אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> קפלן נ' מנחם

קפלן נ' מנחם

תאריך פרסום : 21/03/2011 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום עפולה
11814-06-08
21/03/2011
בפני השופט:
שאדן נאשף-אבו אחמד

- נגד -
התובע:
אהרן קפלן
הנתבע:
שלי מנחם
פסק-דין

פסק דין

רקע

בפניי מונחת תביעה כספית שעניינה החזר הלוואה אשר נטל הנתבע מהתובע, כך נטען, בארבע המחאות שמשך התובע לפקודת הנתבע, בסך כולל של 68,072 ₪, ובשערוך למועד הגשת התביעה, סך של 87,810 ₪.

במוקד המחלוקת בתיק דנן ניצבת השאלה: האם הלווה התובע (להלן: "התובע" או "קפלן"), סוכן ביטוח במקצועו, לנתבע (להלן: "הנתבע" או "מנחם"), אחד מבעליה של חברת "תנובת העמק ושות' " העוסקת בשיווק תוצרת חקלאית, כספים לצורך תשלום חלקי של פרמיה לביטוח משאית בעסק, כטענת התובע, או שמא מדובר בכספים שחב סוכן הביטוח למבוטח בגין הפרשי תקבולים להם זכאי המבוטח, כטענת הנתבע.

תחילה הוגשה התביעה דנן בסדר דין מקוצר. בהחלטתה מיום 19.03.2009, נעתרה כבוד הרשמת ג'. ג'בארין-כליפה (כתוארה אז) לבקשת הנתבע למחיקת כותרת והדיון בתיק הועבר לסדר דין רגיל.

הצדדים הגישו תצהירי עדות ראשית מטעמם. מטעם התובע - העיד התובע בעצמו וכן מר ליאור להב, סגן מנהל סניף בנק הפועלים בעפולה (להלן: "נציג הבנק"). עוד צירף התובע מסמכים אשר סומנו כמוצגים ת/1 - ת/8. מטעם הנתבע – העיד הנתבע בעצמו. הצדדים הגישו סיכומים בכתב ולתובע ניתנה זכות תשובה.

טענות הצדדים בתמצית

על-פי הנטען בכתב התביעה, הנתבע ערך אצל התובע "ביטוחי משאיות" והיה חייב בתשלום פרמיות בגינם. בשלב מסוים, ביקש הנתבע מהתובע כי ילווה לו כספים בגובה הפרמיות שהן מנת חלקו, להבדיל מחלקו של השותף האחר בעסק שבבעלותו. קפלן נעתר לבקשת הנתבע והעביר לו כספים בסך של 68,072 ₪ (סכום הקרן), זאת במהלך החודשים פברואר ומרץ 2003. התובע טוען, כי חרף בקשות חוזרות ונשנות מצידו אל הנתבע להשבת הכספים, זה האחרון התחמק מכך בתירוצים שונים. מכאן התביעה שבפניי.

לטענת התובע, ההלוואה ניתנה בארבע המחאות המשוכות מחשבון "קפלן רוני- שירותי ביטוח" (מספר חשבון 90080) או מחשבון "רוני קפלן סוכנות ביטוח (1996) בע"מ" (מספר חשבון 263368) וערוכות לפקודת הנתבע, כמפורט להלן:

שיק מס' 0010426- ע"ס 15,000 ₪- תאריך פירעון 28.02.03.

שיק מס' 336- ע"ס 21,702 ₪- תאריך פירעון 28.03.03.

שיק מס' 0010427- ע"ס 15,000 ₪- תאריך פירעון 31.03.03.

שיק מס' 0010428- ע"ס 17,000 ₪- תאריך פירעון 30.04.03.

הנתבע אינו חולק על כך, כי בין הצדדים התקיימו יחסים עסקיים למשך שנים, אך לטענתו אלה היו רק יחסי מבטח-מבוטח, כאשר ביטח הנתבע ושותפו את כל רכושם העסקי והפרטי, ובכללם ביטוחי רכב, רכוש ונכסים, ביטוח חיים וביטוח מנהליים וכיו"ב אצל סוכנות הביטוח של התובע. הנתבע הצהיר, כי מעולם לא לווה מקפלן אישית סכום כספי כלשהי וכי הוא מעולם לא קיבל את ההמחאות דנן כהלוואה (סעיף 21 לתצהיר התומך בבקשת רשות להתגונן) וכלשונו, "הריני להצהיר, כי בינינו שררה מערכת יחסים שבין מבטח למבוטח בלבד ומעולם לא הייתה מערכת יחסים שעניינה הלוואה, ומעולם לא קיבלתי מאת התובע את השיקים האמורים כהלוואה". עוד הוסיף הנתבע וטען, כי "הריני להצהיר, כי למיטב ידיעתי וככל שזכרוני אינו מטעה אותי, מעולם לא קיבלתי מהתובע את השיקים שבדנן, לא כל שכן במסגרת הלוואה כנטען" (סעיפים 21 ו-22 לתצהיר התומך בבקשת רשות להתגונן, בהתאמה). לגרסתו, כל הביטוחים הם שלו ושל שותפו, נעשו במרוכז ובמשותף, בהתאם להצעת מחיר כוללת לכל הנכסים שבבעלותם, בגינם שולמה פרמיה אחת עבור כל שנת ביטוח. נטען, כי כל התשלומים של הפרמיות שולמו על ידי השותפים יחדיו, במסגרת החשבון העסקי שברשותם, ואלה שולמו במלואם.

בתצהיר שהוגש בתמיכה לבקשת רשות להתגונן ובתצהיר העדות הראשית הוסיף מנחם, כלהלן: "אם במידה ויוכח, כי קיבלתי שיקים אלו ו/או אחרים מן המשיב היו אלו שיקים אשר מקורם ככל הנראה ובמשנה זהירות במקרים ביטוחיים בלבד אשר אירעו במהלך תקופות שונות לרכוש העסקי והפרטי שלי ושל שותפי ואשר היה מבוטח אצל התובע ותקבולים אלו ניתנו מן המשיב לאור התנהלותו המחדלית, הנושקת לגבול פלילית, בכל הקשור לניהול תיק הביטוח שלי ושל שותפי" (סעיף 27 לתצהיר התומך בבקשת רשות להתגונן).

בהקשר זה, פירט מנחם בתצהירו (סעיפים 27-33), שורה של מקרים, בהם לשיטתו, הגיש תביעות עבור אירועים ביטוחיים, בגינם קיבל תגמולי ביטוח, אך התברר לו בדיעבד כי מדובר בתקבולים חלקיים הפחותים מן הסכומים שהוא היה זכאי לקבל, לטענתו, ומשכך הבטיח לו קפלן לשלם לו את ההפרש (סעיף 29 לתצהיר התומך בבקשת רשות להתגונן, סעיף 30 ואילך לתצהיר העדות הראשית מטעם הנתבע). לגרסתו, מדובר באירועים ביטוחיים בגין "תאונה שאירעה למשאית", "פריצה וגניבה שאירעה בביתו" ו-"שריפת המחסן". בכל מקרי הביטוח האמורים, קיבל מנחם תקבולים הנמוכים מן הסכומים שהיה זכאי לקבל לידיו, ומשכך התחייב בפניו התובע להשלים את הסכומים החסרים בגין כל תביעת ביטוח מאלה שאוזכרו על ידו. לשיטתו, הפער נבע כתוצאה ממחדליו של התובע, אשר נמנע מלהעביר את מלוא סכומי הפרמיות שהנתבע היה משלם בעבור הביטוחים שרכש והסתפק בהעברת סכומים חלקיים לחברה המבטחת. כתוצאה מכך, ננקט נגד הנתבע (ואחרים, שכולם אנשים שעשו ביטוח דרך התובע) הליך קודם שנידון במסגרת ת"א 27567/04 (פסק דין מיום 11.09.07) בטענה שלמנחם חובות בגין פוליסות ביטוח (סעיפים 34-37 לתצהיר, סעיף 13 לכתב ההגנה). נטען, כי המחאות נשוא התביעה הינן, למעשה, החזר שהתחייב התובע להעביר למנחם בגין הפרשי הפרמיות והתקבולים שהיה זכאי לקבל בגין כל מקרי הביטוח האמורים.

מנחם הפנה לשלושה אירועים בהם, לטענתו, הועברו אליו תקבולי ביטוח חלקיים ובגינם התחייב התובע בפניו, בכתב, כי ישלים את הסכומים החסרים בגין תביעות הביטוח הנ"ל. עוד נטען, כי בהתאם לנספחים ז' ו- ט' לבקשת הרשות להתגונן, התחייב התובע בכתב ידו, להשלמת יתרת התמורה בגין תביעת הביטוח, שלא שולמה במלואה, לטובת הנתבע. עיון במסמכים אלה מעלה, כי בגין תאונה שאירעה למשאית התחייב רוני להשלים סך של 15,000 ₪. בגין פריצה וגניבה בביתו קיבל הנתבע המחאה ע"ס 25,147 ₪ ורוני התחייב להשלים את היתרה, כאשר עפ"י חוות דעת שמאית הוערך הנזק בסך 89,745 ₪ (בשיפוי). בקשר לשריפה במחסן, צורף ספח של המחאה מחשבונו העסקי של התובע ובו נרשם "אקסגרציה- מנחם שלי. שריפת מחסן מושב ניר יפה" בצירוף חותמת של "רוני קפלן שירותי ביטוח" (נספח יא לבקשת רשות להתגונן).

עוד נטען, כי התביעה הוגשה בשיהוי ניכר. חרף הטענה, כי מדובר בהלוואה שניתנה בראשית שנת 2003, פנה התובע לראשונה בדרישה להחזר ההלוואה רק בשנת 2006, בשיהוי רב של יותר מ- 3 שנים. אף שהוא קיבל ביום 29.01.2007 מענה שלילי הדוחה מכל וכל את טענת מתן ההלוואה, ישב התובע בחיבוק ידיים והגיש את תביעתו רק ביום 30.06.09, דהיינו שנתיים וחצי לאחר מכתב הדחייה של הנתבע (התכתבויות בין הצדדים מצורפות כנספחים ה'1 עד ה'5 לכתב התביעה).

הנתבע טען והוסיף, כי התובע לא הביא ראיה בכתב לעניין קיומה של ההלוואה הנטענת, לא הסכם הלוואה ואף לא התחייבות מאוחרת שיש בה כדי לבסס את טענתו (סעיפים 23, 24, 45 לתצהיר העדות הראשית של הנתבע). לטענה זו יש חשיבות ראשונה במעלה לצורך הדיון בתביעה שבדנן, כפי שאעמוד על כך בהמשך.

לטענת הנתבע, התובע העלה לראשונה בתצהירו גרסה שונה מזו שהועלתה בכתב התביעה וטען, כי "לקראת שנת 2003 שוחחתי עם הנתבע על עריכת ביטוחי מנהלים לכל עובדיו ושכנעתי אותו לבצע ביטוחים כאלה" (סעיף 5 לתצהיר התובע). התובע הוסיף והצהיר, כי "מנחם שלי אמר שקשה לו עם הפרמיה הגבוהה ובקש עזרה. אני הסכמתי לתת לו הלוואה בסך 68,072 ₪ בהמחאות א'-ד'- שצורפו לתביעה והרצ"ב בשנית" (סעיף 6 לתצהיר התובע). בניסיון לרפות את הפגם שנפל בכתב התביעה, הצהיר התובע (סעיף 4 לתצהיר), כי "אני ביטחתי משאיות של השותפות וכן ערכתי ביטוחים אחרים לשותפות". אזכור נושא ביטוחי המשאיות בתצהיר בנוסף לביטוחים אחרים נועדה, כל לטענת הנתבע, ליתן הכשר להעלאת טענה שלא הועלתה קודם לכן, לפיה ההלוואה ניתנה לא בגין פרמיות לביטוחי המשאיות, אלא בגין פרמיות לביטוח מנהלים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ