אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> קצרין ואח' נ' הישראלית ואח'

קצרין ואח' נ' הישראלית ואח'

תאריך פרסום : 16/10/2011 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום צפת
483-06-09
12/10/2011
בפני השופט:
אורי גולדקורן

- נגד -
התובע:
החברה לפיתוח קצרין בע"מ
הנתבע:
1. דלק חברת הדלק הישראלית בע"מ
2. פז חברת הנפט בע"מ

החלטה

1.בפני בקשות של הנתבעות למחיקת התביעה בגין התיישנות, שיהוי והעדר עילה ובקשה של התובעת למתן צו לגילוי ועיון במסמכים.

2.ביום 1.6.09 הגישה התובעת תביעה למתן חשבונות, בה ביקשה כי בית המשפט יורה לנתבעות להמציא לידיה פירוט חשבונות שהן ערכו החל משנת 2000 והקשורים להסכם שנכרת ביום 57.7.81 ביניהן לבין התובעת.

3.תמצית עובדות כתב התביעה הינן כדלקמן: בין התובעת לנתבעות נחתם בשנת 1981 הסכם להקמת תחנת תדלוק בקצרין, אשר לפיו התובעת תישא בעלויות הקמת תשתיות התחנה שתוקם על ידי הנתבעות, ובתמורה התחייבו הנתבעות לשלם לה מדי חודש עמלות אשר יגזרו מהיקף המכירות בתחנה של בנזין, נפט, סולר ושמנים. לטענת התובעת, העמלות ששילמו לה הנתבעות לאורך השנים היו פחותות בצורה משמעותית מאלו שהגיעו לה על פי ההסכם. ניסיונותיה של התובעת לקבל מהנתבעות נתונים שיאפשרו לחשב את גובה העמלות להן היא זכאית לא צלחו, ואף נתקלו בעמדה מפתיעה של הנתבעת מס' 2, לפיה היא אינה מחויבת בתשלום עמלות בגין מוצרים שנמכרו בהנחה. לאור זאת, ולנוכח הפרת ההסכם, קיומו שלא בתום לב ועשיית עושר ולא במשפט על ידי הנתבעות, קמה לתובעת הזכות להגיש תביעה כספית. לצורך מימוש זכות זו על התובעת לערוך באופן מדויק את חישוב הכספים המגיעים לה מידי הנתבעות, ולשם כך יש צורך בגילוי החשבונות.

3.במסגרת תביעתה לגילוי חשבונות, ביקשה התובעת להורות לנתבעות לגלות את פירוט שיעור העמלות וסך תשלומי העמלות ששולמו בפועל לתובעת, בחלוקה על פי המוצרים השונים שנמכרו בתחנה, את כמויות המוצרים השונים שנמכרו, את שיעורי העמלות ששולמו על ידי הנתבעות לסוכנים אחרים בתחנות תדלוק שבשליטתן, וכל זאת לגבי כל אחת מהשנים מאז שנת 2000. עוד עתרה התובעת לחייב את הנתבעות בגילוי הנתונים אודות המכירות בתחנה אף לגבי העתיד. לאחר שיבדקו החשבונות, בעקבות גילויים, ביקשה התובעת לחייב את הנתבעות ביתרת סכום העמלות המגיעה לה, לאור תנאי ההסכם.

4.בכתב ההגנה שהגישה הנתבעת מס' 1 ביום 22.9.09 היא העלתה מספר טענות מקדמיות,

שהראשונה ביניהן הינה טענת התיישנות. לטענתה, דינן של כל הטענות בכתב התביעה שעילתן עובר ליוני 2002 להידחות על הסף מחמת התיישנות. כן הועלתה טענת שיהוי, על פיה נגועה התביעה בשיהוי של עשרות שנים, ללא כל הצדקה. עוד טענה נתבעת זו כי התביעה למתן חשבונות איננה מגלה כל עילה, הן מחמת שהתובעת לא היתה ואיננה "סוכנת" של הנתבעת מס' 1, הן מפאת שינוי נסיבות שחל בשוק הדלקים מאז שנת 1981, עת נכרת ההסכם, והן מחמת שפס מן העולם הנוהג של תשלום "עמלת סוכן". לפיכך, כך נטען, אף אם יומצאו לתובעת החשבונות המבוקשים, לא יהא לכך ערך, בהעדר עילה לתביעה כספית על פי ההסכם.

הנתבעת מס' 1 אף הגישה תביעה שכנגד בסך 800,000 ₪, בגין הפסד רווחים שנגרם לה, לטענתה, עקב הפרת ההסכם על ידי התובעת. לטענתה, בהנחה שתתקבל עמדת התובעת לפיה ההסכם יצר ביניהן יחסי סוכנות, התובעת היא אשר לא קיימה את התחייבויותיה הנובעות מהיותה סוכנת של הנתבעת מס' 1. בכתב התשובה לתביעה שכנגד, שהוגש ביום 3.12.09, העלתה התובעת (הנתבעת שכנגד) טענת התיישנות, מאחר וסכומה של התביעה שכנגד מבוסס על תחשיב המשתרע על פני עשר שנים.

5.אף בכתב ההגנה שהגישה הנתבעת מס' 2 ביום 16.8.09 הועלו טענות מקדמיות. בנוסף לטענת התיישנות, הועלתה טענת שיהוי, מניעות והשתק. נטען כי הסכמתה של התובעת מזה למעלה מעשור לאי קבלת עמלות בגין מכירת מוצרים בהנחה משתיקה אותה מלטעון כנגד זאת כיום. כן הועלתה טענה של העדר עילה, לאור סעיף ההסכם שקבע כי גובה חלק מן העמלות, אלו המתייחסות למכירות של בנזין, נפט וסולר, יהיה "על פי המקובל". בהעדר טענה בכתב התביעה אודות "המקובל", אין התביעה מצמיחה זכות לקבלת כספים, אף אם יסופקו החשבונות המבוקשים.

6.בישיבה מיום 9.3.10 בפני כבוד השופטת סמסון הודיע בא כוח התובעת כי הוא מקבל את המלצת בית המשפט, לפיה התובעת תבצע בדיקה מחודשת של כל המסמכים הרלוונטים המצויים בידיה, ובמידת הצורך – תתבצע פניה לנתבעות לקבלת מסמכים חסרים. כמו כן, כך הוצהר, תשקול התובעת תיקון כתב התביעה לגבי האמור בסעיף 4 (1)(א) להסכם, שהינו סעיף העמלות.

בית המשפט הורה לתובעת למסור הודעה כאמור תוך 60 יום. ביום 5.5.10 הוארכה תקופה זו ב-30 ימים נוספים. ביום 6.6.10 הגישה התובעת את ההודעה המובטחת. בהודעתה היא ציינה כי בכוונתה לבקש לתקן את כתב התביעה, אולם מאחר וטרם ניתן לגבש את סכומו, יש צורך בהשלמת ההליכים המקדמיים של גילוי מסמכים, מענה לשאלון, גילוי ועיון במסמכים ספציפיים. לבקשה זו התנגדה הנתבעת מס' 2, בטענה כי הדרך המוצעת על ידי התובעת נועדה להעניק לה את הסעד שבכתב תביעתה, במסווה של הליכים מקדמיים. עמדה דומה הביעה הנתבעת מס' 1, אשר הגישה תגובתה רק ביום 15.9.11.

7.בהתאם להחלטתי מיום 24.8.11 הגישו הנתבעות את עיקרי טענותיהן המקדמיות כמפורט להלן:

א.התיישנות

(1)מאחר והתביעה הוגשה ביום 1.6.09, אין התובעת זכאית לקבלת כספים עבור התקופה שקדמה ליום 1.6.02. ביטוי להכרת התובעת בכך מצוי במכתבה מיום 11.3.08 אל הנתבעת מס' 2, בו ביקשה פירוט המתייחס רק ל"שבע השנים האחרונות".

(2) כל העילות שהתגבשו לפני 1.6.02 – דינן להידחות. מאחר ולשיטת התובעת דרכה לחשיפת נתוני המכירות נחסמה על ידי הנתבעות כבר בסמוך למועד כריתת ההסכם, בשנת 1981, הרי עילת התביעה עצמה התיישנה כבר אז, או לכל הפחות בשנת 2000, תחילת התקופה לגביה מבקשת התובעת את גילוי החשבונות.

ב.שיהוי

(1) הגשת התביעה נגועה בשיהוי של שנים רבות, שאין לו הצדקה. מאומה לא מנע מהתובעת לפנות בדרישה לקבל מהנתבעות נתוני מכירות, ואף לפנות לבית המשפט בענין זה, ב"זמן אמת" או בסמוך למועדי ביצוע המכירות.

(2)גילוי נתוני מכירות בחלוף שנים רבות ממועדי המכירות עצמן עלול להטיל על הנתבעות נטל כבד, שספק אם הן תוכלנה לעמוד בו.

(3)התנהגותה של התובעת והסכמתה למכירת מוצרים בהנחה מבלי ששולמו לה עמלות בגין מכירות אלה היוו מצג ארוך טווח שעל בסיסו כלכלו הנתבעות את צעדיהן. לפיכך, התובעת, אשר השתהתה, מנועה ומושתקת מלטעון כנגד אופן קיום ההסכם על ידי הנתבעות.

ג.העדר עילה

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ