אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> קריחלי נ' חדד

קריחלי נ' חדד

תאריך פרסום : 24/12/2011 | גרסת הדפסה
עש"א
בית משפט השלום אשקלון
4423-10-11
20/12/2011
בפני השופט:
רון סולקין

- נגד -
התובע:
בדרי קריחלי
הנתבע:
יעקב חדד
פסק-דין

פסק דין

זהו ערעור על החלטת כב' רשמת ההוצל"פ, הגב' אלונה שדה, בתיק מס' 22-00880-08-4, נומרטור 110037731ט, מיום ח' אלול תשע"א – 07.09.2011, בבקשה בטענת פרעתי.

במהלך הדיון בערעור, שהתקים אמש, דחה בית המשפט טענה מקדמית של סלוק על הסף הנוגעת לאי-הגשת עקרי טעון במועד ולהיות ההחלטה בגדר החלטת ביניים שאינה סופית ונתונה לערעור ברשות בלבד. ראה נמוקי ההחלטה שם. כעת, נדון הערעור גופא.

בבסיס הערעור סכסוך עסקי אשר נגע להשכרת בית מלאכה ב-א.ת. אשדוד על ידי המשיב למערער ולאדם נוסף. במסגרת הסכסוך, נפתחו בלשכת ההוצל"פ בשנים 1999 – 2000 שני תיקים, האחד – בקשה לבצוע שטר חוב ע"ס 47,736, והשני – לבצוע שיק ע"ס 35,785 ₪.

בשני התיקים הגישו החייבים – היינו המערער והשוכר הנוסף – התנגדות לבצוע שטר ובקשה להארכת המועד להגשתהּ. הבקשה להארכת מועד נדחתה בבית משפט השלום. החייבים ערערו לבית המשפט המחוזי, שם הופנו, בהסכמה, לבוררות אותה נהל כב' נשיא בית המשפט המחוזי בדימוס השופט אפרים לרון ז"ל.

דיון הבוררות הקיף מלוא הסכסוך שבין הצדדים ובסיומו ניתן, ביום 23.06.2003 פסק בוררות, המסדיר מלוא החיובים של המערער והשוכר הנוסף כלפי המשיב, בכל ההליכים שנפתחו, ומעמידם על 47,800 ₪, בתוספת דמי הצמדה ורבית כחוק, בשעור של 4% לשנה מיום מתן פסק הבוררות ועד לתשלום המלא בפועל, ובתוספת הוצאות הבוררות ע"ס 10,000 ₪. הבורר הנכבד הדגיש, כאמור, כי פסק דינו זה מסיים כל התביעות וכל ההליכים המשפטיים בין הצדדים, וכי פרט לאמור בו לא יוטל כל חיוב נוסף על המערער ועל השוכר הנוסף.

המערער לא עמד בחיוביו על פי פסק הבורר במשך שנים רבות, לטענתו בשל משבר כלכלי שעבר. תקופה ארוכה, המשיך המשיב – הוא הזוכה – לנהל תיקי ההוצל"פ הפתוחים, בלא להתאימם לפסק הבורר.

לטענת המערער, בשנים האחרונות החל לנסות להסדיר החוב אל מול המשיב, או אז התברר לו דבר קיומו של פסק הבורר (אשר לטענתו לא דווח לו בעבר על ידי בא כוחו עמו היה נתק ביחסים), ולאחר שלא עלה בידו להסדיר החוב, לטענתו בשל חסר גמישות ודרישות מופרזות מצד המשיב, פנה בבקשה ללשכת ההוצל"פ, בטענה כי יש לסגור תיקי ההוצל"פ שנפתחו על פי השטרות המקוריים ולא בהתאם לחיוב שנקבע בפסק הבורר.

בהחלטת כב' הרשמת נשוא ערעור זה, החליטה לראות בבקשה לסגירת התיקים כבקשה בטענת "פרעתי", קבלה מרבית טענות המערער, וקבעה כי אכן לא היה מקום להותרת תיקי ההוצל"פ פתוחים בהתאם לסכומי השטרות המקוריים, והיה על המשיב – הוא הזוכה בתיקים אלה – להתאימם לפסק הבורר, המסיים כל המחלוקות בין הצדדים. לפיכך, הורתה על סגירת אחד מתיקי ההוצל"פ, ועדכון יתרת החוב בתיק השני בהתאם לפסק דינו של הבורר. כן פסקה, בהנתן כי המערער לא שילם דבר ע"ח החוב במשך השנים שעברו, להוסיף לחיובים שבפסק הבורר שכ"ט עו"ד בהוצל"פ וכן הוצאות בגין הליכי גביה שננקטו לאחר מועד מתן פסק הבורר.

על החלטה זו הוגש, כאמור, הערעור שבפני. כתב הערעור גדוש טענות, ניתן לתמצתן לשתי טענות עקריות: האחת – כי היה על כב' הרשמת להורות לסגור שני תיקי ההוצל"פ, משנפתחו לגבית השטרות, ולא בהתאם לפסק הבורר; השניה – כי שגתה כב' הרשמת בכך שהוסיפה חיובים מעבר לפסק הבורר, בו נרשם במפורש, כי החיוב שהוטל בו ממצה כל חיובי המערער כלפי המשיב.

אשר לטענה הראשונה – המדובר בסמנטיקה חסרת משמעות. שהרי, אחת היא אם היתה כב' הרשמת מורה על סגירת תיקי ההוצל"פ ופתיחת תיק חדש המבוסס על פסק הבורר, או – כפי שהורתה בפועל – לסגור אחד התיקים ולהתאים החוב בתיק השני לפסק הבורר. בכל מקרה, נותר כעת תיק הוצל"פ אחד, המבוסס על פסק הבורר ואשר החיובים בו נקבעים בהתאם אליו. המהלך בו נקטה כב' הרשמת הוא המהלך הנכון, החוסך הוצאות וביורוקרטיה של פתיחת תיק חדש, תשלום אגרות, המצאת אזהרה לחייב, וכיו"ב.

ובנוגע לטענה השניה – לאחר עיון בתיק ובדיקת המסמכים והנתונים שעמדו בפני כב' הרשמת, לא נמצא כל דֹּפי בהחלטתה להוסיף חיוב בגין שכ"ט והוצאות בתיק. ודוק: עולה בעליל, מפסק הבורר, כי אכן מסיים הוא כל המחלוקות בין הצדדים וכי הבורר מורה שלא להטיל כל חיוב נוסף על המערער ועל השוכר הנוסף מעבר לאמור בו. ברם, ברי כי קביעה זו נוגעת לנקודת הזמן בה ניתן פסק הבורר.

היות שהחל מאותו מועד, שהיה לפני שנים רבות, לא טרח המערער לשלם מה ע"ח חובו, ננקטו הליכי גביה. אמנם, ההליכים ננקטו בתיקים שנפתחו בסכומים המצטברים מעבר לסכום הנקוב בפסק הבורר, על בסיס שטרות ולא על בסיס פסק הבורר. ברם, המדובר בתיקים בגין אותה פרשה עובדתית, והיות שלא עלה בידי המשיב לגבות דבר, מאי רבותא מה היה הבסיס לתיק בגינו ננקטו הליכי הגביה. שהרי, הליכי גביה צריכים היו להנקט, ובדין ננקטו. הליכים אלה גרמו הוצאות לזוכה, הוא המשיב. הוצאות אלה נגרמו בשל אי תשלום החוב. בנסיבות אלה, המערער – החייב – הוא האחראי להוצאות, ועליו לשאת בהן.

סכומו של דבר, לא נמצא דֹּפי כלשהוא בהחלטת כב' הרשמת, אשר לא נרתעה מלצלול לסבך ההליכים והטענות שהעלו הצדדים, לנקות"רעשי רקע" ולהוציא תחת ידה החלטה סדורה, דבר דבור על אופניו, המעמידה החיובים על מכונם.

אין גם בסיס לטענה, כי כב' הרשמת הורתה לגבות רבית גבוהה יותר מזו שנפסקה בהתאם לפסק הבורר, וחזקה על לשכת ההוצל"פ, כי תבצע התחשיב המחודש של החוב בהתאמה מלאה למה שנקבע בפסק הדין ולפי כל דין.

מכל המקובץ – מורה על דחית הערעור.

לשכת ההוצל"פ תיישם החלטת כב' הרשמת ותבצע התחשיבים בהתאם למנגנון עליו תורה כב' הרשמת, לפי שקול דעתהּ.

מחיב המערער בהוצאות משפט בסך 800 ₪ ושכ"ט עו"ד בסך 5,000 ₪ בתוספת מע"מ כדין. ההוצאות תתקזזנה מחיוב הוצאות שהוטל, בהחלטה הנוגעת לטענה המקדמית, על המשיב. שכ"ט עו"ד יועבר בתוך 120 יום.

ניתן היום, כ"ד כסלו תשע"ב, 20 דצמבר 2011, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ