שווה בשווה.

הנתבעים 1-2 הגישו תביעתם ל-CRT באמצעות עו"ד חן, כאשר בטפסי התביעה לא צוינו שמותיהם של יורשים נוספים מלבד אביהם של הנתבעים, היינץ (קרל חיים) טנהאוזר.

ביום 30.12.2004 ניתנה החלטת ה- CRT בתביעתם של הנתבעים 1-2, המזכה אותם בקבלת מענק בסך של כ- 650,000 פרנק שוויצרי. על מנת לקבל את הכספים, נדרשו ואף חתמו הנתבעים על הצהרה בזו הלשון: "בתמורה לתשלום המענק הנני מתחייב/ת ומסכים/מה כי במקרה ויורש או יורשים נוספים של בעל החשבון, בין אם ידועים ובין אם לאו, הזכאים בהתאם לסעיף 23 של סדרי הדין החלים על הליך יישוב התביעות, כפי שתוקנו, (להלן "סדרי הדין") יגישו תביעה לחשבון זה/ לחשבונות אלה, או יתבעו תשלום ו/או פיצויים בדרך כלשהי, אחלוק או, במקרה ואדרש בהתאם לסעיף 23 של סדרי הדין, אעביר את המענק לבעלי זכאות נוספים בהתאם לעקרונות החלוקה שבסעיף 23 של סדרי הדין, בהעדר הסכמה משותפת אחרת, בין אם היורש או יורשים זוהו ו/או הוזכרו במידע שנמסר על ידי ל- CRT ובין אם לאו".

לאחר ניכוי שכר טרחת עו"ד חן, בסך 25% + מע"מ, חילקו ביניהם הנתבעים את יתרת הסכום שווה בשווה.

במרץ 2007, במהלך חיפוש באינטרנט, גילו התובעות 1-3 את דבר קיומה של החלטת ה- CRT, אשר אישרה לנתבעים את קבלת המענק הנ"ל. בעקבות הגילוי, ובחודש מרץ 2008, הגישו התובעות 1-4 תביעה ל-CRT לקבלת חלקן בכספים. באפריל 2008 הוגשה ל-CRT תביעת התובעת 5.

ביום 25.11.2008, ובעקבות פנייתן של התובעות ל-CRT, פנה זה האחרון לנתבעים וביקש את תגובתם, לאור העובדה כי לאחים טנהאוזר יורשים נוספים בדמות התובעות, ולאור התחייבותם של הנתבעים לחלוק את הכספים באם יימצאו יורשים נוספים הזכאים לכך.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ